Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Oznámenie o tehotenstve: ako to povedať okoliu?

Ste tehotná a chcete sa o túto novinku konečne podeliť s najbližšími? Či už ide o nastávajúceho otecka, budúcich starých rodičov, strýka s tetou, blízkych kamarátov alebo kolegov – vďaka našim tipom a zábavným nápadom zistíte, ako môžete celému svetu oznámiť, že čakáte dieťatko.

Muž a žena sedia za stolom, na ktorom je kytica, a prezerajú si ultrazvukovú snímku bábätka.
© Kaufland

Prehľad obsahu na tejto stránke

 • Po pozitívnom výsledku tehotenského testu nastáva otázka: kedy je ten správny moment povedať to ostatným? Prinášame odpovede.
 • Partner, rodina, kamaráti, zamestnávateľ: spôsob, akým tehotenstvo oznámite, závisí od toho, kto je príjemcom tejto novinky. V tomto článku sa dozviete, ako v jednotlivých prípadoch postupovať. 
 • Chcete do oznámenia o tehotenstve zapojiť kreativitu? Inšpirujte sa tými najlepšími nápadmi, ako čo najoriginálnejšie prekvapiť svojich najbližších.
Oznámenie

Oznámenie o tehotenstve: nezabudnuteľný moment

Máte podozrenie, že ste tehotná? Niektoré ženy si chcú urobiť tehotenský test v súkromí a najprv získať istotu o tom, že je tomu naozaj tak. Iné do procesu rovno zapoja aj potenciálneho budúceho otecka. Platí pritom jedno: s týmto významným momentom sa spája množstvo emócií, ktoré vás navždy spoja. To isté platí pre prvý ultrazvuk, pri ktorom bábätko prvýkrát uvidíte. Možno ste sa dokonca s partnerom o svojich želaniach rozprávali ešte pred otehotnením a dohodli ste sa tiež na tom, či pôjdete na test spoločne. Ak chce partner zažiť prekvapenie, máme pre vás trošku inšpirácie. 


Odkaz v balóne

Prekvapte partnera balónom 

Celkom jednoduchý, no pritom kreatívny nápad, ako pristúpiť k oznámeniu o tehotenstve partnerovi, je prekvapiť ho nafúknutým balónom. Poďme na to: Čas vytiahnuť nákupný zoznam!

Potrebovať budete:

 • balón
 • hélium na naplnenie
 • darčekovú stuhu na zaviazanie a pripevnenie balóna
 • papierik a fixku, prípadne snímku z ultrazvuku
 • voliteľne: lesklé konfety na naplnenie balóna
 • voliteľne: detské topánočky alebo overal, ku ktorému môžete balón priviazať

Ako na to: 

Napíšte partnerovi krátky odkaz, napríklad: „Ahoj, ocko! Onedlho už budeme traja!“ List môžete rozmanito ozdobiť. Okrem toho môžete k balónu pripevniť aj snímku z ultrazvuku alebo pozitívny tehotenský test, takže budúci ocko dostane hneď aj „dôkaz“. Balón sčasti naplňte héliom a vložte doň odkaz a prípadne aj ozdobné konfety. Potom balón úplne nafúknite a dobre zviažte.

Pomocou darčekovej stuhy môžete balón zaťažiť drobným darčekom v podobe detských topánok alebo overalu. Prípadne môžete balón pripevniť na mieste, okolo ktorého viete, že partner pôjde, a balón ho tam prekvapí. Prípadne sa môžete skrývať neďaleko s pripraveným fotoaparátom alebo smartfónom, aby ste zachytili moment jeho prekvapenia.


Originálne nápady

Magické šálky alebo playlist: inšpirujte sa ďalšími nápadmi

V závislosti od záľub a záujmov vášho partnera máte ešte mnoho tvorivých príležitostí, ako mu oznámiť správu o tehotenstve. Inšpirujte sa niekoľkými ďalšími nápadmi:

 • Neočakávané výdavky: Oznámte partnerovi, že približne o deväť mesiacov plánujete väčšie výdavky, ktoré budú finančne náročnejšie aj z dlhodobého hľadiska. Namiesto potvrdenia objednávky mu potom venujte snímku z ultrazvuku alebo tehotenský test.
 • Magické šálky: Zvečnite skutočnosť, že váš partner bude otcom, na šálke, ktorá je v chladnom stave čierna, no pri kontakte s teplom sa na nej zobrazí táto tajná správa.
 • Kašovité menu: Pozvite partnera na neobyčajnú večeru pri sviečkach. Na jedálnom lístku bude trojchodové menu ponúkajúce to najlepšie zo sveta kaší.
 • Špeciálny playlist: Pošlite partnerovi playlist, ktorý obsahuje len piesne so slovom „dieťatko“ či „bábätko“ v názve. 

Vhodný čas

Kedy oznámiť svoje tehotenstvo?

Udržať v tajnosti také úžasné tajomstvo, akým je tehotenstvo, vôbec nie je jednoduché. Radosť a nadšenie sú jednoducho príliš veľké a je prirodzené, že máte chuť čo najskôr sa podeliť o správu s najbližšími priateľmi alebo rodičmi. Samozrejme, ak sa cítite pripravená oznámiť novinky o bábätku ľuďom blízkym vášmu srdcu, môžete im to povedať hneď a rozhodne nemusíte čakať až na deň pôrodu.

Tip: Mnoho budúcich rodičov sa rozhodne počkať do konca 12. týždňa tehotenstva. Dovtedy totiž ide o kritické obdobie tehotenstva, v ktorom ešte môže dôjsť k samovoľnému potratu. Samozrejme, ani téma potratu nie je tabu, no nie každá žena dokáže otvorene hovoriť o prirodzenom, predčasnom ukončení tehotenstva tesne po tom, ako k tomu dôjde. Máte pocit, že nastal správny čas? Budúcim starým rodičom, tetám a strýkom môžete samozrejme jednoducho zavolať alebo im túto novinku napísať. Existujú však aj kreatívnejšie možnosti, ako najbližším oznámiť, že rodina sa čoskoro rozrastie. Vďaka našim nápadom budú na vaše oznámenie o tehotenstve ešte dlho spomínať.


Rodina

Ako povedať rodičom, starým rodičom a súrodencom, že ste tehotná 

Žena, ktorej rozmazanú tvár vidieť len na pozadí, ukazuje do objektívu snímku z ultrazvuku.
© Kaufland Prvý dôkaz o tom, že čakáte prírastok do rodiny, je snímka z ultrazvukového vyšetrenia. Prečítajte si, ako ňou prekvapiť rodinu.

Čaká vás čoskoro rodinné stretnutie? Možno vami lomcuje netrpezlivosť a už sa neviete dočkať, až im oznámite, že ste tehotná. A možno už takmer umierate od vzrušenia a zvedavosti z toho, ako budú na novinku reagovať vaši rodičia, babička a dedko či súrodenci. Najkrajšie je pritom vymyslieť si osobitý spôsob, ako každému povedať, že čoskoro v rodine pribudne jeden ďalší člen. Čo poviete na rodinnú fotku, ktorá v sebe skrýva neobyčajný moment prekvapenia? 

Potrebovať budete:

 • fotoaparát
 • fotografa zasväteného do plánu
 • rodinu s dobrou náladou

Ako na to: 

Na najbližšom rodinnom stretnutí nahovorte rodičov, starých rodičov a súrodencov, aby ste si urobili spoločnú rodinnú fotografiu. Fotograf, ktorého vopred zasvätíte do celého plánu, potom nech namiesto „sýýýr“ zvolá napríklad „Anna je tehotná“. O prekvapené pohľady a výrazy na tvárach určite nebude núdza. Fotografia bude peknou spomienkou a môžete ju neskôr ukázať aj dieťaťu. Môžete ju použiť napríklad ako originálny dar k osemnástym narodeninám. 

Potrebujete ešte viac inšpirácie? Možno si vyberiete jeden z týchto dvoch nápadov:

 • Neočakávaná fotografia z dovolenky: Ak ste boli nedávno na cestách a chystáte sa okoliu prezentovať fotografie z dovolenky, pridajte namiesto poslednej fotky snímku z ultrazvuku. Pri pohľade na tohto „čierneho pasažiera“ budú všetci určite v údive.
 • Tričko s oznamom: Ak už máte dieťa, pekný nápad je obliecť mu tričko s nápisom „veľký brat“ alebo „veľká sestra“.

Okruh priateľov

Prekvapte priateľov oznámením o tehotenstve

Rodine už ste to oznámili? V tom prípade je možno čas podeliť sa s novinou aj s okruhom priateľov. Rovnako ako v prípade najbližších rodinných príslušníkov, aj tu sa núka viacero kreatívnych riešení, ako priateľov prekvapiť. Ak vás čaká spoločný večer s kamarátmi, možno nastane situácia, keď budete musieť vysvetľovať, prečo sa vyhýbate červenému vínu alebo inému vášmu obľúbenému alkoholickému nápoju. Možno vám uveria výhovorku, že vás bolí hlava, no len čo rozdáte namiesto dezertu vlastnoručne upečené koláčiky šťastia, v ktorých sa skrýva šťastná novina, už sa nikto nebude čudovať tomu, prečo si s nimi nepripíjate. 

Viete, že niektorých kamarátov alebo známych dlhšie neuvidíte, ale nechcete viac strácať čas a chcete im už svoje tehotenstvo oznámiť? Inšpirujte sa ďalšími dvomi nápadmi: 

 • Save the Date: Stanovený termín pôrodu môžete poslať priateľom na pohľadnici s nápisom „Save the Date“. Týmto drobným prekvapením, ktoré im pristane v poštovej schránke, im v mihu sekundy oznámite, že v určitom mesiaci sa vám narodí bábätko a že s nimi túto udalosť určite budete chcieť osláviť. Ak už máte deti, môžu vám pomáhať s výrobou pohľadníc.
 • Veselé nápady na fotky: Ak nechcete oznámenie o tehotenstve realizovať slovami, ale radšej obrazmi, môžete využiť jeden vskutku originálny spôsob. Môžete nasnímať napríklad fotografiu tehotenského bruška s nápisom „loading…“ alebo symbolickú snímku s topánkami celej rodiny, na ktorú pridáte jeden maličký pár. Kreativite sa medze nekladú.

Zamestnávateľ a kolegovia

Ako povedať o tehotenstve v práci?

Starým rodičom, tetám, strýkom aj okruhu priateľov ste už oznámili, že vás čoskoro bude o jedného viac. Zostáva ešte vyriešiť jednu dôležitú otázku: kedy informovať o tehotenstve zamestnávateľa? Žiadny pevne stanovený dátum pritom neexistuje. Väčšinou ženy volia obdobie od 13. týždňa, po prekonaní kritickej fázy tehotenstva. Samozrejme, môžete počkať aj o niečo dlhšie. Nezabudnite však, že v určitom momente už nebude možné skrývať rastúce bruško a určite si už okolie začne všímať, že ste možno tehotná. Tip: Pozbierajte odvahu a oznámte to zamestnávateľovi ešte skôr, ako sa začnú šíriť klebety. Okrem toho je dôležité aj to, aby sa v práci stihli pripraviť na to, že budete dlhšie neprítomná. Na tehotné ženy a nastávajúce mamičky sa pritom v práci vzťahuje špeciálna ochrana. Je preto určite dobré informovať v práci o tehotenstve a stanovenom termíne pôrodu, hoci neexistuje žiadna oficiálna povinnosť podať oznámenie o tehotenstve. Pre istotu je dobré informovať zamestnávateľa aj písomnou formou. Následne to zamestnávateľ bude musieť oznámiť príslušnému úradu.

Je len na vás, či a kedy sa chcete o novinu podeliť s kolegami. Vynikajúci nápad je napríklad pozvať ich po obede na koláč. Ak rada pečiete, môžete priniesť do práce vlastnoručne pripravenú pochúťku.

Hľadáte jednoduchý a rýchly recept na koláč do práce? Inšpirujte sa u nás!