Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Deň matiek: päť nápadov na výrobu vlastného darčeka

Každý rok si možno si lámete hlavu nad otázkou: čo darovať mame na Deň matiek? Najlepšie nápady sú tie od srdca. Prinášame vám päť originálnych nápadov na vlastnoručne vyrobený či upečený darček na Deň matiek, ktoré určite zvládnete zrealizovať ľavou zadnou.

Žena s voľným drdolom a v bielom tričku čupí a usmieva sa na svojho syna (vo veku asi 4 až 5 rokov). Ústa jej zdobí lesk na pery. Syn sa smeje a drží v ruke lesk na pery. Na pozadí vidno dcéru (vo veku asi 6 až 8 rokov).
© Jacob Lund – stock.adobe.com

Prehľad obsahu na tejto stránke

 • História Dňa matiek je dlhá a počiatky tohto sviatku siahajú až do USA.
 • Darček pre mamu pritom nemusí stáť veľa peňazí, aby ju potešil. 
 • Určite jej urobíte radosť aj vlastnoručne vyrobenou pozornosťou.
 • Inšpirujte sa piatimi nápadmi na darčeky pre mamu, ktoré môžete rýchlo a jednoducho pripraviť. 
Pôvod

Pôvod Dňa matiek

Na obrázku je chlapec, ktorý vlastnoručne vyrába bielu pohľadnicu s červenými srdiečkami.
© lelechka – stock.adobe.com Darčeky pre mamu, ktoré zvládnu deti i dospelí: vyrobte na Deň matiek vlastnú pohľadnicu so srdečným venovaním, ktorá neskôr poslúži aj ako záložka.

Srdiečka, kvety a pralinky sú najčastejšie darčeky na Deň matiek, ktoré sa tešia obľube na celom svete. Aby však nedošlo k nejakému podozreniu: nie, Deň matiek si naozaj nevymysleli kvetinárstva ani výrobcovia čokoládových cukríkov. Kedy je Deň matiek a kto položil základy tohto sviatku? A kedy sa vlastne prvýkrát oslavoval? Dňa 9. mája 1907, druhú nedeľu v mesiaci, rozdávala americká bojovníčka za práva žien Anna Jarvis pred jedným kostolom matkám kvety. Cieľom tohto jej počinu bolo pripomenúť si jej skvelú mamu a zaviesť sviatok pre všetky matky. O sedem rokov neskôr vyhlásil vtedajší americký prezident Woodrow Wilson druhú májovú nedeľu za sviatok. Odvtedy sa v tento deň tradične dávajú mamám rôzne drobné darčeky. 


Záložka

1. Vlastnoručne vyrobená záložka

Každú mamu, ktorá zbožňuje čítanie kníh, poteší vlastnoručne vyrobená záložka. Inšpirujte sa naším podrobným postupom, pomocou ktorého určite dosiahnete krásny výsledok. Výroba takejto záložky nezaberie veľa času a ide tiež o skvelú tvorivú aktivitu aj pre menšie deti. Tip: Ak presne poznáte mamin vkus, môžete jej k záložke rovno pribaliť aj novú pútavú knihu.

Postup výroby záložky:

Potrebovať budete: 

 • pestrý vzorovaný papier podľa vlastného výberu (napríklad baliaci papier)
 • dva kusy kartónu alebo pevnejšieho papiera
 • malú šnúrku alebo stužku 
 • priehľadnú lepiacu pásku 
 • ceruzku 
 • nožnice a lepidlo (ideálne lepidlo v spreji)  

Návod:

 1. Z jedného kartónu si pripravte šablónu s rozmermi 5 x 15 centimetrov.
 2. Ceruzkou obkreslite šablónu na zadnú stranu baliaceho papiera a obrys vystrihnite. 
 3. Obkreslite šablónu aj na druhý kus kartónu a vystrihnite ho.
 4. Vystrihnutý baliaci papier nalepte na vystrihnutý kartón. 

Aby záložka dlho vydržala, môžete ju oblepiť priehľadnou lepiacou páskou a zastrihnúť jej okraje. Na záložku môžete napísať venovanie, napríklad „Pre najlepšiu mamu na svete“, a darček na Deň matiek je hotový.


Mydlové srdiečka

2. Mydlové srdiečka

Ďalším krásnym tipom, ak chcete vyrobiť darček pre mamu, je mydlo. Budete naň potrebovať len pár prísad. Postupujte podľa nášho návodu a vyrobte si rozkošné mydlové srdiečka na Deň matiek.

Postup výroby mydlových srdiečok:

Potrebovať budete: 

 • formu na pečenie alebo formičky na kocky ľadu v tvare srdca 
 • 250 gramov neutrálneho mydla 
 • sušené lístky ruže 
 • prírodný ružový olej 
 • baliaci papier alebo zaváraninový pohár 
 • stužku  

Návod:

 1. Pri príprave tohto darčeka pre mamu najprv nakrájajte mydlo na malé kocky.
 2. Dajte ich na pár sekúnd do mikrovlnnej rúry alebo ich zohrejte vo vodnom kúpeli na sporáku. 
 3. Keď sa mydlo rozpustí, pridajte doň asi päť kvapiek ružového oleja. 
 4. Do silikónovej formy v tvare srdca jemne nadrvte ružové lístky. 
 5. Nalejte mydlo do formy a pridajte ešte pár okvetných lístkov. 
 6. Počkajte asi tri hodiny, kým mydlo poriadne nevyschne. 
 7. Nakoniec zabaľte mydlové srdiečka do baliaceho papiera alebo ich uložte do zaváraninového pohára previazaného stužkou. 

Fotky

3. Fotografia

Pre každú mamu je dôležité vedieť, ako sa darí jej deťom, a preto sa určite poteší spomienkam zachyteným na fotografiách. Prejdite si zábery z posledných mesiacov a vyberte fotky z výnimočných udalostí i rozkošné a veselé momentky. Možno pritom nájdete aj fotografiu, na ktorej sa vás podarilo zachytiť spolu s mamou. Takáto snímka je ako stvorená na použitie na Deň matiek. Potom už stačí zaobstarať pre obrázok vhodný rám, aby si mama mohla krásnou spomienkou vkusne vyzdobiť svoj interiér.


Spoločné chvíle

4. Spoločné chvíle

Možno to znie ako klišé, no najkrajší darček pre mamu, ktorú jej dieťa môže dať, sú spoločne strávené chvíle. Nemusí pritom ísť o nákladnú dovolenku v ďalekých krajoch, pre ktorú by ste museli náročne hľadať vhodný termín. Veľa zábavy si užijete aj pri drobných radostiach, ktoré vám nadlho utkvejú v pamäti. Zamyslite sa, čo mama najradšej robí, pozvite ju napríklad na raňajky alebo vynikajúcu večeru, alebo vyrazte spoločne na cyklovýlet či nenáročnú túru. Dopriať si tiež môžete filmový večer, prieskum neznámej štvrte, divadlo či kino. Super nápadom na darček pre mamu je prekvapenie v podobe spoločnej účasti na kreatívnom kurze. Fantázii sa medze nekladú!


Pečenie

5. Chutné darčeky

Mama sa určite poteší každému darčeku na Deň matiek. Dôležitá je predsa skutočnosť, že ste si spomenuli. Vynikajúcim nápadom na darček pre mamu je niečo lahodné jej upiecť. Pri príležitosti Dňa matiek sú samozrejme obľúbené koláče v tvare srdca, no môžete vykúzliť aj niečo iné okrem tradičnej torty alebo koláča. Zapojte kreativitu a nebojte sa siahnuť po maškrte presne podľa maminho vkusu. Najlepšie recepty sú totiž tie, ktoré najviac chutia práve vašej mamičke. Má najradšej vianočku alebo nedá dopustiť na sušienky? Zamyslite sa, čo najviac poteší jej chuťové poháriky na Deň matiek, a určite jej urobíte obrovskú radosť. Ak práve neobľubujete pečenie a nechcete sa púšťať do tejto činnosti osobne, máme pre vás originálny nápad na darček pre mamu – zmes na pečenie v skle. Tento darček na Deň matiek jej skvele poslúži vo chvíli, keď dostane neodolateľnú chuť na niečo sladké. Pre úspech tohto darčeka je dôležitý aj vzhľad, preto vyberte prísady, ktoré sa svojou farbou a textúrou navzájom čo najviac odlišujú.