Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Ryžová voda: ako ju správne používať

Ryžová voda jednoznačne patrí k obľúbeným kozmetickým trendom. Kúra ryžovou vodou údajne má pozitívny vplyv na pokožku a vlasy, pričom ide aj o dobrý spôsob, ako zlepšiť trávenie. Výroba je jednoduchá a použitie je takisto nesmierne ľahké a rýchle. Prečítajte si, ako na to.

Modrý podklad, na ňom je mliečnobiela plastová nádoba, lyžica s bielou rukoväťou, zrnká ryže a tyrkysová misa s ryžovou vodou, do ktorej sa práve leje voda zo džbánu, vidno tiež časť ruky.
© Pixel-shot – stock.adobe.com

Prehľad obsahu na tejto stránke

  • Čo obsahuje ryža a z nej získaná ryžová voda? V prvom rade cenné minerálne látky, soli, horčík, takmer všetky vitamíny skupiny B, zinok, draslík, železo a kyselinu listovú.
  • Vďaka tomu ide o ideálnu starostlivosť o pleť a vlasy.
  • Ako si teda vyrobiť ryžovú vodu a ako ju používať? Prinášame užitočné tipy.
Definícia

Ryžová voda: univerzálny zázrak

Vlasový zábal, nápoj alebo domáca pleťová voda – ryžová voda sa v Japonsku už dlho používa ako elixír krásy a v poslednom čase preniká aj do kúpeľní na celom svete. Ide pritom o domáci recept, ktorý pôsobí ako malý kozmetický zázrak. Domáca ryžová voda údajne prospieva nielen pokožke a vlasom, ale dokonca aj tráveniu. Po uvarení alebo namočení ryže sa do vody uvoľnia cenné minerálne látky a soli, ktoré majú prospešné účinky na telo. Prečítajte si, v čom tkvie výnimočnosť ryžovej vody a ako si ju vyrobiť.


Výroba

DIY recept: ako si pripraviť ryžovú vodu

Existujú pritom rôzne spôsoby, ako z ryže dostať všetky cenné živiny. Na výrobu ryžovej vody budete potrebovať len ryžu, vodu a nádoby na namáčanie a uskladnenie, prípadne hrniec na varenie. Použite pritom lúpanú ryžu, pretože nelúpaná môže obsahovať stopy arzénu, čo je jedovatá látka nachádzajúca sa v pôde. Na konkrétnej odrode ryže pritom nezáleží. Postupovať môžete dvomi spôsobmi:

  1. Po uvarení ryže vodu nevylievajte, ale odložte si ju. Okrem prípravy výživnej prílohy k jedlu tak získate aj kozmetický produkt pre pleť, vlasy a trávenie. Stačí pritom preliať uvarenú ryžu cez sitko, vodu zachytiť do nádoby pod sitkom a potom ju preliať do zaváracieho pohára. Dôležité: Aby sa voda dala použiť na starostlivosť o pleť, počas varenia do nej nepridávajte soľ, prípadne použite jedine morskú soľ.
  2. Zaobídete sa však aj bez hrnca: ryžu totiž nemusíte variť, ale môžete ju nechať namočenú v dvojnásobnom množstve vody (napr. na 100 gramov ryže použite 200 gramov vody). Nádobu s namočenou ryžou zakryte a nechajte odstáť, ideálne cez noc. Ráno ryžu preceďte cez sitko a ryžová voda je hotová. Tip: Ryžu môžete po namočení uvariť a zjesť. Vďaka namočeniu sa navyše príjemne skráti jej čas varenia. 

Starostlivosť o vlasy

Kozmetické tipy pre lesklé vlasy

Kvalita vlasov je do veľkej miery podmienená geneticky. Neexistuje pritom žiadny zázračný prostriedok, ktorý by urýchlil rast vlasov. Ak si však pripravíte z ryžovej vody akýsi domáci kondicionér na vlasy, pokrývke hlavy dodáte dôležité vitamíny, minerálne látky a bielkoviny – ide pritom o živiny, ktoré sú dôležité pre zdravie vlasov, lebo posilňujú ich štruktúru. Vodičku mliečnej farby môžete nanášať na vlasy rôznymi spôsobmi.

  • Ako oplach: Z ryžovej vody si môžete pripraviť domáci kondicionér. Po umytí vlasov vmasírujte tinktúru do pokožky hlavy i do vlasov. Potom vlasy opláchnite a kúra je hotová.
  • Ako vlasovú masku: Pred umývaním vlasov naneste ryžovú vodu na vlasy, obaľte ich uterákom a nechajte vodu pôsobiť niekoľko minút alebo hodín. Potom vlasy poriadne opláchnite a umyte ako zvyčajne. Ak máte citlivú pokožku hlavy, skúšajte toto vlasové ošetrenie postupne.
  • Ako výživný sprej na vlasy: Vďaka tekutej konzistencii sa ryžová voda dá skvele použiť aj ako dlhodobá kúra vo forme spreju na vlasy. Stačí ňou naplniť čistú fľašu s rozprašovačom a nastriekať ju na vlasy. V chladničke vám tento výživný elixír vydrží niekoľko dní.

Starostlivosť o pleť

Dokonalé osvieženie: ryžová voda na tvár

Pohľad zblízka na ženu, ktorá si ošetruje tvár vatovým tampónom.
© Angelina – stock.adobe.com Pripravte si ryžovú vodu a doprajte svojej pleti ráno i večer výživnú starostlivosť.

Ďalšou oblasťou využitia ryžovej vody je starostlivosť o pleť na tvári. Môžete ju pritom jednoducho použiť ako domácu pleťovú vodu. Vďaka schopnosti čistiť póry môže pomôcť s hojením zápalu. Kyselina listová obsiahnutá v ryži má totiž protizápalové účinky. Ryžovú vodu pritom stačí naniesť vatovým tampónom na drobné nedokonalosti na pleti. Okrem kyseliny listovej obsahuje tiež účinnú látku inozitol, ktorá sa vzhľadom na schopnosť obnovy buniek používa v rámci starostlivosti zameranej na zmierňovanie prejavov starnutia. Najlepší účinok dosiahnete použitím ryžovej vody vo forme tonika alebo textilnej pleťovej masky. Tip: Účinné pleťové masky si môžete jednoducho vyrobiť aj doma.


Trávenie

Príjemné upokojenie: ryžová voda na trávenie

Ryžová voda tiež údajne pozitívne vplýva na tráviaci trakt. V ajurvédskej medicíne sa už dlhé roky používa ako tradičný liek, ktorý sa odporúča užívať najmä na zmiernenie hnačky alebo zvracania. Podľa ajurvédskej medicíny je prospešné piť jeden pohár ryžovej vody denne, pretože údajne upokojuje žalúdok a dokáže zmierňovať podráždenie čriev. Tento pozitívny účinok sa však zatiaľ nepodarilo vedecky dokázať.


Fermentovaná ryžová voda

Ako fermentovať ryžovú vodu

Ak chcete posilniť účinok ryžovej vody, skúste ju fermentovať. Primiešajte pritom k ryžovej vode trochu čistej vody. Potom ju nechajte jeden až dva dni odstáť pri izbovej teplote. Počas toho sa v ryžovej vode spustí proces fermentácie. V dôsledku toho začne byť voda kyslastá. Že je pripravená na použitie, spoznáte podľa toho, že sa v nej začnú tvoriť bublinky.  Počas fermentácie sa zmení pH hodnota vody, ktorá sa tak priblíži hodnote v ľudskom tele. Fermentovaná ryžová voda má v dôsledku tejto pH hodnoty a intenzívnejšej koncentrácii živín silnejšie účinky. 


Trvanlivosť

Skladovanie a trvanlivosť ryžovej vody

Domácu ryžovú vodu môžete skladovať v chladničke v uzatvárateľnej sklenej nádobe alebo fľaške až sedem dní. Fermentovaná ryžová voda vám však v chlade vydrží dokonca až desať dní. Tip: Ak ste si pripravili veľa ryžovej vody, pokojne si ju môžete zamraziť.