Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Kúpiť vysávač s vreckom alebo bez vrecka?

Máte pred sebou kúpu nového vysávača a kladiete si otázku, či by ste si mali vybrať model s vreckom alebo bez vrecka? Ukážeme vám výhody a nevýhody a pomôžeme vám s rozhodnutím o kúpe.

1. Vysávač s vreckom – výhody a nevýhody

Vysávač s vreckom
© iStock.com/gerenme Vysávač s vreckom

Klasickým variantom medzi vysávačmi sú zariadenia s vreckom, ktoré cez hubicu nasávajú prach a nečistoty. Nečistoty končia vo vreckách z papiera alebo z netkanej textílie, ktoré treba pravidelne vymieňať. K dispozícii sú vysávače s vreckom na prach so sieťovým alebo akumulátorovým napájaním.

Najväčšou výhodou vysávačov s vreckom je ich  vhodnosť pre alergikov. Keďže sú vysávač samotný, ale aj vrecko na prach vybavené špeciálnymi filtrami, tak sa počas vysávania ani počas výmeny vrecka nedostane do vzduchu ani do dýchacích ciest žiadny prach alebo alergény. Ďalšou výhodou je, že modely s vreckom sú spravidla cenovo výhodnejšie ako bezvreckové modely – tu by ste však mali myslieť aj na to, že pri kúpe vrecúšok vám budú pravidelne vznikať nové náklady.

Všetky výhody a nevýhody vysávačov s vreckom na prach:

Výhody vysávačov s vreckom:

Nevýhody vysávačov s vreckom:

Pomerne tiché

Vrecká vytvárajú odpad

Vhodné pre alergikov

Pravidelné náklady spojené s nákupom vreciek na prach

Vhodné na všetky druhy podláh

Strata sacieho výkonu pri plnom vrecku

Cenovo pomerne výhodné

Žiadne robotické vysávače s vreckom

Ľahké a bezprašné vyprázdňovanie  

Možné nepríjemné zápachy z vrecka

Nie je potrebné žiadne dodatočné čistenie

 

K dispozícii ako podlahový a tyčový vysávač

 

Väčšinou obsahujú filter odpadového vzduchu  

 

2. Vysávač bez vrecka – výhody a nevýhody

Bezvreckový vysávač
© iStock.com/gerenme Vysávač bez vrecka

Vysávače bez vrecka sa nazývajú aj cyklónové vysávače, pretože nečistoty a prach nasávajú vo vstupnom valci rotačným pohybom (cyklónom) a zachytávajú ich v zbernej nádobe.

Najväčšou výhodou týchto modelov vysávačov je to, že zberná nádoba sa dá jednoducho vyprázdniť bez toho, aby použitím vrecka vznikal odpad. Ďalšou výhodou je, že cyklónové vysávače sú často k dispozícii ako variant bez prívodného kábla alebo ako robotický vysávač.

Všetky výhody a nevýhody vysávačov bez vrecka na prach:

Výhody vysávačov bez vrecka na prach:

Nevýhody vysávačov bez vrecka na prach:

Nevzniká žiadny dodatočný odpad

Pomerne drahé

Pomerne ľahké

Počas používania často dosť hlučné

Žiadne pravidelné náklady spojené s nákupom vreciek na prach  

Pri vyprázdňovaní nádoby sa môže prach zvíriť– nevhodné pre alergikov

K dispozícii ako model bez prívodného kábla alebo ako robotický vysávač

Pomerne nákladné čistenie

Žiadny nepríjemný zápach

 

Neustále konštantný sací výkon

 

3. Je pre mňa lepší vysávač s vreckom alebo bez neho?

Často je výber vysávača s vreckom alebo bez vrecka otázkou ceny. Modely s vreckom sú oveľa lacnejšie a vhodné sú vtedy, keď

  • pri výbere vysávača kladiete dôraz na cenu,

  • budete čistiť len malé plochy,

  • budete vysávač používať len zriedkavo.

Napriek tomu platí: pravidelné nakupovanie vreciek do vysávača vám bude vytvárať ďalšie náklady. A preto môže byť vysávač s vreckom napriek nízkej obstarávacej cene na konci dokonca drahší ako bezvreckový vysávač. To však závisí od toho, aké veľké sú plochy, ktoré chcete čistiť a ako často v byte vysávate.

To, ktorý model vysávača je pre vás ten správny, závisí aj od ďalších faktorov.

  • Pri vyprázdňovaní bezvreckového vysávača sa prach môže zvíriť. Keď trpíte alergiou na prach alebo máte vysokú citlivosť na prach, odporúčame vám kúpiť si vysávač s vreckom na prach.

  • Okrem toho by si alergici mali bezvreckový vysávač vybrať iba vtedy, ak má vysávač HEPA filter a aj vodný filter, lebo tu sa pri používaní zabráni preniknutiu prachu do okolia.

  • Chceli by ste mimoriadne tichý model vysávača? Väčšinou sú vysávače s vreckom tichšie ako cyklónové vysávače.

  • Je pre vás dôležité, aby nevznikal ďalší odpad a záleží vám na ochrane životného prostredia? Tak potom si vyberte bezvreckový model, ktorý je navyše aj mimoriadne energeticky úsporný.

  • Sací výkon pri bezvreckových vysávačoch zostáva spravidla rovnaký, zatiaľ čo pri plniacom sa vrecku postupne klesá. To má význam najmä vtedy, keď zariadenie používate často a na veľkých plochách.

Zhrnutie: ste alergik a chcete mať pri kúpe vysávača istotu? Tak siahnite po vysávači s vreckom a filtrom odpadového vzduchu, aby ste predišli úniku možných alergénov do vzduchu. Modely s vreckom odporúčame aj vtedy, keď sa používajú len zriedkavo. Každý deň čistíte veľké plochy, kladiete dôraz na konštantne silný výkon a okrem toho by ste chceli urobiť niečo pre životné prostredie? Potom sa vám oplatí kúpa cyklónového vysávača.

 

Ďalšie užitočné články k téme

FAQ

Čo je to cyklónový vysávač?

Pod pojmom cyklónové vysávače sa myslia modely vysávačov, ktoré na zbieranie nečistôt a prachu nepotrebujú vrecko. Vo vstupnom valci sa rotačným pohybom, ktorý sa nazýva cyklón, nasávajú nečistoty a prach a tieto sa potom zachytávajú potom v zbernej nádobe. Tá sa dá jednoducho vyprázdniť vysypaním do smetnej nádoby bez toho, aby vznikol dodatočný odpad v podobe vrecka. 

Sú bezvreckové vysávače vhodné aj pre alergikov?

Bezvreckové vysávače zbierajú nečistoty a prach v zbernej nádobe, ktorú možno vyprázdniť vysypaním do smetnej nádoby. Pritom však môže dôjsť k rozvíreniu prachu a k jeho vniknutiu do dýchacích ciest. Okrem toho sa nádoby a filtre musia pravidelne čistiť, pričom sa prach môže tiež dostať do vzduchu. Aj pri samotnom vysávaní sa môžu uvoľňovať alergény, ak bezvreckový vysávač nemá HEPA filter, ani vodný filter. Ste alergik a napriek tomu by ste chceli používať bezvreckový variant vysávača? Potom budete musieť zabezpečiť, aby sa vyprázdňovanie zbernej nádoby uskutočňovalo na čerstvom vzduchu a zariadenie malo príslušné filtre. Okrem toho musíte pri čistení filtra postupovať opatrne. Kto chce však vsadiť na istotu, mal by si radšej vybrať model vysávača s vreckom. 

Čo je lepšie: vysávač s vreckom alebo bez vrecka?

To, či je pre vás vhodnejší vysávač s vreckom alebo bez vrecka, závisí od mnohých faktorov. Ste alergik? Potom by ste mali siahnuť po modeloch s vreckom, lebo pri výmene vrecka a čistení cyklónových vysávačov sa môže nasatý prach znovu rozvíriť a vniknúť do dýchacích ciest. Používate vysávač iba zriedkavo a chcete mimoriadne výhodný model? Potom vám taktiež odporúčame vysávač s vreckom. Bezvreckové vysávače majú význam len vtedy, ak chcete šetriť životné prostredie, musíte vysávať veľké plochy a vysávate denne.

Vysávač s vreckom alebo bez vrecka: Ktorý model je výhodnejší?

Spravidla je nákupná cena vysávačov s vreckom nižšia ako pri bezvreckových modeloch. Tu však treba brať do úvahy aj pravidelné náklady, ktoré so sebou prináša nákup vreciek do vysávača. V našom poradenstve pri kúpe nájdete tabuľku s možnými následnými nákladmi, ktorá vám ukáže, od kedy sa vám už oplatí kúpa cyklónového vysávača.