Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Plátkový syr: jemný tavený syr

Takzvaný plátkový syr je tavený syr, ktorý je v predaji v rôznych príchutiach. Mimoriadne dobre sa hodí na zapekanie, možno ho však tiež konzumovať čistý.

Užitočné informácie

Plátkový syr má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvý plátkový syr

Plátkový syr je pevný tavený syr vo forme plátkov. Skladá sa zo syra, tavnej soli, soli, vody, aróm, farbív a, podľa druhu, z mlieka, srvátky a korenia alebo byliniek. Plátkový syr je svetlo až tmavožltý a chutí jemne až sladkasto. Existujú rôzne príchute, pri ktorých sa pridáva napríklad údená aróma, šunka, čili alebo bylinky. Pri výrobe plátkového syra sa miešajú rôzne druhy syra. Pri plátkových syroch z jedného druhu, ako napríklad čedar, sa používa iba jeden druh.


Pôvod

Odkiaľ pochádza plátkový syr?

Tavený syr bol pôvodne vytvorený okolo roku 1911 vo Švajčiarsku, aby bol syr menej citlivý na teplotu a bolo ho možné exportovať do teplých krajín. Tavený syr sa vyrába priemyselne pomocou tavných solí zo strúhaného syra. Tavné soli sú, okrem iného, soli kyseliny fosforečnej, mliečnej kyseliny a kyseliny citrónovej. Syr sa zmieša s tavnými soľami a zahreje. Pri reakcii bielkoviny s tavnými soľami bielkovina napučnie a naberie vodu. Tak získa tavený syr svoju špeciálnu konzistenciu. Syrová hmota sa potom natlačí do foriem a ochladí.


Sezónnosť

Kedy má plátkový syr svoju sezónu?

Plátkový syr je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže plátkový syr použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý plátkový syr

Plátkový syr možno pripravovať a konzumovať rôznymi spôsobmi. Studený ako nárez na chlieb alebo čistý. Teplý sa vďaka svojim tavným vlastnostiam dobre hodí na zapekanie a obkladanie potravín. Takisto ním možno dochucovať jedlá a omáčky. Deti milujú plátkový syr kvôli jeho jemnej chuti.

Ako plátkový syr skladovať

Plátky plátkového syra sú zabalené jednotlivo do plastovej fólie a mali by sa skladovať v chlade a tme, nie však nutne v chladničke. Vďaka spracovaniu má dlhšiu trvanlivosť. Po otvorení by sa mal plátkový syr, ako ostatné mliečne výrobky, skladovať v chladničke a rýchlo spotrebovať.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v plátkovom syre

Stupeň tučnosti plátkového syra je 10 gramov na 100 gramov, pričom z toho 6 gramov na 100 gramov sú nenasýtené mastné kyseliny. Podiel soli je v porovnaní s inými potravinami vysoký, asi 1705 miligramov na 100 gramov.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 207 kcal

Sacharidy: 5 g

Bielkoviny: 22 g

Tuky: 11 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 120 µg

Vitamín B1: 0,03 mg

Vitamín B2: 0,38 mg

Vitamín B6: 0,07 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,3 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 700 mg

Železo: 0,9 mg

Draslík: 200 mg

Horčík: 30 mg

Sodík: 1200 mg