Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Čo je to kimchi a ako si tento pokrm vyrobiť doma

Kvasená zelenina kimchi sa právom teší celosvetovej obľube: táto kórejská špecialita z fermentovanej kapusty sa pýši vskutku výnimočnou chuťou. Vďaka kombinácii sladkej, kyslej, slanej a pikantnej chuti je kimchi neodolateľnou pochúťkou. Prinášame lahodný a jednoduchý recept na kimchi, ako aj tipy, na čo dbať pri jeho príprave.

Zhora odfotografovaná tmavá pracovná plocha, na ktorej je čínska kapusta, malý zväzok čili, cesnak a malé misky s práškovým čili, čili papričkami a morskou soľou. V strede je väčšia miska naplnená kimchi.
© norikko – stock.adobe.com

Prehľad obsahu na tejto stránke

  • Čo je to kimchi? Kimchi je pôvodne kórejská korenisto-pikantná špecialita, ktorá sa podáva ako príloha k rozmanitým jedlám.
  • Jedinečnú chuť získava táto kapusta pôsobením mliečneho kvasenia a zmesou rôznych korenín, ktoré sa pri príprave používajú. 
  • Inšpirujte sa naším chutným receptom a vyskúšajte domácu prípravu kimchi. 
Definícia

Čo je to kimchi?

Kimchi je kórejský pojem označujúci druh prípravy zeleniny pôsobením mliečneho kvasenia, ako aj samotný hotový produkt. Kimchi je fermentovaná nakladaná čínska kapusta, takže ide o niečo ako kórejskú verziu našej kvasenej kapusty v pohári. Dôležitými prísadami je tiež cesnak, reďkovka, mrkva a marináda z čili vločiek, cesnaku a škrobu alebo ryžovej múky. To všetko sa zmieša a nechá niekoľko dní kvasiť. Vďaka mliečnemu kvaseniu má zelenina nielen dlhšiu trvanlivosť, ale je tiež lepšie stráviteľná. Pri fermentovaní sa uvoľňujú probiotiká, ktoré podporujú zdravie črevnej mikroflóry. Výhodou kvasenej zeleniny kimchi je, že obsahuje tiež veľa vitamínu C. Príprava je v Kórei zároveň spoločenská udalosť: rodina sa stretne začiatkom jesene, aby pripravila fermentovanú zeleninu kimči na celú zimu. Tradične sa listy kapusty potrú väčším množstvom soli a nechajú sa cez noc odstáť, vďaka čomu sa z kapusty uvoľní voda. Potom sa soľ z listov umyje. Existujú však aj jednoduchšie a rýchlejšie metódy na domácu prípravu kimchi. V článku nájdete podrobný návod, ako si túto lahodnú kvasenú zeleninu pripraviť aj v domácich podmienkach.


Recept

Príprava: ako si vyrobiť kimchi

  1. Najprv oddeľte listy čínskej kapusty z hlúbovej časti. Najrýchlejší spôsob, ako si pripraviť kimchi doma, je najprv uvariť kapustové listy v osolenej vode.   

  2. Potom si pripravte marinádu na kimchi. Typickou farbou marinády je červená. Tú jej dodáva červené čili a sójová omáčka. Do marinády sa tiež často pridáva rybia omáčka. Okrem kapusty môžete do kvasenej zeleniny kimchi pridať aj ďalšie chuťovo výrazné druhy zeleniny: pikantný cesnak a cibuľu, sladkastú mrkvu, ostrú reďkovku, čerstvú jarnú cibuľku a intenzívny zázvor. Ich spojením vznikne jedinečná typická chuť kimchi. Na miernu neutralizáciu kyslej a pikantnej chuti, ktorá je výsledkom spojenia čili vločiek, cesnaku a zázvoru, sa do marinády pridáva aj cukor. To najlepšie na doma pripravenom kimchi je, že mieru pikantnosti určujete sami. Zaobchádzajte preto s koreninami opatrne a zmes priebežne ochutnávajte, aby ste dosiahli dokonale harmonickú chuť. 

  3. Nakoniec primiešajte marinádu ku kapustovým listom. V Kórei sa na nakladanie tradične používajú hlinené hrnce alebo špeciálne kimchi vedrá. Vystačíte si však aj so sklenenou nádobou: po zmiešaní s marinádou naložte kimchi do zaváracieho pohára s objemom dva až štyri litre. Kapusta pritom musí byť úplne pokrytá marinádou a nádobu tesne uzatvorte. Pohár však neplňte až úplne po okraj, pretože objem zeleniny sa počas mliečneho kvasenia zvýši. 

  4. Nádobu nechajte jeden až päť dní odstáť pri izbovej teplote. Počas mliečneho kvasenia sa tvorí veľa plynu, ktorý je dôležité pravidelne vypúšťať. Raz za deň preto pohár na niekoľko sekúnd otvorte. Neexistuje však žiadne železné pravidlo na to, ako dlho by kimchi malo kvasiť. To, že je hotové, spoznáte podľa chuti. Čím dlhšie ho necháte kvasiť, tým bude kyslejšie. V chladničke kimchi bez problémov vydrží tri mesiace. 


Chcete to vyskúšať? Zapíšte si na nákupný zoznam všetky potrebné suroviny a vyskúšajte náš úžasný recept na kvasenú zeleninu kimchi.


Kombinovanie

K akým jedlám je vhodné podávať kimchi?

K akým jedlám je vhodné podávať kimchi? Možnosti sú takmer nekonečné. Táto kyslo-pikantná kapusta sa hodí k všetkým kórejským jedlám z ryže a mäsa. Kimchi sa tradične podáva v malej miske a vynikajúco chutí s kórejským ryžovým pokrmom bibimbap. Ten sa skladá z ryže, rôznych druhov zeleniny, hovädzieho mäsa a čili pasty, pričom navrch sa rozklepne vajíčko. To sa pri zmiešaní všetkých prísad mierne tepelne upraví. Kvasená zelenina kimchi vynikajúco chutí aj so sushi. Kimchi však môžete použiť aj ako neobvyklú súčasť sendvičov či obložených chlebíčkov, ako ozdobu šalátov alebo prílohu k chuťovo výrazným syrom. Kimchi však nie je len chutnou a zdravou prílohou, ale aj skvelým základom polievky. Pri príprave takejto polievky najprv opražte trochu cesnaku a zázvoru. Potom pridajte kimchi a všetko zalejte zeleninovým alebo hydinovým vývarom. Nakoniec pridajte tofu a hotovú polievku ozdobte jarnou cibuľkou. Ešte jednoduchšia je príprava typického kórejského predjedla: kimchi palaciniek. Pripravte bežné cesto na palacinky, avšak s menším množstvom mlieka. Pridajte doň kimchi a jarnú cibuľku a zo zmesi upečte hrubú placku.