Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Jablčný ocot – účinky: stimuluje trávenie?

Jablčný ocot na pleť, pre zdravé trávenie, na chudnutie či jablčný ocot na kĺby – to všetko údajne patrí k jeho blahodarným účinkom. Princíp je pritom mimoriadne jednoduchý: stačí vypiť ráno na lačný žalúdok prirodzene zakalený jablčný ocot zmiešaný s teplou vodou a medom, a už čoskoro by sa mal želaný účinok prejaviť. Znie to skvele, ale nie je to príliš dobré na to, aby to bola pravda?

Na obrázku je fľaša jablčného octu, jablká a pohár s jablčným octom.
© mizina - stock.adobe.com

Prehľad obsahu na tejto stránke

  • Jablčný ocot je obľúbená zložka šalátových zálievok. 
  • Niektorí ľudia ho však pijú ráno na naštartovanie trávenia. Má však takýto zvyk vôbec zmysel? Poďme sa na to pozrieť.
  • Na povzbudenie trávenia je k dispozícii viacero možností. V tomto článku vám prinášame päť užitočných tipov.
  • Okrem toho sa tiež dozviete, na čo dbať pri nákupe jablčného octu.
Definícia

Čo je to jablčný ocot?

Základ jablčného octu tvorí jablkové víno, teda skvasená jablková šťava. V dôsledku vplyvu vzduchu a octových baktérií víno nakoniec sfermentuje a vznikne z neho ocot. Pôvodné jablčné zložky sa pritom v menšom množstve nachádzajú i v hotovom jablčnom octe. Okrem iných medzi ne patrí draslík, vápnik, horčík, sodík, fosfát, železo, meď, fluorid zinok, vitamíny B1, B2, B6 a E, flavonoidy, aminokyseliny a enzýmy. Výnimočne vysoký obsah vitamínov a minerálnych látok však jablčný ocot neobsahuje. Minimálne nie viac ako jablková šťava, z ktorej je vyrobený. Množstvo vápnika, draslíka a horčíka je takisto pomerne nízke. Z čoho teda pramenia teórie o prospešnom využití jablčného octu na chudnutie alebo stimuláciu trávenia?


Zdravie

Jablčný ocot – účinky: čo sa deje v črevách?

Na béžovej ľanovej utierke je položená fľaša jablčného octu a jablká s lístkami.
© Natalia Klenova – stock.adobe.com Bio jablčný ocot sa lisuje priamo z čerstvých jabĺk a obsahuje viac vitamínov a stopových prvkov ako bežné varianty.

Z výsledkov niekoľkých neveľmi rozsiahlych štúdií s malým počtom respondentov vyplynul záver, že pitie jablčného octu môže vplývať na hladinu cukru v krvi. Účinky sa pritom veľmi líšia: u jedného respondenta účinkuje ocot jedným spôsobom, u iného zase druhým. Dokázať sa preto nepodarilo nič. V jednom si je však veda istá: kyselina octová obsahuje molekulu, ktorá sa tvorí v črevách aj z iných potravín. Nezáleží pritom na tom, či človek pije jablčný ocot, alebo nie. Táto kyselina octová v črevách spôsobuje tlmenie niektorých zápalových procesov, čo zlepšuje stabilitu inzulínu. Týka sa to pritom množstva kyseliny octovej, ktoré sa tvorí priamo v črevách a výrazne presahuje množstvo z jednej či dvoch lyžíc jablčného octu.

Ďalší obľúbený nápad: použiť jablčný ocot na vlasy a pleť

Jablčnému octu sa totiž pripisuje aj zdraviu prospešný účinok na pokožku a vlasy. Ale pozor: v tomto prípade sa ocot nepije, ale slúži len na vonkajšie použitie. Účinky jablčného octu na pleť by mali byť upokojujúce a ocot by tiež mal zmierňovať opuch. Stačí si pritom pripraviť tinktúru z jablčného octu alebo zábal. Účinky octu by ste mohli oceniť pri opuchnutí, hematóme, pomliaždeninách, vyrážke a miernom spálení kože slnkom. Po zriedení s vodou si môžete pripraviť kyslý oplach a použiť tak jablčný ocot na vlasy. Nalejte si zmes na hlavu, vmasírujte a potom nechajte vlasy vyschnúť na vzduchu. Nerobte si pritom žiadne starosti s octovým zápachom. Po niekoľkých minútach sa stratí.


Trávenie

Podpora trávenia sa nekoná: žalúdočná kyselina prebíja kyselinu octovú

Možno sa čudujete, či kyselina nepôsobí antibakteriálne a či teda jablčný ocot predsa len nemá nejaké prospešné účinky pre naše črevá. A možno vás v tejto súvislosti zaujíma, ako piť jablčný ocot. Isté je, že pitie jablčného octu telu neškodí, ak ho užívate v odporúčaných množstvách. Ľudský žalúdok a žalúdočné kyseliny sú však mimoriadne kyslé, a to oveľa viac ako ocot. Prospešné baktérie z octovej kultúry preto v prostredí kyslého žalúdka nemôžu prejaviť žiadne účinky a často sa ani nedostanú až do čriev, kde by mohli prispieť k povzbudeniu metabolizmu. Jablčný ocot a kyseliny, ktoré sú v ňom obsiahnuté, preto nebudú mať žiadny vplyv na trávenie.

Čo sa deje v črevách

Pri stolici sa hrubé črevo spravidla vyprázdňuje len do jednej tretiny a do nasledujúceho dňa sa zase zaplní. Keď sa však snažíte podporiť zdravie svojich čriev, je možné dosiahnuť i oveľa lepšie a častejšie vyprázdňovanie ako obvykle. V takom prípade môže trvať až tri dni, kým sa črevo znova zaplní a dôjde k jeho opätovnému vyprázdneniu. Ak teda nepotrebujete ísť jeden alebo dva dni na toaletu, neznamená to, že určite trpíte problémami s trávením.


Použitie

Pohár zmesi jablčného octu a vody pred jedlom

Ak sa chcete na vlastnej koži presvedčiť, či má jablčný ocot využitie, jednoducho to vyskúšajte. Zmiešajte dve až tri lyžice prirodzene zakaleného, nepasterizovaného bio jablčného octu s 200 až 300 mililitrami vlažnej vody a zmes dochuťte trochou medu alebo ovocnej šťavy. Vypite nápoj ráno na lačný žalúdok, asi 15 minút pred raňajkami. Je však otázne, či pocítite nejaké pozitívne vplyvy na pokožku alebo celé telo. Aj pri tomto trende teda platí, že nejde o nič zázračne zdravé, ale zároveň ani nezdravé. Existujú pritom oveľa účinnejšie metódy podpory trávenia a celkového zdravotného stavu. Napríklad zdravá a vyvážená strava a dostatok pohybu. 

Nezabúdajte pritom, že

dlhodobé pôsobenie kyseliny z octu narušuje zubnú sklovinu. Ak teda pijete jablčný ocot pravidelne, nezabudnite si vždy dôkladne vypláchnuť ústa.


Nákup

Ktorý jablčný ocot je najlepší?

Ak chcete pravidelne užívať čistý jablčný ocot, určite siahnite po prirodzene zakalenom, nepasterizovanom bio variante. Bio jablčný ocot sa lisuje priamo z čerstvých jabĺk a obsahuje viac vitamínov a stopových prvkov ako bežné varianty, ktoré sa často lisujú zo zvyškov jabĺk. Chýbajúce vitamíny sa potom dodatočne dodávajú v umelej forme. Dávajte si preto pozor, aby na etikete stálo „z celých jabĺk“. Prirodzene zakalený jablčný ocot sa už ďalej nijako nespracúva. Vďaka tomu nestráca nič zo svojich vitamínov.


Životný štýl

Tipy pre zdravé trávenie

V skratke platí, že frekvencia stolice je úplne individuálna. Normálne je všetko od trikrát denne až po trikrát týždenne. O možnej zápche možno hovoriť, ak dochádza k vyprázdňovaniu menej často. Príčiny pritom môžu byť rôzne – od chorobných stavov až po neškodné dôvody, ako je napríklad potláčanie stolice. Inšpirujte sa našimi tipmi, ako účinne podporiť činnosť žalúdočno-črevného traktu.

Jedlá s vysokým obsahom vlákniny

Tieto potraviny sa pýšia vysokým obsahom prospešnej vlákniny:

  • celozrnné výrobky
  • orechy
  • strukoviny
  • zelenina
  • ovocie (najmä bobuľové plody a sušené ovocie)

Odborníci odporúčajú pre dospelých príjem najmenej 30 gramov vlákniny denne.

Dostatok tekutín

Tekutiny zlepšujú konzistenciu stolice a starajú sa o napučanie vlákniny v žalúdku a črevách. Tým dochádza k zvýšeniu objemu stolice, čo stimuluje aktivitu čriev. Odporúča sa pritom denne vypiť jeden a pol až dva litre vody alebo nesladeného čaju.

Pohyb

Ak chcete vniesť do svojho života trochu viac dynamiky, doprajte si svižnú prechádzku alebo pravidelnú športovú aktivitu.

Olivový olej

Tento domáci prostriedok podporuje tok žlče, čo uľahčuje proces trávenia. Už tri polievkové lyžice rastlinných olejov lisovaných za studena denne, napríklad ako súčasť šalátov alebo dipov, môžu skvele podporiť vaše trávenie.

Prírodné preháňadlá

Rovnaký účinok má tiež slivková šťava, sušené slivky, kyslá kapusta, jablká, kofeín a teín. Naopak, tlmiaci účinok na trávenie majú za určitých okolností rôzne lieky, čokoláda, biely chlieb a banány.


Chcete mať vždy prehľad o aktualitách z oblasti zdravej výživy? Prihláste sa na odber nášho Kaufland newslettera.