Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Ako si zariadiť malý balkón: inšpirujte sa našimi nápadmi

Čítanie knihy alebo spoločné vychutnávanie teplého večera s milovanou osobou na pohodlnom balkónovom sedení – balkón je skvelé miestečko na chvíle, keď chcete zostať doma, ale zároveň byť na čerstvom vzduchu. Nezáleží pritom na tom, či je vaša zelená oáza z balkónových rastlín priestranná alebo maličká. Útulnú atmosféru jej môžete dodať jednoduchými a lacnými prostriedkami. Inšpirujte sa množstvom skvelých a jednoduchých nápadov na krásne zariadenie balkóna.

Na obrázku je balkón s množstvom zelených črepníkových rastlín a kvetináčom na zábradlí. Okrem toho je na obrázku skladacia stolička a drevený stolík, na ktorom sú tri vázy s kvetmi, ako aj fľaša a pohár s ľadovým čajom.
© Hristina - stock.adobe.com

Prehľad obsahu na tejto stránke

  • Ak chcete vyťažiť zo svojho balkóna maximum, treba pri usporiadaní priestoru dbať na niekoľko dôležitých bodov.
  • So správnym balkónovým sedením a doplnkami pritom môžete v okamihu premeniť svoj balkón na útulné hniezdočko. 
  • Nebojte sa zapojiť kreativitu a využiť pri zariaďovaní balkóna aj staré materiály.
  • Svietniky z pohárov, sviečky vo fľašiach, maľované balkónové kvetináče a girlandy: prečítajte si, ako upraviť balkón pomocou týchto štyroch vkusných nápadov. 
Usporiadanie priestoru

Využite naplno každý kúsok priestoru

Pred nasťahovaním sa do nového domu alebo bytu usilovne premýšľame nad tým, ako usporiadať a zariadiť jednotlivé izby. Posúvame nábytok v obývačke tam a späť, až kým priestor nie je optimálne využitý a nevyzerá bezchybne. Pritom sa však často zabúdame zamyslieť nad tým, ako zariadiť balkón, terasu či záhradu. Ako vniesť aj týmto priestorom určitý systém? V prvom rade treba myslieť na niekoľko základných dôležitých bodov.

  • Ak je váš balkón skôr menší, základné pravidlo znie: menej je viac. Stavte preto na taký stolík na balkón a zvyšok zariadenia, ktoré sú priestorovo úsporné. Dobre si premyslite, čo naozaj potrebujete, a aké činnosti plánujete na balkóne robiť. Zbožňujete opaľovanie? V tom prípade treba vyhradiť dostatok miesta na ležadlo. Obľubujete sa v jeseni zababušiť na balkóne do deky a ponoriť sa do knižných príbehov? Tak to budete určite potrebovať pohodlný čitateľský kútik s vankúšmi. Máte radi čas strávený vonku, v spoločnosti priateľov? Nevyhnutnosťou bude pre vás kvalitné balkónové sedenie. Potrebujete mať na balkóne jedálenský stolík alebo si vystačíte s odkladacou plochou na nápoje? 
  • Pri zariaďovaní balkóna pritom treba myslieť aj na to, ako veľmi naň bude svietiť slnko. Ak milujete hrejivé slnečné lúče, potrebujete samozrejme umiestniť balkónový nábytok tak, aby naň čo najviac svietilo slnko. Ak sa horúčave radšej vyhýbate a obľubujete skôr tienisté miesta, určite oceníte ochranu v podobe markízy alebo slnečníka. Chcete sa dívať do diaľky alebo radšej mať čo najviac súkromia? Podľa toho nechajte balkón buď nekrytý, alebo pouvažujte nad zábranou, napríklad v podobe šikovne usporiadaných balkónových kvetov.  

Keď si odpoviete na tieto základné otázky, môžete sa naplno pustiť do zariaďovania svojho útulného balkóna. Ak si chcete priestor skrášliť udržateľným spôsobom, vyplatí sa staviť na DIY riešenia. Pri realizácii našich štyroch nápadov môžete využiť rôzne materiály, ktoré sú bežnou súčasťou každej domácnosti.


Svietniky z pohárov

Vyrobte si svietnik z pohára

Svojpomocné zariaďovanie balkóna je jednoduché, a pritom narobí veľa parády. Hádam najminimalistickejšou záhradnou dekoráciou, ktorá vdýchne útulnú atmosféru i každému balkónu, je svietnik, ktorý si môžete ľahko vyrobiť z bežne dostupných pohárov. Lepšie povedané: záplava svietnikov. Okrem krásneho vzhľadu slúžia aj ako praktický zdroj svetla. A ako vyrobiť svietnik z pohára? Na takúto podomácky vyrobenú dekoráciu vám postačí špagát zo svetlého prírodného materiálu a niekoľko prázdnych pohárov bez viečka. Pri výrobe svietnika pritom môžete použiť klasické poháre od džemu i mohutnejšie zaváraninové poháre. Čím viac sa budú jednotlivé poháre odlišovať tvarom a veľkosťou, tým lepšie.

Okolo otvoru každého pohára omotajte špagát a zaviažte ho na peknú mašličku. Je pritom len na vás, ako veľmi poháre omotáte a akú veľkú mašľu vytvoríte. Jednoducho sa riaďte vlastným vkusom a fantáziou. Ak sa poháre veľmi neodlišujú tvarom ani veľkosťou, stačí ich ľubovoľne rozmiestniť po celej ploche balkóna. Výrazne odlišné poháre pôsobia mimoriadne pekne, keď ich položíte k sebe, do menších skupín. No a nakoniec stačí vložiť do každého pohára čajovú alebo klasickú menšiu sviečku.

Tip: Nemáte poruke žiadne vhodné poháre, ale zišiel by sa vám na balkóne alebo terase zdroj svetla? Čo poviete na vlastnoručne vyrobený lampáš z desiatového papiera? Jednoducho vložte čajovú sviečku do malej misky a tú zahaľte do papierového vrecúška. Pomocou dierkovačky vytvorte v oboch horných rohoch vrecka otvor. Cez ne potom prevlečte kúsok špagátika, pomocou ktorého budete môcť vrecúško privrieť, aby bol lampáš chránený pred vetrom.


Dekorácia z fliaš

Zútulnite si priestor svietnikom z fľaše

Teplé letné večery sú ako stvorené na posedenie na balkóne a vychutnávanie si dobrého vína. Čo takto využiť na skrášlenie balkóna i prázdnu vínovú fľašu? Namiesto toho, aby ste ju vyhodili do kontajnera na sklo, môže vám poslúžiť ako vkusná dekorácia: v okamihu ju môžete premeniť na pekný svietnik s rozpúšťajúcou sa sviečkou. Výroba tejto balkónovej dekorácie je asi najjednoduchší DIY projekt pod slnkom. Stačí vám naň podlhovastá sviečka, ktorej spodok nahrejete vo vriacej vode. Keď vosk zmäkne, stačí jemným krúživým pohybom vsunúť sviečku do hrdla fľaše. Čím častejšie budete takýto fľašový svietnik používať, tým skôr sa na ňom vytvoria typické stekajúce kvapky vosku. Skvele vyzerajú fľaše s neobvyklým sfarbením a dizajnom. Vo fľašiach s originálnym tvarom a peknými etiketami sa často predáva napríklad gin, vodka alebo kvalitné kuchynské oleje. Svietnik z fľaše postavený na stolíku na balkóne spríjemní každú letnú romantickú večeru pod holým nebom. Ďalším skvelým svetelným zdrojom, ktorý ozvláštni spoločné večery na balkóne, sú hravé svetelné reťaze.


Ozdoba balkónových kvetináčov

Pomaľujte si balkónové kvetináče

Na obrázku je množstvo rôzne veľkých kvetináčov so zelenými rastlinami. Každý kvetináč je pomaľovaný rozmanitými vzormi. Za nimi je vidno stenu pastelovo žltej farby.
© FollowTheFlow – stock.adobe.com Niekoľkými ťahmi štetcom môžete vykúzliť z kvetináčov jedinečnú balkónovú dekoráciu.

Vezmite do rúk štetec a dodajte svojej oáze balkónových kvetov nezameniteľnú originalitu. Nemajte však strach, v rámci tohto DIY projektu nemusíte kresliť žiadne zložité obrazy ani oplývať výnimočným umeleckým nadaním. Ide len o osvieženie inak jednofarebných balkónových kvetináčov. Už pár ťahov štetcom dodá črepníkom nápaditý a pútavý vzhľad. 

Vystačíte si s akrylovými alebo inými farbami, ktoré sú vhodné na keramiku a hrnčiarsku hlinu. Tmavé kvetináče pomaľujte bielou farbou, na svetlých zase vyniknú tmavšie odtiene, napríklad čierna. Vysteľte si stôl alebo podlahu novinovým papierom, urobte si pohodlie so šálkou čaju a pustite sa do maľovania. Pri kreslení vzorov na kvetináče sa držte princípu jednoduchosti a rovnomernosti. Skvele vyzerá napríklad jednoduchý cikcakový vzor, ktorý sa v riadkoch tiahne od hornej hrany kvetináča až po spodok. Zaujímavo pôsobia aj rovnomerne rozmiestnené bodky, šípky alebo kvietky. Ak obľubujete skôr decentný štýl, ozdobte len horný okraj kvetináča a zvyšok nechajte v pôvodnom stave. Ďalší kreatívny nápad je vykúzliť na povrchu kvetináčov veselé tváričky. 


Papierová dekorácia

Vyrobte si girlandu

Pekná girlanda je ďalší skvelý spôsob, ako si zariadiť malý balkón a dodať mu útulnosť. Výhodou je, že táto dekorácia vám poslúži aj v chladnom ročnom období. Oživí totiž váš balkón, terasu či záhradu aj vtedy, keď už rastliny nekvitnú. Na výrobu girlandy budete potrebovať viacero kosoštvorcov z pevného bieleho papiera. Najprv na každý papier ceruzkou narysujte kríž. Zvislá čiara by mala byť dlhá 16 centimetrov. V strede nakreslite horizontálnu čiaru, dlhú asi 10 centimetrov. Keď pomocou pravítka spojíte všetky body kríža, vznikne kosoštvorec, ktorý opatrne vystrihnite. Od dĺžky girlandy závisí, koľko kosoštvorcov budete potrebovať. 

Každý kosoštvorec potom preložte v strede, aby hroty trojuholníka priliehali k sebe. Pripravte si poruke i lepidlo. Na každom konci špagáta nechajte asi 40 centimetrov voľných a pripevnite prvý trojuholník tak, aby spoj priliehal k špagátu a dlhý špic visel nadol. Potom spojte hroty trojuholníka na vnútornej strane lepidlom. Pripevnite na špagát i ostatné vlajočky a dodržiavajte pritom odstup asi dva centimetre. Pokračujte, kým nedosiahnete požadovanú dĺžku girlandy. Nechajte 40 centimetrov voľného špagátu aj na druhom konci a zvyšok odstrihnite. Dekoračná girlanda na balkón je hotová!