Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Veľkosti notebookov: Aké sú k dispozícii a ktorý model je pre mňa vhodný?

Pri toľkých rôznych veľkostiach notebookov nie je ľahké rozhodnúť sa, ktorý si kúpiť: Predstavíme vám jednotlivé modely a ukážeme vám, aká uhlopriečka obrazovky v centimetroch sa skrýva za údajmi v palcoch. Okrem toho vám poskytneme užitočné informácie, ktoré vám pomôžu nájsť správnu veľkosť notebooku pre váš individuálny účel použitia.

1. Veľkosti notebookov: Rôzne možnosti

Veľkosť notebooku sa zvyčajne udáva v palcoch a popisuje uhlopriečku obrazovky. Rám sa nepočíta a môže pridať niekoľko centimetrov, z čoho vyplýva väčšia celková dĺžka a šírka. Tento aspekt zohráva rozhodujúcu úlohu najmä s ohľadom na priestor, ktorý máte k dispozícii na vašom písacom stole. Mali by ste si tiež zvážiť, či môžete príslušný formát prepravovať bez obmedzení, ak napríklad používate notebook na pracovné účely alebo ho zo súkromných dôvodov často používate na rôznych miestach.

V nasledujúcej časti nájdete prehľad najbežnejších údajov v palcoch pre notebooky vrátane ich príslušnej veľkosti v centimetroch

Údaj v palcoch  

Diagonála obrazovky v cm

10

25,40

11

27,94

12

30,48

13

33,02

14

35,56

15

38,10

16

40,64

17

43,18

18

45,72

19

48,26

20

50,80

Pokiaľ ide o dĺžku a šírku notebookov, nie je možné vysloviť žiadne všeobecne platné hodnotenia, pretože tieto sú veľmi závislé od príslušného pomeru strán. Preto sa odporúča, aby ste si pozorne preštudovali príslušný opis výrobku.

Zriedkavo nájdete aj zariadenia s uhlopriečkou obrazovky menšou ako 10 palcov. Okrem toho varianty s uhlopriečkou od 10 do 13 palcov patria striktne do kategórie notebookov, modely s uhlopriečkou od 15 palcov do kategórie laptopov. V súčasnosti však už výrobcovia zvyčajne nerozlišujú medzi týmito dvoma pojmami.

Dôležité pri kúpe tašky na notebook: V prípade príslušenstva, ako sú tašky na notebook, sa v opise výrobku často uvádza, pre koľko palcové notebooky sú určené. Keďže sa rám nezapočítava do uhlopriečky obrazovky, pri kúpe ochrannej tašky na notebook sa odporúča prístroj kompletne zmerať, aby sa zaručila optimálna rozmerová vhodnosť.

2. Ktorá veľkosť notebooku má zmysel pre môj účel použitia?

Porovnanie veľkostí notebookov
Pri rozhodovaní sa o konkrétnej veľkosti notebooku záleží predovšetkým na požadovanom účele použitia.

Výber veľkosti notebooku závisí od toho, či pre váš skutočný účel použitia preferujete veľkú alebo malú obrazovku a ako často budete notebook prenášať. Najčastejšie sa používajú modely od 10 do 17 palcov a preto sme pre vás nižšie zhrnuli oblasti použitia týchto variantov.

Mobilné použitie notebooku
Najmä ak notebook často používate na cestách, nemal by byť príliš veľký.

Notebooky s 10-palcovou obrazovkou

Tieto prístroje sa ideálne hodia vtedy, keď ste často na cestách a chceli by ste na nich vybavovať menšie úlohy. Môžete napríklad písať krátke texty alebo si robiť poznámky vo vlaku či v lietadle. Nízka hmotnosť, ako aj kompaktné rozmery robia z notebooku ideálneho sprievodcu. Pre aplikácie, ako sú spracovanie obrázkov a videí, sú tieto modely samozrejme menej vhodné z dôvodu malej obrazovky.

Notebooky s 11-palcovou obrazovkou 

Podobne ako pri 10-palcových variantoch nie je problém vziať si zariadenie s touto veľkosťou so sebou na cesty. Štandardné funkcie je možné vykonávať bez problémov a vďaka trochu väčším rozmerom aj pohodlnejšie. Ak chcete vybavovať úlohy nad rámec bežných aplikácií, ako písanie e-mailov, je však zvyčajne lepšou voľbou väčší model.

Herný notebook s veľkou obrazovkou
© iStock.com/mixetto Najmä hráči hier by mali siahnuť po zariadení s veľkou uhlopriečkou obrazovky, aby mohli bez väčšej námahy sledovať všetky pohyby počas hry.

Notebooky s 12-palcovou obrazovkou

12-palcové notebooky predstavujú ideálnu voľbu, ak sú pre vás dôležité nielen flexibilita, ale aj pohodlná manipulácia pri vykonávaní rôznych funkcií. Tieto notebooky sa svojou veľkosťou síce radia do strednej triedy, sú však také kompaktné, že sa dajú pomerne pohodlne prepravovať. Okrem toho sú tieto modely vhodné aj pre úlohy, pri ktorých musíte byť schopní aj bez väčšej námahy rozpoznať detaily: Toto sa týka v prvom rade spracovania obrázkov a videí.

Notebooky s 13-palcovou obrazovkou

Tieto zariadenia predstavujú dobrú voľbu ako pracovné notebooky na písacom stole. Obrazovka je dostatočne veľká na to, aby ste na notebooku bez väčšej námahy zvládli každodenné písanie a vykonávanie iných úloh. Aj túto veľkosť notebooku je obvykle možné uschovať a prepravovať v ruksaku. Majte pri tom na pamäti, že modely s 13-palcovou uhlopriečkou majú spravidla aj o niečo vyššiu hmotnosť ako menšie varianty.

Notebooky so 14-palcovou obrazovkou

14-palcové modely patria k štandardným veľkostiam notebookov, pretože pre väčšiu časť používateľov pokrývajú dostatočný rozsah oblastí používania. Aj tieto sa pomerne jednoducho prepravujú a umožňujú prácu so všetkými kancelárskymi aplikáciami. Ak chcete vytvárať komplikované grafiky a prezentácie plné detailov, môže byť však tento variant prípadne príliš malý.

Notebooky s 15-palcovou obrazovkou

Ak by sa mal váš notebook používať okrem iného aj na hranie hier, mal by mať minimálne 15 palcov. Hoci veľkosť je v tejto oblasti použitia oveľa menej dôležitá ako výkon zariadenia, stále však zohráva rozhodujúcu úlohu pri zabezpečovaní toho, aby ste dokázali rýchlo a ľahko rozpoznať akékoľvek pohyby v hre. Aj spracovanie obrázkov a videí ide s týmito modelmi jednoducho. Na prepravu sú 15-palcové notebooky taktiež vhodné, aj keď sú zvyčajne spojené s nemalou hmotnosťou a vyžadujú pomerne veľa miesta.

Notebooky so 16-palcovou obrazovkou

16-palcové modely výrazným spôsobom zjednodušujú spracovanie obrázkov a videí a vďaka prehľadnému zobrazeniu uľahčujú aj vyhľadávanie určitých textových pasáží. Keďže rozmery zvyčajne nie sú príliš kompaktné, hodia sa tieto varianty predovšetkým na použitie doma alebo na pracovisku a nie na prepravu.

Notebooky so 17-palcovou obrazovkou

Milovníci hier a filmov si so 17-palcovým notebookom prídu na svoje: Vďaka veľkému rozmeru uhlopriečky obrazovky je možné bez problémov rozpoznať detaily, takže sa zážitok z hier a filmov dostane na novú úroveň. Oveľa jednoduchšia je aj práca, pretože môžete umiestniť dve okná vedľa seba, čím získate lepší prehľad a ušetríte čas. Aj tu sa odporúča umiestniť notebook na príslušné miesto použitia. Vzhľadom na pomerne vysokú hmotnosť a veľké rozmery je menej vhodný na používanie na cestách.

Dôležité: Ak notebook používate výhradne doma, nie je nevyhnutne potrebné vybrať si model s najväčšou uhlopriečkou obrazovky. S odpovedajúcim príslušenstvom, ako napríklad klávesnica, externý monitor a počítačová myš je možné pohodlne ovládať aj menšie varianty. Pamäť RAM, pevný disk a procesor zariadenia zohrávajú v tomto prípade oveľa dôležitejšiu úlohu.

 

Ďalšie užitočné články k téme

Často kladené otázky

Akú veľkosť notebooku potrebujem?

Pri výbere správnej veľkosti notebooku záleží na vami požadovanej oblasti použitia: Ak ste často na cestách a notebook chcete používať výhradne pre štandardné funkcie, ako sú kancelárske aplikácie, postačia vám malé modely s 10-palcovou uhlopriečkou obrazovky. Milovníci hier alebo filmov, ktorí notebook používajú výhradne doma, by mali naproti tomu siahnuť minimálne po variante so 17-palcovou obrazovkou. 

Aká je najbežnejšia veľkosť notebooku?

Najbežnejšie sú notebooky s uhlopriečkou 13 a 15 palcov. Od veľkosti 13 palcov je práca výrazne jednoduchšia a pre oči príjemnejšia. To je dôležité najmä vtedy, keď používate notebook dlhodobo každý deň. 15-palcové modely majú výhodu, že sa vďaka skutočne kompaktným rozmerom jednoducho prepravujú a okrem toho sľubujú vysoký komfort, pretože na obrazovke je možné bez problémov rozpoznať aj drobné detaily.

Aká je ideálna veľkosť notebooku pre študenta?

Pretože mnohí študenti nosia svoje notebooky každý deň so sebou, aby si mohli robiť poznámky počas prednášok alebo v univerzitnej knižnici, veľkosť notebooku by nemala presiahnuť 15 palcov. Okrem jednoduchej prepravy by však mala byť zabezpečená aj bezproblémová príprava prezentácií: V posledne menovanom prípade je dôležité nepoužívať príliš malé rozmery, pretože to značne sťažuje a zneprehľadňuje prácu. V zásade sa preto odporúčajú 12- až 15-palcové modely.