Holiace strojčeky na citlivú pokožku: tieto modely zabránia podráždeniam kože
Máte citlivú kožu, ktorá má po holení sklon k začervenaniu a páleniu? Ukážeme vám, ktoré holiace strojčeky na mokré a suché holenie sú pre vás vhodné a ako si môžete pokožku optimálne pripraviť na holenie.
1. Holenie citlivej pokožky
Citlivá pokožka na tvári vyžaduje mimoriadnu pozornosť – pri každom holení je stresovaná. Časti vrchnej vrstvy kože sa pri holení obrusujú, prípadne môžu vznikať malé rezné ranky, takže aj tie najjemnejšie systémy ostria a holiacich čepelí môžu spôsobiť podráždenia. Tieto sa často vyskytujú najmä na krku: Podráždená koža
sčervenie,
vysušuje sa,
páli alebo
vytvára zapálené vriedky.
Aj koža s výskytom akné si vyžaduje mimoriadne jemné holenie. Dôležitá je aj vhodná starostlivosť: výrobky šité na mieru citlivej mužskej pokožke, ktoré ju upokoja a chránia.
2. Holenie: na mokro alebo na sucho?
Zatiaľ čo holenie na mokro je obzvlášť dôkladné, holenie na sucho je mimoriadne šetrné. Ale aj pri problematickej koži si môžete vybrať medzi ručným holením na mokro alebo elektrickým holením na sucho. Pre oba druhy holenia sú k dispozícii špeciálne modely strojčekov na citlivú pokožku.
Holenie na sucho je vhodné najmä pre citlivú pokožku, ktorá má sklony k tvorbe akné a k dehydratácii.
Výhody holenia na sucho
Mimoriadne jednoduché
Žiadne rezné ranky
Nižšia miera dehydratácie
K dispozícii sú špeciálne elektrické holiace strojčeky na suché holenie pre citlivú pokožku
- Modely s holiacou fóliou a rotujúcimi holiacimi hlavami
Pri holení na sucho si môžete vybrať z dvoch rôznych modelov. Holiaci strojček s holiacou fóliou je jemnejší k pokožke, zatiaľ čo rotujúce holiace hlavy vedú k hladkému oholeniu. Pomocou strojčeka s holiacou hlavou sa hoľte pomaly, aby ste zabránili podráždeniu.
Model s holiacou fóliou | Model s rotujúcimi holiacimi hlavami |
|
|
|
|
|
|
Holenie na mokro je vhodné predovšetkým pre citlivú pokožku, ktorá má po holení sklon k začervenaniu a páleniu.
Výhody holenia na mokro
Mimoriadne dôkladné
Dlho vydrží hladká koža
Je možné vyholenie okrajov
K dispozícii sú špeciálne ručné strojčeky na mokré holenie pre citlivú pokožku
S viacerými mimoriadne ostrými čepeľami
2.1 Tipy na holenie na mokro
Holenie na mokro je síce veľmi dôkladné, ale koža je veľmi dráždená v dôsledku priameho kontaktu s holiacimi čepeľami. Ale so správnou prípravou, technikou holenia a výberom vhodných produktov na ošetrenie kože budú môcť aj ľudia s citlivou pokožkou používať holiaci strojček na mokré holenie.
Tip: citlivej pokožke občas doprajte prestávku a holiaci strojček na mokré holenie nepoužívajte každý deň.
Pred holením
Hoľte sa po sprchovaní alebo si pred holením dajte na tvár na päť minút vlhký teplý uterák. Vďaka teplu a vlhku koža zvlhne, strnisko vystúpi a bude sa dať dôkladnejšie oholiť. Použite gél na holenie bez obsahu alkoholu a vmasírujte ho krúživými pohybmi do kože. Gél vytvorí film, ktorý chráni kožu a holiace čepele sa po ňom môžu ľahšie kĺzať.
Holenie na mokro
Dbajte na to, aby boli čepele vždy dostatočne ostré a pravidelne ich vymieňajte. Hoľte sa vždy v smere rastu chĺpkov brady. Aby ste minimalizovali riziko poranenia, nevyvíjajte na holiaci strojček veľký tlak a hoľte sa pomaly. Optimálny uhol medzi kožou a čepeľami je 30 stupňov. Nakoniec si tvár dôkladne opláchnite studenou vodou.
Tip: aj niektoré elektrické holiace strojčeky je možné použiť na holenie na mokro s gélom alebo penou na holenie. Riaďte sa špecifikáciami vášho modelu.
Po holení
Po holení si dôkladne vysušte tvár – jemným utieraním, nie drhnutím. Správne ošetrená koža je optimálne pripravená na nasledujúce holenie. Používajte vodu po holení bez obsahu alkoholu. K dispozícii sú aj balzamy a pleťové mlieka po holení bez vône, ktoré poskytujú starostlivosť navyše.
2.2 Tipy na holenie na sucho
Holenie na sucho pomocou elektrického holiaceho strojčeka je najvhodnejšie pre mimoriadne citlivú pokožku. Ak máte sklon k vzniku akné alebo vo všeobecnosti k zápalom alebo máte mimoriadne suchú pokožku na tvári, nemali by ste svoju kožu dráždiť priamym kontaktom s čepeľami. Pomocou správnej techniky holenia a vhodných produktov na ošetrenie kože dosiahnete aj pri holení na sucho dôkladný a hladký výsledok.
Pred holením
Hoľte sa po sprchovaní alebo si pred holením na tvár dajte na päť minút vlhký teplý uterák. Vďaka teplu a vlhku koža zvlhne, strnisko vystúpi a bude sa dať dôkladnejšie oholiť. Tvár si dôkladne vysušte uterákom jemným utieraním (nie drhnutím). Okrem toho sa odporúčajú produkty na holenie, ktoré pred holením vzpriamia chĺpky brady.
Holenie na sucho
Elektrický holiaci strojček veďte po tvári pomaly a s malým tlakom. Počas holenia otvorte ústa, aby bola koža na lícach a brade stále napnutá.
Po holení
Vhodnou starostlivosťou bude suchá pokožka po holení rehydratovaná a optimálne pripravená na nasledujúce holenie. K dispozícii sú aj balzamy a pleťové mlieka po holení bez vône špeciálne na suchú pokožku, ktoré poskytujú starostlivosť navyše. Používajte výhradne prípravky po holení bez obsahu alkoholu, aby ste zapálenú alebo suchú pokožku navyše nedráždili.
3. Dôležité aspekty pri kúpe holiacich strojčekov na citlivú pokožku
Najmä pri holiacich strojčekoch na citlivú pokožku musíte brať do úvahy niektoré zvláštnosti.
Hygiena
Nielen holiace strojčeky na mokré holenie, ale aj holiace strojčeky na suché holenie sa musia po každom holení dôkladne vyčistiť, aby prípadné nečistoty na holiacom strojčeku následne nepodráždili kožu a neviedli k zápalom. Strojčeky na mokré holenie a vodotesné strojčeky na suché holenie sa môžu jednoducho opláchnuť pod tečúcou vodou. K elektrickým holiacim strojčekom, ktoré nie sú vodotesné, sú väčšinou priložené špeciálne kefky, pomocou ktorých môžete holiaci strojček vyčistiť.
Príslušenstvo
Kvôli šetrnému zaobchádzaniu s citlivou pokožkou sú mnohé elektrické holiace strojčeky vybavené doplnkovými vylepšeniami.
Chladiaci prvok na hlavici s čepeľami: počas holenia chladí kožu a tým ju aj šetrí
Snímač hustoty brady: pri vysokej hustote chĺpkov brady zvyšuje vibrácie čepelí
Čistiaca stanica: v nej sa holiaci strojček automaticky vyčistí
FAQ
Čo je lepšie pri citlivej pokožke: holenie na mokro alebo na sucho?
Od kvality vašej pokožky na tvári závisí, či by ste sa mali holiť na mokro alebo na sucho. Ak máte citlivú pokožku, ktorá na podráždenie holením reaguje začervenaním alebo pálením, mali by ste sa rozhodnúť pre holenie na mokro a mali by ste sa riadiť tipmi na jemné oholenie a správnu starostlivosť o kožu. Holenie na mokro je dôkladnejšie, zatiaľ čo holenie na sucho je mimoriadne šetrné k vašej pokožke. Vďaka elektrickému holiacemu strojčeku nie je vaša koža priamo vystavená kontaktu s čepeľami a holenie na sucho je tak mimoriadne vhodné pre pokožku so sklonom k akné a zápalom.
Potrebuje citlivá pokožka na tvári po holení špeciálnu starostlivosť?
Áno. Aby ste kožu nevystavovali dodatočnému stresu, mali by ste vo všeobecnosti siahnuť po produktoch na starostlivosť o pleť (produktoch na holenie alebo po holení). Citlivá pokožka býva okrem toho často suchá a preto by mala byť dodatočne hydratovaná zvlhčujúcimi výrobkami.
Ako často by som mal vymieňať čepele na mojom holiacom strojčeku?
Najmä ak máte citlivú pokožku, mali by ste holiace čepele vymieňať pravidelne a dbať na to, aby boli vždy ostré. Normatívom na výmenu je štrnásť holení. Čepele, ktoré nie sú optimálne ostré, zvyšujú riziko zranenia a mimoriadne dráždia citlivú kožu. Preto by ste sa mali vzdať používania jednorazových holiacich strojčekov, ktorých čepele sú menej ostré.