Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Jesenné dekorácie: 5 kreatívnych nápadov na domácu výrobu

Jeseň vnáša do nášho života množstvo pútavých farieb. Keď sa stromy v slnečných dňoch rozžiaria krásnymi tónmi žltej, oranžovej a červenej, bola by škoda nevyraziť von do lesa či parku. Práve na takýchto prechádzkach máte ideálnu príležitosť nazbierať materiál na výrobu jesenných dekorácií. Ukážeme vám, ako ľahko a rýchlo zrealizovať skvelé kreatívne nápady, ktoré premenia váš domov na útulné miesto.

Na obrázku sú dve ruky, ktoré tvoria girlandu z červeného jesenného lístia. Podklad: modrý, v štýle batiky. Okrem toho je vidno ďalšie červené a žlté listy, červené bobule a klbko priadze.
© tilialucida – stock.adobe.com

Prehľad obsahu na tejto stránke

  • Možností, ako si vyrobiť originálne jesenné dekorácie, je mnoho.
  • Na jeseň nám príroda ponúka rôzne zaujímavé materiály, ktoré sú ako stvorené na realizáciu nápadov na jesenné dekorácie.
  • Poradíme vám, ako môžete ľahko a rýchlo vyčarovať rafinované jesenné motívy.
Materiály

Základ znie: majte oči na stopkách

V zlatistom ročnom období toho môžete nájsť v prírode naozaj veľa. Stromy, kríky, ale aj zem sú plné prírodných materiálov, ktoré možno použiť na výrobu jesenných dekorácií. Pri najbližšej prechádzke preto majte oči na stopkách a nezabudnite si so sebou vziať tašku alebo vrecúško na nazbieranie krásnych listov, kvetov, konárikov a gaštanov. Plány na dekorácie pritom nepúšťajte z hlavy ani pri varení. Ak napríklad pripravujete na obed krémovú tekvicovú polievku, vydlabte tekvicu vcelku – môže sa vám hodiť pri realizácii jesenných inšpirácií z tekvíc. 


Možnosti

Jesenné dekorácie – to nie sú len postavičky z gaštanov

Jesenné dekorácie z prírodnín, to nie sú len postavičky z gaštanov: jesenné dekorácie sú rozmanitejšie, než si myslíte. Či si už chcete ozdobiť steny, komodu, balkón alebo vonkajšie priestory: spôsobov, ako obliecť domov do jesenného kabáta, je naozaj mnoho. Na svoje si pritom prídu všetci milovníci hravého i rafinovaného tvorenia. Máme pre vás aj nápady na jednoduché dekorácie na jesenné slávnostné príležitosti. Inšpirujte sa našimi piatimi netradičnými nápadmi na jesenné dekorácie. Ide sa na to!


Zlaté lístie

Umenie zo zlatého lístia

Na obrázku je: zarámovaný obrázok so sivým rámom, bielym pozadím a javorovým listom so zlatým povrchom. Obrázok je položený na stole. Na stole je okrem toho: tyrkysová hrejivá deka, zapálená biela sviečka, vysoká tyrkysová šálka, sklená váza so sušenými kvetmi, tri javorové listy.
Vynikne na komode, ale aj na rôznych slávnostných príležitostiach: obraz zo zlatého lístia.

Veľký efekt možno často dosiahnuť úplnými maličkosťami. Zaujímavá je napríklad rozkošná jesenná dekorácia, ktorú vytvoríte ľavou zadnou: lístie ako zarámované umelecké dielo. Na výrobu takejto jesennej dekorácie z listov budete potrebovať malý rám na obrazy so sklom, zlatý sprej, lepidlo a jesenné lístie, ktoré vás vonku najviac zaujme. Dôležitá pritom nie je farba lístia, ale jeho tvar, pretože listy nasprejujete zlatým sprejom. Po vyschnutí lístie nalepte na biely papier a zarámujte. Takéto malé umelecké dielo ozdobí každú skrinku či poličku. Tip pre všetkých fanúšikov tvorenia: Zarámované zlaté lístie skvele vynikne aj ako elegantná dekorácia na jesennej svadbe. 


Girlanda z listov

Jesenná girlanda

Na obrázku sú dve ruky, ktoré tvoria girlandu z červeného jesenného lístia. Podklad: modrý, v štýle batiky. Okrem toho je vidno ďalšie červené a žlté listy, červené bobule a klbko priadze.
© tilialucida – stock.adobe.com Jesenná atmosféra bez námahy: girlanda z lístia ozdobí okno, balkón i záhradu.

Chcete si bez námahy vyrobiť krásnu jesennú dekoráciu? Skvelým nápadom môže byť girlanda s malými vlajkami – tentoraz však zaveste na šnúrku namiesto vlajok krásne jesenné lístie. Potrebovať budete šnúrku z prírodných vláken. Uviažte na ňu jesenné listy v desaťcentimetrových rozstupoch. Ak obľubujete minimalistický štýl, môžete na šnúrku zavesiť len listy rovnakého druhu. Ak ale chcete mať girlandu pestrejšiu, môžete skombinovať rozmanité tvary i farby. Tip na výzdobu balkóna: Jesenná girlanda z lístia vyzerá skvele aj v kombinácii s reťazou LED svetielok. Pripravte si teplú deku a dobrú knihu a vychutnajte si pohodlie na jesenne ozdobenom balkóne!


Lev z listov

Lev s hrivou z lístia

Na obrázku je: sivý štruktúrovaný podklad, na ňom lev z lístia. Pestré lístie je usporiadané do kruhu a tvorí hrivu, nad tým je okrúhly biely tvrdý papier, na ktorom je namaľovaná levia hlava.
Vskutku krásna ozdoba: lev s pestrofarebnou hrivou z jesenného lístia.

Ak chcete ozdobiť stenu v detskej izbe alebo vchodové dvere, určite vás zaujme jesenný lev s hrivou z pestrofarebného lístia: vnesie do vášho domova teplé farby jesene a stane sa verným ochrancom vášho príbytku. Táto jesenná dekorácia pre deti vyzerá rozkošne a navyše si pre jej výrobe užijete s deťmi veľa zábavy. Budete potrebovať pár hrstí pestrého lístia, biely alebo žltý tvrdý papier, čiernu fixku a lepidlo. Na leviu hlavu vystrihnite kruh s priemerom asi desať centimetrov. Potom vystrihnite dve uši široké asi 1,5 centimetra a dlhé dva centimetre. Nalepte ich na hornú stranu kruhu vľavo a vpravo tak, aby vykukovali spoza hlavy. Teraz už levovi chýba len tvár a pár pruhov. Hlavné pritom je, aby výroba deti bavila. Dieťa si pritom môže vytvoriť leva presne podľa svojich schopností. Teraz je na rade bohatá hriva: skúste usporiadať pestré listy do kruhu a zlepiť ich k sebe. Priemer hrivy by mal byť aspoň 20 centimetrov, aby bola dostatočne výrazná a pôsobila impozantne. Nakoniec do stredu kruhu z lístia prilepte leviu hlavu a nechajte jesennú dekoráciu z listov niekoľko hodín vyschnúť. No a potom už zostáva len vybrať levovi vhodný revír.


Váza z tekvice

Tekvica ozdobená jesennými kvetmi

Na obrázku je: veľká vydlabaná oranžová tekvica, ktorá je na sivej ploche a je naplnená kyticou jesenných kvetov a konárikmi, pozadie: sivé.
Ozdobte si záhradu alebo vchodové dvere: jesenná kytica v tekvici.

Z ozdobených tekvíc sa dá vyrobiť oveľa viac než len klasická strašidelná príšerka na Halloween. Vydlabaná tekvica sa dá skvele využiť aj ako originálna váza. Na výrobu budete potrebovať tekvicu hokkaido, kvety a polystyrén na zapichnutie rastlín. Po dôkladnom vydlabaní dužiny z tekvice ju naplňte zeleným polystyrénom na kvety. Pri tvorení kytice popustite uzdu svojej fantázii a usporiadajte kvety do tekvice tak, ako sa vám to najviac páči. Jeseň je pritom ideálna na zahrnutie aj sušených kvetov. Ak použijete sušené kvietky, bude vám ozdobená tekvica o to dlhšie robiť radosť. 


Ozdobná hra 

Piškvorky z gaštanov

Na obrázku je: sivý štruktúrovaný podklad, na ňom biely tvrdý papier položený na šírku, na ktorom je mriežka na piškvorky. Okolo ležia hracie figúrky vytvorené z gaštanov, ktoré sú označené dvomi rôznymi farbami.
Ideálna činnosť na upršané jesenné dni: piškvorky z vlastnoručne nazbieraných gaštanov.

Tento nápad na jesennú dekoráciu vyzerá pekne a navyše priam pozýva ku hre. Vlastnoručne vyrobené piškvorky z gaštanov sú to pravé na upršané dni strávené doma. Na výrobu tejto jesennej dekorácie z gaštanov si vystačíte s tvrdým papierom s rozmerom A4 v ľubovoľnej farbe, čiernou fixkou, desiatimi gaštanmi a dvomi akrylovými farbami alebo samolepiacou plastelínou v dvoch rôznych farbách. Dajte si papier na šírku a nakreslite typickú mriežku na piškvorky – buď len tak od oka, alebo použite pravítko. Uprostred papiera urobte dve 18 centimetrov dlhé rovnobežné zvislé čiary s odstupom šesť centimetrov. Čiary rozdeľte na tretiny a v každej tretine (teda každých šesť centimetrov) urobte bodku. V týchto miestach nakreslite dve vodorovné čiary tak, aby vznikla mriežka. Vľavo a vpravo od každej zo štyroch bodiek by každá čiara mala byť dlhá šesť centimetrov. Potom si vezmite gaštany a rozdeľte ich do dvoch skupín po päť kusov. Každá skupina musí mať inú farbu, aby ich bolo možné pri hre odlíšiť. Umiestnite gaštany na pracovnú plochu tak, aby stabilne ležali. Na vrchnej strane ich farebne označte. Na každý gaštan urobte bodku akrylovou farbou alebo na ne nalepte farebnú plastelínu. A jesenná dekorácia z gaštanov je hotová. Na hru piškvoriek už budete potrebovať len spoluhráča a dostatok pozornosti.