Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Výroba makramé: návod a užitočné tipy

S trochou šikovnosti a macrame priadze si poľahky vyrobíte štýlový držiak na kvetináč. Táto tradičná technika pletenia zo špagátu je momentálne v kurze a nepotrebujete na ňu žiadne výnimočné zručnosti. Vďaka tomu sa makramé teší celosvetovo nesmierne veľkej obľube. Prečítajte si, ako na výrobu makramé na kvetináč a inšpirujte sa našimi skvelými tipmi.

Veľa kvetináčov s rastlinami, ktoré visia na konári v závesnom držiaku na kvety z makramé z farebnej priadze.
© TippyTortue – stock.adobe.com

Prehľad obsahu na tejto stránke

 • Rastliny v závesných držiakoch na kvetináč sú nápaditý spôsob, ako si ozdobiť domácnosť.
 • Vašu pozornosť určite zaujme dekorácia z makramé: izbová rastlina sa upevní šnúrou na makramé, ktorá je spletená pomocou ozdobných uzlov.
 • Prinášame veľmi jednoduchý a rýchly DIY návod na domácu výrobu makramé na kvetináč.
Definícia

Ako na výrobu makramé a závesného držiaka na kvety touto technikou?

Závesný držiak na kvety z makramé visiaci zo stropu je obľúbenou dekoráciou domácnosti. Krásne v ňom vyniknú visiace i popínavé druhy rastlín. Takúto štýlovú dekoráciu z macrame priadze si pritom bez problémov zvládnete vyrobiť aj vlastnoručne. Stačí poznať pár tipov, ako na to. Makramé je tradičná arabská technika pletenia: skrútené šnúry so strapcami sa pri nej splietajú do ozdobných vzorov na makramé, pričom takto možno vyrobiť aj toľko obľúbený obal na kvetináč.


Materiál

Potreby na tvorenie: akú priadzu použiť na výrobu makramé?

Na výrobu makramé na kvetináč budete potrebovať len jedinú vec: macrame priadzu na pletenie. Vhodná je prakticky každá priadza, ktorá je pevná, no zároveň mäkká a ohybná. Ak obľubujete pestré odtiene, pokojne siahnite po šnúrach na makramé v rozmanitých farbách. Ak plánujete do závesného držiaka na kvety vložiť kvitnúcu rastlinu, dajte si pozor, aby farba priadze pekne ladila s odtieňom kvetov. Ak chcete domácnosť ozvláštniť moderným prvkom, stavte na niečo odvážnejšie a pustite sa do výroby makramé z výraznej žltej alebo červenej priadze. Prírodná alebo béžová farba sú zase ako stvorené pre doplnky v boho štýle. 


Návod

Jednoduchý a rýchly návod na výrobu makramé 

Ilustrácia ako návod, pozostávajúca z troch obrázkových krokov na viazanie vodcovského uzla.
© Kaufland Vodcovský uzol je dôležitý typ uzla na viazanie závesného držiaka na kvety z makramé.

Nemáte ešte žiadne skúsenosti s pletením zo špagátu makramé? Prinášame podrobný návod na realizáciu vášho úplne prvého makramé projektu.

Potrebovať budete:

 • rastlinu v kvetináči, ktorú si chcete zavesiť Dbajte na to, aby ste siahli po vhodnej visiacej rastline.
 • pevnú a hrubú priadzu na makramé
 • nožnice 

Ako na to:

 1. Odstrihnite štyri rovnako dlhé kusy priadze. Potrebná dĺžka pritom závisí od veľkosti kvetináča a od toho, v akej výške chcete, aby rastlina videla. Vyskúšajte napríklad dĺžku priadze 80 centimetrov.
 2. Všetky kusy priadze uchopte, akoby šlo o jednu hrubú šnúru, a v strede ich preložte – na tomto mieste urobte jednoduchý vodcovský uzol. Postupujte pritom podľa podrobného obrázkového návodu. Uzol pevne dotiahnite, aby vznikla slučka. Tá vám neskôr poslúži na zavesenie rastliny na hák pripevnený v strope.
 3. Zo slučky vám tak zostane visieť osem približne rovnako dlhých kusov priadze. Zaveste slučku na hák alebo kľučku na dverách, aby sa vám ľahšie vykonávali ďalšie kroky postupu. Pliesť začnite asi 30 centimetrov pod slučkou.
 4. Vždy pritom spleťte dva vedľa seba sa nachádzajúce kusy priadze. Robte pritom jednoduché dvojité uzly, ktoré sa používajú napríklad aj pri viazaní šnúrok na topánkach. Pri pletení ozdobných uzlov dbajte na to, aby boli uzly v rovnakej vzdialenosti od slučky a aby boli navzájom paralelné, teda aby sa vzájomne nachádzali v rovnakej výške.
 5. Po dokončení prvého riadka pokračujte s druhým. Ten vytvorte vo vzdialenosti približne 10 centimetrov od prvého riadka. K dispozícii teraz máte štyri páry priadze. Uchopte dva susediace páry priadze do ruky a z každého páru vyberte vnútornú priadzu, teda dvoch priamych „susedov“ z oboch párov: z nich opäť urobte vodcovský uzol. 
 6. Do siete z uzlíkov potom položte rastlinu a uchopte všetky kusy priadze. Ak črepník presne nedosadá do závesného držiaka na kvety, môžete druhý riadok uzlov ešte upraviť. Len čo rastlina pevne sedí v makramé, potiahnite konce všetkých kusov priadze čo najviac do stredu dna kvetináča.
 7. Nakoniec zviažte všetky špagáty do jedného pevného vodcovského uzla so slučkou. Závesný makramé obal na kvetináč je hotový!

Variácie

Dekorácia: tipy na výrobu vášho prvého makramé

Niekto uprednostňuje minimalizmus, niekto zase množstvo nápaditých detailov. Ak chcete dodať svojej dekorácii z makramé pútavý dizajn, môžete priadzu ozdobiť perlami, drevenými krúžkami alebo pierkami. Vďaka tomu dodáte obalu na visiacu rastlinu vskutku originálny vzhľad. Len čo si osvojíte základy tejto techniky pletenia zo špagátu, budete môcť využiť svoje zručnosti aj pri výrobe vkusných darčekov pre priateľov a rodinu. Ak použijete mimoriadne odolnú priadzu, môžete makramé zavesiť aj v exteriéri, napríklad na balkóne.


Rastliny

Visiace rastliny: ktoré druhy sú vhodné do závesného držiaka na kvety?

Na zavesenie zo stropu však nie sú vhodné všetky druhy rastlín. Neviete, či sa konkrétnej rastline bude v závesnom držiaku na kvety z makramé páčiť? Pozrite sa, ktoré sú vhodné visiace rastliny, aby sa váš tvorivý DIY projekt vydaril na jednotku.