Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Outdoor hry pre deti: nápady plné zábavy

Deti sa rozmanitých hier nevedia nabažiť. Ešte lepšie pre ne je, keď sa môžu hrať v prírode, na čerstvom vzduchu. V tomto článku nájdete tipy na skvelé hry vonku. V záhrade alebo parku, v tíme alebo samostatne, s loptou alebo lanom: prinášame najlepšie outdoor hry, ktorými dieťa určite nalákate von, a to nielen v lete.

Pohľad zozadu na skupinku detí, ktoré bežia po slnkom zaliatej lúke, na pozadí sú listnaté stromy.
© davit85 – stock.adobe.com

Prehľad obsahu na tejto stránke

 • Čo si zahrať? Nejeden rodič sa nad touto otázkou často zamýšľa. Prinášame inšpiráciu na zábavné outdoor hry v záhrade alebo parku, ako aj pútavé obmeny klasických hier, ako je schovávačka, hádzanie lopty a naháňačka.
 • Jutové vrecia, lopty, balóny alebo lano: všetky tieto pomôcky budú deti ešte viac motivovať k pohybu na čerstvom vzduchu.
 • Chystáte v lete detskú narodeninovú oslavu v záhrade? Využite naše kreatívne nápady na hry pre malé aj väčšie deti, pre dvojice, skupiny i celú rodinu.
Obmena klasiky

Ako osviežiť známe hry 

Či už máte s deťmi k dispozícii záhradu, park alebo veľkú lúku, tieto tri hry sú absolútna klasika, ktorá vás nikdy nesklame. Ak túžite po pestrosti, určite oceníte naše vynikajúce nápady, ako sa tentoraz zahrať úplne inak.

 • Naháňačka: Túto klasiku pozná určite každý, no naháňačka má aj množstvo rôznych variantov, ktoré si môžete skúsiť zahrať. Jedným z nich je napríklad reťazová naháňačka s viacerými hráčmi, pri ktorej sa chytené osoby stávajú lovcami a ruka v ruke potom naháňajú spoluhráčov. Ďalšou alternatívou je takzvaná krabia naháňačka, pri ktorej sa všetci hráči pohybujú po štyroch, bruchom nahor. Zároveň si tak skvele precvičia celé telo.
 • Schovávačka: Aj táto klasická detská hra sa dá rôzne obmieňať, vďaka čomu je vždy trochu iná a plná prekvapení. Zároveň je takisto nesmierne vhodná na hranie vonku. Čo poviete napríklad na zmenu, pri ktorej sa hľadajúca osoba musí vždy vrátiť na pôvodné miesto a nahlas zvolať meno nájdeného? Alebo vás skôr zaujme spojenie schovávačky a naháňačky? V tomto prípade hráč vyhráva až vtedy, ak chytí všetkých hráčov, ktorých nájde. 
 • Cukor, káva, čaj, rum, bum: Pri tejto hre je dôležitá schopnosť rýchlo reagovať. Jeden hráč sa otočí chrbtom k spoluhráčom a začne hovoriť „cukor, káva, čaj, rum, bum“. Tempo pritom určuje sám, vďaka čomu je hra taká napínavá a zábavná. Keď odrecituje frázu do konca, otočí sa a úlohou spoluhráčov je na mieste skamenieť, aby nebolo vidno, že sa predtým hýbali a pokúšali sa dosiahnuť cieľovú čiaru. Ak hráč zbadá, že sa niekto pohol, dotyčný sa musí vrátiť na štart.

Herné pomôcky

Hry s loptou alebo balónom

Skupina detí súťaží na lúke v skákaní vo vreci.
© IdeaBug, Inc. – stock.adobe.com Vonku je jednoducho viac miesta na šantenie: lúka je ideálna na to, aby ste si na nej v lete zorganizovali preteky v skákaní vo vreci.

Veľa zábavy si ratolesti užijú aj pri outdoor hrách, pri ktorých sa používajú obľúbené hračky. U detí aj dospelých je pritom nesmierne obľúbená najmä lopta. Futbalový zápas alebo vybíjaná vyláka von na čerstvý vzduch aj tých najväčších domasedov. Praktické je, že keď máte poruke loptu, môžete sa rovno pustiť do hry bez toho, aby ste si museli pripravovať zložité ihrisko alebo stráviť veľa času prípravami. To isté platí aj pre tieto nápady: nachystajte si potrebné vybavenie a môžete sa pustiť do hry! 

 • Skákanie vo vreci: Táto hra sa dá hrať vo dvojici, ale aj vo väčších skupinách, ako napríklad na detskej narodeninovej oslave. Potrebovať budete jutové vrece pre každého hráča. Princípom je čo najrýchlejšie preskákať cez prekážky alebo odhopkať vopred stanovenú vzdialenosť. Prvé dieťa vyhráva! Máte k dispozícii len jedno vrece? Žiadny problém: stačí každému dieťaťu odmerať čas a podľa toho nakoniec stanoviť víťaza.
 • Beh vo dvojici: Mottom behu vo dvojici je doraziť do cieľa spoločne ako tím. Každá dvojica si šnúrou zviaže k sebe nohy a pokúsi sa bez pádu prísť do cieľa skôr ako ostatné tímy. Alternatíva: Dvojica hráčov si dá medzi chrbty nafúknutý balón a pokúsi sa ho preniesť do cieľa. Samozrejme bez toho, aby im balón vypadol.
 • Tanečníci na lane: Pri tejto hre položte na zem dlhé lano alebo špagát. Úlohou každého hráča je holými nohami prejsť po lane až na druhú stranu. Komu sa to podarí bez toho, aby sa zošuchol z lana? A mimochodom: hoci táto outdoor hra vyzerá jednoducho, predstavuje výzvu nielen pre deti, ale aj pre dospelých.

Vlastnoručne vyrobené hry

Vynikajúce outdoor hry na detskú narodeninovú oslavu 

Plánujete detskú narodeninovú oslavu alebo rodinnú párty a máte chuť investovať do prípravy herného programu trochu viac energie? Výborne! S trochou šikovnosti si totiž môžete ľahko vyrobiť vlastnú súpravu hier. Pomocou bežných predmetov z domácnosti jednoducho vytvoríte viacero hier, ktorými deťom poľahky vyplníte celé popoludnie. Mimoriadne dobrý nápad je zapojiť do procesu aj deti, ktoré si už pri samotnej príprave užijú veľa zábavy. Spoločne sa môžete pustiť do prípravy ihriska a pomôcok na hru. Praktické a udržateľné: väčšinu vlastnoručne vyrobených herných pomôcok môžete po hre uskladniť v pivnici a použiť aj nabudúce, keď deti budú mať chuť opäť si outdoor hru zahrať. 

Hádzanie do dóz

Deti aj dospelí si pri tejto hre užijú veľa zábavy, pretože je pri nej potrebná nielen šikovnosť, ale aj schopnosť presne hádzať. 

Potrebovať budete:

 • šesť starých plechových dóz (dobré je oblepiť ostré hrany baliacou páskou)
 • akrylovú farbu a farebné lepiace pásky
 • tri tenisové loptičky
 • palicu

Pravidlá: Spolu s deťmi pripravte dózy na hranie. Deti ich môžu pomaľovať farbami a ozdobiť lepiacimi páskami, omotať vlnou alebo oblepiť farebným papierom. Keď sú všetky dózy hotové, postavte z nich malú pyramídu. Naspodok dajte tri dózy, dve do stredu a jednu úplne hore. Potom stanovte vzdialenosť, z ktorej budete hádzať loptičky, a označte ju palicou. Vzdialenosť pritom môžete podľa potreby prispôsobiť veku detí. Potom sa už hra môže začať. Každý hráč má k dispozícii tri tenisové loptičky, ktorými sa snaží prevrhnúť čo najviac dóz. Ak sú už deti väčšie, môžete postaviť pyramídu aj z oveľa väčšieho počtu dóz, aby bola hra náročnejšia.

Preteky s vodnými bombami 

Táto hra je veľká zábava, keď je vonku poriadne teplo a človek ocení menšie osvieženie. Centrom diania sú totiž vodné bomby, ktoré môžu kedykoľvek prasknúť.  

Potrebovať budete: 

 • dve vedrá naplnené vodou
 • varechu alebo kuchynskú naberačku
 • vodné bomby

Pravidlá: Obe vedrá naplňte vodou a postavte ich v určitej vzdialenosti od seba. Do jedného z nich pritom vložte všetky naplnené vodné bomby. Keď odštartujete hru, cieľom hráčov je varechou alebo naberačkou vyloviť z vedra jednu vodnú bombu a behom ju preniesť do druhého vedra. Po ceste nesmie vodná bomba spadnúť, ale musí skončiť vo vedre. Tieto preteky môžete poňať aj ako štafetu, pri ktorej deti musia spolupracovať v tíme a navzájom si podávať varešku s bombou. Ďalším zábavným variantom tejto hry je stanoviť časový limit alebo postaviť do cesty prekážky vo forme záhradného nábytku a urobiť z pretekov beh cez prekážky. 

Hádzanie na cieľ

Na túto outdoor hru síce budete potrebovať trochu času, ale námaha sa jednoznačne vyplatí. Takéto hádzanie totiž bude deti určite veľmi baviť.

Potrebovať budete:

 • päť papierových tanierov
 • niekoľko kameňov
 • palicu
 • šijacie potreby
 • nožnice
 • hrubú fixku
 • zvyšky farebných látok 

Pravidlá: Ušite z kúskov látky rovnako veľké vrecúška a naplňte ich pieskom. Piesok odvážte, aby bolo každé vrecko rovnako ťažké. Najlepšie je urobiť z každého kusa látky tri rovnaké vrecúška. Každý hráč si tak bude môcť vybrať jednu farbu alebo vzor, vďaka čomu rozpozná, ktoré vrecúška sú jeho. Kým budete šiť vrecúška, deti môžu označiť papierové taniere. Na každom tanieri by malo byť iné číslo, napríklad 5, 10, 20, 50 a 100. Tieto čísla znamenajú počet bodov, ktoré získa hráč po tom, čo sa trafí do daného taniera. Papierové taniere rozložte do radu na zem, aby bolo číslo päť na najbližšom tanieri a číslo sto na tom, ktorý je najďalej. Taniere zaťažte kameňmi, aby ich neodniesol vietor. Palicou označte čiaru, od ktorej sa bude hádzať, a hra sa môže začať. Každý hráč má tri pokusy. Po nich spočítajte, koľko bodov dosiahol. Vyhráva ten, kto získa najviac bodov.