Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Výlet s deťmi: vynikajúce nápady na krásne prežitý deň

Vyraziť spoločne na cesty je vždy dobrý nápad. Na výlete s deťmi totiž zažijú kopu zábavy aj dospelí. Aj na menších jednodenných výletoch zažijete spoločné chvíle, na ktoré bude s láskou spomínať celá rodina. Hľadáte inšpiráciu, kam vyraziť nabudúce? Inšpirujte sa našimi nápadmi a tipmi.

Pohľad zozadu na chlapca v šiltovke a so zeleným batohom, ktorý beží popri lesnej cestičke, pred ním beží ďalší chlapec.
© Denys Kurbatov – stock.adobe.com

Prehľad obsahu na tejto stránke

 • Spoločne strávený čas v rodinnom kruhu je nesmierne dôležitý. Vynikajúcim zážitkom sú pritom výlety s deťmi.
 • Prinášame tipy na pekné spoločné výlety v teplom i chladnom počasí, autom aj na bicykli.
 • Kedy tam už budeme? Túto otázku určite pozná každý rodič. Máme preto pre vás aj nápady na hry, ktoré deti počas cesty skvele zabavia.
Rodinný život

Výlety s deťmi zaženú rutinu bežného dňa 

Jednou z najkrajších vecí v živote sú spoločne prežité chvíle v kruhu rodiny. Spoločne objaviť niečo nové je zábavné a skvele sa tak budujú rodinné putá. Nemusíte však vždy vyraziť na dlhú dovolenku, aby ste si vynikajúco oddýchli. Niekedy stačí aj jednodňový výlet do prírody. V tomto článku nájdete tipy na to, kedy je vhodné vyraziť do rôznych zaujímavých výletných destinácií. Okrem toho prinášame aj vynikajúce nápady, čo robiť v škaredom počasí a aké hry si zahrať, aby sa deti počas cesty nenudili.


Výber

Ako sa pripraviť na rodinný výlet s deťmi 

Výber ideálneho cieľa výletu s deťmi je otázka vkusu a závisí tiež od veku a záľub vašich ratolestí. Dajte hlavy dokopy a spoločne sa zamyslite nad tým, aké miesto by ste chceli navštíviť. Máte chuť na akčné zážitky, alebo si skôr chcete oddýchnuť? Chcete nabrať nové skúsenosti a naučiť sa niečo nové, čľapkať sa vo vode alebo vyraziť na túru? Dôležitú úlohu pritom hrá aj výber dopravného prostriedku. Vyrazíte pešo? Alebo si radšej urobíte cyklovýlet? Chcete ísť autom alebo verejným dopravným prostriedkom? Keď sa dohodnete na týchto základných veciach, môžete sa pustiť do výberu miesta, ktoré chcete navštíviť, a vybrať z nich pár do užšieho výberu.


Ciele výletu

Ktoré miesta sú najvhodnejšie na výlet s deťmi?

Dve srnky stoja uprostred zimnej krajiny.
© Kaufland V chladnom ročnom období sa deti zabavia na prechádzkach v snehu. Ešte lepšie je, keď môžu na výlete aj pozorovať zvieratá, preto je skvelý nápad vyraziť do zvieracej obory.

Inšpirujte sa našimi návrhmi na pekné výlety s deťmi: 

 • Zoo alebo hospodársky dvor so zvieratami: Deti zbožňujú pozorovať, hladkať a kŕmiť rôzne zvieratká. Najmä najmenšie ratolesti dokážu stráviť celé hodiny sledovaním zvierat. Väčšie deti zase baví zisťovať rôzne zaujímavosti zo sveta zvierat. Ak by to deti zaujímalo, môžete si tiež zistiť, či zoologická záhrada alebo hospodársky dvor ponúkajú komentované prehliadky. 
 • Zábavné parky a lunaparky: Zbožňuje vaša rodina akčné zážitky? Doprajte si deň v zábavnom parku alebo lunaparku, kde môžete skúšať jednu atrakciu za druhou. Po takomto intenzívnom programe deti určite večer padnú príjemne unavené do postele. 
 • Prírodná rezervácia, les alebo hory: S väčšími deťmi nie je žiadny problém vyraziť aj na dlhšiu túru do parku alebo lesa. Zvládnu totiž kráčať aj niekoľko hodín, najmä ak je po ceste stále čo objavovať. Láka vás pozrieť sa na svet z výšky? V tom prípade je dobrý nápad vyraziť na vysokohorskú túru. Vopred si však zistite, či oblasť poskytuje trasy, na ktorých bude niečo zaujímavé aj pre malé ratolesti, či už poznávacie trasy alebo špeciálne cestičky na chôdzu bosými nohami. 
 • Hrady a zámky: Preneste sa do dôb dávno minulých a navštívte starobylý hrad alebo elegantný zámok. Prehliadka takýchto pútavých priestorov určite zaujme deti aj dospelých. Často sa tu tiež koná prehliadka sokoliarstva, na ktorú deti určite nezabudnú. Skvelou výhodou takýchto výletných destinácií je, že nevadí, ak trochu zaprší, pretože okrem vonkajších priestorov môžete často navštíviť aj rôzne výstavy v interiéri. 
 • Jazero alebo pláž: Bývate v blízkosti jazera alebo mora? V tom prípade je skvelý nápad ísť sa okúpať. Pri vode môžete stráviť celý deň a dospelí aj deti sa budú na takomto výlete cítiť úplne ako na dovolenke.

Zlé počasie

Na aký výlet vyraziť v škaredom počasí?

Na výlet s deťmi sa dá vyraziť, aj keď práve nie je pekné počasie. Musíte sa vzdať plánu zájsť do zábavného parku, lebo sa vonku rozpršalo? Nič to, stačí sa flexibilne prispôsobiť situácii. Na výber máte z viacerých možností, kam ísť za zážitkami. Deti napríklad zbožňujú stráviť celý deň na krytom kúpalisku. Vynikajúcim nápadom na super výlet pre celú rodinu je aj indoorové ihrisko. Máte deti v školskom veku? V tom prípade pripadá do úvahy aj skvelý zážitok v podobe návštevy múzea. V mnohých múzeách môžu deti objavovať vskutku vzrušujúce nové svety: v prírodovedeckých múzeách pútajú pozornosť obrovské kostry dinosaurov, v technických múzeách sú zase často špeciálne sekcie pre deti s interaktívnymi prvkami, hrami, hlavolamami a rôznymi vynálezmi, ktoré si môžu vyskúšať. Na takýchto miestach vám utečie čas ako voda a deti sa tu navyše naučia množstvo zaujímavých nových vecí.


Teplé ročné obdobie

Jar a leto: tipy na najkrajšie výlety

Najlepšími cieľmi na výlet s deťmi na jar sú miesta, kde môžete stráviť voľný čas aktívne. Často je už samotná cesta cieľom: v tomto ročnom období sú ideálne športové výlety, pretože už nie je ani nepríjemne zima, ani príliš horúco, takže telesná aktivita nie je nadmerne namáhavá. Ideálne sú tiež výlety na bicykli a pešie túry s idylickými miestami na načerpanie ďalšej energie. Po ceste môžete tiež vyraziť na horskú chatu, do turistickej reštaurácie alebo do príjemného pohostinstva v lese. Jar je ako stvorená aj na objavovanie miest a mestečiek, v ktorých sa spoločne môžete potulovať malebnými uličkami. Najobľúbenejším cieľom výletu v lete je často pláž pri jazere alebo na pobreží mora. Dospelí zbožňujú takúto destináciu, lebo si môžu vychutnávať slnečné lúče, čítať si a oddychovať. Deti zase milujú čľapkať sa vo vode a šantiť na lúke alebo pláži. V horúcom počasí je tiež vhodné vyraziť do hustého lesa, ktorý vám poskytne príjemne osviežujúci tieň. Tip: V lete je v plnom prúde hubárska sezóna, takže hurá na kuriatka a dubáky!

Pri výletoch v teplom a horúcom počasí dbajte na tieto dôležité pravidlá:

 • Predtým ako vyrazíte, natrite sa krémom proti slnku a zbaľte si ho so sebou, aby ste počas výletu mohli ochrannú vrstvu obnovovať.   
 • Dbajte na to, aby celá rodina dodržiavala dostatočný pitný režim. Práve pri vysokých teplotách je dôležitý častý príjem tekutín, aby ste sa vyhli dehydratácii.

Najmä na vrchole leta je tiež vhodné vziať si pokrývku hlavy. Šiltovka alebo klobúk vás skvele ochráni pred prudkými slnečnými lúčmi. 


 Chladné ročné obdobie

Najlepšie výlety na jeseň a zimu

Jesenné a zimné mesiace sú ako stvorené na rodinné výlety v prírode, pretože v tomto období majú deti veru čo objavovať. Na jeseň zažijete veľa zábavy pri prechádzkach v parku, na lesných čistinách alebo v menších mestách. Tam všade totiž môžu deti zbierať gaštany a pestrofarebné lístie. V zime zase môžete spoločne šantiť v snehu, čo vám takisto dodá pocit, akoby ste boli na malej rodinnej dovolenke. Pustite sa napríklad do stavania snehuliaka alebo sledujte stopy zvierat v snehu. Dobrým nápadom v tomto ročnom období je tiež návšteva zvieracej obory. Predtým ako vyrazíte do chladného dňa, je dôležité dôkladne sa pripraviť na zimný výlet. 

Inšpirujte sa našimi užitočnými tipmi:

 • Oblečte deťom viacero tenkých vrstiev namiesto jedného hrubého kusa oblečenia. Deti totiž striedajú aktivity s vysokou intenzitou, neustále pobehujú od stromu k stromu, ale potom si trochu spotené chcú oddýchnuť a občerstviť sa. Vtedy je dobré mať možnosť obliecť a vyzliecť im jednotlivé vrstvy podľa potreby.
 • Nezabudnite na ochranu proti slnku: Na krémy s ochranným faktorom sa v zime často zabúda a ochrana proti slnečným lúčom sa podceňuje. Pritom aj v zime je to nesmierne dôležité. Slnečné žiarenie sa odráža od snehu a plnou silou pôsobí na oči aj pokožku. Počas slnečnej zimnej prechádzky je preto potrebné chrániť najmä citlivú detskú pokožku a netreba zabúdať ani na slnečné okuliare.
 • Nezabudnite ani na občerstvenie: Pripravte si na cestu dokonale výživný snack, ktorý bude chutiť aj deťom. Zbaľte si tiež termosku s horúcim nápojom, ktorý vás na výlete vynikajúco zahreje. Keď vám po šantení v snehu začne byť chladno, dúšok teplého čaju určite oceníte. 

Hra na výlet

Spríjemnite si výlet zábavnou hrou

Na dlhej túre sa môže hodiť aj tip na hru, ktorá sa postará o dobrú náladu. Ak chcete premeniť prechádzku na túru plnú objavovania, môžete deťom pripraviť napínavú interaktívnu hru. Vopred si pritom pripravte zoznam s vecami, ktoré sa počas cesty budú dať objavovať. Možno nájdete nejaké bobuľové plody, rastliny alebo stromy? Alebo nejaké stopy či dokonca zvieratá? Či dokonca rytiersky hrad? Alebo kŕmidlo pre zvieratká? Čím menšie a nenápadnejšie budú veci na zozname, tým bude hra náročnejšia. Len čo vyrazíte na cestu, môžu sa deti pustiť do hľadania vecí, zvierat a miest zo zoznamu a odškrtávať si jednu položku za druhou. Deti sa týmito úlohami skvele zabavia a nebudú mať ani na chvíľku pocit, že sa nudia.