Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Najjednoduchší spôsob, ako vyrobiť hmyzie domčeky

Už ste niekedy stavali hotel pre užitočný hmyz? Ide o naozaj jednoduchý spôsob, ako aspoň trochu prispieť k rovnováhe životného prostredia. Prečítajte si rozmanité zaujímavosti o včelách, prečo vlastne nie je označenie hmyzí hotel veľmi výstižné, ako vlastnoručne vytvoriť domček pre čmeliaky a na čo dbať pri výbere umiestnenia takéhoto prístrešku, ktorý hmyzu pomáha s hniezdením.

Na obrázku sú rúrky z trstiny a bambusu. V strede obrázka vykukuje z jednej rúrky včela.
© lcrms – stock.adobe.com

Prehľad obsahu na tejto stránke

  • Hmyzie domčeky sa budujú najmä ako pomoc s hniezdením pre včely a iné druhy hmyzu.
  • Ľudia ich vytvárajú, lebo prirodzené životné prostredie užitočného lietavého hmyzu čelí rozmanitým hrozbám.
  • Zaujímavosťou o včelách je, že uprednostňujú stabilný prístrešok chránený pred vetrom, ktorý je zaliaty slnkom a má dobrú dostupnosť k potrave.
  • Zaujíma vás, ako vyrobiť hmyzí hotel? Na malý, ale užitočný prístrešok vám pokojne postačí aj hliníková plechovka. 

 

Definícia

Čo je to hmyzí domček?

Označenie hmyzí hotel v podstate nie je úplne správny, pretože nejde o miesto, kam by sa hmyz mohol uchýliť len na jednu noc či pár nocí, aby si tam oddýchol a užil dovolenku. Vhodnejší je pojem hmyzí domček, pretože ľudia ho budujú ako pomôcku na hniezdenie: napríklad divé včely v ňom kladú vajíčka. Z tých potom vyrastie larva a z nej sa postupne vyvinie dospelý hmyz, ktorý sa nakoniec z domčeka odsťahuje.


Význam

Prečo sú hmyzie domčeky užitočné?

Drevené tyčky ležia v koši, vľavo od neho sa nachádzajú tri plechovky, ktoré sú vyplnené drevenými tyčkami. Pred nimi ležia záhradkárske nožnice.
© lcrms – stock.adobe.com Chcete vyrobiť hmyzí domček? Vyskúšajte to z hliníkovej plechovky.

Hmyzie domčeky plnia dôležitú úlohu: poskytujú užitočnému lietavému hmyzu možnosť uhniezdiť sa. Možno sa pýtate, či hmyz na to nemá dostatok vhodného priestoru vo voľnej prírode. Odpoveď znie: žiaľ, nemá. Prirodzený životný priestor týchto živočíchov totiž čelí rozmanitým hrozbám, ktoré negatívne ovplyvňujú rovnováhu životného prostredia. Počet hmyzu na celom svete klesá, a to platí aj pre užitočný lietavý hmyz, ako sú divé včely: vymieranie včiel je čoraz väčším problémom, ktorý nemožno ignorovať. Úbytok hmyzu spôsobuje viacero faktorov. Mnoho druhov hmyzu čelí vytláčaniu z ich prirodzeného prostredia, napríklad v dôsledku veľkého množstva používaných pesticídov a hnojív v poľnohospodárstve. Vplyv však má i urbanizácia a úbytok lesných porastov. O to dôležitejšie je podporovať hmyz aj na miestach obývaných ľuďmi a budovať prístrešky pre včely, domčeky pre lienky a iné pomôcky na hniezdenie hmyzu. Pri výrobe hmyzieho domčeka si navyše užijete veľa zábavy. A mimochodom: aj Kauflandu veľmi záleží na tom, aby sme prispievali k ochrane prírody. O našich aktivitách na zabránenie vymieraniu živočíšnych druhov si môžete prečítať tu.


Kritériá

Aké kritériá musí spĺňať umiestnenie domčeka pre hmyz, aby ho hmyz používal?

Miesto, kam umiestniť domček pre hmyz, je minimálne rovnako dôležité ako samotný prístrešok na hniezdenie. Dekoratívne hmyzie domčeky možno často vidieť zavesené na stromoch. Vyzerá to síce pekne, ale nie je to príliš dobré riešenie. Napríklad včely uprednostňujú úkryt v stabilnom mieste na hniezdenie, ktoré je chránené pred vetrom a nehýbe sa. Preto je lepšie namiesto zavesenia upevniť prístrešok pre včely káblovou viazacou páskou. Vo všeobecnosti platí: čím lepšie je miesto na hniezdenie chránené pred vetrom, tým lepšie. Výhodou je tiež orientácia na juh, kde sa hmyziemu domčeku dostáva veľa slnečných lúčov. Najdôležitejšie však je, aby okolie poskytovalo dostatok potravy v podobe vhodných rastlín. Divé včely a iný užitočný lietavý hmyz potrebujú dostatočný prístup k peľu z divo rastúcich kvetov, ktorým kŕmia larvy. Bez toho bude aj ten najkrajší hmyzí domček zívať prázdnotou. 

Musí byť hmyzí domček luxusný?

To vôbec nie. Netreba vyrábať veľký prístrešok pre včely ani domček pre čmeliaky z dreva, ktorý by mal veľa rôznych komôrok a pozostával z rozmanitých materiálov. Ak však má takýto prepracovaný hmyzí domček rôzne väčšie i menšie otvory, spravidla priláka rozmanité druhy. Ubytovať sa tak v ňom môžu viaceré druhy hmyzu od divých včiel, čmeliakov, lienok, motýľov až po rôzny iný užitočný lietavý hmyz. Skvele vám ale poslúži aj jednoduchý, maličký hmyzí domček na záhrade alebo balkóne, ktorý splní svoj účel rovnako dobre a poskytne životný priestor a ochranu užitočnému hmyzu.


Návod

Najjednoduchší spôsob, ako vyrobiť prístrešok pre včely

Ak sa chcete pustiť do výroby hotela pre hmyz na záhradu alebo terasu, stačí si na nákupný zoznam pripísať len pár užitočných maličkostí. Mimoriadne rýchlym a efektívnym variantom je totiž malý, ale praktický hmyzí domček vyrobený z hliníkovej plechovky. Na výrobu takéhoto prístrešku pre včely alebo domčeka pre lienky budete potrebovať len bežne dostupný materiál a jednoduchý návod. 

Výroba hmyzieho domčeka – materiály
 

  • čo najväčšia prázdna a vyčistená plechovka, s dôkladne odstráneným vekom
  • bambusové tyčky alebo trstinové steblá
  • priamočiara píla a píla na kov
  • tenký vrták
  • brúsny papier
  • káblová viazacia páska 

Výroba hmyzieho domčeka – návod

1

Krok 1:

Najprv treba vytvoriť rúrky, v ktorých sa budú môcť vyvíjať hmyzie larvy. Bambusové tyčky alebo trstinu môžete nájsť i vonku, na záhrade alebo si ich môžete kúpiť v záhradkárskych potrebách. Trstinové steblá sa väčšinou nepredávajú po jednom, ale vo forme rohoží, ktoré držia vcelku a dajú sa zrolovať. Bambusové tyčky je dôležité úplne zbaviť drene. Jednotlivé steblá môžete vydlabať tenkým vrtákom alebo drôtom.

2

Krok 2:

Do dna plechovky vyvŕtajte vo vzdialenosti troch centimetrov zľava i sprava a v rovnakej výške otvor, aby dno vizuálne pripomínalo zásuvku. Cez otvory pretiahnite káblovú viazaciu pásku, pomocou ktorej potom upevnite hotový hmyzí domček k úzkemu stromu.

3

Krok 3:

Skráťte bambusové tyčky alebo trstinové steblá na dĺžku 10 centimetrov. Trstinu je najlepšie odstrihnúť ostrými záhradkárskymi nožnicami – vzniku triesok a úlomkov zabránite, keď rohož najprv namočíte do vody. Po skrátení nechajte rohož vyschnúť a zrolujte ju. Na skrátenie hrubších stebiel bambusu budete potrebovať priamočiaru pílu, na tie tenšie vám vystačí píla na kov.

4

Krok 4:

Obrúste vždy jeden koniec rastlinných stebiel: tieto konce budú vytŕčať z plechovky a včely ich budú používať na vstup do hmyzieho domčeka. Aby sa včely alebo iný užitočný lietavý hmyz nezranil, je dôležité, aby rúrky nemali krehké ani špicaté zakončenie.

5

Krok 5:

Potom je čas začať hmyzí hotel plniť. Vsuňte rúrky po dĺžke do plechovky. Dôležité: musia priliehať ku dnu plechovky – vznikne tak maličký prístrešok pre hmyz, a okrem toho je dôležitý priamy dotyk každej rúrky s dnom plechovky, aby mala každá larva „miesto sama pre seba“. Vsuňte do plechovky toľko rúrok, aby bola tesne naplnená. Rúrky by vďaka tomu mali pevne držať a nesmie hroziť ich vypadnutie z plechovky. 

6

Krok 6:

Prevráťte dózu do polohy na bok, akoby sa prevrhla, a v tomto uhle ju pripevnite ku stromu. Upevnite plechovku ku kmeňu úzkeho stromu alebo zábradliu.