Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Leerdammer: jemná, mierne oriešková chuť

Leerdammer je holandský syr na krájanie, vyrábaný z pasterizovaného kravského mlieka. Leerdammer sa vyrába ako veľký, okrúhly bochník a má typickú žltú farbu. 

Užitočné informácie

Leerdammer má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvý Leerdammer

Leerdammer obsahuje hlavne mlieko. Ďalšími zložkami sú soľ, baktérie mliečneho kvasenia a vegetariánske syridlo. Kôrka je oranžová, cesto je vláčne. Tento syr má veľké diery a jemnú, mierne orieškovú chuť. Leerdammer je veľmi bohatý na proteíny. 100 gramov syra obsahuje 27 gramov bielkovín. Sacharidy a cukry sú obsiahnuté iba v malom množstve. Leerdammer má orieškovú arómu a vláčnu konzistenciu.


Pôvod

Odkiaľ pochádza Leerdammer?

Syr Leerdammer sa ľahko krája na plátky a od roku 1978 sa vyrába v Holandsku. Názov Leerdammer je súčasne obchodným názvom tohto syra. Leerdammer sa vyrába v jednom podniku v Schoonrewoerd, ktorý predtým patril do obce Leerdam. Vďaka tomuto spojeniu dostal svoje meno.


Sezónnosť

Kedy má Leerdammer svoju sezónu?

Leerdammer je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže Leerdammer použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý Leerdammer

Syr Leerdammer možno použiť ako obloženie na chlieb alebo aj ako syrové jednohubky spolu s hroznom alebo malými klobáskami. Okrem toho sa tiež veľmi dobre hodí k čerstvému šalátu a tiež na zapekanie.

Ako Leerdammer skladovať

Ak kúpite Leerdammer v pultovom predaji, nechajte ho zabalený v pôvodnom papieri. Odporúča sa skladovanie v chladničke, pričom najlepším miestom je priehradka na zeleninu. Takto skladovaný možno syr v kuse uchovávať približne jeden týždeň. Nakrájaný na plátky tento syr vydrží niekoľko dní.

Ak je originálne zabalený, dobu spotreby nájdete na obale. Tento syr vydrží však dlhšie, keď ho vyberiete z jeho obalu a položíte ho do zatvárateľnej nádoby s otvormi. Dôležité je, aby syr nebol zabalený úplne vzduchotesne. Syr by sa mal vybrať z chladničky asi pol hodinu pred konzumáciou a nechať odležať pri izbovej teplote.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v syre Leerdammer

Klasický Leerdammer má relatívne vysoký obsah tuku. Avšak existujú aj nízkotučné varianty ako Leerdammer Léger. S týmto druhom sa môžete stravovať zdravo. Vysoký obsah proteínov tohto syra zaisťuje dlhotrvajúci pocit sýtosti. Nízky podiel sacharidov navyše podporuje nízkosacharidové stravovanie. Pozitívom je aj malý obsah cukru. Syr s vysokým obsahom tuku by sa mal konzumovať radšej s mierou. V rámci vyváženej a pestrej stravy by však mliečne výrobky, ako sú syry, zásadne nemali chýbať, keďže prítomný vápnik je dôležitý pre stavbu kostí a zubov.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 352 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 25,9 g

Tuky: 27,6 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 300 µg

Vitamín B1: 0,04 mg

Vitamín B2: 0,35 mg

Vitamín B6: 0,06 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,8 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 750 mg

Železo: 0,3 mg

Draslík: 100 mg

Horčík: 40 mg

Sodík: 600 mg