Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Domáce pleťové masky: z tvarohu i textilu

Domáce pleťové masky obsahujú cenné zložky, pričom podľa typu pleti si môžete vyrobiť masku na mastnú pleť, hydratačnú pleťovú masku alebo výživnú masku na suchú pleť. V každom prípade sa pritom vyplatí siahnuť po čerstvých ingredienciách. Pripraviť si môžete klasickú masku, ktorá sa rozotiera na tvár, alebo populárnu textilnú masku: máme pre vás štyri jednoduché recepty na prírodné pleťové masky.

Mladá žena s vypnutými vlasmi v kúpeľni, ktorá si nanáša na tvár krémovú masku.
© Lucia Romero Fotografía - stock.adobe.com

Prehľad obsahu na tejto stránke

  • Prezradíme vám, ako si úplne jednoducho pripraviť krémovú alebo textilnú pleťovú masku na tvár.
  • Vlastnoručne namiešané masky na tvár neobsahujú žiadne prídavné látky a môžete si ich presne prispôsobiť svojim potrebám.
  • Či už máte mastnú, suchú alebo citlivú pleť, máme pre vás tie najlepšie recepty na prírodné pleťové masky.
Výhody

Domáce pleťové masky majú mnoho výhod

Aby ste sa cítili dobre, občas potrebujete čas na relax a starostlivosť o telo. A to isté platí aj pre pleť na tvári. S prírodnými pleťovými maskami jej doprajete poriadnu dávku starostlivosti. Výhodou masiek, ktoré si vyrobíte sami, je to, že presne viete, čo obsahujú. Vy sami rozhodnete, čo sa na vašu pleť dostane. Ak trpíte nejakou alergiou alebo máte obzvlášť citlivú pleť, môžete si pripraviť zmes prísad, ktorá bude vašej pleti dokonale vyhovovať. Okrem toho môžete použiť samé jedlé prísady, takže čo nespotrebujete na pleť, môžete jednoducho pridať do jedla.  Vďaka tomu, že si domácu pleťovú masku namiešate tesne pred použitím, budete mať vždy poruke presne vyhovujúce množstvo. Ak si pripravíte len malé množstvo, môžete ho spotrebovať naraz. A ak vám niečo z prírodnej pleťovej masky zostane, vôbec to nevadí. Zvyšok masky môžete naplniť do čistého zaváracieho pohára a uložiť do chladničky. Vďaka tomu nemusíte vôbec nič vyhadzovať.


Prísady

Pre citlivú, suchú i mastnú pleť: tipy na vhodné prísady

Poznáte to tiež? Pleť je v zime suchá a v lete skôr mastná a mení sa podľa toho, aké podmienky okolitého prostredia panujú. Ak si budete pleťovú masku na tvár vyrábať sami, môžete na rozmanité potreby pleti spontánne reagovať. V zásade platí: ak máte suchú až normálnu pleť, mali by ste používať mastné prísady. O výdatnú starostlivosť sa postará napríklad polovica avokáda (recept nájdete tu) – druhú polovicu môžete zjesť na opečenej hrianke. Potraviny s peelingovými vlastnosťami, ako je soľ, sa hodia na mastnú pleť alebo akné. Ovocie pleť vždy osvieži a hydratuje. Okrem toho ovocie obsahuje veľa vitamínov a napríklad banány odvádzajú nadbytočný tuk. Medová maska na pleť má revitalizačné účinky a pomáha v boji proti oxidačnému stresu. V tekvici sa skrýva množstvo vitamínu A, ktorý prispieva k regenerácii pleti. Pred vami sa tak otvára pestrý svet ovocia a zeleniny so všetkými jeho jedinečnými vlastnosťami. Prísady si nezabudnite zaznamenať do našej aplikácie.


Tipy

Pleťové masky: najlepšie tipy na domácu prípravu

Aby vaše domáce wellness pre pleť dopadlo na jednotku, máme pre vás niekoľko užitočných tipov. Máte alergie alebo citlivú pleť, a preto radšej postupujete opatrne? Otestujte si masku vopred na malom kúsku pleti, aby ste mali istotu, že ju budete dobre znášať.

Čistenie

Než masku nanesiete, nezabudnite si pleť na tvári vyčistiť. Mejkap by totiž mohol brániť pleti v prijímaní živín. Malé zvyšky mejkapu však nie sú prekážka: čistiaca maska na pleť ich bez problémov odstráni.

Okolie očí

Dávajte pozor, aby ste sa dôsledne vyhýbali okoliu očí. Ak sa vám do nich domáca pleťová maska napriek tomu dostane, hneď ich vypláchnite, aby nedošlo k podráždeniu. 

Chvíľka oddychu

Na zatvorené očné viečka si položte dva plátky uhorky a vychutnajte si malú, ale zaslúženú chvíľku oddychu, zatiaľ čo maska pôsobí.

Zvyšky

Zvyšnú domácu pleťovú masku by ste mali rýchlo spotrebovať. Platí to najmä ak použijete prísady, ktoré sa rýchlo kazia, ako sú olúpané banány alebo avokádo, ktoré navyše veľmi rýchlo zhnednú.


Návod

Štyri jednoduché domáce recepty

Na prípravu a použitie prírodnej pleťovej masky si vyhraďte asi 30 minút. Na nanášanie budete potrebovať lyžicu alebo štetec na mejkap.  Masku nanášajte ideálne v kúpeľni nad umývadlom, aby ste sa vyhli nežiaducim škvrnám. No teraz už na vás čaká sľúbená inšpirácia – prinášame tipy pre všetky typy pleti.

Klasika medzi domácimi pleťovými maskami: uhorka a tvaroh 

Táto kombinácia sa hodí hlavne pre unavenú pleť, pretože dodáva veľa hydratácie a má povzbudzujúce účinky. Prínosom bude aj pre suchú pleť. Na normálnu, nenáročnú pleť môžete použiť aj samotný tvaroh.


Potrebovať budete: 

  • jeden kus šalátovej uhorky
  • 2 lyžice tvarohu
  • čerstvá mäta (voliteľná prísada)

Nakrájajte uhorku na malé kúsky a roztlačte ju na kašu. Pridajte tvaroh a dobre premiešajte. Mätu nakrájajte na čo najmenšie kúsky, aby sa z nej uvoľnili éterické oleje. Môžete ju tiež roztlačiť spolu s uhorkou. Primiešajte mätu k uhorkovo-tvarohovej zmesi a maska je hotová. Naneste masku na pleť a vychutnajte si relax. Po 20 minútach masku zmyte.

Sladká ovocná bomba: pleťová maska na tvár s jahodami

Mastná pleť vyžaduje výnimočnú starostlivosť. Prospejú jej prísady ako banány, med, jogurt a jahody. Stačí sa riadiť sezónnymi surovinami.


Potrebovať budete:

  • 4 veľké jahody
  • 2 lyžice medu
  • trochu bieleho jogurtu (voliteľná prísada)

Jahody umyte a roztlačte vidličkou. Primiešajte k nim med. Ak chcete, môžete pridať aj trochu bieleho jogurtu. Naneste masku na tvár a nechajte pôsobiť 15 minút. Nezabudnite masku dobre zmyť!

Obľúbená a mimoriadne účinná: textilná maska

Textilná maska sa stala nekorunovanou kráľovnou pleťových masiek na tvár: vďaka tomuto spôsobu aplikácie môžete nechať masku pôsobiť dlhšie. Účinné látky sa nanášajú na obrúsok alebo ryžový papier, ktorý sa potom položí na pleť. Môžete použiť suchý kozmetický obrúsok, ktorý ale po použití treba vyhodiť. Opakovane použiteľný variant získate, keď si masku vyrobíte z mušelínovej látky z čistej bavlny s vhodnými rozmermi.


Potrebovať budete:

  • 1 kus textílie alebo obrúsok
  • 2 lyžice bieleho jogurtu
  • trochu éterického oleja, napr. levanduľového

Zmiešajte jogurt s éterickým olejom. Do textílie alebo obrúska vystrihnite otvory na oči, ústa a nos. Potom textíliu ponorte do zmesi a nechajte ju nasiaknuť. Nakoniec položte textilnú masku na tvár. Nechajte pôsobiť 15 až 30 minút. Nakoniec si pleť ani nemusíte umývať vlažnou vodou, ale ak sa tak budete cítiť príjemnejšie, smelo do toho.

Svetlosivý podklad, utierka kaki farby, na nej podlhovastá drevená doska, na ktorej je položených niekoľko tenkých plátkov nakrájaného avokáda. Okrem toho je na drevenej doske: okrúhly čierny plytký tanier, na ktorom je päť celých avokád a jedna polovica avokáda.
Avokádo je ideálny kandidát na výdatnú starostlivosť o suchú pleť.

Výnimočne intenzívna starostlivosť: avokádová domáca pleťová maska

Avokádo je momentálne veľmi obľúbená potravina. Skvele sa však hodí aj na aplikáciu na pleť. Vďaka vysokému obsahu tuku je výborná hlavne pre veľmi suchú pleť.


Potrebovať budete:

  • polovicu avokáda
  • 1 lyžičku medu
  • 1 lyžicu olivového oleja

Avokádo rozkrojte na polovicu a jednu polovicu vydlabte lyžičkou. Pridajte ostatné prísady a všetko dobre premiešajte. Mimoriadne krémovú konzistenciu dosiahnete v mixéri. Vložte doň však dostatočné množstvo surovín, inak sa v ňom hmota zasekne. Kašovitú masku aplikujte na tvár a nechajte ju 15 minút pôsobiť. Nakoniec masku z tváre dobre zmyte vlažnou vodou.

A mimochodom: kôstku z avokáda môžete použiť na starostlivosť o ruky. Jednoducho ju pogúľajte v dlaniach a nechajte pôsobiť. Nadbytočný tuk zmyte trochou vody.


Variácie

Extra prísady: osviežujúci, anti-aging a peelingový efekt

Podľa sezóny, typu pleti a nálady môžete do domácej pleťovej masky doplniť prísady, ktoré vašej pleti poskytnú ešte niečo navyše. V lete je napríklad ideálnou súčasťou masky trocha citróna alebo limetky. Svieža vôňa vám navodí dobrú náladu a obsiahnutý vitamín C pleti takisto skvele prospeje. Presne to pravé pre zrelú pleť: zelený čaj. Údajne pôsobí proti starnutiu, pretože obsahuje rastlinné látky so silným antioxidačným účinkom. Pri príprave textilnej masky môžete látku alebo ryžový papier namočiť do vlažného čajového nálevu. Chcete si pripraviť peeling a masku v jednom? Doprajte svojej pleti prirodzený peeling: do ľubovoľnej prírodnej pleťovej masky primiešajte čajovú lyžičku jemného ílu, cukru alebo stredne hrubej soli. Pred zmytím masku vmasírujte do pleti. Ak máte znečistenú pleť alebo sklony k akné, vaša pleť sa vám za pravidelný peeling poďakuje.