Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Vyrobte si jednoduchý Halloween kostým pre deti: ako na to

Nemáte vhodný klobúk na tvorbu kostýmu čarodejnice? Alebo sa dieťa chce premeniť na vampíra, ale nemáte vhodné zuby? Žiadny problém, existuje predsa veľa ďalších nápadov okrem čarodejnice a vampíra. Niektoré kostýmy zvládnete vyčarovať za pár minút a postačia vám na to veci, ktoré určite máte doma.

Chlapec v halloweenskom kostýme, ktorý je tvárou otočený k fotoaparátu a pozerá sa na vežu z pomaľovaných plechových dóz.
© Kaufland

Prehľad obsahu na tejto stránke

  • Halloween kostým pre deti môžete vyrobiť z materiálov, ktoré určite doma bez problémov nájdete.
  • Rýchle, jednoduché a napriek tomu plné kreativity: s týmito nápadmi dosiahnete bez veľkej námahy veľa parády.
  • Od kostlivca až po Harryho Pottera: prinášame najlepšie tipy na kostýmy pre dievčatá i chlapcov.
Pôvod

Zosnulí a duchovia: prečo sa oslavuje Halloween

Halloween je obdobie strašidiel, čarodejníc a duchov. Spočiatku našinci tento americký sviatok zavrhovali, no čoraz viac ľudí postupne našlo záľubu v oslavovaní Halloweenu. Pôvodne má však tento sviatok európske korene, ktoré pravdepodobne siahajú ku keltským zvykom. Kelti tradične oslavovali nový rok sviatkom s názvom „Samhain“. Verili, že v túto noc ožívajú duše mŕtvych. Preto sa obliekali do strašidelných masiek, aby odplašili duchov. Aj dnes dodržiavame tento zvyk, ale má už len zábavný kontext. Tento príjemne strašidelný deň majú v obľube mladí i starí, no zbožňujú ho najmä deti. Baví ich chodenie od domu k domu, zbieranie sladkostí a obliekanie sa do kostýmov plných fantázie. 


Fakty o Halloweene

Poznáte tieto zaujímavosti o Halloweene?

Halloween sa pôvodne písal ako „Hallowe’en“ a ide o skrátenú formu frázy „All Hallow’s Eve“, teda večer všetkých svätých. Na Halloween sa teda slávia všetci svätí katolíckej cirkvi.

Známa anglická fráza „trick or treat“, doslova „sladkosť alebo neplechu“, odkazuje na zvyk zo stredoveku. Od 9. storočia chodili ľudia z dediny do dediny a na Dušičky (2. novembra) drankali od ľudí typické pečivo hranatého tvaru s ríbezľami. Za odmenu sľúbili, že sa pomodlia za zosnulých rodinných príslušníkov. Dnes túto úlohu prevzali deti, ktoré si pýtajú od susedov sladkosti. Ak odídu s prázdnymi rukami, vyparatia obyvateľom domu nejakú neplechu.


Výroba kostýmu kostlivca

Najjednoduchší kostým všetkých čias

Tričko v podobe kostry je položené na svetlom drevenom podklade.
© Kaufland Rýchly kostým pre deti v každom veku: vo vlastnoručne vyrobenom kostýme kostlivca budete môcť za pár minút vyraziť na Halloween párty.

Blíži sa Halloween a ešte nemáte hotový kostým? Nič to, prinášame návod na vlastnoručne vyrobený kostým na poslednú chvíľu. Veľká výhoda je, že tento Halloween kostým sa hodí pre deti, dospievajúcich, dospelých, pre chlapcov i dievčatá. Jednoducho pre každého.

Na DIY kostým kostlivca budete potrebovať:

  • čierne nohavice alebo legíny
  • čierny vrchný diel s dlhými rukávmi
  • bielu krepovú lepiacu pásku
  • nožnice

Návod na kostým kostlivca

Ako sa za pár minút premeniť na kostlivca

  1. Kostým kostlivca si môžete jednoducho vyrobiť aj doma: na začiatok budete potrebovať vhodné oblečenie, ktoré bude tvoriť základ kostry. Vystačíte si pritom s jednoduchými čiernymi kúskami oblečenia. Najvhodnejšia je čierna košeľa alebo tričko s dlhými rukávmi a jednoduché čierne nohavice. Ideálne sú tiež priliehavé legíny. 
  2. Potom stačí nalepiť na oblečenie „kosti“. Tie vyrobte z krepovej lepiacej pásky a nalepte na oblečenie budúcej príšerky. Nožnicami na nechty vystrihnite detaily a oblé hrany, aby páska pripomínala kosti a rebrá. No a potom je už úžasne rýchly a jednoduchý DIY Halloween kostým pre deti hotový a vaša ratolesť môže vyraziť na lov sladkostí. Tip: Najlepšie je použiť bavlnené oblečenie, na ktoré sa „kosti“ z pásky dobre prichytia.
  3. Dokonalou bodkou je zladený strašidelný mejkap. Tento krok pritom nie je nevyhnutný, pretože kostým urobí veľa parády aj bez líčenia. Ak si však dieťa chce pomaľovať tvár, hurá do práce. Použite vo vode rozpustnú bielu a čiernu farbu, pomocou ktorých vytvorte vzhľad lebky. Nezabudnite pokožku dieťaťa večer dôkladne umyť a vyčistiť jemnou čistiacou pleťovou vodou, aby nedošlo k podráždeniu pokožky.
Krok 1
Čierne tričko a čierne nohavice, na nich je položená rolka krepovej lepiacej pásky.
© Kaufland
Krok 2
Čierne nohavice sú rozložené na svetlom podklade. Oblepené sú pásikmi z krepovej lepiacej pásky.
© Kaufland
Krok 3
Tričko v podobe kostry je položené na svetlom drevenom podklade.
© Kaufland

Nápady na kostým

Ďalšie nápady na rýchle a jednoduché kostýmy

Čo si počať, keď náhle dostanete pozvanie na Halloween párty a nemáte vhodný outfit? Na kostým čarodejnice treba typický špicatý klobúk, pre Darth Vadera by ste zase potrebovali masku – ani jeden nápad preto nie je vhodný, ak je už obchod so zábavnými predmetmi dávno zatvorený. Nezostáva nič iné, len pustiť sa do vlastnoručnej výroby kostýmu na Halloween. Mnoho nápadov si však vyžaduje náročnú prípravu a krajčírske zručnosti. Ak máte málo času, najjednoduchšie riešenie je prehodiť si cez seba starú dobrú posteľnú plachtu. Do nej vystrihnite dva otvory na oči a rozkošné strašidlo je na svete. Môže to však vyzerať oveľa kreatívnejšie! Prinášame ďalšie nápady na poslednú chvíľu pre dievčatá aj chlapcov, ktoré vyčarujete v mihu sekundy. 

Harry Potter alebo Hermiona Grangerová: Tento kostým je ako stvorený pre chlapcov a dievčatá, ak sa nechcú maľovať alebo si obliekať zložité kreácie. Potrebovať budete bielu košeľu, pásikavú kravatu a čiernu pláštenku alebo široký kabát rodičov, ktorý pripomína plášť. Potom už chýba len kúzelná palička, okuliare a typická jazva na čele – a kultový čarodejník je hotový. Ak má vaša dcérka dlhé vlnité vlasy, stačí vynechať okuliare a jazvu a ako zázrakom sa z nej stane kamarátka Harryho Pottera Hermiona Grangerová.

Malé zombie: Na kostým zombie budete potrebovať starú bielu košeľu alebo tričko, roztrhané nohavice alebo staré biele šaty, ktoré už nepotrebujete, a čierne legíny. Okrem toho si pripravte sprej na vlasy, maskaru rozpustnú vo vode a červený rúž na pery. Ak už oblečenie nebudete nikdy potrebovať, môžete doň nožnicami urobiť diery a roztrhať ho. Potom rúžom vyrobte „krvavé škvrny“ a maskarou rôzne stopy po nečistotách. Okolie očí takisto pomaľujte maskarou a rúžom, aby to pripomínalo kruhy pod očami zombie. Nakoniec kefou natupírujte vlasy, aby pôsobili divoko, a zafixujte ich sprejom na vlasy. Malá zombie je potom pripravená vyraziť na Halloween párty.