HDD alebo SSD? Toto je najlepší pevný disk pre vás
Chcete si kúpiť pevný disk alebo nový počítač, ale neorientujete sa v džungli technológií? Žiadny problém! Prezradíme vám, či sa vám ako pevný disk oplatí viac HDD alebo SSD disk.
1. HDD alebo SSD – ktorý typ pevného disku je lepší?
Hard Disk Drive (HDD) a Solid State Drive (SSD) sú dva rozdielne typy zariadení na ukladanie dát, ktoré sa odlišujú nielen spôsobom fungovania, ale aj svojimi vlastnosťami:
Pevné disky HDD sú cenovo výhodnejšie pri obstaraní ako disky SSD a disponujú vyššou maximálnou kapacitou – sú k dispozícii až so 16 terabajtmi pamäťového miesta. Tieto magnetické pevné disky sú ideálne na ukladanie veľkého množstva dát, ako sú fotky a videá. Všetky podrobnosti o výhodách a nevýchodách pevných diskov HDD sa dozviete tu.
Pevné disky SSD pracujú rýchlejšie a tichšie ako pevné disky HDD, okrem toho sú menšie a ľahšie. Preto sa vynikajúco hodia ako pevný disk na inštaláciu operačného systému a ďalších programov alebo na použitie v mobilných zariadeniach, ako sú notebooky. Na tomto mieste nájdete podrobné informácie o pevných diskoch SSD.
HDD alebo SSD? V ideálnom prípade ich kombinácia!
Ktorý z oboch typov pevných diskov je pre vás najlepší, závisí od toho, na čo chcete pevný disk SSD alebo HDD používať. Pri mnohých desktopových počítačoch a notebookoch sa tieto rozdielne technológie navzájom kombinujú: na rýchlejší pevný disk SSD sa inštaluje operačný systém a programy, zatiaľ čo pevný disk HDD slúži ako úložné miesto pre veľké množstvá dát.
Tak môžete svoj počítač rýchlo spustiť a obsluhovať bez toho, aby ste sa spoliehali len na drahé pevné disky SSD.
V ideálnom prípade nie je teda otázkou, či budete používať pevný disk HDD alebo SSD, ale len to, ako na pamäťových médiách rozložíte svoje dáta.
1.1 Použitie a výhody pevných diskov HDD
HDD (Hard Disk Drive) je mechanický pevný disk: informácie sa ukladajú na rotujúce magnetické kotúče, ktoré sa čítajú snímačom na pohyblivom ramene. Tieto pamäťové médiá sú teda náchylné na poškodenie v dôsledku otrasov. Okrem toho pracuje Hard Disk Drive pomerne malou rýchlosťou, čoho dôsledkom môžu byť dlhé časy načítavania – napríklad pri spúšťaní počítača alebo pri vykonávaní programov. Bežné pevné disky HDD vykazujú rýchlosť zápisu a čítania 5 400 alebo 7 200 otáčok za minútu (ot./min).
Magnetický pevný disk však ponúka mnoho výhod, ak chcete archivovať veľké množstvá dát:
Pevné disky HDD (Hard Disk Drive) sú podstatne cenovo výhodnejšie ako disky SSD, čo sa prejaví práve vtedy, keď sú potrebné veľké kapacity.
Maximálnu pamäťovú kapacitu pevných diskov HDD (16 terabajtov) doteraz modernejšie pevné disky SSD nedosahujú.
V prípade poškodenia sa môžu dáta magnetického pevného disku ešte zachrániť pomocou špeciálnych nástrojov.
Najlepší pomer ceny a výkonu ponúka pevný disk HDD ako...
...interný pevný disk na ukladanie veľkých objemov dát, ako sú hudba, fotografie a videá na desktopovom počítači alebo na veľkých notebookoch.
...externý pevný disk na (dlhodobú) archiváciu dát, vlastný filmový archív alebo rozsiahle zbierky médií, ako je digitálna hudobná knižnica, respektíve ako záloha (bezpečnostná kópia).
1.2 Použitie a výhody pevných diskov SSD
Pevný disk SSD (Solid State Drive) je v porovnaní s pevným diskom HDD modernejšou technológiou pevných diskov. Jeho najväčšou prednosťou je vysoká rýchlosť: Časy prístupu sa skracujú vďaka vysokým dátovým rýchlostiam, takže počítač sa veľmi rýchlo rozbehne a programy sa tiež vykonávajú rýchlo.
Okrem toho je disk SSD o čosi odolnejší ako HDD, pretože neobsahuje žiadne mechanické a pohyblivé súčiastky. Tým sú pevné disky SSD (Solid State Drive) odolné voči otrasom a pracujú takmer nehlučne. Dáta sa tu ukladajú – podobne ako v prípade USB diskov – do viacerých tzv. flash pamätí.
Informácia: aktuálne je možné na pevný disk SSD ukladať dátové objemy až 4 terabajty – avšak za vyššiu cenu, ako je to v prípade diskov HDD. Preto má zakúpenie rýchleho pevného disku zmysel predovšetkým vtedy, keď sú potrebné malé až stredné pamäťové kapacity a rýchly prístup.
Všetky výhody pevného disku SSD prehľadne:
Vysoká rýchlosť čítania: veľmi rýchle spúšťanie počítača a rýchle vykonávanie programov
Žiadne mechanické súčiastky: odolný voči nárazom a otrasom
Malý a ľahký: ideálny pre mobilné zariadenia a ako prenosný externý pevný disk
Nízka spotreba energie: úsporné pevné disky SSD umožňujú dlhšiu výdrž batérie notebooku ako disky HDD
Kedy sa oplatí zakúpiť a používať pevný disk SSD namiesto pevného disku HDD?
V rámci desktopového počítača alebo notebooku je pevný disk SSD (Solid State Drive) ideálny ako pamäťové miesto pre operačný systém a všetky programy – aj staré počítače sa dajú týmto spôsobom upgradovať a zrýchliť.
Ako externý pevný disk na rýchlu výmenu je najlepšou voľbou pevný disk SSD (Solid State Drive).
Najväčšou nevýhodou pevného disku SSD je jeho vysoká cena. Okrem toho sa dáta poškodenej pamäte spravidla už nedajú prečítať špeciálnymi nástrojmi, ako je tomu v prípade diskov HDD. Z tohto dôvodu by ste sa nemali pri dlhodobej archivácii svojich dát spoliehať výlučne na pevné disky SSD, ale mali by ste používať aj pevný disk HDD.
1.3 Hybrid: SSHD
Alternatívu ku kombinácii pevného disku SSD a HDD vo forme dvoch pevných diskov predstavuje Solid State Hybrid Drive (SSHD). Tu sa pevný disk HDD dopĺňa pamäťou flash (ako pri pevnom disku SSD), čím sa prednosti oboch technológií spoja do jedného zariadenia. Tieto výhody sú však v porovnaní s jednotlivými technológiami len obmedzené.
Pevný disk SSHD...
...pracuje rýchlejšie ako pevný disk HDD, avšak pomalšie ako pevný disk SSD.
...je cenovo výhodnejší ako pevný disk SSD, ale (často) drahší ako pevný disk HDD.
...má dlhšiu životnosť ako pevný disk SSD, avšak nedosahuje trvanlivosť pevného disku HDD.
Všeobecne sa použitie pevného disku SSHD odporúča vtedy, ak potrebujete rýchly a cenovo dostupný pevný disk s mierne zvýšenou životnosťou.
Nakoľko sa vám oplatí obstaranie pevného disku SSHD, je primárne závislé od vašich používateľských návykov:
Často používané dáta sa neukladajú len na pevný disk HDD, ale aj do flash pamäte. Programy, ktoré spúšťate pravidelne, sa tak dajú vykonávať veľmi rýchlo. Aj spúšťanie počítača by sa malo po niekoľkých spusteniach zrýchliť, pretože na to potrebné súbory sa tiež ukladajú na pevný disk SSD.
- Ak naproti tomu používate veľmi rozdielne aplikácie a dáta, neprofitujete z rýchlej technológie pamäte flash.
Ďalšie užitočné články k téme
- Aký je rozdiel medzi laptopom a notebookom?
- Poradenstvo pri kúpe notebooku: ktorý notebook je pre vás vhodný?
- MacBook Pro alebo MacBook Air – ktorý je pre mňa vhodnejší?
- Tablet alebo notebook: čo je lepšie?
- Porovnanie veľkostí tabletov – ktorá uhlopriečka displeja je optimálna?
- i5 alebo i7: ktorý procesor je lepší?
- HDD alebo SSD? Toto je najlepší pevný disk pre vás
- Notebook alebo počítač: Čo je lepšie?
- Veľkosti notebookov: Aké sú k dispozícii a ktorý model je pre mňa vhodný?
FAQ
Čo je lepšie: HDD alebo SSD?
Či je pre vás lepším pamäťovým médiom pevný disk SSD (Solid State Drive) alebo pevný disk HDD (Hard Disk Drive), závisí od toho, na čo chcete pevný disk používať: pevné disky HDD sa vynikajúco hodia aj na dlhodobé archivovanie veľkých objemov dát, pretože vykazujú najväčšiu maximálnu kapacitu pamäťového miesta a sú cenovo dostupnejšie ako pevné disky SSD (Solid State Drive). Pevný disk SSD naproti tomu boduje krátkymi časmi prístupu, ktoré umožňujú rýchlu prácu s programami. Okrem toho je odolný, ľahký a tichý.
Prečo sa pevné disky SSD kombinujú s pevnými diskami HDD?
Spojením oboch technológií pracuje váš počítač rýchlo a spoľahlivo, technológie sú zároveň cenovo dostupné a umožňujú archivovať veľké objemy dát. Nemusíte sa tak rozhodovať medzi pevným diskom HDD a SSD a využijete výhody oboch technológií:
Vďaka vysokej rýchlosti je pevný disk SSD ideálny ako pamäťové miesto pre operačný systém a vaše programy– pri spúšťaní a interakcii s počítačom je tak možné vyhnúť sa dlhým čakacím dobám.
Pevné disky SSD majú menšiu kapacitu a vysokú cenu, v prípade poškodenia sa uložené dáta okrem toho sotva dajú zachrániť. Preto je ako druhý pevný disk vhodný HDD, na ktorom sa dajú dlhodobo archivovať hudba, fotografie a videá.
Čo mám ukladať na SSD a čo na HDD?
Aby ste využili výhody oboch typov pevných diskov, mali by ste softvér a dáta rozdeliť na počítači takto:
Operačný systém a všetky programy nainštalujte na rýchly pevný disk SSD, aby ste využili jeho vysokú rýchlosť.
Pevný disk HDD naproti tomu funguje ako trvalé veľkokapacitné úložisko pre hudbu, fotografie, videá a iné dokumenty.