Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Vianočné tvorenie s deťmi: 3 skvelé tipy

Zima je ako stvorená na kreatívne aktivity: počas adventu totiž deti rady zostanú občas vnútri a pustia sa do výroby rozmanitých vianočných výtvorov. Prinášame tri nápady na spoločné tvorenie vo vianočnom období.

Dve dievčatká vo vianočnom oblečení sedia za vianočne prestretým stolom a vyrábajú vianočné pohľadnice.
© New Africa – stock.adobe.com

Prehľad obsahu na tejto stránke

 • Pripraviť sa, pozor, tvoríme: inšpirujte sa peknými a jednoduchými nápadmi s vianočnou tematikou, ktoré môžete realizovať spolu s deťmi.
 • Vyrobte si ozdoby na vianočný stromček alebo vianočné pohľadnice: najkrajšiu inšpiráciu nájdete tu. A navyše, nebudete potrebovať ani veľa rôznych materiálov.
 • Praktické je, že pri vianočnom tvorení s deťmi môžete popustiť uzdu fantázii, pretože jednotlivé pokyny na výrobu môžete ľubovoľne obmieňať.
Čas na tvorenie

Deti zbožňujú venovať sa na Vianoce kreatívnym činnostiam

Len čo zavládne zima, teploty klesnú a vonku sa začne rýchlo stmievať, dospelí aj deti ocenia, keď môžu zostať vnútri. Doma je príjemne teplo a voľný čas pred Vianocami je ideálny na pečenie pečiva, hry a, samozrejme, na výrobu vianočných dekorácií. Vianočné tvorenie je zároveň ideálny spôsob, ako deťom spríjemniť nekonečné čakanie na sviatky. Spoločné kreatívne chvíle s rodičmi sú nielen zábavné, ale deti si pri nich zároveň trénujú manuálne zručnosti. Vlastnoručne vyrobené diela môžete použiť ako darček alebo ozdobu do obývačky či na vianočný stromček. Okrem klasických hviezd a vločiek z papiera, ktoré sa lepia na okno, alebo vlastnoručne vyrobeného adventného kalendára sa môžete pustiť aj do iných projektov. V tomto článku nájdete jednoduché pokyny na realizáciu pekných kreatívnych nápadov. Sú rýchle, jednoduché a nepotrebujete na ne veľa materiálu.


Vianočné gule

Vlastné ozdoby na stromček: vianočné gule s motívom soba

Dve biele vianočné gule, na ktorých sú ručne namaľované soby, na pozadí je veniec z dreva a strieborné ozdoby na stromček.
© Kaufland Vlastnoručne vyrobené ozdoby na stromček sú vynikajúci nápad pre vás i deti: spoločné tvorenie je zábava a výsledkom je vskutku originálna dekorácia jedličky.

Každoročné spoločné zdobenie vianočného stromčeka je vždy výnimočná chvíľa. Ak chcete jedličke dodať osobitý nádych, vyrobte si vlastné ozdoby na stromček. Keď vianočné gule doplníte vlastnými dielami, bude deti ešte viac baviť vešať jednotlivé ozdoby na stromček. Tip: Nemusíte vyrábať len tradičného soba, ale pokojne zapojte kreativitu a vymyslite si spolu s deťmi vlastné motívy. Anjel, hviezda, snehová vločka, zvonček – povolené je všetko, čo sa vám a deťom páči.

Potrebovať budete:

 • biele gule na vianočný stromček (mimoriadne vhodné sú matné gule)
 • červenú a hnedú farbu, napríklad prstové alebo vodové farby
 • tenký štetec
 • hnedú fixku

Ako na to:

 1. Naneste na palec hnedú farbu a pritlačte ho na guľu.
 2. Nechajte odtlačok dobre vyschnúť a nakoniec hnedou fixkou namaľujte parohy a oči soba.
 3. Tenkým štetcom potom môžete primaľovať červený nos a sob Rudolf je hotový.

 


Snehuliaci

Premeňte odtlačky chodidla na veselých snehuliakov

Na svetlom drevenom stole sú vedľa seba položení traja snehuliaci vyrobení z modrého papiera a bielej farby.
© Kaufland Či už skončia ako ozdoba na vianočnú jedličku, alebo ako menovky na vianočné darčeky, títo snehuliaci budú všade šíriť dobrú náladu.

Tie najkrajšie nápady sú často naozaj jednoduché.  Čo poviete napríklad na zimné umelecké dielo z detských odtlačkov prstov? Pri realizácii tohto výnimočného nápadu treba zapojiť celé telo. Zábava je však zaručená! Hotové výrobky môžete takisto použiť ako ozdobu na vianočný stromček alebo ako darček pre starú mamu či starého otca. Vlastnoručne vyrobení snehuliaci sa budú v čase Vianoc krásne vynímať aj v okne alebo na vchodových dverách. Ďalšou možnosťou je pripísať k hotovým dielam mená a potom ich použiť ako štítky na darčeky. Skvelou výhodou tohto kreatívneho nápadu je, že pokyny sú veľmi jednoduché, takže zapojiť sa môžu aj tie najmenšie ratolesti.

Potrebovať budete:

 • prstové alebo vodové farby v bielom, čiernom a oranžovom odtieni
 • modrý, čierny a hnedý papier
 • nožnice
 • lepidlo

Ako na to:

 1. Opatrne namočte chodidlo dieťaťa do bielej farby a odtlačte ho na modrý papier.
 2. Potom chodidlo vystrihnite aj s dostatočne veľkými okrajmi. Čiernou a oranžovou farbou naň namaľujte oči, gombíky a nos z mrkvy.
 3. Z hnedého alebo čierneho papiera môžete vyrobiť klobúk a ruky a nalepiť ich na hotového snehuliaka.

Vianočné pohľadnice

Ideálna vianočná dekorácia: vyrobte si spoločne pohľadnice!

Malé dievčatko maľuje za dreveným stolom bielu pohľadnicu s motívmi sobov, na stole sú ďalšie papiere a červená a hnedá farba.
© Kaufland Vlastnoručne vyrobeným dielam nechýba originalita: pustite sa s deťmi do tvorby vlastných vianočných pohľadníc, napríklad s motívom soba. Obdarovaným osobám zaručene urobia veľkú radosť.

Pestrofarebné vianočné pohľadnice urobia radosť nielen obdarovanej osobe, ale pri ich výrobe sa zabavia aj deti. Pohľadnice môžete spoločne odniesť na poštu alebo do poštovej schránky, prípadne ich môžete použiť ako pekný doplnok darčeka. Vlastnoručne vyrobené pohľadnice sú unikátny dar, ktorý nemá nik iný na svete. Tento kreatívny projekt môžete realizovať rozmanitými spôsobmi. Vďaka našim jednoduchým pokynom si môžete zhotoviť vlastný variant.

Potrebovať budete:

 • tvrdý papier v svetlých, veselých alebo vianočných farbách
 • prstové alebo vodové farby v hnedom a červenom odtieni
 • čiernu fixku
 • voliteľne vytlačené fotky dieťaťa alebo rodiny

Ako na to:

 1. Tvrdý papier zastrihnite tak, aby ste dostali požadovaný rozmer pohľadnice. Štandardné rozmery sú 210 milimetrov x 148 milimetrov, no vytvoriť môžete aj rozmery podľa vlastnej fantázie.
 2. Ak chcete použiť bežné rozmery, preložte papier jedenkrát na pozdĺžnej strane a získate predlohu na zatváraciu pohľadnicu vo formáte DIN A6.
 3. Potom sa spoločne s dieťaťom pustite do maľovania a zdobenia. Kreativite sa medze nekladú a výsledkom určite bude nádherná vianočná pohľadnica. Využiť môžete napríklad predlohu na obrázku. Hnedé odtlačky prstov tu slúžia ako hlavy sobov a keď červenou farbou primaľujte nos a fixkou oči a parohy, vianočné zvieratká sú hotové.

Namiesto sobov môžete vyčarovať aj rôzne iné pestrofarebné motívy, ktoré súvisia s Vianocami. Skúste použiť napríklad modrý papier a bielu farbu, z ktorých môžete vyrobiť rozkošné vianočné pohľadnice so snehuliakmi. Ak vaše deti už zvládnu aj detailnejšie maľovanie a kreslenie, nemusia robiť odtlačky prstami, ale namiesto toho môžu na pohľadnicu namaľovať malé jedličky, hviezdy alebo darčeky. Samozrejme, do výroby sa môžete pustiť aj bez plánu a predlohy. Čím sú deti staršie, tým radšej maľujú a dokážu tvoriť aj spontánne. Nebojte sa a naplno popustite uzdu svojej kreativite! A máme pre vás ešte jeden tvorivý nápad: dovnútra pohľadnice nalepte vytlačenú fotografiu a k nej napíšte vlastné vianočné prianie.