Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Odkedy sa môže bábätko voziť v športovom kočíku?

Kedy je vaše bábätko pripravené pre športový kočík, nie je otázkou veku, ale stavu jeho telesného a emocionálneho vývinu. Pomôžeme vám zistiť, či už môže vaše bábätko sedieť v športovom kočíku, alebo či by sa malo radšej ešte nejakú chvíľu voziť v klasickom detskom kočíku.

1. Od akého veku sa môže moje bábätko voziť v športovom kočíku?

Dieťa sedí vzpriamene v kočíku a pozerá sa do kamery. Má na sebe kombinézu a je bosá. V pozadí je vidieť pláž, svieti slnko.
© iStock.com/AnnaNahabed Len čo bude vaše dieťa vedieť sedieť vo vzpriamenej polohe, bude sa pri vychádzke v športovom kočíku cítiť dobre.

Od šiestich mesiacov je dovolené voziť bábätko na prechádzky v športovom kočíku, tak to predpisuje príslušná vyhláška EÚ. V každom prípade by ste sa nemali spoliehať na tento predpis, ale rozhodnúť sa na základe individuálneho stavu vývoja vášho dieťaťa. Niektoré bábätká sú v šiestich mesiacoch dostatočne vyvinuté na to, aby prestúpili z klasického detského kočíka na športový kočík alebo športové sedadlo. Mnoho detských lekárov radí používať ho až od veku, kedy sa dieťa učí chodiť. V športovom kočíku nemôže vaše bábätko ležať naplocho a podopreté na chrbte a hlave na dookola čalúnenom matraci ako v detskom kočíku. Preto je rozhodujúce predovšetkým formovanie šijového a chrbtového svalstva, pretože počas vozenia v športovom kočíku musí mať bábätko možnosť samostatne držať a podopierať svoje telo.

Zo zásady by ste si mali najskôr položiť tieto otázky:

  • Vie moje bábätko samé držať svoju hlavičku?

  • Vie bez pomoci sedieť vo vzpriamenej polohe?

  • Sadá si samé od seba?

  • Zostáva sedieť a pohybuje pritom voľne rukami?

Až keď budete na všetky otázky odpovedať „áno“, je svalstvo vášho bábätka dostatočne vyvinuté na to, aby sa mohlo voziť v športovom kočíku.

Pozor: Ak bábätká trávia dlhý čas v sedavej polohe, hoci ich šijové a chrbtové svalstvo nie je ešte dostatočne vyvinuté, môže to byť škodlivé pre ich chrbticu a motorický vývin.

Okrem telesnej zrelosti musíte však dbať aj na emocionálny vývin vášho dieťaťa. Vaše bábätko vám bude signalizovať, hneď ako bude pripravené vymeniť klasický detský kočík za športový kočík.

 

  • Pokúša sa v klasickom detskom kočíku posadiť, aby videlo viac zo svojho okolia?
  • Očividne túži po nových dojmoch alebo je ešte veľmi fixované na vás a vašu mimiku, aby sa cítilo bezpečne?

Uvedomte si, že vaše dieťa v športovom kočíku zaujme úplne inú polohu ako v klasickom detskom kočíku: je bezbranne vydané napospas lákadlám okolia a počas vozenia nemá možnosť nadviazať s vami kontakt pohľadom ani hlasom. Malé deti väčšinou ešte nemajú radosť z ponúknutej zmeny, ale sú skôr vystavené značnému stresu v dôsledku bezprostredných podnetov. Odporúčame vám preto pre bábätká a malé deti mladšie ako dva roky model športového kočíka, v ktorom bude dieťa sedieť pohľadom k vám proti smeru vozenia.

 

2. Dôležité aspekty pri kúpe športového kočíka pre malé deti

Len čo vaše dieťa bude môcť prestúpiť z klasického detského kočíka alebo detskej sedačky na športový kočík, získate flexibilitu vo všedný deň a pri výletoch. Je ľahší a obratnejší ako klasický detský kočík. Voľbou vhodného modelu športového kočíka môžete reagovať na potreby svojho dieťatka. V závislosti od veku a stavu vývinu sa hodia rôzne varianty. Športové kočíky sa ponúkajú ako modely so štyrmi alebo tromi kolesami. Variant s tromi kolesami sa nazýva „jogger“. Jogger má stabilnejšiu stredovú os a je ho tak možné pri posúvaní jednoduchšie ovládať.

Aby aj bábätká a malé deti mohli pohodlne a bezpečne ísť na vychádzku v športovom kočíku, musí sa pri výbere vhodného modelu dbať na niekoľko bodov:

Špeciálne znaky športového kočíka pre bábätká

  • Čalúnenie: predovšetkým keď v športovom kočíku zaspávajú, potrebujú bábätká dostatočnú podporu chrbta a hlavy vankúšom priliehajúcim k telu. Čalúnenie sa môže aj dodatočne vybaviť vložením hniezd pre bábätká.

  • Prestaviteľná chrbtová opierka: aby sa mohlo zmeniť držanie tela pri sedení a dieťa mohlo spať poležiačky, mala by sa chrbtová opierka dať nastaviť cez viaceré stupne približne zvislo až vodorovne.

  • Odpruženie kolies: kolesá by mali byť odpružené, aby bol športový kočík počas vozenia dieťatka čo najstabilnejší. Tým sa budú spiace deti menej rušiť a ich chrbtica sa všeobecne odľahčí.

Ďalšie všeobecné znaky a kritériá výberu

  • Druh pneumatík: Nezávisle od odpruženia hrá pri kolesách športového kočíka dôležitú rolu materiál. Celogumené pneumatiky sú robustné a nemôžu sa poškodiť črepinami a podobne, zato vzduchové pneumatiky ponúkajú na tvrdých, nerovných podkladoch pokojnejšie vozenie. Ak chcete športový kočík prepravovať v aute, odporúčajú sa okrem toho kolesá odmontovateľné na stlačenie gombíka. Pri otočných kolesách treba okrem toho dbať na funkciu aretácie, aby sa pneumatiky na nerovnej zemi nechcene neotáčali.

  • Bezpečnostné znaky: aby vaše bábätko zo športového kočíka nevypadlo, mal by byť v každom prípade prítomný bezpečnostný oblúk. Ten je obzvlášť praktický, ak má aj držiak na nápoje. Okrem toho musí kočík pre malé deti disponovať veľkostne prestaviteľným systémom pásov (napríklad viacbodovým pásom).

  • Rám: pri výbere dbajte na použitý materiál. Plast je síce mimoriadne ľahký, avšak športové kočíky z hliníka ponúkajú výrazne viac stability a sú robustnejšie. Pokiaľ chcete športový kočík prepravovať v aute alebo ho dobre uložiť šetriac miestom, je rozumný sklápací mechanizmus. Pre viac komfortu by ste mali okrem toho uprednostniť výškovo prestaviteľný posúvač – najmä vtedy, ak budú posúvať športový kočík osoby s rôznou telesnou výškou. Prispôsobenie šetrí váš chrbát.

  • Dodatočná výbava: aby bola citlivá pokožka malých detí pri vychádzkach počas slnečných dní chránená, mal by mať športový kočík prestaviteľnú protislnečnú ochranu alebo by mal disponovať jednoduchou možnosťou jej montáže. Okrem toho je praktická nákupná sieťka, ktorá ponúka dostatok miesta na nákupy. Výškovo prestaviteľná opierka pre nohy sa postará o príjemný komfort sedenia.

2.1 Športový kočík na ležanie

Športový kočík na ležanie je komfortným športovým kočíkom, v ktorom môže malé dieťa voliteľne sedieť, ako aj ležať a spať.

Výhody športového kočíka na ležanie:

  • Opierka sa môže uviesť zo skôr zvislej do takmer vodorovnej polohy.

  • Čalúnenia na opierke a popruhoch robia sedenie bezpečnejším a pohodlnejším.

  • Odpružené kolesá držia kočík počas vozenia v pokoji a chrbtica dieťaťa sa zbytočne nezaťažuje.

  • Modely jogger s troma kolesami sú k dispozícii len v tomto variante.

2.2 Kombinovaný detský kočík

Kombinované detské kočíky sa dajú výmenou korbičky za športovú sedačku, ktorá je súčasťou súpravy, prebudovať z hlbokého detského kočíka na športový kočík.

Výhody kombinovaného detského kočíka:

  • Prestaviteľná opierka, čalúnenie a odpružené kolesá sú príznačné aj pre tieto modely.

  • Ten istý kočík sa môže použiť od narodenia dieťaťa do približne štvrtého roku života.

  • Pretože poloha posúvača je zosúladená s použitím detského nosítka, môžete svoje dieťa posúvať aj s nadstavcom športového sedadla proti smeru vozenia.

2.3 Športový kočík na sedenie

Športový kočík na sedenie alebo Shopper je najľahší a najlepšie ovládateľný model športového kočíka. Avšak tento variant neponúka žiadne príslušenstvo navyše, ako sú čalúnenia, odpruženia alebo prestaviteľná poloha na sedenie. Preto sa tento športový kočík hodí len pre deti od veku, keď sa učia chodiť, a na krátke cesty.

Výhody športového kočíka na sedenie:

  • Športový kočík na sedenie sa môže jednoducho poskladať a dobre uložiť šetriac miesto.

  • Je veľmi ľahký a dobre ovládateľný v porovnaní so športovými kočíkmi na ležanie a kombinovanými detskými kočíkmi.

  • Vďaka najjednoduchšiemu vyhotoveniu je športový kočík na sedenie veľmi cenovo výhodný.

 

Ďalšie užitočné články k téme

FAQ

Ktorý športový kočík sa najviac hodí pre bábätká?

Pre bábätká sa hodia len športové kočíky, ktorých plocha na sedenie a popruhy majú čo najmäkšie čalúnenie. Okrem toho by mali byť kolesá odpružené. Pretože bábätko nemá ešte také silné šijové a chrbtové svalstvo ako malé dieťa, musí sa hlava a chrbát podoprieť čalúnením, najmä keď bábätko spí a jeho svaly ochabnú. Na tento účel je často možné dodatočne vybaviť kočík hniezdom pre bábätká. Vo všeobecnosti platí: kým vaše bábätko ešte nevie bez pomoci sedieť a nevie samé udržať svoju hlavičku, nesmie sa ešte voziť v športovom kočíku, ale potrebuje plochu na ležanie a čalúnenie detského kočíka.

Má dieťa v športovom kočíku sedieť alebo ležať?

Len čo bude vaše dieťa vedieť samostatne sedieť, je rozhodujúce len to, či chce sedieť vzpriamene a vnímať svoje okolie alebo chce radšej ležať a spať. Všeobecne je výhodou, ak deti nezotrvávajú príliš dlho v jednej polohe držania tela, ale majú možnosť veľa sa pohybovať. Deťom, ktoré už vedia chodiť, by sa mal preto športový kočík ponúkať len na odpočívanie. Prihliadajte na to, že v športových kočíkoch na sedenie sa nedá ležať. 

Aký je rozdiel medzi športovým kočíkom a tzv. joggerom?

Principiálne je jogger športový kočík s tromi kolesami. Redukcia na tri kolesá spôsobuje, že vzniká statická stredová os. Tak je možné kočíkom ľahšie pohybovať rovno, napríklad len jednou rukou alebo pri rekreačnom behaní. V každom prípade sa ponúkajú rôzne varianty ako „jogger“. Niektoré špeciálne modely sú uspôsobené tak, že odstup medzi rukoväťou posúvača a zadnou osou ponúka dostatok priestoru aj pre rýchle a rozsiahle kroky. Modely jogger na tréningový beh majú okrem toho obzvlášť odpružené a často aj špeciálne balónové pneumatiky.

Aký športový kočík sa hodí pre šesťmesačné bábätko?

Pri športovom kočíku pre bábätká je dôležité, aby chrbtica vášho bábätka bola podopretá na krku a chrbte čalúnením. Vaše dieťa sa už okrem toho musí vedieť samé posadiť a zostať bez pomoci sedieť. Až vtedy je chrbtové svalstvo dostatočne vyvinuté na to, aby sa dieťa mohlo voziť v športovom kočíku bez toho, aby sa poškodil jeho chrbát. Ak vaše bábätko ešte nevie samostatne sedieť, malo by sa naďalej voziť poležiačky v detskom kočíku.