Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Tvorivé aktivity pre deti: tri originálne nápady

Tvorivé aktivity podporujú u detí schopnosť uvažovať nad vlastnými nápadmi a realizovať ich. Ktoré tvorivé DIY projekty sú však pre malé ratolesti najjednoduchšie a najzábavnejšie? Inšpirujte sa našimi tromi nápadmi na udržateľné tvorenie s deťmi z papiera a iných materiálov, pri ktorých sa zabaví celá rodina. Skvelé je, že na ne potrebujete len prázdne rolky z toaletného papiera, papier, lístie a dózy z konzerv.

Zvislo stojaca príšerka vytvorená z prázdnej rolky z toaletného papiera na svetlomodrom pozadí.
© misskaterina - adobe.stock.com

Prehľad obsahu na tejto stránke

  • Stačí vám pár bežných materiálov a jednoduchý návod a môžete sa pustiť do zábavného tvorenia s deťmi. Vyrazte spolu do sveta kreativity a vyrobte si jednoducho a rýchlo množstvo veselých výtvorov. 
  • Výhodou je, že pri realizácii svojich tvorivých nápadov môžete opätovne využiť prázdne rolky od toaletného papiera či dózy z konzerv. Pozbierané pestrofarebné lístie vám zase skvele poslúži pri jesennom tvorení s deťmi.
  • Pozrite sa, ako využiť rolky z toaletného papiera na výrobu veselých príšeriek a ako si užiť jesenné tvorenie s deťmi pri výrobe lesných zvierat z farebného lístia.
  • Okrem toho sa tiež dozviete, ako si pomocou prázdnych hliníkových dóz, nafukovacích balónov a zvyškov látok pripraviť herné popoludnie plné zábavy.
Tvorivé aktivity pre deti s rolkami z toaletného papiera

Vytvorte si veselé zvieratká z rolky toaletného papiera

Zvislo stojaca príšerka vytvorená z prázdnej rolky z toaletného papiera na svetlomodrom pozadí.
© misskaterina – stock.adobe.com Príšerky prichádzajú na scénu! Tieto veselé stvorenia sú skvelý spôsob, ako využiť rolky z toaletného papiera.

Túto tvorivú aktivitu pre deti si najviac vychutnajú ratolesti, ktoré už zvládajú kresliť postavy a tváre a dokážu aj niečo namaľovať. Pri tvorení príšeriek a zvieratiek z rolky toaletného papiera nemusíte dodržiavať žiadny konkrétny návod. Popustite uzdu svojej fantázii a poriadne sa pri tvorení vybláznite. Dovolené je všetko! Každý má predsa vlastné predstavy o tom, ako taká priateľská príšerka vyzerá. Bude mať vaša príšerka tri oči alebo dokonca anténu? Alebo modrý jazyk? Je to len na vás! Na realizáciu tejto ručnej práce pre deti budete potrebovať len prázdne rolky z toaletného papiera, biely a farebný papier, čiernu fixku, nožnice, lepidlo a prípadne ďalšie pomôcky, ktoré chcete pri tvorení zvieratka alebo príšerky použiť (materiál na výrobu je k dispozícii aj tu). Môžete pritom využiť napríklad aj gombíky, ktoré už nepotrebujete, prípadne zápalky, zvyšky farebných látok alebo vatu. 

Tvorivý nápad pre šikovné deti, ako stvorený na Halloween, Vianoce i Veľkú noc

Veselé príšerky sú pre deti aktuálne po celý rok, ale táto zábavná tvorivá aktivita je mimoriadne vhodná práve v čase Halloweenu. Počas celého roka je však i množstvo ďalších príležitostí, ako využiť rolky z toaletného papiera pri domácom tvorení. V závislosti od ročného obdobia z nich môžete vytvoriť všakovaké zábavné a originálne postavičky a zvieratká. Na Vianoce sa rolky z toaletného papiera môžu v okamihu premeniť napríklad na sobov alebo Mikuláša, v období Veľkej noci z nich zase môžete vytvoriť roztomilých zajačikov a kuriatka. Je to jednoduché, stačí si pripraviť z papiera dlhé uši, červenú čiapku alebo parožie, a rolka v mihu sekundy získa želanú podobu. Ako dlhá biela brada vám poslúžia chumáčiky vaty. A keď z vaty vytvarujte malé guľôčky a pomaľujete ich, môžete ich použiť ako nos pre zajačika alebo soba. Ten potom stačí prilepiť na ozdobenú rolku z toaletného papiera a tvár zvieratka je hotová.

Tvorenie s deťmi však nemusí byť len o bláznivých príšerkách alebo sviatočných dekoráciách. Keď z farebného papiera vystrihnete krídla, v okamihu premeníte prázdnu rolku z toaletného papiera na nádherného motýľa. Potom už stačí motýľovi prirobiť tykadlá, buď vystrihnuté z čierneho papiera, alebo vytvarované z drôtu.


Tvorivé aktivity pre deti s jesennými listmi

Pustite sa do jesenného tvorenia s deťmi 

Na obrázku je veľký hnedý drevený stôl z vtáčej perspektívy, pri ktorom sedia dve deti a lepia na biely papier zvieratká vytvorené z lístia. Na stole ležia pomôcky na tvorenie, listy a tanier s ovocím, pričom vidno aj časť drevenej misy s tromi čajovými sviečkami.
© tomsickova – stock.adobe.com Pestrofarebné jesenné lístie sa dá šikovne využiť pri jesennom tvorení s deťmi. Vytvoriť si z neho môžete hotové umelecké diela.

Kto by nemiloval neskoré letné a jesenné prechádzky pod stromami obsypanými nádherným pestrofarebným lístím! Čo takto spojiť rodinný výlet alebo prechádzku na čerstvom vzduchu s nazbieraním materiálu na jesenné tvorenie s deťmi? Pri putovaní lesom alebo parkom je vždy čo objavovať. Vezmite si na prechádzku textilnú tašku a porozhliadnite sa po zemi po tých najkrajších farebných listoch, ktoré by ste mohli využiť na tvorivú aktivitu pre deti. Kopec zábavy si pritom s deťmi užijete už pri samotnom zbieraní prírodného materiálu.

Svoj úlovok potom doma rozložte na stôl a pripravte si biely papier, fixky, nožnice a lepidlo. Čas na kreativitu! Najprv na biely papier nalepte farebné listy. Takýto obrázok z jesenných listov pritom môže znázorňovať abstraktný umelecký vzor alebo tváre či postavy. Všetko je len na fantázii samotného tvorcu. Kto chce, môže doplniť jednotlivé detaily pomocou fixky alebo pastelky. 

Učenie sa hravou formou

Tvorivé popoludnie sa pritom dá využiť aj na vzdelávanie hravou formou. Stačí si stanoviť zastrešujúcu tému, na ktorú budú tvorivé aktivity pre deti zamerané. Jednou z vhodných možností je napríklad tvorenie lesných zvierat. Deti tak spoznajú všetkých obyvateľov lesa zo zvieracej ríše a popritom si vytvoria krásne sovy, veveričky či zajacov z lístia. Ako pomôcka pri tvorení s deťmi vám poslúži kniha zvierat alebo pár obrázkov z internetu, aby si deti vedeli lepšie predstaviť, ako jednotlivé zvieratká vyzerajú, a mohli ich autenticky stvárniť. Hotové obrázky z jesenných listov sú zároveň skvelá dekorácia na vyzdobenie okien alebo chladničky. 


Tvorivé aktivity pre deti s plechovkami

Urobte si doma atmosféru jarmoku

Ďalší nápad na tvorenie s deťmi spája spoločné tvorenie a hru a je skvelou voľnočasovou činnosťou na zlepšenie nálady malých i veľkých: Zhadzovanie veže z plechoviek môžete zažiť aj mimo rušného jarmoku. Zahrajte si túto zábavnú hru v pohodlí domova. Je to naozaj jednoduché! Takejto aktivite sa potešia nielen malé deti, ale ocenia ju aj školáci, tínedžeri a baviť bude i dospelých. Skúste šťastie a potrénujte si svoju mušku! Nemusíte pritom kupovať plechovky ani loptičky. Inšpirujte sa naším tvorivým nápadom pre šikovné deti, v ktorých využijú princípy recyklácie a dajú tak novú šancu veciam, ktoré už máte doma.

Potrebovať budete:

  • desať prázdnych, čistých plechoviek bez veka,
  • tri vyfúknuté balóny,
  • starú utierku,
  • prípadne veľký kartón. 

Ide sa na vec:

Plechovky môžete pokojne ponechať v pôvodnom stave a okamžite sa s nimi pustiť do hry. Veľa zábavy však zažijete aj pri zdobení ich zovňajšku. Pri takomto tvorení s deťmi môžete naplno popustiť uzdu svojej fantázii. Nazrite spoločne do zásuviek a skúste nájsť zvyškový materiál, ktorý by sa dal kreatívne využiť. Skvele vám poslúžia napríklad zvyšky farebného alebo baliaceho papiera, do ktorého môžete plechovky zahaliť: s troškou lepidla v okamihu vykúzlite plechovky žiariace pestrými odtieňmi alebo ozdobené nápaditými vzormi. Plechovky môžete ozdobiť i bielym papierom pomaľovaným fixkami, farbičkami, voskovkami alebo akrylovými farbami. Potom sa môžete pustiť do výroby loptičky. Z jedného z troch balónov nožnicami odstrihnite úzku časť, ktorou sa nafukuje, aby vám zostala len jeho vrchná okrúhla časť. Potom vopchajte do balóna zvyšky látok (napríklad zo starej utierky), aby vznikla lopta. Veľkosť loptičky môžete ľubovoľne prispôsobiť množstvom použitej textílie. Aby loptička držala pokope, navlečte cez ňu druhý balón. 

Hra sa môže začať! 

Nájdite si miesto s dostatkom voľnej plochy, také, na ktorom vám nebude hroziť, že loptičku stratíte v húštine kríkov alebo že ňou niekoho trafíte. Najideálnejšie je miestečko na voľnom priestranstve, napríklad na záhrade s dostatočne veľkým trávnikom. Na menší stolček alebo iný stabilný povrch postavte vežu z plechoviek tak, aby ich otvory smerovali nadol. Snažte sa vytvoriť tvar pripomínajúci pyramídu. Za stôl môžete na zem umiestniť kartónovú škatuľu, aby plechovky pri padaní nerobili veľa hluku a neodkotúľali sa príliš ďaleko. Potom sa hráči postavia pred vežu z plechoviek, pričom musia dodržať dohodnutú vzdialenosť od veže. Úroveň náročnosti, teda vzdialenosť od veže z plechoviek, môžete ľubovoľne prispôsobiť veku hráčov. Štartovacie miesto je dobré označiť kriedou alebo špagátikom. Dohodnite sa, koľko kôl môže každý hráč absolvovať. V každom kole sú tri pokusy na zhodenie čo najväčšieho počtu plechoviek. Určite jednu osobu, ktorá bude pre každého hráča zapisovať výsledky. Na konci hry spočítajte, komu sa podarilo zhodiť najviac plechoviek. Táto tvorivá aktivita pre deti sa skvele hodí aj na detskú oslavu narodenín alebo ako vlastnoručne vyrobený darček.


Recepty

Recepty pre hladné tvorivé ratolesti