Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Vyrobte si vlastný baliaci papier: nápady pre deti

Blížia sa Vianoce či narodeninová oslava a potrebujete ešte baliaci papier na darčeky? Skúste tento rok staviť na princíp DIY: vyrobte si spolu s deťmi baliaci papier presne podľa vlastných predstáv. Prinášame tri vynikajúce nápady na kreatívne tvorenie, pomocou ktorých vyčarujete rozmanité motívy.

Darček zabalený do hnedého baliaceho papiera, previazaný červeno-bielym špagátom a ozdobený plátkom pomaranča a vetvičkou jedličky, je položený na drevenom podklade. Pri darčeku je menší darček, ako aj pomôcky na balenie.
© Anna – stock.adobe.com

Prehľad obsahu na tejto stránke

 • Kreatívne a udržateľné riešenie: baliaci papier si môžete v mihu sekundy vyrobiť doma s deťmi. 
 • Prinášame praktické nápady a návody pre tento DIY projekt, pomocou ktorých si vyrobíte baliaci papier s cool motívmi.
 • Využiť sa dá darčeková stuha, vlna i pošta vo fľaši: prinášame množstvo tipov na to, ako udržateľne zabaliť darčeky.  
Výhody

Výhody DIY baliaceho papiera

DIY baliaci papier je prospešný nielen pre životné prostredie, ale aj pre vašu peňaženku. Okrem toho ide o dokonalý recept, ako zahnať nudu. Pri výrobe vlastného baliaceho papiera sa zabavíte a darček navyše získa vskutku nezameniteľný a osobitý vzhľad. Vytvoriť si originálny papier na balenie darčekov pritom nie je vôbec zložité. V tomto článku nájdete nápady, ktoré môžete hravo realizovať aj s malými deťmi. Zostal vám zvyšok baliaceho papiera, ktorý už nevystačí na zabalenie žiadneho darčeka? Kúsky baliaceho papiera môžete nalepiť vedľa seba na balíček. Použite rozmanité papiere a vytvorte tak originálny a harmonický „patchwork“. Deti sa pri lepení útržkov papiera na darčeky navyše vynikajúco zabavia. A okrem toho tak urobíte aj niečo prospešné pre životné prostredie. Využijete všetky zvyšky, ktoré tak neskončia v koši na odpadky. 


Starý papier

Ako pekne zrecyklovať noviny alebo staré knihy

Rôzne darčeky v rozmanitých obaloch ležia na podklade ružovej farby. Vľavo a vpravo na obrázku je miska so sušienkami a malá jedlička.
© Kaufland Staré noviny, časopisy alebo nepotrebné detské knihy: z tohto papiera môžete vyčarovať krásny a nezameniteľný baliaci papier.

Staré noviny, časopisy alebo detské knihy nemusia skončiť v odpade, ani na ne nemusí padať prach na polici. Ide totiž o vynikajúci nápad, ako nahradiť klasický baliaci papier niečím neobyčajným. Na zabalenie darčekov sa pritom hodia aj staré zápisníky, ktoré už nebudete potrebovať. Ak použijete ako obal na darček kartónovú škatuľu, môžete na papiere naniesť lepidlo a jednoducho ich nalepiť na škatuľu. Využite pritom všetky pekné zvyšky papiera, ktoré dodajú darčeku osobitý vzhľad.


Hnedý baliaci papier

Zdobenie hnedého baliaceho papiera: najlepšie tipy 

Na svetlomodrom podklade sú položené darčeky rôznej veľkosti, ktoré sú zabalené do vlastnoručne vyrobeného baliaceho papiera.
© Kaufland Výroba vlastného baliaceho papiera je nielen zábavná, ale aj udržateľná. Ďalšou výhodou je, že darček tak získa vskutku osobitý vzhľad.

Obyčajný hnedý baliaci papier sa dá takisto skvele použiť ako originálny papier na darčeky. Tento hrubý papier je odolný a vďaka prírodnej farbe ho môžete ľubovoľne ozdobiť. Na vyzdobenie darčekov pritom môžete použiť fotky, kúsky farebného papiera alebo prírodné materiály. 

Potrebovať budete: 

 • hnedý baliaci papier
 • tavné lepidlo
 • ozdoby, ako napríklad malé šišky, pestrofarebné listy, konáriky, jesenné lístie, sušené plátky pomarančov alebo kvety, tyčinky škorice washi pásku alebo kúsky farebného papiera (napríklad z časopisov alebo zvyškov baliaceho papiera v rôznych farbách)

Ako na to: 

Zabaľte darček do hnedého baliaceho papiera a tavným lepidlom naň pripevnite vetvičky jedličky, konáriky, tyčinku škorice, sušené kvety alebo plátky pomarančov. Vhodné je tiež ozdobiť darček osobnou fotkou. Potrebujete zabaliť vianočné darčeky? Vystrihnite si z farebného papiera vianočné motívy, ako napríklad ihličnaté stromy alebo hviezdy, a nalepte ich na hnedý baliaci papier. Z washi pásky môžete zase vyčarovať sviečky: stačí z nich vystrihnúť pásiky, nalepiť ich na darček a potom fixkou prikresliť knôt a plamienok. A sviečka je hotová! Kreatívne možnosti sú takmer nekonečné. Spolu s deťmi môžete naplno prejaviť svoju fantáziu a pustiť sa do tvorenia originálnych vianočných darčekových papierov.


Návod

Jednoduchý návod na DIY kúpeľovú soľ

Inšpirujte sa mimoriadne jednoduchým receptom na kúpeľovú soľ. 

Potrebovať budete:

 • poháre so skrutkovacím uzáverom
 • vrecúško soli z Mŕtveho mora 
 • potravinárske farbivá
 • ak chcete soli dodať príjemnú vôňu: lyžicu éterického oleja alebo sušené kvety  
 • lyžicu

Ako na to:

 1. Do uzatvárateľného pohára nasypte trochu soli z Mŕtveho mora. Potom pridajte trochu aromatického oleja. V závislosti od množstva soli dajte do každého pohára asi 5 kvapiek. Nakoniec môžete pridať potravinárske farbivo. Platí pritom, že čím viac farbiva do zmesi pridáte, tým tmavšia soľ bude.
 2. Po pridaní všetkých ingrediencií zmes kúpeľovej soli poriadne premiešajte. Nakoniec pohár tesne uzatvorte a prísada do kúpeľa je hotová.
 3. Tip na výrobu pestrofarebnej soli do kúpeľa: Do soli môžete skúsiť pridať rozmanité farebné odtiene. Ak si chcete vyrobiť dúhovú soľ do kúpeľa, namiešajte si v samostatných pohároch jednotlivé farby a tie potom navrstvite do jedného väčšieho pohára. Výsledkom bude pútavý farebný efekt, ktorý sa bude v kúpeľni krásne vynímať.

Pečiatka zo zemiaka

Baliaci papier: ako si vytvoriť vlastný vzor

Na realizáciu tohto kreatívneho nápadu je dobré pripísať si na nákupný zoznam zemiaky, ak vám doma práve chýbajú. Z nich sa totiž dajú vyrobiť skvelé pečiatky, pomocou ktorých môžete na hnedý baliaci papier obtlačiť rôzne veselé motívy a obrázky. Techniku pečiatkovania si obľúbia najmä najmenší. V škôlke alebo na základnej škole sa pritom už určite naučili, ako táto metóda funguje. 

Potrebovať budete: 

 • zemiaky
 • formičky na sušienky
 • farby, napríklad akrylové 

Ako na to: 

 1. Pripravte si všetky pomôcky na pracovnú plochu. 
 2. Prekrojte zemiak na polovice a vtlačte doň formičku na sušienky. Zemiak opatrne orežte od okraja až po vyrezaný tvar, aby sa okraj uvoľnil od formičky na sušienky a vznikla tak pekná pečiatka.
 3. Potom už môže dieťa natrieť zemiak farbou a pustiť sa do tvorenia motívu. Keď bude chcieť dieťa zmeniť farbu, stačí zemiak omyť studenou vodou a vysušiť kuchynskou utierkou. Tip: Ak nemáte poruke zemiaky, natrite farbou samotnú formičku na sušienky a použite ju ako predlohu na pečiatku. Jednotlivé motívy môžu deti nakoniec vymaľovať štetcom.
Krok 1
Pohľad z vtáčej perspektívy na hnedý baliaci papier na tyrkysovom podklade. Na ňom je položený tanier so surovým zemiakom a nožom, vedľa toho sú pestré farby, dva zemiaky a formička na sušienky.
© Kaufland
Krok 2
Vyrezané motívy zo zemiaka sú položené na tanieri, vedľa toho je niekoľko formičiek na vykrajovanie a nôž.
© Kaufland
Krok 3
Dve ruky používajú vyrezané motívy zo zemiaka ako pečiatku a pečiatkujú hnedý baliaci papier rôznymi motívmi v rôznych farbách.
© Kaufland

Pečiatkovací valček

Netypická šablóna z valčeka na cesto

Zdá sa vám pečiatkovanie pomocou zemiakov príliš pomalé? Vyrobte si z kuchynského valčeka na cesto a mäkkej penovej gumy vlastný pečiatkovací valček. 

Potrebovať budete: 

 • obojstrannú lepiacu pásku
 • motívy z mäkkej penovej gumy, napríklad tvary hviezd
 • valček na cesto
 • farby, napríklad akrylové farby

Ako na to: 

 1. Obaľte valček na cesto obojstrannou lepiacou páskou a z mäkkej penovej gumy vystrihnite motívy, ktoré sa vám i deťom páčia. Ako šablónu môžete použiť rôzne formičky na sušienky. 
 2. Prilepte motívy z penovej gumy na valček na cesto, čím vznikne pečiatkovací valček. Mäkká penová guma je na pečiatkovanie mimoriadne vhodná, pretože tento materiál nenasiakne farbou.
 3. Nakoniec natrite motívy z penovej gumy farbou a povaľkajte papier valčekom. V mihu sekundy tak vyčarujete jedinečný baliaci papier podľa vlastnej fantázie.

Tip: Ak si dieťa chce vyrobiť vlastný pečiatkovací valček, môžete na to skvele využiť detské valčeky na cesto.

Krok 1
Valček na cesto obalený obojstrannou lepiacou páskou je položený na ružovom podklade.
© Kaufland
Krok 2
Dve ruky držia valček na cesto, ktorý je ozdobený pečiatkami.
© Kaufland
Krok 3
Hnedý baliaci papier, ktorý je ozdobený pečiatkami z valčeka na cesto.
© Kaufland

Ďalšie nápady

Inteligentné balenie: ďalšie upcycling nápady

Obľubujete štrikovanie? Namiesto ozdobnej stuhy môžete použiť zvyšky vlny, ktoré sú už príliš krátke na to, aby ste ich využili pri štrikovaní. 

 • Ak vaše deti baví maľovanie a kreslenie, odložte si ich výtvory, ktoré môžete neskôr takisto kreatívne využiť. Ak s tým deti súhlasia, môžete ich umelecké diela použiť ako originálny baliaci papier. 
 • Aj samotný obal môže byť darom: ak obdarovaná osoba rada varí, môžete zabaliť darčeky napríklad do receptov na chutné jedlá z časopisov. Prípadne kúpte peknú kuchynskú utierku a zabaľte darček do nej.
 • Obľubujete osobité darčeky v podobe rôznych poukazov? Skúste ich zabaliť mimoriadne originálnym spôsobom: napíšte na list papiera, čo chcete osobe darovať, a papier zrolujte tak, aby sa zmestil cez hrdlo fľaše. Potom fľašu ozdobte peknou mašľou a originálna pošta vo fľaši je na svete!