Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Rozlíšenie 4K a UHD: Význam, spoločné znaky a rozdiely

Hľadáte nový televízor, avšak neviete, ktoré rozlíšenie je to pre vás to najlepšie? Okrem toho sa pýtate, čo znamenajú označenia 4K a UHD a ako sa od seba odlišujú? Vysvetlíme vám význam rozlíšenia obrazovky a čo presne sa skrýva za rôznymi pojmami.

1. Čo je rozlíšenie obrazovky?

Rozlíšenie obrazovky televízorov, monitorov počítačov a podobných zariadení uvádza, z koľkých obrazových bodov (pixelov) sa skladá obraz na šírku a výšku. Pritom v zásade platí: Čím viac pixelov, o to ostrejší, jemnejší a detailnejší je obraz.

Toto súvisí s takzvanou hustotou pixelov (PPI, pixels per inch). Čím viac pixelov je možné zobraziť na obrazovke, o to menšie sú jednotlivé obrazové body. Pri vysokom rozlíšení preto už nie je možné rozpoznať jednotlivé pixely, ale vytvára sa jasný celkový obraz.

Údaj o rozlíšení hrá preto dôležitú úlohu pri mnohých elektrických zariadeniach:

V nasledujúcej časti vám vysvetlíme, čo presne znamenajú rozlíšenia 4K a UHD a ako ich navzájom rozlíšite.

2. Čo znamená 4K a UHD?

Obidva pojmy 4K a UHD označujú veľmi vysoké rozlíšenie, ktoré zodpovedá približne štvornásobku rozlíšenia Full HD. Tieto pojmy sa spravidla používajú ako synonymá. Keďže sa však v skutočnosti líšia, vysvetlíme vám, čo presne znamenajú 4K a UHD.

Upozornenie: Keďže sa pojmy 4K a UHD používajú často nesprávne a ako synonymá, mali by ste pri kúpe televízora alebo monitora vždy dávať pozor na presne uvedené rozlíšenie v pixeloch.

2.1 Vysvetlenie: Čo je 4K?

Znázornenie rozlíšení obrazovky
© iStock.com/A_Z_photographer Rozdielne rozlíšenia obrazovky

Označenie 4K pôvodne pochádza z profesionálneho sektora z priemyslu filmovej a video produkcie. Preto sa v skutočnosti označuje ako DCI 4K (DCI = Digital Cinema Initiatives), čo sa čiastočne označuje aj ako Cinema 4K.

Rozlíšenie tohto štandardu predstavuje 4 096 x 2 160 pixelov a zodpovedá tak pomeru strán obrazu približne 17:9. Pretože televízory a iné prístroje na zobrazovanie obrazu majú zvyčajne pomer strán 16:9, vznikajú pri zobrazovaní skutočných obsahov 4K na monitoroch a podobných prístrojoch v hornej a dolnej časti tenké čierne pruhy, ktoré obraz prispôsobujú správnemu formátu.

2.2 Vysvetlenie: Čo je UHD?

Oproti 4K sa pojem UHD (Ultra High Definition) od začiatku používal na opis rozlíšení pre spotrebiče, pretože UHD s 3 840 x 2 160 pixelmi poskytuje typický pomer strán obrazu 16:9. Hoci je rozlíšenie pri Ultra HD o niečo nižšie ako pri 4K, v každodennom živote si tento rozdiel sotva všimnete.

Kedy sa hodí televízor s rozlíšením 4K/UHD?

Použitie televízora 4K sa hodí iba pri veľkých modeloch (od uhlopriečky minimálne 40 palcov) a/alebo krátkej pozorovacej vzdialenosti (vzdialenosť medzi televízorom a miestom, odkiaľ naň pozeráte): Čím väčší je televízor, o to väčšie sú jednotlivé obrazové body. Kombinácia veľkých prístrojov s nižším rozlíšením a malou vzdialenosťou od miesta na sedenie spôsobuje, že zobrazené obrazy vyzerajú ako rozpixelované, pretože je možné rozpoznať jednotlivé pixely. Ak je naproti tomu k dispozícii vysoké rozlíšenie, sú jednotlivé pixely výrazne menšie a vy vnímate veľmi ostré obrazy. A v relatívne malých miestnostiach potom môžete používať televízor s veľkou obrazovkou.

 

Tip: Pri kúpe hľadajte televízor s možnosťou certifikácie 4K televízora. Táto zabezpečí, že zvolený model spĺňa prísne požiadavky a pokrýva napríklad vysoké spektrum farieb, ako aj intenzívne kontrasty a perfektnú kvalitu audia.

2.3 Prehľad označení

Často sa nesprávne alebo ako synonymum používajú nielen označenia 4K a UHD: Okrem toho existuje niekoľko označení pre väčšinu rozlíšení. Zrozumiteľne sme pre vás usporiadali rôzne pojmy:

Označenie a všeobecné rozlíšenie  

Ďalšie pojmy/používané synonymá

8K
(7 680 x 4 320 px)  

UHD-2

4K
(4 096 x 2 160 px)

4K2K
DCI 4K
Cinema 4K
UHD

UHD
(3 840 x 2 160 px)

UHD-1
Ultra HD
4K UHD
4K
2160p
QFHD (Quad Full High Definition)

Full HD
(1 920 x 1 080 px)  

1080p
1080i

HD ready
(1 280 x 720 px)

720p

3. Aký obsah je k dispozícii v rozlíšení 4K?

Aby ste si s novým televízorom mohli skutočne vychutnať výhody rozlíšenia 4K, resp. UHD, je dôležité používať zdroje obrazu s vhodným vysokým rozlíšením. Predstavujeme vám prehľad vhodných formátov:

  • Streamovacie služby často ponúkajú filmy a seriály v rozlíšení 4K.

  • U mnohých poskytovateľov TV si teraz môžete objednať aj stanice s UHD.

  • Najnovšie generácie herných konzol čiastočne umožňujú rozlíšenie 4K.

  • Blu-ray v 4K/UHD poskytujú odpovedajúco detailný obraz. Na tento účel potrebujete vhodný Blu-ray prehrávač.

Čo je Upscaling?

Ak na televízore s rozlíšením 4K pozeráte film s nižším rozlíšením ako 4K, potom sa signál z televízora prepočíta a príslušne „natiahne“, aby sa zobrazovaný obraz zobrazoval na celej obrazovke. Pritom však dochádza k strate kvality, pretože niekoľko susedných pixelov zobrazuje rovnakú farbu. Pri pohľade z blízka sa obraz zdá odpovedajúco neostrý, resp. rozpixelovaný.

Televízory s funkciou Upscaling ponúkajú rôzne technológie, ktoré optimalizujú zobrazovanie videa: Jednotlivé obrazy sa pritom analyzujú a dodatočne potrebné pixely sa vypočítajú lepšie, aby sa vytvorili vyššie kontrasty, zlepšilo zobrazovanie farieb a dosiahla ideálna ostrosť a vernosť detailov.

4. Prehľad: Porovnanie všetkých rozlíšení obrazoviek

Nasledujúca tabuľka vám poskytne prehľad o rôznych rozlíšeniach obrazovky a o ich vlastnostiach:

Formát

Rozlíšenie v pixeloch  

Pomer strán  

Celkový počet pixelov (MP), cca

8K

7 680 x 4 320

16:9

33,2

4K2K

4 096 x 2 160

17:9 (cca)

8,8

UHD

3 840 x 2 160

16:9

8,3

Full HD

1 920 x 1 080

16:9

2,1

HD ready  

1 280 x 720

16:9

0,9

SD (PAL)

768 x 576

4:3

0,4

5. Zhrnutie a ďalšie aspekty kúpy

Nielen televízory s rozlíšením 4K (4K2K), ale aj s rozlíšením UHD vám poskytnú extrémne vysoké rozlíšenie obrazu. Obstaranie vhodných prístrojov sa môže oplatiť predovšetkým vtedy, keď

  • si chcete kúpiť mimoriadne veľký televízor (minimálne 40 palcov) a/alebo

  • máte k dispozícii porovnateľne menšiu vzdialenosť miesta na sedenie k vášmu TV a/alebo

  • si želáte prístroj, ktorý bude dlhodobo zodpovedať najnovšiemu stavu techniky.

Televízory UHD je už možné zakúpiť od všetkých veľkých výrobcov a sú cenovo dostupnejšie.

Ešte vyššie rozlíšenie vám oproti tomu ponúknu televízory s rozlíšením 8K. Formáty s odpovedajúco vysokým rozlíšením sú však v súčasnosti v prípade filmov a pod. ešte stále výnimkou, pretože ešte ani formáty 4K a UHD sa úplne nepresadili. Okrem toho je výber modelov slabý a tieto televízory sú ešte skutočne drahé. Odporúčame vám orientovať sa pri kúpe na modely 4K.

Okrem toho je pred výberom vhodné zohľadniť aj ďalšie kritériá. S našimi poradcami vám pomôžeme vybrať ideálny televízor pre vaše potreby!

 

Ďalšie užitočné články k téme

Často kladené otázky

Čo je lepšie: 4K alebo Ultra HD?

Rozlíšenie 4K je s 4 096 x 2 160 pixelmi nepatrne vyššie ako rozlíšenie Ultra HD s 3 840 x 2 160 pixelmi. Pojmy sa často používajú nesprávne a ako synonymá. V našom poradenstve sme detailne zhrnuli všetky rozdiely medzi 4K a UHD.

Čo je lepšie: UHD alebo HD?

Vyššie rozlíšenie poskytuje UHD s 3 840 x 2 160 pixelmi. Full HD poskytuje oproti tomu štvrtinu obrazových bodov (1 920 x 1 080 pixelov) a HD ready len 1 280 x 720 pixelov.

Aké rozlíšenie je 2 560 x 1 440 pixelov?

Rozlíšenie 2 560 x 1 440 pixelov sa označuje ako WQHD (Wide Quad High Definition). Pokiaľ ide o kvalitu, nachádza sa WQHD medzi Full HD (1 920 x 1 080 pixelov) a UHD (3 840 x 2 160 pixelov).

Aké rozlíšenie má Full HD?

Obraz v kvalite Full HD poskytuje rozlíšenie 1 920 x 1 080 pixelov.