Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Ako zariadiť detskú izbu

Každý rodič túži pripraviť pre svoje dieťa dokonalú izbičku. Pri výbere nábytku však môžete naraziť na množstvo otázok o tom, ktorý prebaľovací pult, šatník či ktorá detská postieľka budú najvhodnejšie. Vystačíte si s jednotlivými kusmi nábytku, alebo si radšej kúpite hotovú súpravu? A čo steny? Natriete ich na ružovo, modro alebo zostanú biele? Čo treba zvážiť pri výbere detskej postele? Zostavili sme pre vás niekoľko jednoduchých tipov, vďaka ktorým sa bezchybne pripravíte na príchod bábätka.

Pohľad na ženu zozadu, ktorá stojí pred prebaľovacím pultom a v pravej ruke drží plyšové zvieratko. Na pozadí je závesný kolotoč a polica.
© Kaufland

Prehľad obsahu na tejto stránke

  • Bude mať vaše dieťa hneď od začiatku vlastnú izbu? Mnoho rodičov si totiž nasťahuje čerstvého novorodenca k sebe do spálne.
  • Na úvod rodinného života preto hneď nepotrebujete kompletnú súpravu do detskej izby. Spočiatku si vystačíte aj s prebaľovacím pultom.
  • Napriek veľkej radosti a chuti plánovať by sa tehotná žena mala šetriť a mala by prenechať náročné aktivity, ako je skladanie skríň, posúvanie nábytku či maľovanie stien, iným.  
Zariadenie 

Ako premeniť pracovňu na detskú izbu

Dieťa vám od základov zmení život a to platí aj pre oblasť bývania. Možno máte v byte voľnú miestnosť, ktorú začnete používať ako detskú izbu. V tom prípade sa môžete pustiť do presúvania nábytku, nového zariaďovania izby či dokonca maľovania stien. Záleží pritom len na vkuse rodičov, či steny v detskej izbe dostanú nový biely náter, alebo ich bude zdobiť klasický ružový, modrý či veselý žltý odtieň. V mnohých rodinách sa zo začiatku premení na detskú izbu aj rodičovská spálňa a je to tak úplne v poriadku. Bábätku bude totiž úplne jedno, či má vlastnú izbu s kompletnou súpravou nábytku pre deti v modernom dizajne, alebo či sú steny vymaľované. Hlavne, že bude s vami.

Otázne pritom nie je len to, kde detskú izbu zariadiť, ale aj ako. Aký nábytok by v nej určite nemal chýbať? Dáva väčší zmysel kúpiť hotovú súpravu do detskej izby, alebo ju zariadiť samostatnými kusmi, napríklad šatníkom, policami či prebaľovacím pultom? A bude bábätko hneď spať vo vlastnej izbe či v spálni rodičov? Hlavne žiadnu paniku: s našimi tipmi vám zariaďovanie detskej izby pôjde ako po masle.

Pre bábätko budete potrebovať:

  • miesto na spanie: môže ísť o takzvané baby hniezdočko v rodičovskej posteli alebo o samostatnú detskú postieľku, ktorú prisuniete tesne k svojej posteli
  • prebaľovací pult (prípadne aj s hrejivou lampičkou)
  • stimulujúcu dekoráciu, napríklad závesný kolotoč
  • dostatok dupačiek a kojeneckých nohavíc, spacích vakov, elastických plachiet, čiapok a uterákov
  • plienky, vlhčené utierky, ochranný krém

Detská postieľka

Miesto na spanie pre bábätko: na čo dbať

U mnohých nastávajúcich rodičov sa takzvané obdobie budovania vlastného hniezda začína už v druhej polovici tehotenstva. Pred príchodom bábätka na svet sa chcú pripraviť tak, aby bolo všetko krásne, útulné a prakticky zariadené. V prvých týždňoch života však novorodenec toho veľa nepotrebuje. Zo začiatku si preto vystačíte s niekoľkými kusmi dupačiek, kojeneckých nohavíc a pod. Samostatnú detskú izbu s kompletnou súpravou nábytku teda nemusíte mať pripravenú hneď od prvého dňa. V tomto období dieťa najviac potrebuje prítomnosť mamičky a otecka. Predtým ako dieťa jedného dňa dostane vlastnú posteľ v detskej izbe, bude vám stačiť jednoduchá postieľka s matracom a elastickou plachtou. Tento kus nábytku je možné pevne a bezpečne pripojiť k rodičovskej posteli. Bábätko tam bude mať malé útulné hniezdočko na spanie a v noci ho budete mať na dosah ruky, aby ste ho mohli jednoducho dojčiť alebo kŕmiť z fľaše. Dieťa zároveň počas spánku počuje dych rodičov a ich prítomnosť ho spoľahlivo upokojuje. Dodáva mu to pocit istoty a bezpečia. A mimochodom: deti zo začiatku rady spia v spacom vaku. Deka či paplón by boli preto v detskej postieľke zatiaľ nadbytočné. Vystačíte si s jednoduchou elastickou plachtou a nepremokavou podložkou na ochranu matraca proti vlhkosti.


Prebaľovací pult

Tipy na bezpečné prebaľovanie

Jednou z vecí, ktoré by určite nemali chýbať na vašom nákupnom zozname, sú plienky. Zo začiatku bude totiž dieťa potrebné prebaľovať každé dve až tri hodiny. Dôležité je preto vyhradiť si na túto činnosť vhodné miesto. Prebaľovacie pulty majú tú výhodu, že vďaka svojej výške šetria váš chrbát. Okrem toho budete mať na ňom všetko pekne poruke. Teoreticky je však možné vymieňať plienky aj na vhodnej podložke na prebaľovanie, položenej na zemi či na posteli. Plienky, vlhčené obrúsky, krém na detskú pokožku a podobné pomôcky si pritom môžete jednoducho odložiť na policu. Detské oblečenie sa zase určite zmestí do šatníka. 

Vybrať si môžete z rozmanitých dizajnov a materiálov prebaľovacích pultov. Dub, masívne drevo alebo drevotrieskové dosky: najdôležitejšie je, aby bol prebaľovací pult dostatočne stabilný. Pre maximálnu bezpečnosť je vhodné umiestniť prebaľovací pult do rohu izby alebo ho pripevniť k stene, aby ste zabránili riziku prevrhnutia. Pri prebaľovaní samozrejme platí: dieťa treba vždy jednou rukou pridržiavať.

Ak už v detskej izbe máte komodu, môžete ju v mihu sekundy a za málo peňazí premeniť na praktický a bezpečný prebaľovací pult. Na internete pritom nájdete množstvo vynikajúcich modelov. Zásuvky komody pod prebaľovacím pultom vám potom prakticky nahradia šatník. Môžete do nich uložiť detské overaly, dupačky, nohavice, ponožky, posteľnú bielizeň, uteráčiky i plienky. Dieťa určite potešíte, keď na strop nad prebaľovací pult zavesíte kolotoč. Pestrofarebná ozdoba okamžite upúta jeho pozornosť a podporí jeho chuť objavovať svet. Bábätká narodené v zime ocenia aj bezpečne pripevnené hrejivé svetlo. 


Oblečenie

Aké oblečenie dieťa potrebuje v prvých týždňoch?

Pri nakupovaní prvých kusov detského oblečenia si rozhodne užijete veľa zábavy. Väčšine bábätiek na začiatku sedí veľkosť 50/56. Niet pochýb o tom, že nakupovanie nových moderných overalov a nohavíc pre najmenších, napríklad na prvú spoločnú rodinnú fotku, je veľká zábava. Myslite však aj prakticky a operte prvé kúsky detského šatníka vopred a prehľadne ich roztrieďte do zásuviek. Ukladanie oblečenia do skriniek a zdobenie políc prvými hračkami je krásny moment pre nastávajúcich rodičov, keď si môžu naplno vychutnať spoločnú radosť. 


Zdravie a pohoda

Najdôležitejší tip: menej je niekedy viac!

V posledných dňoch pred pôrodom chce mnoho nastávajúcich mamičiek vydať zo seba všetko a priam sršia energiou. Možno je to aj tým, že po nástupe na materskú trávia doma viac času ako obvykle a jednoducho sa už nevedia dočkať, až budú v náručí držať uzlíček šťastia. Pustiť sa však do umývania podláh, montovania políc či detskej postieľky môže byť pre ženu vo vysokom štádiu tehotenstva fyzicky príliš náročné. Dôležité je preto načúvať svojmu telu a dopriať si dostatok odpočinku, ktorý tehotnej žene prospeje. Pri všetkých usilovných prípravách nezabudnite na to, že dôležitejšie ako dokonalé vybavenie domácnosti je intenzívne strávený spoločný čas s dieťaťom.