Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Podsvietenie TV: Takto ním môžete TV dodatočne vybaviť!

Chcete svoj televízor uviesť na scénu pomocou podsvietenia TV – neviete však, aké máte možnosti a aké sú rozdiely medzi systémami podsvietenia? V našom poradenstve pri kúpe vám s tým pomôžeme!

1. Prečo je podsvietenie TV užitočné?

Televízor s podsvietením
© iStock.com/onurdongel Televízor s podsvietením sa stará aj o prirodzené osvetlenie miestnosti.

Prehľad

Najdôležitejšie aspekty pri výbere podsvietenia TV:

 • Podsvietenie TV zmierňuje namáhanie očí.

 • Existujú jednoduché podsvietenia vhodné pre Smart Home, ako aj snímačmi podporované, dynamické podsvietenia.

 • Väčšina systémov sa montuje na zadnú stranu televízora.

Ak je televízor jediným zdrojom svetla v miestnosti, potom sa vaše oči pri sledovaní televízora alebo pri hrách namáhajú a rýchlo sa unavia. Ak je priestor naproti tomu príliš svetlý, je to na úkor atmosféry domáceho kina. Podsvietenie TV je pre vás perfektným riešením. Keď sa rozhodnete pre variant, ktorý sa farebne prispôsobuje obrazovke, postaráte sa aj o optické rozšírenie televízneho obrazu mimo plochy obrazovky.

Všimnite si: Iba televízory výrobcu Philips majú integrované podsvietenie TV (takzvaný Ambilight). Všetky ostatné televízory však ním môžete rýchlo a jednoducho dodatočne vybaviť.

Prehľad všetkých výhod:

 • šetrí zrak,

 • farebné nepriame osvetlenie miestnosti,

 • optické rozšírenie obrazu televízora.

2. Ktoré podsvietenie je pre mňa vhodné?

Podsvietenia TV je možné rozdeliť zhruba do troch kategórií. Výber variantu, pre ktorý sa rozhodnete, závisí od požiadaviek a rozsahu funkcií, ktoré má podsvietenie televízora ponúkať.

2.1 Cenovo výhodné a jednoduché: Jednofarebné LED pásiky

Cenovo výhodnými variantmi sú jednofarebné LED pásiky, ktoré sa prilepia na zadnú stranu televízora. Jednofarebné LED pásiky môžu svietiť vždy len jednou farbou.

Mnohé systémy sa napájajú elektrickým prúdom prostredníctvom USB prípojky, takže budete potrebovať len voľný slot na televízore. Týmto spôsobom je svetlo spojené s prevádzkou televízora a súčasne sa s ním zapína a vypína. U mnohých modelov je súčasťou balenia aj diaľkové ovládanie, takže môžete meniť farbu a režim svetla.

2.2 Ovládateľné: Inteligentné podsvietenie TV

Okrem jednoduchých LED pásikov existujú aj varianty, ktoré je možné integrovať do vášho Smart Home a príslušne ich ovládať. Väčšinu inteligentných podsvietení TV tvoria taktiež LED pásiky, tieto však disponujú WLAN alebo štandardom ZigBee, prostredníctvom ktorých je možné ovládať aj iné inteligentné prístroje v domácej sieti, ako napríklad termostaty alebo zvyšné osvetlenie. Alternatívou sú inteligentné svetelné lišty, ktoré môžete umiestniť v dolnej časti televízora: Namiesto LED pásikov sa pritom používajú voľne polohovateľné osvetľovacie trubice. Inteligentné podsvietenie pre televízor môžete ovládať prostredníctvom aplikácie alebo hlasovými povelmi. Cenovo ležia tieto modely v strednej kategórii. Aj väčšina týchto variantov dokáže svietiť vždy len jednou farbou.

2.3 Kráľovská trieda: Snímačmi podporované podsvietenie so zmenou farby

Podsvietenie TV s LED pásikmi
Televízor je možné jednoducho dodatočne vybaviť LED pásikmi.

Náruživí filmoví nadšenci a hráči dokážu oceniť podsvietenie, ktoré sa zakaždým automaticky prispôsobí farbe obrazu na displeji. Ďalším dôležitým rozdielom okrem dynamickej zmeny svetla je viacfarebnosť: Určité oblasti LED pásika sa môžu ovládať nezávisle od seba, tak aby svietili rozličnými farbami.

Ako fungujú snímačmi podporované podsvietenia TV?

 1. Pri týchto modeloch sa televízny obraz zvyčajne zaznamenáva pomocou kamery.

 2. Zaznamenané informácie o obraze sa prenesú na osvetlenie.

 3. Jas a farba osvetlenia sa synchronizujú s televíznym obrazom.

Vďaka dynamickému prispôsobovaniu osvetlenia televíznemu obrazu dochádza k optickému dojmu, ako keby sa televízny obraz rozširoval cez okraje obrazovky.

3. Na čo dávať pozor pri výbere podsvietenia TV?

Pri výbere podsvietenia TV by ste mali bezpodmienečne prihliadať na dôležité vlastnosti. Okrem toho si dávajte pozor na nasledovné:

 • Dĺžka LED pásikov: Pri výbere dĺžky by ste sa mali uistiť, aby všetky strany televízora mohli byť vybavené LED diódami. Týmto spôsobom sa postaráte o mimoriadne rovnomerné osvetlenie za televízorom.

 • Stmievateľnosť: Mnohé podsvietenia sa môžu líšiť aj pokiaľ ide o jas.

 • Ovládanie: Niektoré osvetlenia je možné ovládať prostredníctvom diaľkového ovládania. Okrem toho existujú modely, ktoré je možné integrovať do siete ako súčasť inteligentnej domácnosti (Smart Home) prostredníctvom protokolu ZigBee a ovládať ich pomocou aplikácie. Mnohé osvetlenia vám taktiež umožňujú ich ovládanie prostredníctvom hlasových asistentov, ako je Siri alebo Alexa.

 • Farby: Dôležité je okrem toho, koľko farieb je k dispozícii pre osvetlenie. Rozhodujúcim faktorom je aj to, či svetlo môže naraz svietiť iba jednou farbou a či sa prispôsobuje dianiu na obrazovke.

 • Napájanie elektrickým prúdom: Väčšina osvetlení sa napája elektrickým prúdom prostredníctvom USB prípojky na televízore. Výhodou pritom je, že kábel osvetlenia môžete skryť za televízor. Toto je praktické predovšetkým u televízorov, ktoré sú namontované na stene. Ak sa však osvetlenie napája prostredníctvom bežného sieťového pripojenia, môžete ho používať aj pri vypnutom televízore.

Niektoré druhy osvetlenia poskytujú ďalšie doplnky, ako napríklad funkciu časovača, rôzne režimy blikania alebo prehrávanie hudby počas prevádzky. Aj keď väčšina LED pásikov disponuje samolepiacou zadnou stranou, existujú okrem toho osvetlenia, ktoré je možné upevniť na zadnú stranu televízora pomocou príchytiek. Tento druh upevnenia má výhodu v tom, že osvetlenie môžete v prípade potreby bez zanechania zvyškov (lepidla) odstrániť.

 

Ďalšie užitočné články k téme

FAQ

Aký prínos má podsvietenie televízora?

Podsvietenie televízora vytvára prirodzené svetlo a zabraňuje tým prejavom únavy očí. Obzvlášť kvalitné je snímačmi podporované podsvietenie, ktoré automaticky prispôsobuje farby a jas obrazu televízora. Pri týchto modeloch dochádza k efektu optického rozšírenia obrazu cez okraje televízora. Všetko, čo potrebujete vedieť o osvetľovacích systémoch, nájdete v našom poradenstve pri kúpe.

Aké druhy podsvietení televízorov existujú?

Na výber máte medzi jednoduchými LED pásikmi, systémami Smart Home alebo osvetleniami, ktoré dokonca synchronizujú svoje farebné zobrazenie s obrazom televízora prostredníctvom snímačov. V našom poradenstve pri kúpe sa môžete informovať o najdôležitejších vlastnostiach podsvietení televízorov.

Čo je dôležité pri výbere podsvietenia televízora?

Informujte sa o tom, ako môžete ovládať podsvietenie televízora – napríklad pomocou diaľkového ovládania alebo prostredníctvom aplikácie v prostredí vášho Smart Home. Aj možnosť stmievania svetla a zmeny farby podsvietenia sú dôležitými vlastnosťami. Viac podrobností nájdete v našom poradenstve pri kúpe!