Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Depilácia: 6 najlepších metód

Hladká a pri pohladení jemná pokožka patrí pre veľa ľudí k pestovanému vzhľadu. Avšak nie každý druh depilácie je vhodný pre každú oblasť tela. Predstavíme Vám rôzne metódy depilácie tela.

1. Odstraňovanie ochlpenia na tele: na toto by ste mali dbať

Najmä v lete ženy a muži oceňujú hladkú pokožku bez chĺpkov – nielen z estetických a kultúrnych dôvodov. V závislosti od oblasti tela znižuje depilácia potenie a môže mať zmysel aj z hygienických dôvodov. Či a ktoré oblasti tela sa depilujú, je však veľmi individuálne rozhodnutie.

Ten, kto sa rozhodne vyhlásiť vojnu zarastenému telu a nepestovanému ochlpeniu, ten má pri depilácii k dispozícii rôzne metódy. Ktorá metóda depilácie je tou správnou, je závislé od kritérií ako pociťovanie bolesti, vlastnosti pokožky a oblasť tela. Vo všeobecnosti platí:

 1. Len málo metód depilácie je trvalých a pritom súčasne bezbolestných. Pri téme depilácie musíte teda vždy robiť kompromisy, pretože každý postup má svoje výhody a nevýhody.

 2. V závislosti od oblasti tela sú chlpy rôzne hrubé, takže pri depilácii môžete staviť aj na rôzne metódy.

 3. Pretože muži majú často hrubšie chlpy než ženy, sú tu metódy ako epilácia alebo depilácia voskom, pri ktorých sa chlpy vytrhnú aj s korienkom, menej vhodné, pretože môžu byť veľmi bolestivé. Kto by to predsa len chcel skúsiť, mal by metódu depilácie otestovať na málo citlivom mieste, napríklad na lýtku.

 4. Čím viac času venujete depilácii, o to dôkladnejší bude výsledok.

 5. Všeobecne sa rozlišuje medzi metódami, ktoré chlp oddelia len na povrchu pokožky (depilácia), a takými, pri ktorých sa chlp odstráni aj s korienkom (epilácia). Posledná menovaná je vždy spojená s viac alebo menej intenzívnymi bolesťami.

Odporúčame nasledujúce metódy depilácie pre tieto partie tela:

 

Ženy

Muži

Horná pera

Epilácia voskom
Epilácia cukrovou pastou
Nitková technika

-

Brada

Holenie (mokrý alebo suchý proces)

-

Obočie

Pinzeta
Nitková technika

Pinzeta
Nitková technika

Intímna oblasť  

Holenie
Epilácia cukrovou pastou
Epilácia voskom
Epilácia
Laser

Holenie
Laser

Pazuchy

Epilácia
Holenie
Epilácia voskom

Holenie

Predlaktia

Krém

Krém

Nohy

Epilácia
Holenie
Krém
Epilácia voskom

Epilácia
Holenie
Krém
Epilácia voskom

Chrbát

-

Epilácia voskom (tzv. waxing)

Hlava

-

Mokré holenie

 

2. Holenie

Holiaci sa muž
Depilácia bez bolestí: Holenie sa považuje za klasický spôsob odstraňovania chlpov a hodí sa v podstate pre všetky partie tela.

Napriek všetkým možným moderným metódam: Holiaci strojček je ešte aj dnes klasickým prostriedkom pri odstraňovaní chlpov. Pri tejto metóde depilácie kĺže holiaci strojček cez príslušné miesta a odstriháva chlpy blízko pri povrchu pokožky. Výsledkom je hladká pokožka na približne dva až tri dni.

Holenie ako spôsob depilácie tela je …

 • … spravidla bezbolestné, ak sa robí správne.

 • … obzvlášť dôkladné.

 • … v podstate vhodné pre všetky telesné partie.

 • … rýchle a nekomplikované.

 • … jedna z najvhodnejších metód.

Všeobecne sa pri tejto metóde depilácie rozlišuje medzi mokrým a suchým holením:

Mokré holenie

Na tento spôsob depilácie toho veľa nepotrebujete: okrem vhodného holiaceho strojčeka – žiletkový alebo planžetový – potrebujete len prostriedok na ľahšie kĺzanie po pokožke, napr. penu na holenie alebo sprchový gél. Ich použitie sa postará o mimoriadne dôkladný výsledok, je šetrné k pokožke a znižuje nebezpečenstvo poranenia. Mokré holenie ide pritom zvlášť rýchlo a veľa žien a mužov ho veľmi často vykoná pod rannou sprchou.

Len v oblasti kolien a členkov musíte pri mokrom holení dávať pozor, pretože veľa ľudí sa pri nepozornosti rýchlo poreže a poraní. Tu často pomôže, keď sa vyvíja len slabý tlak.

Aj keď to znie čudne: používajte vždy ostré žiletky, pretože sa postarajú o menšie nebezpečenstvo poranenia.

Suché holenie

Pri suchom holení naproti tomu nie je potrebná ani voda ani prostriedok na ľahšie kĺzanie po pokožke: namiesto toho sa používa elektrický holiaci strojček, ktorý oholí chlpy bez prípravy. Len pri citlivej pokožke by ste mali naniesť prípravok pred holením, pretože suché holenie môže niekedy viesť k vyrážkam a začervenaniu. Odstraňovanie chlpov elektrickým holiacim strojčekom je rýchle a hrozí pri ňom len nízke nebezpečenstvo poranenia. Správnou voľbou je aj pri akné a infekčnej pokožke.

Informácia: ak sa holíte proti smeru rastu chlpov, bude výsledok obzvlášť hladký.

3. Epilácia voskom (tzv. waxing)

Epilácia voskom je metóda odstraňovania chlpov, pri ktorej sa chlpy odstraňujú pomocou vosku. Teplý, tekutý vosk alebo studené voskové pásky sa nanesú na príslušné partie pokožky a po krátkom čase sa aj s chlpmi a korienkami chlpov stiahnu. Mimoriadne populárna je táto metóda odstraňovania chlpov v profesionálnych štúdiách, môžu ju však bez problémov vykonávať aj muži a ženy u seba doma. Na to sú k dispozícii už hotové studené voskové pásky alebo tvrdý vosk (ako perly), ktorý sa musí pred použitím skvapalniť v ohrievači vosku.

Epilácia voskom…

 • …patrí k trvalým metódam odstraňovania chlpov, pretože chlpy sa vytrhnú aj s korienkami.

 • …zaručuje až šesť týždňov hladkú pokožku.

 • …práve pre začiatočníkov je bolestivá.

 • …je veľmi lepkavá, takže zaobchádzanie s ňou si vyžaduje trocha cviku.

Informácia: Ak je reč o brazílskom spôsobe „Brazilian Waxing“, označuje sa tým spravidla odstraňovanie chlpov v intímnej oblasti teplým voskom.

4. Epilácia

Epilácia
Odstraňovanie chlpov pod sprchou je menej bolestivé.

Taktiež pri epilácii sa chlp odstráni aj s korienkom, takže táto metóda depilácie sľubuje až šesť týždňov (väčšinou tri až štyri týždne) hladkú pokožku. Na to je potrebný špeciálny prístroj: epilátor sa napája káblom alebo batériou a má veľa malých pinziet, ktoré uchopia chlp a vytiahnu ho s korienkom. Všeobecne sa rozlišuje medzi suchou a mokrou epiláciou.

Epilácia...

 • …nie je vhodná pre ľudí citlivých na bolesť.

 • …pod sprchou alebo po kúpeli je menej bolestivá, pretože pôsobením vody sa otvoria póry.

 • …zakaždým bolí trochu menej, pretože pokožka si na ošetrenie zvykne.

 • …mala by sa vždy vykonávať na pokožke ošetrenej peelingom, aby chlpy nezarastali.

 • …niekedy spôsobuje malé, bodové sčervenania, ktoré však po jednom až dvoch dňoch zmiznú.

 • …nezaberá veľa času.

 • …musí sa zo začiatku opakovať každý týždeň, neskôr každé štyri týždne.

Informácia: čím hrubšie a dlhšie sú chlpy, o to bolestivejšia je epilácia. Preto sa odporúča skrátiť dlhé chlpy na približne päť milimetrov – oveľa kratšie chlpy však väčšina prístrojov nedokáže zachytiť.

Podobný princíp ako pri epilácii sa používa aj pri metódach odstraňovania chlpov, ako je trhanie pinzetou alebo niťou: tu sa chlp rovnako vytrhne spolu s korienkom a dorastie až po niekoľkých týždňoch. Takéto manuálne metódy sa však hodia len pre malé partie pokožky, napr. obočie alebo hornú peru.

5. Krémy

Odstraňovanie chlpov pomocou špeciálnych krémov je obzvlášť jemné riešenie bez trhania a šklbania; nehrozí tu ani nebezpečenstvo poranenia tupými žiletkami. Na účely ošetrenia sa na príslušné partie tela nanesie takzvaný depilačný krém, ktorý potom niekoľko minút pôsobí a následne sa odstráni špeciálnou škrabkou. Základný princíp: depilačný krém obsahuje soli alebo kyselinu thioglykolovú, ktoré narušia kreatín chlpov a následne sa chlp rozpustí alebo vypadne. Použitie depilačných krémov je síce bezbolestné, môže však viesť k podráždeniu pokožky a sčervenaniu, ak obsiahnuté látky neznášate.

Krémovanie na odstránenie chlpov…

 • …je chemický proces.

 • …nemalo by sa používať v intímnej oblasti, s výnimkou špeciálnych produktov, pretože sa môžu podráždiť sliznice.

 • …nie každá pokožka ho dobre znáša a malo by sa preto pred prvým veľkoplošným použitím otestovať na malom mieste.

 • …najlepšie funguje vtedy, keď sa presne dodrží doba pôsobenia.

 • …nemalo by sa aplikovať, ak sú na pokožke akékoľvek poranenia.

 • …hodí sa najmä pre robustné miesta tela, ako sú nohy, chrbát alebo brucho.

Informácia: rovnako ako pri holení zostane pokožka po aplikácii depilačného krému na približne dva až tri dni hladká. Výhodou však je, že chlpy nedorastajú drsné, ale skôr mäkké.

6. Použitie lasera (IPL)

Stroj IPL
Odstraňovanie chlpov s IPL je menej bolestivé než epilácia.

IPL, teda odstraňovanie chlpov pomocou Intense Pulsed Light (intenzívne pulzné svetlo), je mimoriadne elegantná cesta k trvalo hladkej pokožke a označuje sa hovorovo aj ako „laserovanie“. Na odstránenie chlpov sa prístroj IPL nasadí priamo na pokožku a krátke, silné záblesky vedú svetlo vo forme tepla cez chlp ku korienku. Ten sa vysokým teplom zničí a už nemôže zásobovať chlp živinami. Dôsledok: chlp vypadne.

Táto ešte pomerne nová metóda sa môže vykonávať nielen v štúdiu, ale so špeciálnymi prístrojmi aj doma.

Odstraňovanie chlpov pomocou IPL…

 • …musí sa aplikovať v podobnom časovom odstupe ako epilácia. Pre hladkú pokožku sa musí procedúra po štyroch až šiestich týždňoch zopakovať.

 • …spôsobuje len mierne bolesti vo forme pálenia, pretože korienok sa nevytrhne, ale zničí teplom.

 • …označuje sa aj ako terapia bleskovou lampou.

 • …hodí sa aj pre väčšie partie tela a intímnu oblasť.

 • …môže na citlivej pokožke spôsobovať mierne sčervenanie.

Nevýhoda: IPL sa neodporúča na všetky typy pokožky. Ak máte veľmi tmavú alebo veľmi svetlú pokožku, mali by ste sa tejto metóde radšej vyhnúť. Ani partie tela, ktoré sú pokryté tetovaním, by sa nemali ošetrovať takýmto prístrojom.

Profesionálne laserové odstraňovanie chlpov

Aj u dermatológa a v niektorých salónoch krásy si môžete nechať odstrániť telesné ochlpenie pomocou laserovej technológie. V protiklade k IPL je profesionálne zbavenie chlpov laserom skutočne trvalé – zaručuje, že pokožka bude neochlpená viac rokov. Používa sa na to technológia diódového lasera, pri ktorej je energetický bohaté, zaostrené svetlo absorbované melanínom chlpu a postupuje až do kmeňových buniek korienkov. Aby pokožka zostala trvalo neochlpená, sú potrebné viaceré sedenia. Náklady na to sú niekoľko sto eur –pokožka ale zostane trvalo bez chlpov.

 

7. Epilácia cukrovou pastou (tzv. sugaring)

Mnohé kozmetické salóny ponúkajú okrem depilácie voskom aj ďalší spôsob odstraňovania chlpov: metóda epilácie cukrovou pastou (tzv. sugaring) pochádza z Orientu, používa sa tam už celé storočia a aj u nás sa teší stále väčšej obľube. Pri sugaringu sa na chlpy nanáša cukrová pasta s telesnou teplotou a následne sa rýchlo stiahne ako pri „waxingu“. Chlpy sa odstránia aj s korienkom a znova dorastú až po štyroch až šiestich týždňoch.

Sugaring…

 • …sa považuje za šetrný k pokožke a je vhodný aj pre alergikov, pretože sa používajú len prírodné prísady.

 • …v porovnaní s horúcim voskom navyše nedráždi pokožku.

 • …má sa vykonávať vždy v smere rastu chlpov, takže sa zníži bolesť.

 • …hodí sa pre všetky oblasti tela.

 • …môže sa vykonávať pri rôznych dĺžkach chlpov.

Sugaring: Vyrobte si cukrovú pastu sami

Odstraňovanie chlpov pomocou sugaringu sa neponúka len v kozmetickom salóne, ale s trochou cviku ho môžete vykonávať aj sami doma. Všetko, čo na to potrebujete, je lepkavá cukrová pasta, ktorú kúpite ako hotový produkt alebo si ju môžete vyrobiť nasledovne:

 1. Zmiešajte v hrnci šťavu z polovice citróna s jednou šálkou vody a jednou šálkou cukru.

 2. Všetky prísady chvíľu povarte na sporáku.

 3. Pasta má ideálnu konzistenciu, keď sa vytvorí sirupovitá, zlatožltá hmota.

 4. Pastu nechajte vychladnúť, kým nebude mať približne telesnú teplotu. Potom ju môžete špachtľou nanášať na príslušné partie tela.

Po krátkej dobe pôsobenia sa môže cukrová pasta stiahnuť prúžkom látky.

 

Ďalšie užitočné články k téme

FAQ

Ktorý spôsob depilácie je obzvlášť bezbolestný?

Trvalé metódy odstraňovania chlpov ako epilácia a voskovanie sú spravidla bolestivé, pretože sa neodstraňuje len chlp, ale sa vytrhne aj korienok. Bezbolestné je naproti tomu holenie a odstraňovanie chlpov špeciálnym krémom. Aj ošetrenie laserom používatelia opisujú ako nepríjemné, ale nie nutne bolestivé.

Ako zabrániť zarastaniu chlpov po epilácii?

Aby ste zabránili zarastaniu chlpov po epilácii, je nevyhnutné adekvátne ošetrenie pokožky. Aby sa dorastajúce folikuly nezapálili, mali by ste pokožku pred epiláciou a po nej ošetriť peelingom. Aj extrakt z harmančeka alebo panthenol môže pokožku po ošetrení upokojiť a zabrániť tak zarastaniu chlpov.

Aký je rozdiel medzi depiláciou a epiláciou?

Pri epilácii sa chlpy odstránia aj s korienkom, zatiaľ čo pri depilácii ide len o krátkodobú metódu odstránenia chlpov: tu sa chlpy odstrihnú len na povrchu.

Ako dlho to trvá, kým chlpy po waxingu alebo epilácii dorastú?

Pri pravidelnej depilácii voskom alebo pri epilácii sa môžete tešiť až na šesť týždňov hladkú pokožku. Avšak trvá to nejakú chvíľu, kým pokožka skutočne zostane viacero týždňov hladká: pretože nie všetky chlpy rastú súčasne, musíte v počiatočnej dobe siahnuť približne raz za týždeň po epilátore.

Odstraňovanie chlpov: holiť alebo epilovať nohy, čo je lepšie?

Či kvôli hladkým nohám siahnete každých pár dní po holiacom strojčeku alebo stavíte na trochu dlhší proces epilácie, závisí od vašich osobných preferencií: Holenie sa dá rýchlo zvládnuť ráno pod sprchou, zatiaľ čo epilácia zaberie nejaký čas. Preto najmä ženy oceňujú v lete pocit trvalo hladkých nôh.

Aké dlhé majú byť chlpy určené na odstránenie?

Dĺžka chlpov, ktoré by sa mali odstrániť, je závislá od metódy depilácie: holiace strojčeky zachytia už krátke chĺpky, zatiaľ čo pri epilácii by mali byť chlpy minimálne 0,5 centimetra dlhé. Inak ich prístroj nedokáže kompletne zachytiť. Aj pri „waxingu“ by mala byť dĺžka chlpov približne pol centimetra.

Aký je rozdiel medzi IPL a laserovým odstraňovaním chlpov?

Aj keď sa oba pojmy často používajú ako synonymá, existuje predsa len jeden rozdiel: prostredníctvom lasera sa chlpy odstránia natrvalo, to znamená na niekoľko rokov. Takéto ošetrenie je pomerne drahé a môže sa vykonávať len v kozmetickom salóne alebo inom špecializovanom zariadení. IPL sa môže vhodným prístrojom vykonávať aj doma. Avšak táto metóda sa nepostará o trvalo hladkú pokožku bez ochlpenia: rovnako ako v prípade epilácie sa musí táto procedúra zopakovať každé štyri až šesť týždňov.