Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Domáce zemiakové lupienky bez oleja? S našimi receptmi sa vám podaria

Ak vám došiel olej alebo si jednoducho chcete pripraviť niečo na zobkanie, čo nenaruší váš zdravý životný štýl, domáce zemiakové lupienky bez pridaného tuku budú pre vás to pravé. Majú príjemne slanú chuť, ideálnu hrúbku a sú neuveriteľne chrumkavé. Lahodné chrumky si pritom nemusíte pripraviť len zo zemiakov, vynikajúce sú aj mrkvové čipsy, cuketové čipsy alebo dokonca cviklové čipsy. Inšpirujte sa tipmi a receptmi na zdravé čipsy v našom článku.

Domáce zemiakové lupienky na svetlej drevenej doske.
© kikisora – stock.adobe.com

Prehľad obsahu na tejto stránke

 • Drobnú slanú pochúťku si môžete jednoducho pripraviť aj doma, napr. zo zemiakov, mrkvy, feniklu alebo cukety.
 • Čipsy si pritom môžete vyrobiť aj bez použitia oleja. Výsledok vás určite prekvapí lahodnou chuťou a chrumkavou štruktúrou.
 • Úžasne chrumkavé zemiakové lupienky si môžete jednoducho upiecť v klasickej rúre alebo dokonca v mikrovlnnej rúre: prinášame dva recepty na domáce čipsy bez tuku.
Pochúťka bez tuku

Snack s nízkym obsahom kalórií: chutné pečené čipsy s nízkym obsahom tuku

Chrumkavé, korenisté, jednoducho vynikajúce: áno, reč je o zemiakových lupienkoch a iných chutných chrumkách. Nemusia pritom obsahovať obrovské množstvo kalórií – zdravé čipsy sa dajú pripraviť aj bez použitia rastlinného oleja alebo iného tuku. Navyše, dajú sa vyrobiť nielen v klasickej, ale aj v mikrovlnnej rúre. V článku sa dočítate, ako na to, ktoré druhy zeleniny okrem zemiakov sa ešte hodia na pečenie čipsov, a na čo pri príprave dbať.


Druhy zeleniny

Zemiaky i hlávkový kel: vhodné druhy zeleniny na prípravu chrumiek

Najobľúbenejšia surovina na prípravu chutných čipsov sú samozrejme zemiaky. Existujú však aj alternatívy, ktoré svojou skvelou chuťou statočne konkurujú zemiakom. Ak si chcete pripraviť domáce chrumky, môžete si pripísať na nákupný zoznam aj tieto suroviny:

 • Mrkva
 • Sladké zemiaky
 • Hlávkový kel
 • Kel
 • Paštrnák
 • Cuketa
 • Fenikel
 • Zeler

Zo všetkých týchto druhov zeleniny sa dajú pripraviť chrumkavé domáce čipsy v rúre alebo mikrovlnke. Ak si vytvoríte zmes zeleniny, zdravé čipsy budú mimoriadne bohaté na rozmanité živiny, ktoré sú prospešné pre telo.


Domáce čipsy v rúre

Upečte si v rúre vlastné čipsy

Bežné čipsy sú zvyčajne fritované, ale dobrou správou je, že sa dajú aj upiecť v rúre. V dôsledku pôsobenia horúceho vzduchu strácajú zeleninové čipsy vodu, takže po upečení získajú pevnú a chrumkavú štruktúru. Ak sa úplne vyhýbate oleju a tuku, stavte na marinovanie, ktoré zelenine dodá intenzívnu chuť. Okrem soli a čierneho korenia môžete siahnuť po ľubovoľných koreninách a bylinkách podľa chuti. Z korenín môžete siahnuť napríklad po zimnej aróme škorice, štipke muškátového orieška alebo môžete vyskúšať klasickú rascu. Osvedčenou voľbou je tiež pikantná zmes korenia zložená zo soli alebo morskej soli, čierneho korenia alebo čili, a chýbať nesmie ani mletá paprika. Ďalšou chutnou alternatívou je rozmarín, najemno roztlačený v mažiari. Ak obľubujete spojenie sladkej a pikantnej chuti, môžete do koreniacej zmesi na domáce čipsy pridať aj trošku cukru. Rovnako ako zemiaky, aj mrkva, sladké zemiaky, cvikla, paštrnák a zeler obsahujú škrob a majú podobnú štruktúru. Príprava týchto druhov zeleniny je preto tiež rovnaká.

Ako na to:

 1. Zeleninu očistite a nakrájajte krájačom na zeleninu alebo nožom na plátky s hrúbkou približne jeden až dva milimetre.
 2. Plátky na chvíľu namočte do studenej vody, aby sa z čipsov uvoľnila určitá časť škrobu.
 3. Potom nechajte zeleninu odkvapkať na kuchynskej utierke. Medzitým nahrejte rúru na 160 až 180 stupňov, pričom nastavte režim s prúdením horúceho vzduchu.
 4. Ochuťte čipsy ľubovoľnými koreninami a rozložte plátky na plech vystlaný papierom na pečenie.
 5. Pečte v rúre 30 až 40 minút, podľa toho, ako veľmi vypečené chcete čipsy mať.

Čipsy z mikrovlnnej rúry

Chrumkavé zemiakové čipsy možno pripraviť aj v mikrovlnnej rúre

Na svetlom podklade je položená čierna doska, na nej je čierna misa plná zemiakov, vedľa toho viacero olúpaných zemiakov, pričom niektoré sú prekrojené na polovice, hnedá kuchynská utierka a škrabka na zemiaky.
© Kaufland Zemiakové čipsy si môžete jednoducho pripraviť aj doma. Dokonca v mikrovlnnej rúre! Prečítajte si, ako na to.

Je to takmer neuveriteľné, ale čipsy sa nedajú pripravovať len vo fritéze, ale aj v bežnej rúre. Okrem toho existuje aj mimoriadne jednoduchý recept na prípravu zdravých čipsov v mikrovlnnej rúre. To je dobrá správa pre každého, kto nemá možnosť použiť klasickú rúru na pečenie alebo kto má jednoducho naponáhlo. Pečenie domácich zemiakových lupienkov v mikrovlnnej rúre je totiž mimoriadne rýchle a výsledok je príjemne chrumkavý – a to aj bez použitia tuku. 

Ako na to:

 1. Ošúpte veľké zemiaky a nakrájajte ich krájačom na zeleninu na plátky s hrúbkou približne jeden až dva milimetre.
 2. Plátky zemiakov na chvíľu namočte do misy s vodou, aby sa uvoľnila časť škrobu.
 3. Nechajte plátky odkvapkať na kuchynskej utierke alebo v sitku položenom nad misou.
 4. Veľký plytký tanier vyložte papierom na pečenie vystrihnutým presne v tvare taniera.
 5. Rozložte plátky vedľa seba na tanier tak, aby sa navzájom nedotýkali.
 6. Nakoniec zemiaky osoľte. Na ochutenie domácich zemiakových lupienkov môžete použiť aj iné koreniny, napríklad trochu mletej papriky, čierne korenie alebo pár kvapiek limetkovej šťavy, čím dodáte čipsom mimoriadne originálnu chuť a arómu.
 7. Nakoniec dajte čipsy na 7 až 8 minút do mikrovlnnej rúry nastavenej na výkon približne 600 až 800 wattov. 

Výsledkom budú nadýchané a chrumkavé zemiakové čipsy presne podľa vašej chuti. Najlepšie na tomto recepte je, že si môžete pripraviť presne takú porciu chrumiek, akú potrebujete. Tip: V mikrovlnnej rúre môžete pripravovať čipsy uložené vo viacerých vrstvách oddelených papierom na pečenie. Rátajte však s tým, že čas prípravy sa môže trochu predĺžiť. 


Nízkosacharidové čipsy

Ako si vyrobiť domáce nízkosacharidové čipsy

Ak máte nízkosacharidovú diétu, môžete pri príprave chrumiek a čipsov siahnuť po zelenine s nízkym obsahom sacharidov: vyskúšajte čipsy z hlávkového kelu, zelenej kapusty, cukety alebo fenikla. Spôsob prípravy, teda čas a teplota pečenia, sa pritom môže líšiť v závislosti od konkrétneho druhu zeleniny. V zásade platí, že v prípade kapusty treba rátať s 20 až 30 minútami pri 110 až 120 stupňoch v režime prúdenia horúceho vzduchu, v prípade cukety je to 100 až 110 stupňov v režime prúdenia horúceho vzduchu na 50 minút až jednu hodinu. Fenikel zase potrebuje trochu vyššiu teplotu, až 180 stupňov, a hotový by mal byť o 12 až 15 minút.

Ako na to:

 • Pri príprave kapustových čipsov najprv kuchynským nožom oddeľte listy od stonky a potom ich nakrájajte na menšie kúsky. Potom kapustové listy umyte. Ak máte poruke odstredivku na šalát, môžete pomocou nej zbaviť listy vody, v opačnom prípade ich nechajte dobre odkvapkať na kuchynskej utierke. Potom zmiešajte v mise citrónovú šťavu, čierne korenie, čerstvo pretlačený cesnak, prípadne aj horčicu, a, samozrejme, soľ – marinádu pritom môžete ľubovoľne dochutiť. Neváhajte sa pustiť do drobných experimentov, aby ste zistili, čo vám najviac chutí. Potom namarinujte listy v dresingu, rovnako ako keby ste pripravovali šalát.
 • Feniklové čipsy pripravte tak, že najprv prekrojte hľuzu fenikla na polovice a oddeľte listy od stonky. Nakrájajte fenikel krájačom na zeleninu na plátky tenké jeden milimeter a rozložte ich na plech na pečenie vystlaný papierom na pečenie. Dochuťte plátky soľou a čiernym korením a upečte ich dozlatista v režime s prúdením horúceho vzduchu.
 • Cuketové čipsy môžete pripraviť rovnako ako zemiakové. Cuketu najprv umyte a potom ju nakrájajte na jemné plátky s hrúbkou jeden až dva milimetre. Ak spracúvate mimoriadne veľkú cuketu, nakrájajte plátky na menšie kúsky a odstráňte zo stredu cukety dužinu s mäkkými semienkami. Cuketu netreba namáčať do vody, plátky stačí vysušiť kuchynskou utierkou a potom podľa chuti osoliť a okoreniť.

Potom uložte ochutené plátky tesne vedľa seba na plech na pečenie vystlaný papierom na pečenie a upečte ich do chrumkava.

Máte chuť na neobyčajný snack? Inšpirujte sa našimi receptmi!