Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Detské narodeninové hry: skvelé tipy pre deti v každom veku

Naplánovať hry na detskú narodeninovú oslavu je vždy dobrý nápad. Párty to dodá rámcový program, hráči sa zabavia a rozhodne sa na oslave nebudú nudiť. Ktoré sú však tie najlepšie? To závisí od vkusu hostí, ale aj od ich veku. V tomto článku nájdete základné pomôcky na zorganizovanie hier pre deti. Inšpirovať sa môžete najlepšími hrami pre deti v každom veku – máme nápady dokonca aj pre tých najmenších.

Viacero detí sedí pri pestro ozdobenom stole a oslavujú narodeniny. Na stole sú položené papierové girlandy a plastové poháre.
© Monkey Business – stock.adobe.com

Prehľad obsahu na tejto stránke

 • Plánujete detskú narodeninovú oslavu? V tom prípade nezabudnite na zábavné hry! Prinášame najúžasnejšie tipy na hry v interiéri, ktoré sa na párty postarajú o kopu zábavy. 
 • Zaujíma vás, aké hry obľubujú bábätká a čo je vhodné hrať v škôlkárskom a predškolskom veku? V tomto článku nájdete skvelé nápady pre deti v každom veku. 
 • Tieto detské narodeninové hry sú ako stvorené do interiéru, no zahrať si ich môžete aj vonku na čerstvom vzduchu.
Program na párty

Detská narodeninová oslava a hry? To k sebe jednoducho patrí

Každé dieťa určite teší, keď je na svoje narodeniny stredobodom pozornosti. V tento výnimočný deň samozrejme nesmú chýbať ani vhodné hry, pri ktorých sa deti skvele zabavia. Osvedčenou klasikou na detskú narodeninovú oslavu je skákanie vo vreci alebo slepá baba. Existuje však veľa ďalších nápadov, ktorými môžete deti príjemne prekvapiť. Dobré je tiež pripraviť sa na nepriazeň počasia: všetky naše tipy na hry sa dajú realizovať v interiéri, ako aj vonku v záhrade či v parku.


Vekové kategórie

Ideálne hry podľa veku detí

Zatiaľ čo narodeninoví oslávenci vo veku jedného až dvoch rokov si užívajú najmä rozruch okolo seba a ešte veľmi nechápu, prečo je v tento deň každý taký veselý, staršie deti sa na narodeninovú párty s kamarátmi tešia už dlho dopredu. Najdôležitejší tip na plánovanie preto znie: zvoľte na detskú narodeninovú oslavu hry vhodné pre vek dieťaťa a hostí, aby pre ne boli pochopiteľné a zábavné. Ďalej nájdete množstvo inšpiratívnych nápadov rozdelených do troch skupín podľa veku detí.


Bábätká a malé deti

Zábavné detské narodeninové hry pre najmenších

V prípade oslavy pre veľmi malé dieťa nie je nutné pozývať príliš veľa hostí. Priveľký ruch by mohol vyvolať stres u malého oslávenca a následne aj u ostatných zúčastnených. Dieťa musí v tento deň spracovať množstvo rôznych podnetov, preto si vystačíte s hrami trvajúcimi len pár hodín a nemusíte sa snažiť vytvoriť program na celé popoludnie. Tip: Naplánujte čas na hranie tak, aby ste nenarušili poobedný spánok detí, a informujte sa aj u ostatných pozvaných rodičov, či ich ratolesti budú v danom čase bdelé a oddýchnuté. Na organizované hry so zložitými pravidlami sú narodeninový oslávenec a jeho spoluhráči ešte príliš malí. Deti od dvoch rokov už často rozumejú tomu, že tento deň je výnimočný a že sú centrom pozornosti. No hoci ratolesti v tomto veku obľubujú spoločnosť rovesníkov, stále sa zabávajú skôr osamote ako spolu. Keďže pri hraní hier väčšinou napodobňujú činnosti dospelých, najlepšími nápadmi na hry v tomto veku sú aktivity inšpirované bežným dňom.

Vhodné nápady na detské narodeninové hry pre bábätká: 

 • Tanec okolo balónov: Všetko, čo budete na túto hru potrebovať, je dostatok pestrofarebných balónov, povrázok, lepiaca páska a pár minút času.
  Pravidlá: Nafúknite všetky balóny a ku každému priviažte povrázok alebo peknú stužku. Lepiacou páskou alebo pripináčikmi nalepte balóny na veraje dverí. Ak sa oslava nekoná v interiéri, ale vonku, môžete balóny pripevniť ku konárom, na pergolu alebo konštrukciu hojdačky. Balóniky umiestnite v rôznej výške. Deti sa potom môžu zabaviť tancovaním okolo balónov alebo sa ich môžu snažiť chytiť. Z dotyku veselého pestrofarebného balónu budú mať veľkú radosť. Dávajte pozor, aby balóny príliš silno nestláčali, inak môžu prasknúť. Ak chcete zabezpečiť, aby balóny určite nemohli prasknúť, môžete ich pripevniť vo forme akéhosi kolotoča v takej výške, aby na ne deti síce dočiahli, ale zároveň aby boli dostatočne ďaleko na to, aby ich mohli úplne chytiť a stlačiť.
 • Praskanie mydlových bublín: Potrebovať budete len bublifuk, utierky a prípadne aj vlhčené obrúsky.
  Pravidlá: Vyfúknite z bublifuku do vzduchu bubliny. Oslávenec spolu s hosťami môžu bubliny s nadšením prenasledovať a snažiť sa ich prasknúť. Po konci hry nezabudnite utrieť ruky malých nezbedníkov utierkou. Odporúčame tiež po hre umyť podlahu, aby sa deti nepošmykli na zvyškoch mydla. Ak je vonku pekné počasie, samozrejme si môžete túto hrať zahrať aj pod holým nebom.

Vhodné hry pre deti približne od dvoch rokov:

 • Umývačka áut: Potrebovať budete čo najviac hračkárskych autíčok, kefky, hubky, utierky a prípadne aj vodu, detské plavky a oblečenie na prezlečenie.
  Pravidlá: Každé dieťa dostane kefku, utierku alebo hubku a zábava sa môže začať. Deti sa určite usilovne pustia do práce dokonca aj bez vody. Ak je teplé letné počasie, ešte viac zábavy si užijú vo vhodnom oblečení a s vlažnou vodou. Môžu sa tak veselo pustiť do umývania autíčok vonku na slniečku.
 • Piknik pre bábiky: Potrebovať budete plyšové zvieratká, hracie figúrky a bábiky, hračkársky riad a piknikovú deku.
  Pravidlá: Rozložte piknikovú deku a do kruhu na ňu umiestnite plyšové zvieratká, figúrky a bábiky. Každé dieťa dostane kávovú súpravu a hra sa môže začať: všetci hostia si môžu spoločne vychutnať lahodnú narodeninovú tortu a vypiť si chutný čaj.  

Deti v škôlkárskom veku

Vhodné hry pre deti v škôlkárskom veku

Na kmeni stromu leží mapa. Držia ju detské ruky a ukazujú na cieľ.
© Svetly – stock.adobe.com Deti v škôlkárskom veku sa určite zabavia aj pri klasických hrách, ako je hľadanie pokladu.

Od škôlkárskeho veku deti už chápu význam spoločných hier. Ak už dieťa chodí do škôlky, určite bude chcieť pozvať na detskú narodeninovú oslavu aj kamarátky a kamarátov z kolektívu. Aj takéto malé deti dokážu pochopiť pravidlá hry, no treba myslieť na to, že ich schopnosť sústrediť sa po určitom čase klesá. Čím sú deti staršie, tým viac sa tešia na svoje narodeniny a o to lepšie dokážu rozumieť aj komplexným hrám. Aj v tomto veku sa deti zabavia hraním klasických hier, ako je hľadanie dobrôt pod hrncom so zaviazanými očami, preteky v čižmách, skákanie po ostrovčekoch či fúkanie kúska vaty. Existujú však aj ďalšie nápady, ktoré sú o niečo zložitejšie a časovo náročnejšie. Napríklad hry s indíciami, ako je známe hľadanie pokladu, sa s väčšinou štvorročných detí dajú už dajú bez problémov podniknúť. 

Vynikajúce hry pre deti v škôlkárskom veku:

 • Hľadanie dobrôt pod hrncom: Na túto klasickú hru budete potrebovať šatku alebo šál na zaviazanie očí (prípadne masku na oči), hrniec, varešku a drobnú cenu, napríklad v podobe sladkosti.
  Pravidlá: Umiestnite hrniec na ľubovoľné miesto na podlahe a schovajte podeň drobný darček alebo sladkosť. Každému dieťaťu postupne zaviažte oči. Úlohou dieťaťa je kľaknúť si na štyri a snažiť sa nájsť hrniec. Pritom udiera vareškou o podlahu. Ostatní spoluhráči mu pomáhajú volaním slov „teplo“ alebo „zima“. Ak dieťa hrniec nájde, darček alebo sladkosť je jeho. Potom je na rade ďalší z hostí. Dávajte pozor, aby pri hre nedošlo k úrazu úderom varešky. Pri peknom počasí si môžete túto hrať zahrať aj vonku: hľadanie hrnca v tráve je totiž ešte zábavnejšie ako vnútri v dome. 
 • Preteky v čižmách: Potrebovať budete dva páry topánok pre dospelých (napríklad gumáky), stopky, stuhy a šnúry na vytvorenie štartovacej a cieľovej čiary a píšťalku. 
  Pravidlá: Deti proti sebe súťažia v dvojčlenných tímoch. Postavia sa na štartovaciu čiaru a obujú si topánky, ktoré sú im príliš veľké. Po odštartovaní musia prebehnúť v čižmách až po cieľovú čiaru. Vyhráva dvojica, ktorá dorazí ako prvá. Pomocou stopiek môžete odmerať čas každého tímu.

Zábavné hry pre deti od približne štyroch rokov:

 • Skákanie po ostrovčekoch: Na túto hru, ktorá sa hrá vonku, budete potrebovať hula-hoop obruče (prípadne môžete vytvoriť kruhy kriedou, z lana alebo papiera) a hudbu.
  Pravidlá: Na hracie pole poukladajte „ostrovčeky“ z hula-hoop obručí, kriedových kruhov alebo lán. Na začiatku sa každé dieťa postaví na jeden ostrovček. Kým hudba hrá, ich úlohou je voľne pobehovať po hracom poli. Len čo sa hudba zastaví, musia „pristáť“ na jednom z ostrovov. Po každom kole pritom jeden z ostrovov zataraste alebo úplne zrušte. V dôsledku toho skončí na jednom ostrove viacero detí. Na konci hry musia všetky deti nájsť útočisko na poslednom zostávajúcom ostrove.  
 • Fúkanie kúska vaty: Na túto párty hru budete potrebovať stôl, ku ktorému si deti v pároch oproti sebe sadnú, slamky a chumáčiky vaty.
  Pravidlá: Každé dieťa dostane slamku a sadne si oproti druhému hráčovi za stôl. Každý dvojčlenný tím dostane jeden chumáčik vaty. Úlohou detí je fúkať si vatu cez stôl pomocou slamiek. Cieľom je, aby chumáčik vaty preletel cez hranu stola na strane protihráča. Útokom protihráča sa deti pritom snažia zabrániť odfúknutím chumáčika späť na jeho stranu. Platí pravidlo, že každé dieťa sa smie nakloniť maximálne do polovice šírky stola. Komu sa ako prvému podarí odfúknuť chumáč vaty za hranu stola protihráča? 

Deti v predškolskom veku

Úžasné narodeninové hry pre deti v predškolskom veku

Deti v predškolskom veku takisto zbožňujú hranie rozmanitých detských narodeninových hier. Aby bol program pestrý, skombinujte jednoduché a rýchle hry s hrami, ktoré trvajú dlhšie a majú zložitejšie pravidlá. O dobrú náladu sa postará jedno kolo hľadania dobrôt pod hrncom alebo fúkania kúska vaty, do ktorého sa môžu zapojiť aj menší účastníci párty, ak má dieťa aj mladších kamarátov alebo sa oslavy zúčastňujú aj súrodenci. Väčšie deti však zvládnu aj náročnejšie hry: v tomto veku deti bavia najmä tímové hry, spoločné riešenie hádaniek a rôznych úloh. 

Zložitejšie hry vhodné pre deti od päť rokov: 

 • Hmatové hádanky: Potrebovať budete veľkú tašku alebo vrece a rôzne predmety, napríklad gumu, hrebeň, kancelársku spinku, hrozno alebo gumové medvedíky, šatku alebo masku na oči, papier a ceruzku.
  Pravidlá: Hostia po jednom vstupujú do miestnosti, v ktorej ste vopred pripravili jednotlivé predmety a skryli ich do tašky. Hráč so zaviazanými očami siahne do tašky a jeho úlohou je uhádnuť, čo drží v ruke. Na papier poznačte, koľko predmetov každé dieťa dokázalo správne uhádnuť. Hráč, ktorý má najviac správnych odpovedí, vyhráva drobný darček. Extra tip: Môžete si zahrať aj zložitejší variant tejto hry. Zabaľte jednotlivé predmety do malého papierového vrecka alebo baliaceho papiera. Vďaka tomu bude hmatová hádanka ešte náročnejšia.
 • Hľadanie pokladu: Na túto hru budete potrebovať vopred pripravenú mapu pokladu s rôznymi pokynmi, ako aj samotný poklad zložený z drobných darčekov pre každého hráča.
  Pravidlá: Vytvorte mapu pokladu, ktorá bude obsahovať rôzne úlohy a otázky pre deti. Jednotlivé riešenia dovedú deti čoraz bližšie k pokladu. Jednou z úloh môže byť napríklad spočítanie schodov, na základe ktorého deti zistia, koľko krokov musia v určitom smere urobiť. Prípadne môžu byť v skrýši schované rôzne obálky, z ktorých sa smie otvoriť len jedna. 

Detské narodeninové hry pre deti od šesť rokov:

 • Pašerácke lode: Potrebovať budete modrú utierku a dostatok papiera vo formáte DIN A4 (potrebné množstvo závisí od počtu hostí vynásobeného štyrmi), ako aj zlaté mince (potrebné množstvo závisí od počtu hárkov papiera vydeleného dvomi), priesvitnú lepiacu pásku a hraciu kocku.
  Pravidlá: Počas párty rátajte s tým, že príprava hry vám bude pár minút trvať. Z každého papiera formátu A4 poskladajte loďku. Lepiacou páskou skryte do vnútra polovice poskladaných lodí zlatú mincu. Pred začiatkom hry rozmiestnite všetky lode na modrú utierku, ktorú rozložte na zem alebo na stôl. Všetci hráči sa potom posadia okolo hracej plochy. Každé dieťa postupne hádže kockou. Kto hodí šestku, smie si vziať jednu z papierových lodí a skontrolovať, či je v nej skrytý zlatý poklad. Ak ho nájde, mincu si nechá a loď položí späť na utierku. Potom je na rade ďalšie dieťa. Vyhráva hráč, ktorý má na konci najviac zlata. Ak sú motívom párty superhrdinovia alebo let do vesmíru, môžete namiesto lodí poskladať papierové lietadlá alebo rakety, do ktorých potom schovajte mince.
 • Jedenie čokolády: Na túto hru budete potrebovať tabuľku čokolády, čiapku, rukavice, šál, nôž, vidličku a hraciu kocku.
  Pravidlá: Každé dieťa postupne skúsi hodiť na kocke šestku. Ak sa mu to ani po troch pokusoch nepodarí, na rade je ďalší hosť. Ten, kto hodí šestku, si musí čo najrýchlejšie obliecť čiapku, šál a rukavice. Potom je úlohou hráča nožíkom a vidličkou odbaliť tabuľku čokolády a kúsok po kúsku ju začať jesť. Smie krájať a jesť dovtedy, kým nehodí šestku niekto iný. V takom prípade si dieťa musí čiapku, šál a rukavice vyzliecť a odovzdať čokoládu aj príbor druhému hráčovi. Hra sa skončí vtedy, keď sa minie čokoláda. Tip: Vopred sa informujte, či smú všetky deti konzumovať mliečne výrobky, a prípadne zaobstarajte na túto hru vegánsku alternatívu čokolády. 

Zmena

Ďalšie tipy na život bez plastov

Rozdiel niekedy tkvie v drobnostiach, a to platí aj pre život bez plastov. Udržateľnosť znamená neustálu prácu na vlastnom postoji a postupnú zmenu správania, krok po kroku. Tento prístup môžete aplikovať v rôznych situáciách: 

 • Vybudujte si nové zvyky. Pijete kávu? Zvyknite si mať vždy u seba opakovane použiteľný pohár na kávu, vďaka čomu sa vyhnete produkcii nadbytočných odpadkov. Zmena správania sa vám pravdepodobne nepodarí zo dňa na deň. Nové zvyklosti si upevníte pravidelným opakovaním, vďaka čomu sa vám dostanú do krvi. 
 • Pri donáške jedla sa, žiaľ, často používajú práve plastové obaly. Preto si vždy premyslite, či je naozaj nevyhnutné objednať si jedlo cez donášku. Niektoré reštaurácie pritom umožňujú vziať si jedlo so sebou vo vlastných nádobách. Možno sa taká nájde aj vo vašom okolí, čo pre vás bude vynikajúca alternatíva klasickej donášky jedla. 
 • Stanovte si jeden bezplastový deň. V rodinnom kruhu môžete zaviesť napríklad bezplastový piatok. V tento deň bude úlohou všetkých členov rodiny úplne sa vyhnúť používaniu plastov. Tak čo, ako to dopadlo? Kto s tým nemal problém a komu sa nedarilo? A čo bolo najväčšou prekážkou? 

Najdôležitejší tip: Príliš sa tým nestresujte. Samozrejme, najradšej by sme žili úplne bez plastov, no radikálne zmeny nemožno urobiť z večera do rána. Ak chcete čo najviac redukovať plasty, je dôležité neklásť na seba príliš veľa náročných požiadaviek naraz. Skúste dospieť k zmenám malými krokmi. Plast je pevnou súčasťou nášho života, takže zmena často nie je jednoduchá. Nevyčítajte si, ak občas predsa len siahnete po plaste, keď je to pre vás zrovna praktické alebo jednoducho nemáte inú možnosť. Je tiež v poriadku, ak deti u kamarátov alebo na cestách využijú plastové výrobky. Postupne si určite všimnete, že zmena v drobných krokoch sa vám darí a že je pre vás čoraz jednoduchšie viesť život bez plastov.