Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Skvelá vec: klimatizačné zariadenia bez hadice odpadového vzduchu

Už dlho hľadáte klimatizačné zariadenie bez hadice odpadového vzduchu? Potom ste tu správne: prezradíme vám, ktoré klimatizačné zariadenie bez hadice je pre vás najlepšie.

1. Klimatizačné zariadenia bez hadice odpadového vzduchu: aké možnosti existujú?

Klimatizačné zariadenia
Takto fungujú klimatizačné zariadenia do bytu

Ak chcete počas horúcich dní znížiť teplotu vo svojom byte alebo v dome, sú na to nevyhnutné klimatizačné zariadenia. Ak pre vás neprichádza do úvahy klimatizačné zariadenie s hadicou odpadového vzduchu (= monoblok), môžete voliť medzi dvomi variantmi.

  1. Chladič vzduchu: rýchla pomoc
    Chladič vzduchu sa považuje za klimatizačné zariadenie, ktoré sa dá najjednoduchšie uviesť do prevádzky, a predstavuje tým perfektnú voľbu pre nájomné byty: nepotrebuje na to hadicu odpadového vzduchu ani dodatočné stavebné úpravy. Je to vďaka jeho zvláštnemu spôsobu funkcie pomocou odparovania. Ďalšie informácie o spôsobe práce chladiča vzduchu, ako aj jeho výhodách a nevýhodách sme pre vás zhrnuli v druhej kapitole.

  2. Splitový (delený) prístroj: trvalá investícia
    Splitový prístroj patrí ako monoblok (= klimatizačné zariadenie s hadicou odpadového vzduchu) k výmenníkom tepla: vzduch v miestnosti sa takýmito klimatizačnými zariadeniami nasáva, v zariadení ochladzuje a vyfukuje sa späť do izby. Odpadové teplo, ktoré pri tom vzniká, sa musí v dôsledku toho viesť smerom von. Na rozdiel od monobloku na to nie je potrebná žiadna nepekná hadica, pretože splitové zariadenia pozostávajú z dvoch prvkov, ktoré sa navzájom spoja cez otvor prevŕtaný v stene. Všetky výhody a nevýhody splitového zariadenia nájdete v tretej kapitole.

Upozornenie: Prísne vzaté neexistujú žiadne klimatizačné zariadenia bez odpadového vzduchu. Pokiaľ prístroj nevytvára žiadne odpadové teplo a adekvátne ho neodvádza, označuje sa ako klimatizačné zariadenie len hovorovo. Preto v prípade chladiča vzduchu ide len o klimatizačnú jednotku. Splitové zariadenie je naproti tomu skutočným klimatizačným zariadením – odpadové teplo sa tu však neodvádza cez hadicu, ale pomocou otvoru v stene, ktorý vedie teplý odpadový vzduch z vnútornej jednotky do vonkajšej.

2. Chladič vzduchu: mobilný klimatizačný prístroj bez hadice odpadového vzduchu

Chladiče vzduchu
Chladiče vzduchu pracujú na princípe odparovania a ochladzujú tým vzduch v miestnosti.

Ak vo svojej domácnosti nemáte žiadnu možnosť stavebných úprav, ako to napríklad platí pre väčšinu nájomných bytov, je pre vás ideálny chladič vzduchu.

Tento klimatizačný prístroj pracuje na princípe odparovania: Disponuje nádržou na vodu, ktorá je naplnená vodou alebo ľadom. Keď sa nasaje teplý vzduch z miestnosti, voda sa odparí, pričom sa zo vzduchu odoberie energia a tým sa ochladí. Ventilátor fúka chladnejší vzduch späť do izby, čím sa v nej zníži celková teplota.

Tip: Svojím spôsobom prevádzky zvyšuje chladič vzduchu vlhkosť vzduchu, preto by ste mali príslušnú miestnosť pravidelne a dostatočne vetrať.

Výhody chladičov vzduchu:

Nevýhody chladičov vzduchu:

Jednoduché uvedenie do prevádzky bez hadice a montáže

Chladiaci výkon obmedzený na niekoľko málo stupňov Celzia

Flexibilné použitie, pretože klimatizačný prístroj je bez odpadového vzduchu

Pre veľké plochy nevhodný

Nízke obstarávacie a prevádzkové náklady

Nie je možné presné nastavenie na teplotu miestnosti

Bez chemického chladiaceho prostriedku

Zvýšenie vlhkosti vzduchu

Tichá prevádzka

 

Nízka spotreba elektrického prúdu

 

3. Splitové (delené) zariadenie: klimatizačné zariadenie bez hadice odpadového vzduchu

Rozdelené zariadenia
Splitové (delené) zariadenia pozostávajú z dvoch rôznych prístrojov, ktoré sa musia zabudovať nezávisle od seba.

Vo vlastnej domácnosti nie sú stavebné zmeny spravidla žiadny problém, aj obytná plocha je často pomerne veľká. Preto je v tomto prípade splitové zariadenie so svojím efektívnym chladením vhodnou voľbou.

Splitové zariadenia sú výmenníkmi tepla, to znamená že nasávajú vzduch v izbe, ochladzujú ho vo vnútri prístroja a potom ho vyfukujú znova do miestnosti. Na rozdiel od monobloku to neprebieha cez nápadnú hadicu odpadového vzduchu, ale rozdelením splitového prístroja na dva prvky, ktoré sú navzájom spojené pomocou otvoru v stene.
Ďalšou výhodou tohto rozdelenia na dve časti je, že pomerne hlučný kompresor klimatizačného zariadenia sa upevňuje na vonkajšiu fasádu a tým je možná veľmi tichá prevádzka v budove. Preto sa ponúkajú splitové zariadenia aj na použitie v spálňach.

Výhody splitových (delených) zariadení:

Nevýhody splitových (delených) zariadení:

Rýchle chladenie

Sú potrebné stavebné úpravy

Vysoká efektivita

Náročná inštalácia, musí ju vykonávať odborník

Vhodné aj pre veľké plochy

Vysoká nákupná cena

Tichá prevádzka v budove

Potrebujú chladiaci prostriedok

Často vybavené ďalšími funkciami
(vykurovanie, čistenie vzduchu a regulácia vlhkosti vzduchu)

Za určitých okolností môže vonkajšia časť spôsobovať hluk

Často ovládateľné pomocou aplikácie

 

Menšia spotreba elektrického prúdu než monobloky

 

FAQ

Ktorý klimatizačný prístroj bez hadice je najlepší?

Na zodpovedanie tejto otázky si musíte najskôr ujasniť, ktoré z oboch druhov klimatizačných zariadení bez hadice prichádza pre vás do úvahy:

  • Ak chcete prístroj uviesť do prevádzky čo najflexibilnejšie, cenovo najvýhodnejšie a najrýchlejšie, najlepším riešením bude pre vás chladič vzduchu.

Ak naproti tomu môžete vo svojej domácnosti vykonávať stavebné úpravy, vyplatí sa investícia do drahšieho, ale aj výrazne efektívnej šieho splitového zariadenia.

Kedy sa oplatia klimatizačné zariadenia bez hadice odpadového vzduchu?

Klimatizačné zariadenie bez hadice odpadového vzduchu má veľa výhod, ktoré však závisia od presného typu: zatiaľ čo splitové zariadenia pracujú podstatne efektívnejšie a tichšie ako monobloky s hadicou odpadového vzduchu, chladič vzduchu uvediete do prevádzky oveľa jednoduchšie a okrem toho kdekoľvek.

Čo vo všeobecnosti hovorí proti klimatizačným zariadeniam s hadicou odpadového vzduchu?

Monobloky sa síce môžu inštalovať v každej miestnosti a sú tak maximálne flexibilné, avšak bez hadice odpadového vzduchu by teplý vzduch zostával v miestnostiach. Monoblok preto pre mnoho ľudí neprichádza do úvahy ako mobilné klimatizačné zariadenie, pretože na to musí byť stále otvorené a adekvátne utesnené okno, cez ktoré sa odpadové teplo odvádza smerom von. Okrem toho môže byť jeho hlasitosť nepríjemná a hadica často pôsobí neesteticky. Jeho chladiaci výkon je menší ako výkon splitového zariadenia. Iné možnosti zníženia izbovej teploty vám predstavíme v poradenstve pri kúpe.

Existujú klimatizačné zariadenia bez odpadového vzduchu?

Existujú síce klimatizačné zariadenia bez hadice, avšak prísne vzaté žiadne klimatizačné zariadenia bez odpadového vzduchu: klimatizačné jednotky, ako je chladič vzduchu, pracujú na rozdiel od klimatizačných zariadení na princípe odparovania. Nepotrebujú žiadnu hadicu, pretože sa nemusí odvádzať žiadne odpadové teplo smerom von. Z tohto dôvodu sa dajú chladiče vzduchu rýchlo a jednoducho uviesť do prevádzky, ich chladiaci výkon je však obmedzený. V druhej kapitole nájdete všetky výhody a nevýhody klimatizačného zariadenia bez hadice. Klimatizačným zariadením, ktoré pracuje s odpadovým vzduchom, ale bez hadice, je splitová (delená) klimatizácia.