Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Herné televízory: Pre viac zábavy s vašou konzolou

Radi hráte videohry na konzole? Potom si prídete na svoje s herným televízorom. Ukážeme vám, aké funkcie by mal mať televízor, aby ste zo systémov PlayStation 5, Xbox Series X a ďalších vyťažili maximum.

1. Znaky výbavy herných televízorov

Herný televízor v obývacej izbe
© iStock.com/Marcus Lindstrom S herným televízorom si pri hraní hier prídete na svoje.

Herné konzoly sú čoraz výkonnejšie: Microsoft Xbox Series X a Sony PlayStation 5 (PS5) poskytujú okrem iného rozlíšenie v natívnom 4K, obidve konzoly okrem toho ponúkajú obrovské farebné spektrum s vysokými hodnotami kontrastu vďaka HDR (High Dynamic Range). Preto sa zvyšujú aj nároky na pripojený televízor, ak má tento zabezpečiť optimálny herný výsledok.

Takže najneskôr vtedy, keď si budete chcieť kúpiť konzolu novej generácie (PS5 alebo Xbox Series X), bude najvyšší čas na herný televízor! Náš prehľad vám ukáže, čo musí vo všeobecnosti dokázať takýto televízor.

Dôležité znaky výbavy herného televízora:

  Zobrazenie uhlopriečky obrazovky
  Uhlopriečka obrazovky na televízoroch
  • Rozlíšenie 4K/UHD
   Výrazy 4K (4 096 x 2 160 pixlov) a UHD (3 840 x 2 160 pixlov) sa často používajú ako synonymá, označujú však rôzne hodnoty. Hoci u mnohých modelov sa hovorí ako o televízoroch s rozlíšením 4K, majú spravidla rozlíšenie UHD (Ultra High Definition), ktoré vykazuje pomer strán obrazu 16:9 typický pre televízory. Tento nepatrný rozdiel pri zobrazených pixloch sa však dá ľudským okom len ťažko rozoznať.
   Natívne rozlíšenie 4K, ktoré sa podporuje u PS5 a Xbox Series X, znamená, že sa obsahy neprepočítavajú, ale sú k dispozícii a zobrazujú sa v príslušnom rozlíšení – výsledkom je detailnejší obraz s vyššou kvalitou.
  • Uhlopriečka obrazovky minimálne 50 palcov
   Optimálna veľkosť televízora je závislá od rôznych faktorov, v prvom rade by ste sa mali orientovať podľa daných priestorových podmienok a zamýšľaného použitia: Ak radi hráte s viacerými hráčmi na rozdelenej obrazovke a máte k dispozícii dostatok priestoru, oplatí sa investovať do herného televízora s uhlopriečkou 65 palcov alebo viac.
  • Latencia menej ako 20 milisekúnd
   Pri latencii, ktorá sa často označuje ako Input-Lag (= oneskorenie na vstupe), ide o časový úsek, ktorý uplynie, kým sa spracuje vstupný príkaz a zobrazí príslušný obraz na hernom televízore. Čím je hra dynamickejšia, o to dôležitejší je krátky reakčný čas – pre milovníkov rýchlych strieľačiek sa preto odporúča oneskorenie maximálne 10 milisekúnd.
  • Obnovovacia frekvencia 120/100 Hertz
   Obnovovacia frekvencia herného televízora uvádza, koľko jednotlivých snímok sa zobrazí za jednu sekundu. Staršie televízory väčšinou vykazujú iba frekvenciu 60/50 Hertz, takže zobrazovanie rýchlych pohybov na displeji sa nerealizuje plynulo. Časté dvojité označenie obnovovacej frekvencie vyplýva zo skutočnosti, že televízne prijímače vždy zvládajú obidve frekvencie: Televízor s frekvenciou 100 Hz preto zvládne aj 120 Hz, starší, resp. výhodnejší model s 50 Hz zvládne aj 60 Hz.
  • Podpora HDR
   Technológia spracovania obrazu HDR (High Dynamic Range) zlepšuje grafiku hier vďaka širokému spektru farieb a intenzívnym kontrastom, ktoré vznikajú prostredníctvom veľkých rozdielov jasu. V kombinácii s rozlíšením 4K si tak môžete užívať vizuálne ohromujúci herný zážitok.
  • Herný režim
   Táto funkcia sa stará o nízke hodnoty latencie pri hraní tým, že sa automaticky odstavia – nepotrebné – programy na zlepšenie obrazu. Niektoré televízory majú tiež možnosť vypnúť vyhladzovanie pohybu (často označované ako technológia Motion Plus), čo tiež zlepšuje čas odozvy.
  • Podpora HDMI 2.1
   Štandard HDMI 2.1 je jediný, ktorý umožňuje prenos 4K pri frekvencii 120 Hz. Ak teda chcete naplno využiť potenciál konzol novej generácie, ako sú PlayStation 5 a Xbox Series X, mali by ste venovať pozornosť príslušným prípojkám herného televízora.
  • VRR
   VRR (Variable Refresh Rate) označuje variabilnú obnovovaciu frekvenciu, ktorá sa stará o optimálne prispôsobenie obrazovej frekvencie. Takto môžete vždy využívať najlepšie rozlíšenie pri najvyššom možnom počte snímok za sekundu (FPS) a zároveň predchádzať sekaniu a trhaniu obrazu (tearing). Veľmi známymi technológiami VRR sú FreeSync (od spoločnosti AMD) a G-Sync (od spoločnosti Nvidia); v niektorých prípadoch sú špecifikované ako samostatné funkcie herných televízorov.
  • ALLM
   Prostredníctvom ALLM (Auto Low Latency Mode) sa televízor automaticky prepne do herného režimu (s najnižšou latenciou), keď sa na konzole spustí hra. Šetrí to čas, pretože pred hraním nie je potrebné manuálne nastavenie. Samozrejme sa tým nemení nič na grafike ani reakčnom čase v hre. Dôležitejšie je teda, že televízor vôbec má herný režim.

  Zhrnutie: Staršie televízory a televízne prijímače, ktoré neboli vyslovene navrhnuté na hranie hier, dokážu len zriedkakedy reprodukovať obraz súčasných konzol, ako je PlayStation 5 alebo Xbox Series X, v plnej kvalite; navyše ich vysoké oneskorenia bránia plynulému hraniu. Pre fanúšikov konzol sa preto oplatí kúpiť herný televízor s rozlíšením 4K, ktorý disponuje frekvenciu 120 Hz, HDMI 2.1 a ďalšími funkciami.
  Aj pre hráčov počítačových hier môže byť takýto televízor vynikajúcou investíciou, aby si pre zmenu vychutnali svoje obľúbené tituly na veľkej obrazovke – a navyše z pohodlia gauča.

  2. Najlepšie herné televízory: Od základného až po špičkový prístroj

  Porovnanie rozlíšení obrazoviek
  © iStock.com/A_Z_photographer Prehľad rôznych rozlíšení obrazoviek

  Okrem požiadaviek vašej konzoly zohráva pri rozhodovaní o kúpe dôležitú úlohu aj cena herného televízora. Tí, ktorí hrajú hry len príležitostne, sa môžu uspokojiť so základným modelom, zatiaľ čo milovníci hier s príslušným rozpočtom by mali siahnuť po špičkových prístrojoch

  Upozornenie: Kvalita reprodukovaného obrazu nezávisí len od určitých hodnôt, ale vždy je výsledkom vzájomného pôsobenia rôznych faktorov, ku ktorým patrí okrem iného aj príslušná technológia obrazovky herného televízora. Televízory OLED sa vo všeobecnosti odporúčajú na hranie na konzole kvôli ich schopnosti zobrazovať hlbokú čiernu farbu a kvôli vysokým úrovniam kontrastu, ktoré s touto schopnosťou súvisia.

  V nasledujúcom texte vám ukážeme, aké vybavenie a funkcie sú bežné pre rôzne kategórie herných televízorov.

  Herné televízory pre začiatočníkov: typické znaky výbavy

  • Rozlíšenie 4K/UHD; veľmi zriedka Full HD
  • Technológia obrazovky: LCD/LED
  • Obnovovacia frekvencia 60/50 Hz
  • Štandard HDMI 2.0
  • Ďalšie možné funkcie: Podpora HDR, VRR (FreeSync/G-Sync) a ALLM (v závislosti od príslušného prístroja)
  • Cenová trieda: od približne 400 €

  Herné televízory strednej triedy: typické znaky výbavy

  • Rozlíšenie 4K/UHD
  • Technológia obrazovky: LCD/LED, QLED alebo NanoCell
  • Obnovovacia frekvencia 120/100 Hz
  • Štandard HDMI 2.0, zriedkavejšie Štandard HDMI 2.1
  • Ďalšie možné funkcie: Podpora HDR, VRR (FreeSync/G-Sync) a ALLM (v závislosti od príslušného prístroja)
  • Cenová trieda: od približne 750 €

  Herné televízory špičkovej triedy: typické znaky výbavy

  • Rozlíšenie 4K/UHD
  • Technológia obrazovky: LCD/LED, OLED, QNED alebo Neo-QLED
  • Obnovovacia frekvencia 120/100 Hz
  • Štandard HDMI 2.1
  • Ďalšie funkcie: Podpora HDR, VRR (FreeSync/G-Sync) a ALLM
  • Cenová trieda: od približne 1 200 €

  Upozornenie: Herné televízory s rozlíšením 8K sa v súčasnosti oplatia len veľmi malému počtu hráčov. Hoci konzoly novej generácie (PS5 a Xbox Series X) dokážu v zásade zobrazovať 8K, zodpovedajúce videohry sú stále raritou a takéto televízory sú ešte stále veľmi drahé.

  3. Hľadá sa zhoda: Ktorý televízor je ten správny pre moju konzolu?

  Ktorý herný televízor je najvhodnejší na hranie na hernej konzole, závisí od príslušného modelu:

  • Ak hľadáte herný televízor pre konzoly novej generácie, sú najlepšou voľbou 4K televízory s obnovovacou frekvenciou 120/100 Hz a HDMI 2.1. Okrem toho by mali prístroje vykazovať nízku latenciu s hodnotou menej ako 20 milisekúnd a podporovať určité technológie, ako napríklad HDR (High Dynamic Range), VRR (Variable Refresh Rate) a ALLM (Auto Low Latency Mode). Takto získate najlepší herný zážitok s vašou PlayStation 5 alebo Xbox Series X. Všetky znaky výbavy, ktoré by mal vykazovať špičkový televízor na hranie, nájdete spolu s vysvetlením v prvej kapitole.
  • Pri herných televízoroch pre staršie konzoly, ako napr. PlayStation 4 alebo Xbox One naproti tomu postačuje rozlíšenie Full-HD. V tomto prípade nespravíte chybu so základným modelom. Takéto televízne prijímače často disponujú rozlíšením 4K, čo je výhodné pri streamovaní filmov a seriálov, ale aj vtedy, ak si chcete v dohľadnej dobe zaobstarať novú konzolu. Okrem toho sa odporúča obnovovacia frekvencia 120/100 Hz, zatiaľ čo bez HDMI 2.1 sa dokážete zaobísť.
  • Xbox One S a PlayStation 4 Slim síce neposkytujú obraz 4K, podporujú však HDR. Preto sa obzvlášť oplatí zakúpiť televízor s odpovedajúco vysokým rozlíšením, pretože tento zvyčajne podporuje štandard HDR, ktorý zlepšuje grafiku v hre. Pomocou herného televízora strednej triedy získate to najlepšie z hore uvedených konzol.
  • Na druhej strane sa pre konzolu Xbox Series S odporúča herný televízor s rozlíšením 4K, pretože prístroj s rozlíšením Full HD nedokáže zobraziť 1 440 pixelov, ktoré sú na výstupe konzoly. Okrem toho sa oplatí staviť na displej so 120/100 Hz, zatiaľ čo podpora HDMI 2.1 nie je nevyhnutná. Preto by ste mali v závislosti od príslušného vybavenia a vášho rozpočtu siahnuť po prístroji strednej alebo vyššej triedy.
  • Televízory pre Nintendo Switch musia spĺňať len nepatrné požiadavky, pretože herná konzola je dimenzovaná len pre rozlíšenie Full HD a obnovovaciu frekvenciu 60 Hz. To isté platí pre novší OLED model konzoly Nintendo Switch. Konzolu samozrejme môžete pripojiť aj na herný televízor s rozlíšením 4K, grafika sa tým však nezlepší.

  Často kladené otázky

  Ktorý televízor je ten najlepší na hranie na herných konzolách?

  Na túto otázku sa nedá odpovedať všeobecne, ale najlepšie je odpovedať podľa použitia príslušnej konzoly: Pre modely novej generácie, napríklad pre PlayStation 5 alebo Xbox Series X, sa za najlepšiu voľbu považujú televízory so 4K s obnovovacou frekvenciou 120/100 Hz a HDMI 2.1. Dôležitá je okrem toho nízka latencia s hodnotou menej ako 20 milisekúnd a podpora technológií ako HDR (High Dynamic Range), VRR (Variable Refresh Rate) a ALLM (Auto Low Latency Mode). Pre herné konzoly, ako napríklad PS4 alebo Xbox One, naproti tomu postačuje prístroj s rozlíšením Full-HD, mal by však disponovať frekvenciou 120/100 Hz.

  Ktorý televízor sa hodí na hranie na PS5?

  Aby ste si mohli naplno vychutnať potenciál konzoly PlayStation 5, mali by ste sa pri kúpe televízora cielene zamerať na herné televízory špičkovej triedy. Za dôležité kritériá pre takéto prístroje sa považujú okrem iného rozlíšenie 4K/UHD, obnovovacia frekvencia 120/100 Hz a nízka latencia, ktorá by mala predstavovať menej ako 20 milisekúnd. Okrem toho je podstatná podpora rozhrania HDMI 2.1. 

  Čo je dôležité na hernom televízore?

  Okrem rozlíšenia (4K alebo UHD) a obnovovacej frekvencie (120 alebo 100 Hz) zohrávajú pri herných televízoroch dôležitú úlohu nízka latencia, HDMI 2.1, ako aj vybavenie rôznymi technológiami, ako napríklad HDR a VRR (Variable Refresh Rate). Pri rozhodovaní o kúpe vždy zohľadňujte aj to, ktorú konzolu budete chcieť používať: Pri modeloch novej generácie, ako PlayStation 5 alebo Xbox Series X, by ste mali staviť na špičkové vybavenie, staršie herné konzoly sú zábavné aj na zariadení základnej alebo strednej triedy.

  Akú hodnotu v Hz potrebuje herný televízor?

  To, ktorá obnovovacia frekvencia sa požaduje pre televízny prijímač, závisí od konzoly, na ktorej sa chcete hrať. Ak už disponujete hernou konzolou PlayStation 5 alebo Xbox Series X, resp. si v dohľadnej dobe chcete zaobstarať konzolu novej generácie, odporúčame kúpu televízora s frekvenciou 120/100 Hz. Ak sa naproti tomu hráte na Nintendo Switch, bude vám stačiť herný televízor s frekvenciou 60/50 Hz. Nenechajte sa zneistiť dvojitým označením obnovovacej frekvencie: Televízory s frekvenciou 100 Hertz dokážu prehrávať obsahy s frekvenciou 120 Hz, staršie, resp. výhodnejšie modely s frekvenciou 50 Hz zase obsahy s frekvenciou 60 Hz.

  Čím sa vyznačuje dobrý herný televízor – zhrnutie

  To, ktorý herný televízor je optimálny, závisí predovšetkým od technického vybavenia príslušnej hernej konzoly. Pre prístroje novej generácie, ako PlayStation 5 alebo Xbox Series X, sa odporúča herný televízor s nasledujúcimi parametrami:

  • Rozlíšenie 4K/UHD
  • Podpora HDR (High Dynamic Range)
  • Obnovovacia frekvencia 120/100 Hz
  • Podpora HDMI 2.1
  • Latencia menej ako 20 milisekúnd
  • Funkcie ako VRR (Variable Refresh Rate), herný režim a ALLM (Auto Low Latency Mode)
  • Uhlopriečka obrazovky minimálne 50 palcov

   

  Glosár

  • 4K/UHD: Rozlíšenie 4 096 x 2 160 pixlov, resp. 3 840 x 2 160 pixlov
  • HDR: Zlepšenie hernej grafiky vďaka širokému farebnému spektru a vysokým hodnotám kontrastu
  • Latencia: Časový úsek medzi výstupom príkazu pomocou riadiacej jednotky a jeho spracovaním, ako aj zobrazením na obrazovke
  • Obnovovacia frekvencia: Počet zobrazených jednotlivých snímok za sekundu
  • Herný režim: Funkcia, ktorá sa stará o nízke hodnoty latencie televízora pri hraní
  • HDMI 2.1: jediný štandard HDMI, ktorý umožňuje prenos 4K pri frekvencii 120 Hz
  • VRR: optimálne a flexibilné prispôsobovanie obrazovej frekvencie medzi konzolou a herným televízorom
  • ALLM: automatický štart herného režimu televízora, hneď ako sa spustí hra