Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Jesenné tvorenie pre deti: tie najlepšie tipy

Farebná jeseň je ideálne ročné obdobie na spoločné tvorenie s deťmi. Využiť môžete vysušené listy alebo gaštany. Prírodných materiálov je v tomto období všade dostatok. Hľadáte vynikajúce nápady na domáce tvorenie, ktoré deti ešte nepoznajú? Tieto kreatívne tipy na jesenné tvorenie sú originálne a určite si pri nich užijete veľa zábavy.

Pohľad z vtáčej perspektívy na dve deti za dreveným stolom, na ktorom je položené nazbierané lístie a farby na maľovanie. Deti vyrábajú dva portréty z pestrého lístia.
© Tomsickova– stock.adobe.com

Prehľad obsahu na tejto stránke

 • Skvelé je, že hlavnou súčasťou jesenného tvorenia sú prírodné materiály, ktoré môžete ľahko nazbierať počas prechádzky s deťmi.
 • Prinášame tie najkrajšie nápady, ktoré zaujmú nielen deti, ale aj dospelých.
 • Pestrofarební lesní duchovia či autoportrét: inšpirujte sa mimoriadne kreatívnymi nápadmi na tvorenie pre celú rodinu.
Pestrá jeseň

Jeseň – ideálna príležitosť na tvorivé aktivity

Deti na jeseň nesmierne baví šantiť v popadanom lístí. Počas spoločnej prechádzky si pritom môžete jednoducho nazbierať materiál na jesenné tvorenie pre deti, ktoré sa vám postará o niekoľko príjemných popoludní. Objavovať je veru čo: listy, konáre, malé gaštany alebo žalude. Stačí sa obzrieť okolo seba a pohľadať všetko, čo sa vám pri tvorbe jesenných umeleckých diel zíde. Lesy a parky pritom poskytujú širokú paletu možností. Ďalším prínosom jesenného tvorenia s deťmi je, že vlastnoručne vyrobené diela sú krásnou dekoráciou do okna, na stenu alebo chladničku. Prinášame skvelé nápady a jednoduché návody na jesenné tvorivé projekty z prírodných materiálov.


Listová potlač

Lepenie listov a maľovanie na konáriky

Pohľad zhora na krabičku farieb, listy a opečiatkované papiere.
© Kaufland Jesenné tvorenie je pre deti nielen zábavné, ale zlepšia si pri ňom aj dôležité zručnosti, ako napríklad motoriku a presnosť.

Jednoduché tvorenie zabaví aj tie najmenšie ratolesti. Pri spoločnom vystrihovaní, lepení a maľovaní vznikajú zaujímavé diela od výmyslu sveta. Pri jesenných tvorivých aktivitách sa deti naučia, ako vyzerajú a ako voňajú jednotlivé prírodné materiály. Časom sa u nich prirodzene rozvinú aj schopnosti ako presnosť, trpezlivosť a jemná motorika. Preto neváhajte a nazbierajte si pri najbližšej prechádzke nejaké pekné a pestré lístie. Potom si už stačí pripraviť len papier a farby a môžete sa pustiť do realizácie jednoduchého nápadu, pri ktorom sa listy zo stromov používajú podobne ako pečiatky. 

Potrebovať budete:

 • jesenné listy, najlepšie v rôznych tvaroch a farbách
 • papier alebo kartón na obtláčanie
 • rôzne farby, napríklad prstové, vodové alebo akrylové
 • štetce

Ako na to:

 1. Nazbierajte s deťmi v lese alebo parku niekoľko listov. Hľadajte najmä listy rôznych tvarov a farieb, aby ste mali neskôr z čoho vyberať.
 2. Pokyny: Štetcom naneste na listy farby. Vyskúšajte pritom rôzne vzory a rozmanité odtiene. Vďaka tomu bude výsledok mimoriadne pútavý.
 3. Potom pomaľované listy obtlačte na papier alebo kartón. Jednoducho naň prikladajte list za listom a jemne ich rukou pritlačte. Nakoniec list opatrne odstráňte a neopakovateľné dielo je na svete. V závislosti od veku to dieťa zvládne aj samo, no menšie deti budú potrebovať pomoc s maľovaním na listy a ich obtláčaním na podklad.

Lesní duchovia

Malí lesní duchovia z konárikov

Postavičky z konárov a vetvičiek sú rozložené na svetlomodrom podklade.
© Kaufland Aj z vetvičiek a konárov sa dajú vyrobiť skvelé dekorácie, napríklad lesní duchovia.

Ak deti pri prechádzke v lese alebo parku zase nazbierali hromadu konárikov, ktoré si nevyhnutne musia vziať domov, pokojne súhlaste. Ide totiž o vynikajúci prírodný materiál na jesenné tvorenie. V mihu sekundy si z neho môžete vyrobiť malých farebných lesných duchov, ktorí vkusne ozdobia vašu domácnosť. 

Potrebovať budete:

 • stredne hrubé malé konáriky, ideálne trochu rozkonárené
 • lyko v rôznych farbách
 • rôzne farby na pomaľovanie, najlepšie akrylové
 • čiernu fixku
 • záhradnícke nožnice
 • kefu
 • lepidlo

Ako na to:

 1. Porozhliadnite sa s deťmi po vhodných konárikoch. Ideálne sú stredne hrubé konáre, ktoré sú trochu rozkonárené. Vďaka tomu budú lesní duchovia pekne stáť.
 2. Konáriky nechajte doma dobre vyschnúť. Šikovný tip: Schnutie môžete urýchliť rozložením konárikov na kartón alebo viacero vrstiev novinového papiera.
 3. Keď je drevo dobre vyschnuté, odstrihnite záhradkárskymi nožnicami rozkonárené miesta tak, aby konáriky stáli.
 4. Potom z konárov tvrdou kefou odstráňte piesok a odlúpnutú kôru.
 5. Následne môžu deti pomaľovať konáriky rôznymi farbami. Úplne nakoniec im ešte čiernou fixkou namaľujte veselé tváre.
 6. Tip pre mimoriadne šikovných: Lesným duchom môžete vyrobiť divoké vlasy. Stačí si niekoľkokrát omotať okolo ruky lyko a do jeho stredu uviazať niť. Vznikne tak malý zväzok. Potom prestrihnite konce zväzku a nalepte lykové vlasy na hlavu lesného ducha.

Ježko

Rozkošní ježkovia z lístia

Pohľad zhora na troch ježkov, ktorí sú vytvorení z rôznych prírodných materiálov.
© Kaufland Kreatívne a jednoduché: vlastnoručne vyrobený ježko rýchlo a vkusne ozdobí domácnosť.

Prinášame tvorivý a jednoduchý návod na rozkošné jesenné dekorácie na ozdobenie domácnosti. Vyskúšajte si vyrobiť napríklad tohto veselého ježka. Tip: Väčšie deti môžu tento nápad na tvorenie aj trochu pozmeniť a vyrobiť si iné zvieratká, napríklad sovu alebo zajačika. 

Potrebovať budete:

 • hnedý papier
 • listy
 • čiernu fixku
 • lepidlo

Ako na to:

 1. Fixkou nakreslite na hnedý papier niekoľko obrysov ježka a vystrihnite ich.
 2. Potom sa pustite do lepenia: lepidlom pripevnite na telo ježka farebné jesenné listy. Dávajte pozor, aby ježkova tvár zostala nezakrytá. Špicaté časti listov musia smerovať nahor, aby pripomínali pichliače.
 3. Ježkovi už potom stačí dorobiť rozkošnú tváričku. Tú môžete jednoducho namaľovať čiernou fixkou. Oči, nos, ústa a máte hotovo!

Autoportrét

Jesenné tvorenie pre deti z pestrého lístia

Pohľad z vtáčej perspektívy na autoportrét vyrobený z farebných listov.
© Tomsickova– stock.adobe.com Výroba jesenných autoportrétov zabaví celú rodinu. Z lístia v žiarivých farbách vyrobíte s deťmi hotové umelecké diela, ktoré si môžu zarámovať a zavesiť na stenu.

Tento DIY projekt je dokonalý nápad na blížiacu sa detskú narodeninovú oslavu. Veľa zábavy si však pri ňom užijú nielen deti, ale aj tínedžeri a dospelí. Z pestrofarebných listov si totiž môžete vyrobiť svoje druhé Ja. Jesenná príroda ponúka listy všetkých možných odtieňov, takže pre každého sa určite nájde niečo vhodné. Hotové diela môžete zarámovať ako naozajstné obrazy a zavesiť na stenu. Pekne sa bude vynímať niekoľko takýchto obrazov na chodbe alebo v obývačke. Hostia tak budú môcť obdivovať celú vašu rodinku stvorenú z lístia. Máme pre vás ešte jeden zábavný nápad: deti si môžu obraz podpísať a zavesiť si ho na dvere detskej izby, aby bolo na prvý pohľad jasné, kto v nej býva. Jeseň je skrátka ideálna na tvorbu nádherných dekorácií. 

Potrebovať budete:

 • farebné jesenné listy
 • pevný biely papier
 • pomôcky na kreslenie a maľovanie, napríklad fixky, vodové farby alebo voskovky
 • lepidlo

Ako na to:

 1. Skúste nakresliť alebo namaľovať sami seba, avšak bez vlasov. Staršie deti to zvládnu samy, no menšie budú potrebovať trochu pomôcť.
 2. Keď tvár vyschne, pustite sa do tvorenia nádherných vlasov z pestrofarebného lístia. 
 3. Vytvarujte z listov účes a prilepte ich lepidlom. 
 4. Tip: Chcete vlasy ozdobiť sponkou alebo pridať na krk náhrdelník? Skúste na to použiť rôzne prírodné materiály, ako napríklad kvety, žalude, gaštany, bukvice alebo oriešok lapiny s dvomi krídlami.