Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Svadobné dekorácie: šesť originálnych a štýlových nápadov

Svadba vo vintage štýle alebo klasická elegancia – neobyčajné svadobné dekorácie si zvládnete jednoducho vyrobiť aj sami. Presvedčte sa o tom: tie najkrajšie nápady sú často pomerne jednoduché a nenáročné na prípravu.

Svadobný stôl, pri ktorom sú drevené stoličky s bielymi poduškami na sedenie. Každá stolička je ozdobená vencom z konárikov, ktorý je pripevnený na bielej stuhe.
© Ekaterina Pichukova – stock.adobe.com

Prehľad obsahu na tejto stránke

  • Štýlové a neobyčajné svadobné dekorácie si môžete poľahky vyrobiť doma, pričom vôbec nezaťažíte svoj rozpočet. 
  • Či už chystáte tradičnú oslavu, vintage svadbu alebo uprednostňujete boho štýl: naše nápady na dekorácie vám určite prídu vhod.
  • Prinášame podrobné návody, tipy na zapojenie fantázie, ako aj recepty na neobyčajný prípitok.
Výhody

Vlastnoručne vyrobená svadobná dekorácia sa vyplatí 

Snom každej nevesty sú nádherné a dokonale padnúce šaty a nezabudnuteľné zážitky s manželom, priateľmi a rodinou. Samozrejme, v deň D nesmú chýbať ani vhodné svadobné dekorácie. Svadobné doplnky by pritom mali odrážať neobyčajnú osobnosť nevesty a ženícha. Či už chystáte svadbu v kostole alebo neformálny obrad, svadbu vo vintage štýle alebo skôr klasiku, na výber máte z množstva nápaditých svadobných dekorácií, ktoré si môžete vyrobiť aj sami. Veríme, že na hostí nimi urobíte dojem. Skvelé je, že elegantné a štýlové svadobné doplnky je možné realizovať aj za málo peňazí. Inšpirujte sa šiestimi nápadmi na DIY dekorácie, medzi ktorými nechýbajú girlandy ani svadobné prestieranie – ich výroba je naozaj ľahká a navyše zábavná.


Girlanda

Girlanda z kvetov

Girlanda z prírodného povrázka, ružových stužiek a kvetov v bielo-ružových tónoch pred svetlomodrým pozadím
© agneskantaruk – stock.adobe.com Romantická a svieža: vlastnoručne vyrobená girlanda z kvetov dodá svadobnému miestu štýlový šmrnc.

Na najkrajšom dni života rozhodne nesmie chýbať záplava kvetov. Svadobná kytica je len jedna z mnohých možností, ako ozdobiť svadobnú scénu kvetmi. Dokonalý doplnok na boho svadbu je kvetinová girlanda. A čo na ňu budete potrebovať? Prírodný povrázok, úzke stužky vo vašej obľúbenej farbe a veľké kvety s malou stopkou – vhodné sú napríklad klinčeky, chryzantémy alebo gerbery. 

Ako na to: Odstrihnite prírodný povrázok na požadovanú dĺžku girlandy. Na povrázok priviažte jednotlivé kvety vo vzdialenosti asi štyri centimetre. Do stredu každej medzery priviažte kúsok stužky, s koncami dlhými takisto približne štyri centimetre. Potom už stačí zavesiť girlandu na mieste, kde najlepšie vynikne. Ak plánujete pripevniť girlandu nad vchod alebo ňou ozdobiť koč či auto, môžete na ňu upevniť aj ceduľku z tvrdého papiera s nápisom „Just married“.

Tip: Z rovnakých materiálov sa dá vyrobiť aj romantický kvetinový veniec, ktorý skvele doplní každý svadobný účes.


Menovky

Originálne menovky

Tmavý podklad, na ňom sivý podlhovastý obrus, na ktorom je zelený plytký tanier, na ňom biely tanier na predjedlo, na ktorom leží biely obrúsok s vetvičkou, na ktorej je pripevnená ručne popísaná menovka. Vedľa taniera je príbor so sivými rukoväťami, na pozadí sú poháre.
© galaganov – stock.adobe.com Vetvička eukalyptu s okrúhlymi listami je jednoduchá, ale pôsobivá. Keď ju položíte spolu s vlastnoručne popísanou kartičkou na tanier hosťa, v mihu sekundy je originálna svadobná dekorácia na svete.

Ako vyzdobiť svadobný stôl? Bez kartičiek by to nešlo, to je jasné. Existujú však aj iné možnosti okrem klasických kartičiek postavených na stole. Inšpirujte sa nápadom, ktorý plní funkciu menoviek a zároveň výzdoby svadobného stola. Mená hostí stačí vlastnoručne napísať na kartičku a zavesiť na konárik, ktorý sa položí na svadobné prestieranie. Vystačíte si pritom s tvrdým bielym papierom, tenkou fixkou na písanie a peknými konárikmi s dĺžkou asi 20 centimetrov. 

Ako na to: Z papiera vystrihnite rovnako veľké kartičky s dĺžkou asi sedem centimetrov a šírkou približne tri centimetre. Na kartičky napíšte mená hostí a dávajte pritom pozor, aby ste na ľavom okraji nechali asi jeden a pol centimetra voľného priestoru. V tejto časti potom urobíte otvor dierovačkou. Potom si predstavte, že otvor je hodinový ciferník, a urobte rez cez ľavý okraj papiera v mieste, kde by ručička ukazovala 9:00 hod. Pomocou neho budete môcť kartičku opatrne upevniť na konárik.

Tip: Na ozdobenie svadobného prestierania sa skvele hodia vetvičky eukalyptu s decentnými okrúhlymi lístkami. Pekne však vyniknú aj konáriky ginka. Samozrejme, použiť môžete konáriky ľubovoľnej rastliny, ktorá sa vám zapáči. Hoci je táto svadobná dekorácia vskutku jednoduchá, zároveň je nesmierne originálna, udržateľná a krásna. Tip: Eukalyptus vyzerá nádherne aj sušený – stačí nájsť peknú symetrickú vetvičku, ktorú môžete použiť napríklad aj na ozdobenie knihy hostí.


Veniec

Dekoračné vence na stoličky a lavice

Svadobný stôl, pri ktorom sú drevené stoličky s bielymi poduškami na sedenie. Každá stolička je ozdobená vencom z konárikov, ktorý je pripevnený na bielej stuhe.
© Ekaterina Pichukova – stock.adobe.com Ak namiesto klasických návlekov na stoličky obľubujete drevený nábytok v boho štýle, môžete ho štýlovo ozdobiť pomocou konárikov, drôtu a stuhy.

Mnoho nastávajúcich mladomanželov organizuje svadbu v boho štýle – ide o trend, ktorý je silne ovplyvnený hnutím hippie odzrkadľujúcim slobodu, spojenie s prírodou a nekonvenčnú kreativitu. Typickými dekoráciami svadby v tomto štýle sú makramé, svadobné vence na dvere z kvetov alebo konáriky a lapače snov. Elegantnou a nápaditou alternatívou klasických návlekov na stoličky sú vlastnoručne vyrobené ozdobené venčeky. Pri výrobe budete potrebovať sponkovačku, niekoľko metrov ohybného drôtu (ideálne zelenej farby) a bielu stuhu s hrúbkou asi päť centimetrov, prípadne kúsok tenkej zelenej priadze, ako aj dostatok vetvičiek, ktoré k boho dizajnu neodmysliteľne patria. Vhodné sú napríklad olivové alebo eukalyptové konáriky, prípadne buxus s jemnými lístkami. 

Ako na to: Z drôtu vytvarujte kruh. Priemer by mal byť o niečo menší ako šírka operadla stoličky. Okolo venca uložte konáriky a upevnite ich drôtom alebo zelenou priadzou. Keď budete mať venček hotový, v mieste, kde by hodinová ručička ukazovala 12:00 hod., sponkovačkou pripevnite bielu stužku tak, aby asi 30 centimetrov stužky viselo pozdĺž operadla. Najprv to urobte na prednej strane a po tom, čo podľa obrázka pretiahnete stuhu cez stred operadla, zopakujte postup aj na zadnej strane venca. Nakoniec stuhu odstrihnite tak, aby mala približne rovnakú dĺžku ako druhý koniec stuhy.

Tip: Hravým doplnkom svadobnej dekorácie sú drobné kvety gypsomilky, ktorá sa označuje aj ako nevestin závoj. Vkusne pôsobia tiež sušené kvety. Vynikajúcou voľbou je rozmarín, ktorý navyše okolo seba šíri príjemnú vôňu. 


Ruže

Dekorácia z ruží a škorice

Biely podklad, svetlosivé pozadie. Osoba, ktorá má na sebe svetlozelený pulóver a sýtozelenú zásteru. Vidno z nej len trup, ramená a ruky. Ovíja stuhu okolo nádoby vlastnoručne vyzdobenej tyčinkami škorice, v ktorej je vložená kytica ruží. Okrem toho sa na ploche nachádza: menšia nádoba z bežných tyčiniek škorice, záhradkárske nožnice, stonky a listy ruží.
© agneskantaruk – stock.adobe.com Pomocou lepiacej pištole a aranžérskej hmoty môžete vytvoriť veniec z tyčiniek škorice – to je nádherná alternatíva vázy na ruže, ktorá rozhodne upúta pozornosť hostí.

Ružové dekorácie sú absolútnou klasikou na poli svadobných doplnkov. Nemusíte sa však obmedzovať na klasické kvety vo váze. Na stole novomanželov i hostí, ako aj na stolčeku určenom pre svadobné dary vyniknú ruže obkolesené škoricou. Potrebovať budete veľké a dlhé tyčinky škorice, pričom menšie varianty, ktoré zaberú na stole menej miesta, môžete vytvoriť z kúskov škorice, ktoré sa bežne používajú pri varení a pečení. Okrem toho využijete lepiacu pištoľ, kartón, stuhu so šírkou asi tri až štyri centimetre, aranžovaciu hmotu a, samozrejme, krásne kvety ruží. 

Ako na to: Z pevného kartónu vystrihnite štvorec, pričom v závislosti od veľkosti kytice by mal mať strany dlhé 15 až 20 centimetrov. Potom vyrežte z aranžovacej hmoty kocku s rovnako dlhými stenami a prilepte ju jednou stenou na kartón – bude tvoriť dno vázy. Teraz prichádzajú na rad tyčinky škorice: nalepte ich lepiacou pištoľou tesne k sebe okolo kocky, aby vznikol podstavec pokrytý škoricou. Nakoniec do hmoty zastrčte ruže tak, aby vznikla úhľadná kytica. Stred ozdobte peknou mašľou a originálna svadobná ružová dekorácia je na svete. 

Tip: Z jednotlivých kvetov ruží môžete vytvoriť menšie dekorácie. V takomto prípade si v závislosti od veľkosti kvetov vystačíte s podstavcom s dĺžkou strán dva až päť centimetrov. Ak máte radšej minimalistický štýl, pokojne môžete mašľu vynechať.


Tekvica

Elegantná tekvica na jesennú svadbu

Sivý obrus, na ktorom je položená tekvica bielej farby so zlatou stopkou. Na pozadí sú položené tri rovnako ozdobené tekvice. Okrem toho sú na ploche dekoračné predmety ako gypsomilka, biele kvetináče, okrúhle ratanové gule a čajové sviečky vo svietnikoch.
© agneskantaruk – stock.adobe.com Na premenu úplne obyčajnej tekvice na skvelú svadobnú dekoráciu budete potrebovať len kriedovú farbu a zlatý sprej.

Verte či nie, aj zo zeleniny sa dajú vyrobiť romantické a elegantné svadobné doplnky. Organizujete svadbu koncom leta alebo v jeseni a hľadáte dokonalú svadobnú dekoráciu na ozdobenie miesta na podávanie prípitku? Ozdobte priestor tekvicou. Áno, čítate správne: z obyčajnej tekvice sa dá v mihu sekundy vyrobiť originálna svadobná dekorácia. Potrebovať budete len pekne tvarovanú tekvicu ľubovoľnej veľkosti, bielu kriedovú farbu a zlatý sprej. 

Ako na to: Najprv tekvicu dôkladne vyčistite a potom sa už môžete pustiť do tvorenia. Maliarskym štetcom dôkladne natrite tekvicu zo všetkých strán bielou farbou a nechajte ju cez noc vyschnúť. Potom ju pokryte papierom, aby zostala trčať len stonka, ktorú nasprejujte zlatým sprejom. Len čo zlatý nános zaschne, dokonalý svadobný doplnok je hotový. 

Tip: Tekvica síce vydrží dlho, ale nie večne. Do tvorenia sa preto pustite až pár dní pred svadbou, nie skôr.


Fotokútik

Fotokútik vo vintage štýle

Lúka, na ktorej sa nachádza viacero predmetov vo vintage štýle, napr. staré rádio, na ktorom je položený starý budík, sušené kvety, ako aj zlaté rámy na obraz a biele, štýlovo ošarpané škatule. Okrem toho sú na obrázku: pozlátené vínne fľaše so sušenými kvetmi a gypsomilkou.
© hitdelight – stock.adobe.com Ak obľubujete vintage štýl, môžete vytvoriť svadobný fotokútik ozdobený starodávnymi rekvizitami, ktorý sa postará o nezabudnuteľné momenty.

Láska a zábava – v deň, keď si dvaja ľudia povedia svoje áno, nesmú tieto dva dôležité aspekty chýbať. Aby sa aj hosťom navždy vryla do pamäti kúzelná atmosféra, nezabudnite na svadbe vytvoriť fotokútik, kde si svadobčania budú môcť zhotoviť veselé momentky. Zbožňujete vintage štýl? V tom prípade sa môžete pri vytváraní priestoru na nasnímanie svadobných fotografií poriadne vyblázniť a zahrnúť doň množstvo vintage rekvizít. Vhodnými doplnkami budú starodávne predmety ako telefón, hodiny, džbány alebo vázy. Mimoriadne štýlovo pôsobí gramofón z blšieho trhu. 

Ako na to: Najlepšie je naaranžovať dekoračné predmety podľa vlastného vkusu a na snímanie svadobných fotografií použiť fotoaparát typu Polaroid, ktorý snímkam dodá nefalšovaný vintage šmrnc.

Tip: Fotografiám svadobných hostí dodajú vintage nádych aj staré rámy na obrazy, štýlovo ošarpané drevené krabice a sušené kvety.


Recepty

Originálne aperitívy: najlepšie recepty

A čo prípitok? Samozrejme, ten nesmie chýbať, no siahnuť môžete aj po niečom inom ako po klasickom sekte alebo sekte s pomarančom. Čo takto vyskúšať originálnu alternatívu? Inšpirujte sa receptmi na mimoriadne štýlové a chutné varianty – pozrite si prehľad našich receptov.