Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Nahrávanie prostredníctvom USB: priame nahrávanie televízneho programu

Chcete si nahrať televíznu reláciu, ale nemáte prijímač s pevným diskom? Veľa TV prijímačov poskytuje integrovanú funkciu nahrávania, tzv. nahrávanie prostredníctvom USB. Ukážeme vám, ako to funguje.

1. Čo je to nahrávanie prostredníctvom USB?

Diaľkové ovládanie s televízorom v pozadí
© iStock.com/deepblue4you Pomocou nahrávania prostredníctvom USB si môžete nahraté seriály a filmy pozrieť v želanom čase.

Nahrávanie prostredníctvom USB je praktická funkcia, pomocou ktorej si môžete TV program nahrať priamo pomocou televízora a uložiť si ho. Môžete si nahrať napríklad svoju obľúbenú reláciu alebo film a pozrieť si ich neskôr v ľubovoľnom čase. Na rozdiel od nahrávania pomocou DVD rekordéra alebo rekordéra s pevným diskom, prípadne prijímača s pevným diskom je možné program nahratý pomocou nahrávania prostredníctvom USB prehrávať iba na tom televízore, pomocou ktorého bol záznam uskutočnený. Tým budú realizované nevyhnutné požiadavky ohľadom ochrany proti kopírovaniu.

Možnosti nahrávania prostredníctvom USB sú rôzne, ale závisia aj od príslušnej televíznej stanice alebo vybranej streamovacej platformy alebo platenej televíznej stanice:

 • Programy verejno-právnej televízie sa môžu spravidla nahrávať prostredníctvom USB bez obmedzení.

 • Súkromné televízne stanice nahrávanie čiastočne obmedzujú. Takto je zvyčajne možné bez problémov zaznamenať program v jednoduchom rozlíšení (SD), zatiaľ čo programy v HD kvalite sa čiastočne nedajú nahrať alebo sa dajú nahrať iba s obmedzeniami: často je napríklad znemožnené požitie funkcie Timeshift (zastav, pretoč, pusti znovu), ktorá umožňuje prehrávanie iba v stanovenom čase alebo sú niektoré relácie z nahrávania úplne vylúčené.

 • Streamovacie platformy a platená televízia zvyčajne vyžadujú použitie vlastných prijímačov.

Čo je to Timeshift?

Pojmom Timeshift sa označuje časovo posunuté prehrávanie aktuálne bežiaceho programu: to vám umožní film zastaviť, aby ste napr. mohli uskutočniť telefonický hovor, a potom pokračovať v jeho sledovaní od príslušného miesta. Okrem toho sa dá pri funkcii Timeshift čiastočne preskočiť reklama. Závisí to však od príslušnej televíznej stanice, rovnako ako eventuálne nastavené obmedzenie maximálnej dĺžky prestávky.

Okrem toho je čiastočne podporované aj súčasné nahrávanie a prehrávanie prostredníctvom USB. Takto si môžete pozrieť starú nahrávku a počas toho si môžete nahrávať ďalšiu reláciu. Alebo máte možnosť pozrieť si reláciu v televízore, zatiaľ čo si iný program nahrávate. Závisí to však od príslušného tunera vášho televízora:

 • Dvojitý tuner: nahrávanie a sledovanie dvoch relácií v televízii (súčasne)

 • Duálny tuner: podporuje dva z troch druhov príjmu (DVB-T, DVB-C, DVB-S), môže však prehrávať alebo nahrávať iba jednu reláciu

 • Trojitý tuner: podporuje všetky tri druhy príjmu, môže však prehrávať alebo nahrávať iba jednu reláciu

 • Dvojitý-trojitý tuner: podporuje všetky tri druhy príjmu a umožňuje súčasné prezeranie a nahrávanie relácie

Viac informácií o tejto téme vám ponúkne naše poradenstvo k tunerom.

2. Nevyhnutné vybavenie

Okrem televízie, ktorá podporuje nahrávanie prostredníctvom USB, potrebujete aj vhodné pamäťové médium.

TV prístroje s nevyhnutnou USB prípojkou môžete rozpoznať na základe označení, ako sú

 • USB Rec/Play

 • USB-Recording

 • Nahrávanie prostredníctvom USB

 • PVR (osobný videorekordér)

 • DVR (digitálny videorekordér)

Ako pamäť sú spravidla vhodné

Tip: vždy prihliadajte na to, ktorú pamäť podporuje váš televízor, pretože veľa zariadení umožňuje nahrávanie iba na pevný disk.

Okrem druhu pamäťového média hrajú dôležitú úlohu aj príslušné špecifikácie:

 • Rýchlosť: aby bolo možné bez problémov realizovať nahrávanie a prehrávanie, požaduje sa rýchlosť čítania minimálne 20 Mbit za sekundu. Okrem toho musí byť rýchlosť zápisu spravidla minimálne 34 Mbit za sekundu. Okrem toho je dôležité, aby mal zvolený pevný disk alebo pamäťový kľúč aspoň štandard USB 2.0.

 • Veľkosť pamäte: dostupná kapacita pamäte musí byť dostatočne veľká na to, aby bolo možné vysielanie zaznamenať kompletne. To platí aj v prípade, ak si chcete nahrať viac filmov. Okrem toho niektorí výrobcovia požadujú minimálnu veľkosť pamäte. V zásade platí, že v závislosti od dĺžky, formátu pamäte a kompresie, ako aj formátu (SD alebo HD) je na nahrávanie potrebných niekoľko gigabajtov. Pri priemernej hodnote 70 MB za minútu sú na hodinové vysielanie potrebné približne 4 GB kapacity pamäte.

 • Typ pamäte: na nahrávanie prostredníctvom USB odporúčame použiť pevný disk SSD. Tieto disky sú rýchle, kompaktné a majú nízku spotrebu el. energie. Pri výbere dbajte nielen na veľkosť pamäte, ale aj na formát pevného disku: 2,5-palcové modely sú menšie a sú napájané cez výstup USB, zatiaľ čo 3,5-palcové pevné disky SSD vyžadujú externé napájanie.

Tip: mnoho televízorov ponúka viaceré USB prípojky. Ak je napájanie nedostatočné alebo zaznamenávanie nefunguje ideálne, použite zásuvku s jedným z nasledujúcich nápisov: HDD, REC, Recording, PVR.

3. Tip: nahrávanie funguje takto

Zaznamenávanie pomocou nahrávania prostredníctvom USB spravidla funguje v dvoch jednoduchých krokoch:

 1. Pevný disk pripojte k televízoru. Tento automaticky rozpozná pamäť a na želanie spustí pôvodné nastavenie. Nezabudnite, že pevný disk sa kompletne vymaže a nanovo naformátuje. Preto si vopred zazálohujte svoje dáta.

 2. Pomocou EPG (electronic program guide) si vyberte vysielanie, ktoré sa má nahrávať. Môžete ručne upraviť presný čas začiatku a konca záznamu. Okrem toho môžete jednoducho zaznamenávať práve sledovaný program.

Alternatívne môžete aj sami stanoviť, z ktorej stanice a v akom čase by sa malo nahrávať. Televízor pri tom nemusí byť zapnutý, postačí pohotovostný režim.

Ak by ste chceli nahrávať TV program, no váš televízor nepodporuje nahrávanie prostredníctvom USB a vy si nechcete kúpiť nový TV prístroj, môžete siahnuť aj po prijímači s pevným diskom.

 

Ďalšie užitočné články k téme

FAQ

Ako funguje nahrávanie prostredníctvom USB?

Pri nahrávaní prostredníctvom USB môžete TV program zaznamenať prostredníctvom EPG na pamäťové médium. Signál sa pri tom zaznamená priamo cez integrovaný tuner televízora. 

Čo znamená nahrávanie prostredníctvom USB pri TV?

Označenie nahrávanie prostredníctvom USB uvádza, že pomocou vášho televízora môžete zaznamenať TV program na USB kľúč alebo externý pevný disk.

Ktorý externý pevný disk je vhodný na nahrávanie prostredníctvom USB?

Ideálne sú pevné disky SSD s veľkosťou 2,5 palcov: Sú malé, pracujú ticho a nepotrebujú žiadne externé napájanie prúdom. Okrem toho sa odporúča najväčšia možná pamäťová kapacita. Od nás získate všetky informácie o výbere vhodného pevného disku.

Môžem si pomocou USB kľúča nahrať TV program?

Vo všeobecnosti je možné použiť USB kľúč, aj keď niektoré televízory vyžadujú na nahrávanie prostredníctvom USB použitie externého pevného disku.