Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Dokonalé kuchynské vybavenie

Kuchárske knihy sa vám hromadia na policiach, avšak chýba vám správne kuchynské vybavenie na vyskúšanie všetkých receptov? Prezradíme vám, aké základné vybavenie potrebujete a ktorí pomocníci v kuchyni vám skutočne uľahčia prácu.

1. Nevyhnutné kuchynské vybavenie: zoznam najdôležitejších pomôcok

Kuchynské potreby
© Zdroj: iStock.com/Artjafara Všestranné kuchynské pomôcky sú dobrými nástrojmi na varenie a pečenie.

Ten, kto sa už nechce uspokojiť s mrazenou pizzou a cestovinami s paradajkovou omáčkou (alebo s kečupom), by si mal na začiatok zaobstarať základnú výbavu všestranných kuchynských pomocníkov. Lebo so správnymi nástrojmi a pomôckami vám pôjde práca ľahko od ruky. Keďže je už samotná príprava jedál pôžitkom, ako vám asi bude chutiť výsledné jedlo?

Najskôr sa prirodzene vynára otázka, aká výbava je vôbec nevyhnutná na varenie, pečenie a servírovanie. V nasledujúcom zozname preto nájdete prvý prehľad najdôležitejšieho kuchynského vybavenia – kliknutie na tlačidlá vás presmeruje priamo do nášho rozsiahleho sortimentu.
Potom vám prezradíme, na čo by ste mali dbať pri kúpe zvolených kuchynských pomocníkov, ktoré pomôcky sú nevyhnutné pre nadšených pekárov.

Ako základnú výbavu na varenie potrebujete:

 • Hrnce
 • Kuchynské sitká
 • Panvice
 • Dosky na krájanie
 • Kuchynské nože
 • Strúhadlá na zeleninu
 • Zásobné dózy
 • Odmerky
 • Metličky na šľahanie
 • Varechy
 • Obracačky
 • Koreničky
 • Mlynčeky na soľ a čierne korenie
 • Chňapky na hrnce
 • Zástery

Máte radi muffiny a iné pečivo? Pokiaľ vám najlepšie chutí to, čo si pripravíte sami, keď to čerstvé vyberiete z rúry, sú pre vás obzvlášť dôležité nasledujúce kuchynské potreby. Okrem koláčov a tort si tak môžete upiecť aj lahodný chlieb. Či je jedlo slané alebo sladké: oči jedia tiež. Preto v našom zozname nájdete aj základný riad na prípravu jedál.

 

Kuchynské vybavenie na pečenie a servírovanie:

Základné kuchynské vybavenie
© EloisaConti Dobrá základná výbava do kuchyne môže obsahovať veľa rôznych kuchynských pomôcok.

2. Naše tipy na kuchynské pomôcky

Hrnce a panvice
© Bill Oxford Hrnce a panvice

Výber hrncov a panvíc je obrovský, avšak ich kvalitatívne znaky sa dajú jasne pomenovať.  Patria k nim:

 • Rovnomerné rozloženie tepla na dne (aby bolo všetko dopečené a nič sa nepripálilo)

 • Vysoká rýchlosť rozhorúčenia (šetrí energiu a čas)

 • Odvod tepla materiálom (čím je nižší, o to dlhšie vydržia jedlá teplé)

 • Tesne uzatvárajúce veko (šetrí energiu, umožňuje šetrné varenie s malým množstvom vody bez toho, aby sa niečo pripálilo)

 • Jednoduchá údržba (je možné čistenie v umývačke riadu)

Tip:  pri kúpe setov môžete spravidla ušetriť veľa peňazí v porovnaní s nákupom jednotlivo; pre malé domácnosti môže byť menej napriek tomu niekedy viac, lebo odkladací priestor je obmedzený a kuchynské vybavenie, ktoré nepotrebujete, by teda nemalo zaberať miesto. Výrobcovia ako WMF však ponúkajú aj sety s malým množstvom súčastí, ktoré sú optimálne pre jednočlenné a malé domácnosti.

Panvice sú rovnako základnou súčasťou kuchynského vybavenia. Za univerzálne sa medzičasom začali považovať modely s nepriľnavou povrchovou úpravou. Hodia sa na šetrné opekanie a dusenie najrôznejších jedál s malým množstvom tuku. Na rýchle opekanie mäsitých jedál však veľa labužníkov naďalej radšej volí ťažké panvice z liatiny. Tip: v panvici s nepriľnavým povrchom a vysokým okrajom a v panvici wok sa dajú vynikajúco pripraviť aj kari a omáčky.

Nože sú základným nástrojom každého kuchára –ktoré nože, univerzálne alebo špeciálne, však skutočne potrebujete a na čo by ste mali pri kúpe dávať pozor?

Kvalitatívne znaky kuchynského noža:

 • Vynikajúco vyvážený, leží stabilne a príjemne v ruke

 • Vykovaný z jedného kusa ocele

 • Vysoká odolnosť ostria (odolnosť voči opotrebeniu = dlhá životnosť čepele)

Tip: vysokokvalitné nože sú často vhodné do umývačky riadu –pre dlhú životnosť je však najlepšie ich čistenie v rukách. Drevené rukoväte by sa potom mali vždy dostatočne vysušiť.

Či už moderný alebo nadčasovo elegantný: jedálenský príbor patrí do základnej kuchynskej výbavy. Súpravy s doplnkami, ako je príbor na šalát, servírovacie lyžice a pod. sa tiež vynikajúco hodia ako darček pri nasťahovaní sa do prvého vlastného bytu.

3. Príslušenstvo pre nadšených pekárov

vFormy na pečenie
© Magone Rôzne pomôcky na pečenie

Čerstvo vybraté z rúry vám chutí najlepšie? S nasledujúcimi produktmi už nič nestojí v ceste pôžitku zo sladkých či slaných pokrmov.

Ten, kto častejšie pečie, vie oceniť prednosti kuchynskej váhy – ňou sa dajú prísady dávkovať výrazne jednoduchšie a rýchlejšie ako odmerkou.

Ak vás už zo šľahania bielkového snehu metličkou na sneh bolia ruky, je najvyšší čas zadovážiť si elektrický ručný mixér. Tieto kuchynské potreby sa primárne rozlišujú svojím výkonom a príslušenstvom.

Nájsť správnu formu na pečenie nie je vôbec jednoduché – na výber je množstvo variantov a materiálov. Ako základná výbava sa odporúča klasická tortová roztváracia forma, z ktorej sa upečené cesto dá s ľahkosťou vybrať, a hranatá bochníková forma, v ktorej môžete napríklad upiecť koláč alebo chlieb.

 

Ďalšie užitočné články k téme

 

FAQ

Kedy sa oplatí kúpiť kuchynskú výbavu ako súpravu?

Mnohé kuchynské potreby, ako sú hrnce, nože, potreby na varenie a zásobné dózy môžete kúpiť v praktickej súprave, čo je v porovnaní s  kúpou jednotlivých výrobkov cenovo výhodnejšie. Ak máte k dispozícii len málo miesta alebo varíte vo väčšom rozsahu len zriedka, mali by ste dbať na to, aby ste kupovali len kuchynské vybavenie, ktoré skutočne potrebujete. Obzvlášť rozumné sú takéto súpravy pri nasťahovaní sa do prvého bytu alebo ak sa vaša domácnosť badateľne zväčšuje.

Ktoré kuchynské potreby potrebujem v prvom vlastnom byte?

Na prvé pokusy o varenie a pečenie vo vlastnom byte potrebujete niekoľko hlavných kuchynských pomôcok, ktoré sme pre vás zhrnuli v tomto zozname.