Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Nenáročné izbové rastliny – aj pre neskúsených pestovateľov

Spríjemňujú atmosféru v miestnostiach a navyše zlepšujú a osviežujú klímu v izbách: rôzne druhy izbových rastlín sú obľúbená domáca dekorácia, ktorú si často len tak prihodíme do nákupného košíka – často, žiaľ, zahynú príliš rýchlo na to, aby sme sa z nich stihli dlho tešiť. Prečítajte si, ako udržať izbové rastliny dlho zelené a ktoré exempláre sú mimoriadne nenáročné na pestovanie.

Na obrázku sú dve poličky, na ktorých sú položené rôzne zelené izbové rastliny v črepníkoch.
© sonyachny – stock.adobe.com

Prehľad obsahu na tejto stránke

  • Rastliny zlepšia vzhľad každej miestnosti. Nie každá izba však poskytuje ideálne podmienky na to, aby sa im darilo.
  • Pripravili sme pre vás zoznam nenáročných izbových rastlín, ktoré nevyžadujú veľa starostlivosti.
  • Okrem toho vám prezradíme aj tipy na správne pestovanie izbových rastlín. 
Pred nákupom

Ktorá izbová rastlina sa hodí do vašej domácnosti? 

Pre každú domácnosť existuje tá pravá nenáročná izbová rastlina. Nezáleží pritom na tom, koľko skúsenosti s pestovaním máte. Dôležité je zistiť si už pred nákupom pár základných informácií o tom, ako sa o jednotlivé druhy izbových rastlín starať. Koľko času môžete rastline venovať? Niektoré totiž stačí polievať len občas, iné si už vyžadujú trochu viac pozornosti. Kam je vhodné rastliny umiestniť? Vybrať si môžete z rôznych izbových rastlín, pričom niektoré sú vhodné na svetlé miesto, iné na tmavšie alebo chladné miesto. Dôležité je tiež zodpovedať si otázku, či chcete pestovať kvitnúcu rastlinu, alebo si vystačíte so zelenými listami.


Umiestnenie

Správne umiestnenie izbovej rastliny

Jednotlivé rastliny majú rôzne požiadavky na okolité podmienky. Ak nie sú splnené, izbové rastliny rastú pomalšie alebo vôbec, netvoria nové listy a sú náchylnejšie na škodcov a rôzne choroby. Pri výbere novej nenáročnej izbovej rastliny sa preto neriaďte len jej vzhľadom, ale zamyslite sa tiež nad tým, aké vlastnosti by mala mať, aby na danom mieste prežila a mohli ste sa z nej dlho tešiť. Rozlišujú sa pritom rastliny vhodné na slnečné, polotienisté a tienisté miesta. Kvitnúce izbové rastliny sa spravidla cítia najlepšie v blízkosti okna, pričom zeleným rastlinám vyhovujú skôr tmavšie miestnosti s trochou tieňa.


Starostlivosť

Správna výsadba do kvetináča: zásobovanie izbových rastlín živinami

Menšie rastliny by sa v ideálnom prípade mali presadiť približne každý jeden až dva roky. U väčších rastlín stačí asi každé štyri roky. Vďaka tomu bude môcť rastlina vytvoriť dostatok nových koreňov na čerpanie živín z pôdy. Pri výbere substrátu na izbové rastliny siahnite po kvalitnej špeciálnej zemine. V závislosti od výberu konkrétneho druhu izbovej rastliny budete potrebovať substrát pre zelené rastliny, palmy alebo sukulenty. Na nákupný zoznam si v pravidelných intervaloch nezabudnite pripísať aj hnojivo na izbové rastliny. Aj nenáročné rastliny a izbové rastliny do tieňa sa totiž raz za mesiac potešia prihnojeniu. Praktickým variantom sú tyčinky s hnojivom, ktoré priebežne uvoľňujú živiny dva až tri mesiace.


Izbové rastliny do tieňa

Izbové rastliny, ktorým stačí málo svetla

Aloa vera v ružovo-bielom črepníku. Vedľa toho iné druhy sukulentov a papraď.
© tanya – stock.adobe.com Aloa vera: obľúbený druh sukulentu, ktorý si vystačí s mimoriadne malým množstvom vody.

Rastlinám sa môže dariť aj na chodbách, v kúpeľni bez prístupu prirodzeného denného svetla, na schodiskách či v izbách orientovaných na sever – stačí si správne vybrať. Dôležité: žiadna rastlina neprežije v úplnej tme. Svetlo totiž potrebujú okrem iného na fotosyntézu. Ak svetlo ako zdroj energie chýba, odrazí sa to na zníženom raste alebo dokonca odumretí celej izbovej rastliny. Medzi obľúbené izbové rastliny do tieňa, označované tiež ako low light plants, patrí napríklad svokrin jazyk, potosovec zlatý, lopatkovec, zamiokulkas, zelenec, palma howea a filodendron. 

Význam údajov na štítku týkajúcich sa vhodného umiestnenia:

  • Svetlomilná: vhodné umiestniť priamo k oknu, do svetla s intenzitou asi 2 000 až 3 000 luxov. 
  • Do polotieňa: vhodné umiestniť jeden až jeden a pol metra od okna, do svetla s intenzitou asi 1 000 až 2 000 luxov.
  • Tieňomilná: vhodné umiestniť dva až tri metre od okna, do svetla s intenzitou 500 až 1 000 luxov.

Nenáročné rastliny

Izbové rastliny, ktorým stačí málo vody

Niektoré nenáročné izbové rastliny si v určitých fázach vystačia s malým množstvom vody. Nevyhovuje im však úplné sucho, ale ani stojatá voda a neustála vlhkosť. Príznakom, že rastlina potrebuje vodu, sú ovisnuté listy a stonky. Krátkodobý nedostatok vody dokážu rastliny prekonať tým, že nahradia chýbajúcu vlahu vodou z vlastných buniek. Pri dlhodobej nedostatočnej zálievke však môže rastlina uhynúť. V závislosti od usporiadania listov a typu koreňov majú rastliny odlišné potreby, čo sa týka zalievania. Medzi nenáročné izbové črepníkové rastliny, ktoré nepotrebujú veľa vody, patrí napríklad aloa vera, echevéria, palma „slonia noha“, zamiokulkas, kaktusy, motýlie orchidey a juka.

Ako na vhodnú zálievku

  • Rastliny polievajte v dlhších časových intervaloch, vždy až vtedy, keď je už zemina zvrchu suchá.
  • Vyhýbajte sa hromadeniu vlhkosti a hodinu po zaliatí skontrolujte, či nie je možné vyliať nadbytočnú vodu.
  • Niektorým izbovým rastlinám je nutné pri nižších teplotách dopriať fázu vegetačného pokoja. 
  • V tomto období by ste ich mali polievať len zriedkavo, ak vôbec.

 

Ak ste nejakú izbovú rastlinu dlhší čas nepolievali, najprv namočte zeminu do vody, aby sa navlhčila. Ponorte pritom rastlinu do nádoby alebo vedra s vodou a počkajte, kým prestanú vychádzať na povrch vzduchové bubliny.

Extrémne odolné: sukulenty

Rastliny, ktoré dokážu prežiť aj v extrémne suchých oblastiach, majú často špecifické dužinaté tkanivo a ich listy ničím nepripomínajú bežné rastliny. Toto tkanivo funguje ako zásobáreň vody a označuje sa ako sukulencia. Bunky takýchto rastlín majú mimoriadne veľké vakuoly, čo je priestor vyplnený bunkovou tekutinou. Podľa toho, kde v rastline sa tieto bunky nachádzajú, sa rozdeľujú na listové, kmeňové alebo koreňové sukulenty.
 

  • Listové sukulenty, napríklad aloa vera alebo echevéria, hromadia zásoby vody vo svojich listoch. Často majú listy usporiadané do ružice, vďaka čomu sa navzájom tienia a minimalizujú tak odparovanie vody v dôsledku pôsobenia slnečného žiarenia.
  • Kmeňové sukulenty, napríklad slonia noha alebo kaktusy, uskladňujú vodu vo výhonkoch. Takéto izbové rastliny často majú hrubý kmeň a len málo listov.
  • Koreňové sukulenty, napríklad kyslička štvorlistá, uskladňujú vodu v koreňoch. Tento druh sukulentov je pomerne vzácny.