Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Rúra na pečenie s funkciou pyrolýzy

Pripálené zvyšky jedla, tuk a omrvinky z pizze: Zdá sa vám čistenie rúry na pečenie zdĺhavé a vyčerpávajúce? Potom si vyberte model rúry na pečenie s funkciou pyrolýzy, ktorá sa dokáže vyčistiť sama. Ako funguje pyrolýza a aké výhody sú s ňou spojené, sa dozviete tu.

1. Čo je pyrolytická rúra na pečenie?

Čistenie rúry na pečenie pyrolýzou
© Sasha_Litt Po pyrolýze môžete popol z vnútorných plôch rúry na pečenie veľmi jednoducho poutierať vlhkou handričkou.

Pyrolytická rúra na pečenie je model rúry, ktorá disponuje funkciou samočistenia. Proces samočistenia sa nazýva pyrolýza. Na udržiavanie čistoty v rúre na pečenie s funkciou pyrolýzy vynaložíte skutočne veľmi málo úsilia – väčšinu práce vykoná samotný spotrebič.

Pyrolýza: Stručné vysvetlenie
Pri pyrolýze sa rúra na pečenie s funkciou samočistenia zohreje v zatvorenom stave až na 500 stupňov Celzia. Extrémne teplo sa postará o to, aby sa všetky zvyšky tuku a jedál spálili na popol. Táto premena sa nazýva pyrolýza. Popol následne môžete z vnútorných plôch rúry na pečenie veľmi jednoducho poutierať vlhkou handričkou.

Ďalšími vlastnosťami rúr na pečenie s funkciou pyrolýzy sú:

 • Pyrolytické rúry na pečenie sú zvyčajne k dispozícii v stredných až veľkých vyhotoveniach, to znamená s veľkosťou komory na pečenie až 75 litrov.

 • Dvierka rúry na pečenie s funkciou pyrolýzy sú vyrobené tak, aby na vnútornej strane dokázali odolať maximálnym teplotám, ale zabránili šíreniu tepla von. Okrem toho sa dvierka pri procese samočistenia automaticky zaistia a odistia sa až vtedy, keď je rúra na pečenie vychladnutá.

Informácie:

Okrem pyrolýzy existujú aj iné varianty samočistenia pri rúrach na pečenie. Patria k nim katalýza a hydrolýza.

Katalýza: Tu má vnútro rúry na pečenie špeciálnu povrchovú úpravu, napríklad smaltovaný povrch. Špeciálne pridávané kovové oxidy sa postarajú o to, že zvyšky jedál sa prostredníctvom katalýzy premenia pri cca 200 stupňoch Celzia na vodu a uhlík.

Hydrolýza: Pri hydrolýze sa o čistenie rúry na pečenie postará vodná para. Do vnútra rúry na pečenie sa pridáva trocha vody s čistiacim prostriedkom, ktorá sa pri zahriatí vyparí a uvoľní zvyšky jedál, čo uľahčí následné ručné čistenie.

2. Ako funguje pyrolýza v rúre na pečenie?

Pyrolýza je proces termo-chemickej premeny organických látok, ktorý je možné použiť na samočistenie rúry na pečenie. Ako však funguje samotný proces?

 1. Najskôr sa z rúry na pečenie odstránia všetky prvky, ktoré nie sú vhodné pre pyrolýzu.

 2. Teraz sa zvolí príslušný program na samočistenie – počet programov a ich nastavenie sa líšia podľa výrobcu.

 3. Hneď ako je funkcia pyrolýzy zapnutá, zaistí sa rúra na pečenie a zohreje sa na cca 500 stupňov Celzia.

 4. Pôsobením tepla sa spália zvyšky jedál a odstreky tuku na popol, teda na pevný uhlík – tento proces sa označuje ako pyrolýza.

 5. Proces môže podľa modelu rúry na pečenie trvať až tri hodiny.

 6. Zvyšný popol je možné veľmi jednoducho poutierať po vychladnutí rúry na pečenie, napríklad vlhkou handričkou.

Informácie: Pri pyrolytických rúrach na pečenie si spravidla môžete vybrať z viacerých samočistiacich programov. Niektoré modely rozpoznajú stupeň znečistenia vďaka zabudovaným snímačom a navrhnú vám vhodný program.

3. Aké výhody má funkcia pyrolýzy mojej rúry na pečenie?

Funkcia samočistenia vašej rúry na pečenie so sebou prináša niekoľko výhod. Patria k nim:

 • Úspora času: Ručné čistenie rúry na pečenie je často zdĺhavou záležitosťou v závislosti od stupňa znečistenia. Vďaka funkcii pyrolýzy sa manuálna práca obmedzí na krátke utretie popola po samočistení.

 • Nie je potrebné drhnutie: Keďže všetky zvyšky jedla a odstreky tuku sa počas pyrolýzy menia na popol, padajú na dno rúry alebo voľne visia na vnútorných stranách. Vďaka tomu nie je potrebné tieto povrchy drhnúť a čistenie rúry na pečenie je oveľa jednoduchšie.

 • Už žiadne škrabance: Ďalšou výhodou je, že vnútro rúry na pečenie sa nepoškriabe ani podobným spôsobom nepoškodí, pretože proces pyrolýzy si nevyžaduje pôsobenie sily na materiál.

 • Nie sú potrebné žiadne chemické prostriedky: Najmä v prípade zatvrdnutých nečistôt mnohí ľudia radi používajú chemické čistiace prostriedky, aby si uľahčili čistenie rúry. Pri pyrolýze to nie je potrebné, pretože na vytretie rúry budete potrebovať iba vlhkú bavlnenú handričku.

 

Ďalšie užitočné články k téme

 

Ako funguje pyrolytická rúra na pečenie?

Pri rúrach na pečenie s funkciou pyrolýzy ide o samočistiace rúry na pečenie. Zvyšky jedál a odstreky tuku sa zahriatím až na 500 stupňov Celzia spália na popol, ktorý je potom možné jednoducho vytrieť z rúry na pečenie. 

 

Ako často je potrebné vykonať čistenie rúry pyrolýzou?

Keďže pyrolýza rúry na pečenie vyžaduje pomerne veľa energie a zvyčajne trvá niekoľko hodín, odporúča sa tento proces vykonávať len každé dva až tri mesiace. Mierne znečistenia je možné poutierať priamo po použití rúry, na intenzívnejšie znečistenia je vhodné použiť samočistiacu funkciu. Chcete objaviť všetky samočistiace rúry?

Ako dlho trvá pyrolýza?

Samočistiaca funkcia rúry na pečenie, nazývaná aj pyrolýza, trvá v závislosti od výrobcu a stupňa čistenia jednu až tri hodiny.