Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

3D tlačiareň na jedlo: vytlačte si vlastný pokrm

Potraviny z tlačiarne? Áno, aj to sa dá. 3D tlačiarne na jedlo dnes už dokážu vytlačiť určité formy pokrmov. Niektoré výnimočné exempláre dokonca produkujú tlačené mäso, ktoré dokonale imituje vláknitú štruktúru skutočného mäsa. Steak z tlačiarne má podľa startupov, ktoré sa venujú výskumu a experimentom v tejto oblasti, šancu stať sa náhradou mäsa budúcnosti. Prečítajte si všetko o tejto výnimočnej tlačiarni.

Na obrázku je časť kusa surového hovädzieho mäsa na čiernom podklade, pozadie je takisto čierne.
© HLPhoto – stock.adobe.com

Prehľad obsahu na tejto stránke

  • Vďaka 3D tlačiarni výrobky získavajú úplne nové formy a štruktúru.
  • Pri poruchách žuvania, pre vegánov či pre cukrárne: oblastí využitia je mnoho.
  • V domácich podmienkach slúžia tieto zariadenia ako hračka pre amatérskych kuchárov a pekárov.
Definícia

3D tlač dokáže viac, ako si myslíte

3D tlačiareň na jedlo nie je zaujímavý vynález len preto, že dokáže kopírovať rôzne textúry a štruktúry. 3D tlač je významná technológia nie príliš ďalekej budúcnosti, a to aj z hľadiska témy udržateľnosti, zdravého stravovania a šetrenia prírodných zdrojov. Možno sa už o pár desaťročí objaví na trhu prvý model pre domácnosti, pomocou ktorého bude možné spracovať jedlo, ktoré by inak skončilo v smetnom koši. Prečítajte si, aký potenciálny prínos majú tieto špeciálne 3D tlačiarne pre náš život.


Funkcia

Ako funguje 3D tlačiareň?

Prvé 3D tlačiarne boli vyvinuté v 80. rokoch. Odvtedy sa udialo veľa: už niekoľko rokov sa 3D tlačiarne používajú v priemysle či medicínskej technike, napríklad na výrobu individuálne prispôsobených implantátov a protéz. A ako funguje 3D tlačiareň? Modelovanie pre 3D tlač prebieha tak, že na základe počítačového modelu alebo 3D skenu sa vrstva po vrstve vytvára trojdimenzionálny predmet, ktorý sa následne vytvrdzuje. Použité pritom môžu byť rôzne materiály od plastu, živice až po kov a keramiku. Jednoducho všetko, čo je možné uviesť do pružného stavu a následne priebežne alebo na úplnom konci znova vytvrdiť. Vytvárané predmety je pritom možné vytlačiť spolu s funkčnými prvkami, napríklad skrutku a maticu alebo fungujúce nožnice. 

Hravá technológia vo forme 3D tlačiarní si už našla cestu aj do niektorých domácností. Menšie domáce modely sú pomerne cenovo dostupné a zvládajú napríklad tlač hračiek alebo drobných dekoračných predmetov. Významnou nevýhodou pre všetkých nadšencov technológií je však skutočnosť, že na rozdiel od zariadení určených na priemyselné a komerčné používanie nie sú všetky domáce zariadenia kompatibilné s 3D skenermi. Domáce 3D tlačiarne väčšinou nezvládajú ani renderovanie, teda prenos 3D modelov na 2D obrázky. Namiesto toho je však možné online si stiahnuť 3D modely vo forme predlohy na tlač.  


Použitie

Tlačiareň na jedlo: žiadna hudba budúcnosti, ale realita

3D tlač jedla funguje veľmi podobne ako v prípade nejedlých látok a predmetov. Namiesto plastu sa však spracúva rozpustená čokoláda, prípadne varené alebo roztlačené potraviny. Tlač jedla tak nie je len hudbou budúcnosti. Jedlo z tlačiarne sa už teraz používa v rôznych oblastiach odvetvia výživy. Existuje napríklad jeden startup, ktorý momentálne predáva 3D tlačiarne na jedlo pre domácnosti, no pôvodne sa venoval vývoju vhodných foriem potravín pre ľudí trpiacich problémami so žuvaním: z hrachovej kaše vyrábal mäkký hrach, z mrkvovej kaše zase mäkké mrkvy. Textúra sa v tomto prípade síce zmenila, no stále šlo o napodobeninu pôvodného tvaru danej potraviny. Takéto jedlá z 3D tlačiarne by sa jedného dňa mali podávať napríklad v ošetrovateľských zariadeniach. V praxi však technológia má ešte ďaleko od plošného používania, pretože proces výroby jedla zatiaľ nie je príliš rýchly. Napríklad výroba umelej brokolice trvá niekoľko hodín. Okrem toho, na rozdiel od čokoládovej polevy, ktorá po rozpustení zase sama stuhne, je nutné obnoviť pevnú konzistenciu takejto kašovitej hmoty pridaním želírujúcich látok a iných zahusťovadiel.


Mäso

Projekt budúcnosti: kuracie nugety z tlačiarne

Ďalšou oblasťou využitia s veľkým potenciálom je segment zdravého stravovania. Ide najmä o náhrady pre ľudí, ktorí zo stravy vylúčili mäso, ale nechcú sa vzdať obľúbenej mäsitej konzistencie. Vegánske a vegetariánske náhrady mäsa a údenín sa väčšinou takisto vyrábajú z kašovitej hmoty. To sú ideálne predpoklady na spracovanie pomocou 3D tlačiarne na jedlo. Jeden izraelský startup vyrába pomocou 3D tlačiarní naozaj originálny typ vegánskej náhrady mäsa. Prísady síce nie sú ničím neobyčajné – ide najmä o rastlinné bielkoviny, vodu a tuk. Samotný proces výroby je však zaujímavý: využíva sa postup tlače, ktorý simuluje realistickú vláknitú štruktúru, takže výsledný produkt sa nepodobá mäsu len chuťou, ale aj konzistenciou. Takto by malo byť možné imitovať rozmanité druhy mäsa, ako napríklad jahňacinu či hovädzie mäso. Steaky, kebaby a filety z 3D tlačiarne sa v niektorých európskych veľkomestách dokonca dostali už aj na jedálne lístky reštaurácií.


Domáce použitie

Jedlo z tlačiarne: kedy bude tlačiareň na jedlo bežnou súčasťou domácností?

Veľká tlačiareň na jedlo, z ktorej trysky vyteká cesto. To vytvára na čiernej ploche palacinku v tvare Eiffelovej veže.
© mari1408 – stock.adobe.com Existuje množstvo variantov 3D tlačiarní na jedlo. Napríklad jeden americký model vyrába palacinky v rozmanitých tvaroch, napríklad v tvare Eiffelovej veže.

Bude jedného dňa 3D tlačiareň na jedlo bežnou súčasťou domácností? Zatiaľ je to hudba budúcnosti. Vzhľadom na vlastnosti jednotlivých prísad je zatiaľ možné jednoducho tlačiť aspoň mnoho sladkých potravín. Cukrárske podniky využívajú 3D tlač napríklad na prípravu nápisov a rôznych ozdobných prvkov z čokolády a marcipánu. Kreativite sa pritom medze nekladú: jedna americká firma zase vyvinula tzv. „PancakeBot“ – táto špeciálna tlačiareň na jedlo má trysku, ktorá dokáže tvoriť z cesta na palacinky rôzne motívy, napríklad Eiffelovu vežu. Iní výrobcovia sa zase sústredia na domáce tlačiarne na cukor alebo čokoládu, pomocou ktorých možno vyrobiť rôzne sladké potraviny ako cukor, čokoládu, marcipán a fondán, ale napríklad aj cestoviny.


Udržateľnosť

Technológia budúcnosti pre väčšiu udržateľnosť

Ako vidíte, čo sa týka jedla z 3D tlačiarne a modelovania pre 3D tlač, nejde len o zábavnú hru či módny výstrelok. Táto nová technológia dnes už poskytuje mnoho možností využitia a vyzerá to, že jej potenciál ešte zďaleka nie je vyčerpaný. Jeden mladý tím z Holandska sa napríklad zaoberá udržateľným využívaním potravinových zvyškov, pričom pritom takisto narazil na potenciál 3D tlače. Tento startup spracúva potraviny ako prezreté ovocie a zeleninu, ale napríklad aj starý chlieb. Potraviny najprv premenia na prášok a potom spracujú na pastu, ktorá sa dá použiť na varenie ďalších jedál. Nakoniec podľa navrhnutých dizajnov vytlačia jedlo na 3D tlačiarni. Ich cieľom je nielen predchádzať plytvaniu jedlom, ale prinášať tiež zaujímavé tvary, ktoré by nebolo možné vytvoriť v tradičnej ani molekulárnej kuchyni.