Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Originálne dekorácie na stôl: 4 nápady na domácu výrobu

Kvetinové dekorácie na stôl, čerstvá zeleň, pestré lístky, horiace sviečky – na detailoch záleží, ak chcete pre hostí pripraviť neopakovateľnú slávnostnú atmosféru. Svadba, narodeniny či Veľká noc: inšpirujte sa jednoduchými nápadmi na nádherné dekorácie na stôl.

Svadobná tabuľa, na ktorej je usporiadaných veľa malých váz v rôznych tvaroch a farbách, v ktorých sa nachádzajú kvety v rozmanitých pastelových tónoch.
© Pavel Korotkov – stock.adobe.com

Prehľad obsahu na tejto stránke

  • Sviatočné, elegantné i útulné: inšpirujte sa tipmi na rýchlu, jednoduchú a vkusnú dekoráciu na stôl.
  • V tomto článku nájdete návody na sviatočnú jarnú dekoráciu na stôl, veľkonočné dekorácie či nápadité svadobné dekorácie na stôl.
  • To najlepšie na týchto tipoch na výzdobu sviatočného stola je, že si vystačíte s prírodnými materiálmi, ako sú konáriky, listy či plody.
Výhody

Vlastnoručne vyrobená dekorácia na stôl nestojí veľa a navyše je originálna

Príležitosť na príjemnú oslavu sa počas roka vždy nájde. Či už vás čaká svadba, krst alebo narodeninový večierok, nádhernú dekoráciu na stôl si poľahky môžete vyrobiť vlastnoručne. Miestu oslavy tým dodáte osobitý nádych a navyše ušetríte veľa peňazí. Pre úchvatný výsledok totiž nepotrebujete veľa materiálu ani zručností. Ukážeme vám, že ohúriť hostí môže byť naozaj jednoduché.


Jarné dekorácie

Svieže prvky na stole: zelená dekorácia navodí jarnú atmosféru

Na svetlom obruse sú položené zelené taniere s bielymi servítkami, okrem toho zelené poháre, čajové sviečky v drevenom stojane a rôzne konáriky eukalyptu.
© Pixel-Shot – stock.adobe.com Na jar to všade pučí a kvitne: ideálnou farbou dekorácie na stôl je preto zelená.

Keď to vonku začne pučať a kvitnúť, príroda sa zrazu stáva štedrým zdrojom nádherných materiálov na výrobu jarnej dekorácie na stôl. Kvety v sýtych a jemných tónoch a konáriky so sviežimi zelenými lístkami vnesú do vašej domácnosti nefalšovanú jarnú atmosféru. Na jar je pritom veľa dôvodov na oslavy: v tomto období sa často konajú svadby, krstiny, birmovky či oslavy prvého svätého prijímania. 

Či už máte príležitosť na formálnu oslavu, organizujete párty u seba doma alebo chcete konečne pokrstiť svoju novú terasu: jarná príroda poskytuje mnoho možností, ako jednoduchými prostriedkami dosiahnuť úchvatný efekt. Toto ročné obdobie je ako stvorené na to, aby hlavný farebný tón dekorácie udávala zelená. Krásne vynikne nielen zelený riad, ale jarnú atmosféru na stôl okamžite vnesú aj štýlové doplnky vo forme obrusu či servítok vo svetlozelenom odtieni. Najdôležitejším dekoračným prvkom sú pritom rastliny. Krásnou dekoráciou stola sú napríklad konáriky eukalyptu. 

Tip: Skombinujte rôzne druhy eukalyptu s dlhými listami (napr. globulus alebo niccoli) a krátkymi listami (napr. popolus alebo „Silberdollar“), ktoré dekoráciu zaujímavo ozvláštnia. Krásnym svetelným zdrojom, ktorý vkusne doplní naaranžované konáriky, sú čajové sviečky položené na malých drevených doštičkách alebo v zelených sklených svietnikoch. Počas vlahých večerov sa takáto výzdoba postará o naozaj príjemnú atmosféru.


Veľká noc

Hravá a štýlová dekorácia: Veľká noc sa nezaobíde bez veľkonočných zajačikov

Na stole zo svetlého dreva je položených veľa veľkonočných ozdobných prvkov: veľkonočné vajíčka pomaľované pastelovými farbami, tulipány a veľkonočný košík s trávou z fialového papiera a dvomi maľovanými veľkonočnými vajíčkami. Stredobodom je biely tanier z vtáčej perspektívy, na ktorom je položená žltá textilná servítka poskladaná do tvaru uší veľkonočného zajačika, ktorá ovíja veľkonočné vajíčko pomaľované jemnou ružovou farbou. Vedľa taniera sa nachádza pohár na vodu a fialová servítka s príborom.
© Mirel – stock.adobe.com Vo veľkonočnej dekorácii na stôl nesmie chýbať veľkonočný zajačik. Vyskúšajte štýlovú a hravú alternatívu: zajačie uši z textilnej servítky.

Na slávnostne prestretom veľkonočnom stole by v žiadnom prípade nemal chýbať veľkonočný zajačik. Hravým a zároveň vkusným variantom sú zajačie uši poskladané z textilných servítok. Pre každú osobu budete potrebovať jednu štvorcovú servítku, povrázok alebo ozdobnú mašľu a farebné veľkonočné vajíčko.

Ako na to:

  • Rozloženú servítku položte na stôl. Potom sa pustite do skladania: Diagonálne preložte servítku jeden raz v strede, aby vznikol trojuholník.
  • Základňu trojuholníka preložte podľa veľkosti vajíčka každé tri alebo štyri centimetre, aby vznikol dlhý pás textílie.
  • Ďalej pracujte na tanieri, ktorý chcete ozdobiť hotovou dekoráciou. Do stredu pása umiestnite veľkonočné vajíčko. Položte ho tak, aby jeho špicatý koniec smeroval nahor a aby sa oblejší koniec dotýkal stredu servítky.
  • Obomi koncami servítky oviňte vajíčko, aby stabilne sedelo v servítke. Potom previažte konce servítky na špičke vajíčka povrázkom – uzlík a konce povrázka skryte na zadnej strane.
  • Nakoniec už stačí vytvarovať oba konce servítky tak, aby čo najviac pripomínali zajačie uši. Inšpirujte sa obrázkom a jedno z ušiek rozkošne ohnite. A decentný veľkonočný zajačik na ozdobu taniera je na svete!

Svadba

Svadobná výzdoba na stoly: vintage vázy

Svadobná tabuľa v bielej farbe, na ktorej sú usporiadané rôzne malé vázy zo skla a keramiky, v ktorých sa nachádzajú rozmanité kvety.
© Pavel Korotkov – stock.adobe.com Pôsobivá dekorácia na stôl vás nemusí stáť veľa peňazí. Z kombinácie rozmanitých vázičiek vytvoríte originálnu dekoráciu presne podľa svojho vkusu.

Svadba nepochybne patrí k jednej z najvýznamnejších životných udalostí. Vyrobiť si štýlovú dekoráciu na stôl vlastnoručne je vždy skvelý nápad – nápaditými motívmi dodáte miestnosti osobitý ráz a ako bonus nezaťažíte svoj rozpočet. Ak hľadáte niečo malé a pekné, čím však urobíte veľa parády, stavte na vázy. 

Namiesto veľkých a masívnych váz s obrovskými kyticami kvetov vyskúšajte vytvoriť minimalistickú a decentnú kvetinovú dekoráciu na stôl. Krásne vyzerajú napríklad starodávne vintage vázy, ktoré môžete zohnať na blšom trhu. Stôl môžete vyzdobiť množstvom malých vázičiek, do ktorých vložte buď jeden veľký kvet alebo viacero drobných kvietkov. Základom úspechu je rozmanitosť: pokojne siahnite po vázach s rozmanitým tvarom a z rôznych materiálov. Dekoráciu môžete zladiť v bielej farbe alebo stavte na klasické priehľadné sklo, prípadne popustite uzdu fantázii a ozdobte stoly vázičkami v rôznych odtieňoch. Výnimočne pútavo vyzerá kombinácia váz z priehľadného a zeleného skla, doplnených kúskami z keramiky v pastelových tónoch. Ak obľubujete tvorivé ručné práce, môžete sklené vázy ľubovoľne pomaľovať farbou na sklo a zvoliť pritom odtiene presne podľa svojho vkusu. 

Čo sa týka kvetov, siahnuť môžete po čisto bielych kvietkoch alebo môžete vytvoriť kvetinovú dekoráciu na stôl z viacerých zladených odtieňov. Krásne vyzerá napríklad vkusná zmes veľkých hortenzií alebo dálií, ku ktorým sa hodia jemné kytičky z klinčekov, nevädze alebo ruží. To všetko stačí zavŕšiť nápaditými detailmi: medzi všetkou tou zeleňou skvele vyniknú poháre alebo misky s plávajúcimi alebo čajovými sviečkami.


Jeseň

Pestrofarebné a pôsobivé: jesenná dekorácia na stôl

Chcete ozdobiť stôl v jesennom duchu? Inšpirujte sa nápadmi na jesenné dekorácie, ktorými ohúrite najbližších.
© Alexander Raths – stock.adobe.com Pri výrobe tejto dekorácie môžete pracovať len s tým, čo ponúka príroda na jeseň: naaranžujte na stôl pútavé tekvice a pestrofarebné opadané lístie.

Keď opäť zavládne chladnejšie počasie, každého láka tráviť čo najviac času doma. Do vnútorných priestorov sa potom prirodzene presúvajú aj rôzne oslavy. Určite sa vám preto zídu nápady na jesenné dekorácie na stôl, ktoré môžete využiť pri príležitosti dožiniek, narodenín alebo inej slávnostnej udalosti: na jeseň prichádzajú na scénu sýte farby. Aj samotná príroda má v tomto ročnom období čo ponúknuť: vrcholí sezóna tekvíc a lístie na stromoch sa sfarbuje nádhernými oranžovými a červenými tónmi. Na výrobu tejto dekorácie budete potrebovať na každý stôl jednu väčšiu oranžovú tekvicu, ktorú umiestnite do stredu stola. Okrem toho si pripravte aj viacero menších tekvíc, ktoré rozložte ako na obrázku. Niektoré z nich môžete ozvláštniť bielou kriedovou farbou. Na záver doplňte jesennú dekoráciu na stôl pekným lístím. Nezabudnite si preto na prechádzke nazbierať veľké a pekne tvarované listy a konáriky. Nápaditým prvkom sú tiež gaštany či vlašské orechy. Čerešničkou na torte budú taniere ozdobené jemnou halúzkou s listami v krásnej červenej farbe. Tip: Keď dekoráciu doplníte svietnikmi, prestretý stôl bude pôsobiť mimoriadne sviatočne. Zapálené sviečky na stole krásne podčiarknu teplé oranžové a červené farebné tóny dekorácie a prispejú k neopakovateľne útulnej atmosfére.