Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

i5 alebo i7: ktorý procesor je lepší?

Malá súčiastka, obrovský efekt: procesor tvorí ťažiskový prvok počítača a podstatne ovplyvňuje jeho výkon. Procesory Intel predstavujú vynikajúcu voľbu ako CPU, keď si budete kupovať nový počítač alebo budete chcieť upgradovať svoj počítač. Prezradíme vám, či je pre vás ten správny procesor Intel i5 alebo i7.

1. i5 alebo i7: ktorý procesor je pre vás lepší?

i5 alebo i7 Prozessor
Pri voľbe medzi procesormi i5 a i7 veľmi záleží na tom, na čo chcete váš počítač (dlhodobo) prednostne používať

Produktový rad „i“ od spoločnosti Intel zahŕňa viaceré hlavné procesory (CPU = central processing unit) pre notebooky, stolné počítače a pracovné stanice. Procesory sa rozdeľujú do rôznych výkonových tried od i3 po i9. Pre väčšinu používateľov sa odporúčajú procesory radov i5 alebo i7 – takéto CPU sa používajú v počítačoch, ktoré fungujú napríklad ako univerzálne zariadenia, klasické pracovné stanice alebo ako hráčske počítače.

Či je pre vás vhodnejšou voľbou i5 alebo i7 závisí od toho, ako chcete svoj počítač používať a aké nároky kladiete na hardvér: procesory i5 ponúkajú vo všeobecnosti menší výkon ako modely i7, sú podľa toho vhodné pre menej výpočtovo náročné aplikácie a sú cenovo výhodnejšie.

Top procesory Intel konštrukčných radov i5 a i7

Odporúčanie pre i5: Intel Core i5-10600K

Odporúčanie pre i7: Intel Core i7-10700K

Cenovo výhodný procesor strednej triedy s dobrým výkonom

CPU vyššej triedy pre najvyšší výkon

Vysoká štandardná frekvencia 4 100 MHz

Štandardná frekvencia 3 800 MHz

Taktovanie až do 4 800 MHz je možné (prostredníctvom technológie Turbo Boost)

Taktovanie až do 5 100 MHz je možné (prostredníctvom technológie Turbo Boost)

So 6 jadrami; spracovanie 12 vláken je možné (prostredníctvom technológie Hyper Threading)  

S 8 jadrami; spracovanie 16 vláken je možné (prostredníctvom technológie Hyper Threading)

10. generácia (Comet Lake S)

10. generácia (Comet Lake S)

Integrovaná grafická karta: Intel HD Graphics UHD 630

Integrovaná grafická karta: Intel HD Graphics UHD 630

Natívna podpora DDR4-2666-RAM

Natívna podpora DDR4-2933-RAM

Príkon približne 137 W, teda pomerne nízka spotreba prúdu

Príkon približne 196 W

Potrebná pätica pre procesor (socket) na matičnej doske: LGA 1200 od Intel  

Potrebná pätica pre procesor (socket) na matičnej doske: LGA 1200 od Intel

 

Optimálna na hranie hier pod DirectX 12 (pokiaľ to grafická karta podporuje)

 

Procesor sa spravidla umiestňuje na päticu (socket) na matičnej doske – pri obstarávaní nového procesora i5 alebo i7 by ste preto mali dbať na to, aby boli všetky súčiastky vzájomne kompatibilné. Ďalšie informácie o technických detailoch procesorov, ako sú vysvetlenia k vyššie uvedeným výkonovým znakom, nájdete v štvrtej kapitole. Následne vám ukážeme, kedy bude lepšou voľbou procesor i5 a kedy i7.

1.1 Prečo sa oplatí procesor Intel i5

Procesor i5 predstavuje strednú triedu procesorov i značky Intel: jeho výkon leží v rozmedzí výkonov CPU konštrukčných radov i3 a i7.

Zodpovedajúc tomu sa hodia procesory i5 pre univerzálne počítače na súkromné aj profesionálne použitie. Na desktopových počítačoch a notebookoch, ktoré sú vybavené procesorom i5, bežia plynulo nielen kancelárske programy a príležitostné hry, ale často aj náročné hry. Avšak v tomto prípade sa musí počítať s ujmami v oblasti grafiky, okrem toho môže byť pre niektorých hráčov nedostatočný počet načítacích časov alebo hodnota snímkovej frekvencie. Spracovanie fotografií a videa je s procesorom i5 rovnako možné, na profesionálne použitie sa však skôr odporúčajú modely i7.

Všeobecné vlastnosti procesorov i5

  • 2 - 6 jadier

  • Taktovacia frekvencia: 1–4,10 GHz

  • Cache: 3–12 MB Intel Smart Cache*

*Ako Intel Smart Cache sa označuje zakaždým posledná a najväčšia medzipamäť procesora (Last Level Cache), do ktorej majú prístup všetky jadrá procesora – oproti menším jednotkám medzipamäte cache, ktoré môže využívať zakaždým len jedno jadro. Zdieľaním cache sa zvýši výkon a zníži spotreba energie. Ďalšie informácie o technických detailoch získate vo štvrtej kapitole.

Naše zhrnutie: procesory Intel radu i5 sú optimálne pre všetkých šetrných, ktorí potrebujú rýchly notebook alebo stolný počítač, respektíve chcú rozšíriť existujúci systém o nový procesor.

Dôležité: procesory i5, ktoré nepatria do 10. generácie (Comet Lake S) alebo do 11. generácie (Rocket Lake S), nedisponujú prípadne takzvanou technológiou Hyper Threading. Tá je však podstatná pre všetkých používateľov, ktorí chcú súčasne používať veľa rôznych programov a aplikácií. Preto by ste mali v takýchto prípadoch siahnuť buď po procesore i5 10., respektíve 11. generácie alebo dať prednosť procesoru i7.

Naše odporúčania pre procesor i5

  • Ak hľadáte počítač pre všedný deň alebo kancelársky počítač, ktorý sa hodí na surfovanie, streamovanie a kancelársku prácu, odporúčame vám procesor Intel Core i5-9400.

  • Pre skôr náročných používateľov a striedmych hráčov hier sa naproti tomu považujú procesory Intel Core i5-10600K (možnosť pretaktovania) a i5-10600KF (možnosť pretaktovania, bez integrovanej grafickej karty) za rovnako vysokovýkonné, ako aj pomerne cenovo priaznivé nákupné tipy.

1.2 Prečo sa oplatí procesor Intel i7

Procesorom Intel Core i7 sú vybavené počítače vyššej triedy, ktoré sú napríklad zaujímavé pre kreatívnych používateľov a pre hráčov hier, ktorí kladú vysoké požiadavky na hardvér svojho počítača. Ten, kto pri výpočtovo náročných úlohách, ako je spracovanie fotografií a videa alebo pri hraní hier (gamingu) nechce pristúpiť na kompromisy, by mal napriek pomerne vysokej cene procesora i7 siahnuť po CPU z tohto konštrukčného radu.

V prípade notebooku väčšinou nie je možné dodatočné rozšírenie hardvéru. Preto sa odporúča považovať kúpu notebooku aj za investíciu do budúcnosti a pri hardvéri zvoliť o čosi vyššiu výkonnostnú triedu, ako sa vám v okamihu obstarávania zdá nutné. Ak sa rozhodujete pre nové zariadenie, ale nie ste si ešte istý, ktoré komponenty okrem správneho procesora sú potrebné, pomôže vám naše poradenstvo pri kúpe notebooku.

Všeobecné vlastnosti procesorov i7

  • 2 - 8 jadier

  • Taktovacia frekvencia: 1,10–4 GHz

  • Cache: 4–16 MB Intel Smart Cache*

*Intel Smart Cache označuje zakaždým poslednú a najväčšiu medzipamäť CPU, do ktorej môžu pristupovať všetky jadrá procesora – inak než u menších jednotiek medzipamäte (cache), ktoré môže využívať zakaždým len jedno jadro. Prostredníctvom medzipamäte Intel Smart Cache sa zlepší výkon počítača, jeho spotreba energie sa zároveň zníži. Ďalšie informácie o medzipamäti (cache) a technickom know-how ohľadne procesorov nájdete vo štvrtej kapitole.

Naše zhrnutie: ak vám to rozpočet dovolí, má obstaranie procesora Intel radu i7 zmysel, pretože svoj počítač nebudete musieť relatívne dlho upgradovať, ani vymieňať za nový.

Dôležité: aby sa však mohol využiť plný potenciál výkonnej jednotky CPU, akou je procesor Intel i7, potrebuje váš počítač podobne vysokovýkonné komponenty. Dôležité sú najmä grafická karta a operačná pamäť.

Naše odporúčania pre procesor i7

  • Pre hráčov PC hier a pre iných náročných používateľov sú optimálne procesory, ako je Intel Core i7-10700K (možnosť pretaktovania) a Intel Core i7-10700KF (možnosť pretaktovania, bez integrovanej grafickej karty).

  • Kreatívni používatelia, ktorí sa zaoberajú spracovaním fotografií a videa, by mali siahnuť po obzvlášť rýchlom a výkonnom modeli z radu X procesorov značky Intel – napríklad po procesore Intel Core i7-9800X.

2. Všetky procesory Intel radu i

Okrem už predstavených radov procesorov i5 a i7 existujú ešte dva ďalšie: i3 a i9. Procesory i3 sú koncipované primárne pre výkonovo slabé základné modely, zatiaľ čo jednotka CPU i9 sa obracia predovšetkým na profesionálnych používateľov, ktorí sú pri vytváraní digitálnej grafiky, ako aj pri spracovaní fotografií a videa odkázaní na čo najlepší výkon počítača, a na hráčov hier, ktorí hľadajú high-end vybavenie.
Notebooky a desktopové počítače s cenou a výkonom na úrovni (vyššej) strednej triedy, respektíve vyššej triedy sú namiesto toho vybavené procesormi Intel i5 alebo i7.

Prehľad procesorov Intel radu „i“

  • i3: pre cenovo výhodné základné počítače

  • i5: pre univerzálne a klasické pracovné stanice

  • i7: pre pracovné počítače s vyššími požiadavkami na výkon a pre hráčske počítače

  • i9: pre profesionálne počítače kreatívnych používateľov a pre mimoriadne náročných hráčov hier

Základné pravidlo: čím vyššia je číslica za „i“, tým výkonnejší je procesor Intel, čo sa prejaví aj na príslušnej cenovej úrovni komponentov a nimi vybavených počítačov. Jednotka CPU konštrukčného radu i7 je preto spravidla výkonnejšia ako model i5. Aby sa mohol odhadnúť faktický výkon procesora, musí sa zohľadniť viacero detailov. Tie sa dajú zistiť na základe presného označenia procesora Intel, ako vám ukážeme v ďalšej kapitole.

3. Ako rozumieť modelovým označeniam procesorov i5 alebo i7

Označenie modelu jadra intel
Tento obrázok ukazuje na príklade, čo sa môže skrývať za modelovým označením procesora Intel Core.

Aby ste našli správny procesor, je dôležité pochopiť jednotlivé označenia jednotiek CPU značky Intel. Skladajú sa z nasledujúcich súčastí (v zátvorkách nájdete vždy príklady modelového označenia): Značka (Intel Core), rodina procesorov, respektíve produktový rad (i5 alebo i7), číslo modelu (10700 alebo 9800) a prípona (K alebo X). Číslo modelu pozostáva z generácie procesora (10 alebo 9) a čísla procesora (700 alebo 800), ktoré každú jednotku CPU rozlišuje podľa ďalších funkčných znakov, ako je taktovacia frekvencia a počet jadier.

V prípade procesora Intel Core i7-10700K ide podľa označenia procesora o procesor Intel Core radu i7 (vyššia trieda), ktorý patrí do 10. generácie a podľa prípony K sa môže pretaktovať.

Význam dôležitých prípon procesorov Intel

  • H: výkonný procesor pre notebooky, optimálny pre hráčske notebooky

  • K: odblokovaný procesor, preto je možné pretaktovanie

  • F: bez integrovanej grafickej jednotky, je nutné zakúpiť grafickú kartu

  • G: s dodatočnými grafickými funkciami

  • X: pre vysokovýkonné kreatívne úlohy

Upozornenie: kombinácia viacerých prípon je rovnako možná – prípona HK tak označuje procesor notebooku, ktorý sa môže pretaktovať, zatiaľ čo KF znamená, že jednotka CPU sa môže pretaktovať a neobsahuje žiadnu integrovanú grafickú kartu.

4. Základné informácie: dôležité technické informácie o CPU od spoločnosti Intel

Pri výbere nového procesora sa stretnete s veľkým množstvom pojmov a hodnôt, ktorých pochopenie môže byť neľahké. Preto v ďalšom texte nájdete prehľad najdôležitejších komponentov a vlastností v súvislosti s procesormi Intel. Tie sa nevzťahujú len na rodiny procesorov i5 a i7, ale aj na iné produktové rady a jednotky CPU výrobcu.

Hlavný procesor (CPU) a grafický procesor (GPU)

Hlavný procesor (CPU = central processing unit), označovaný väčšinou len skrátene ako procesor, spracováva všetky informácie a riadi jednotlivé procesy počítača, preto je ústredným prvkom pre výkon desktopového počítača a laptopu. Upevňuje sa väčšinou na päticu (socket) základnej dosky (nazývanej aj mainboard alebo motherboard). Pokiaľ si teda chcete svoj počítač zostaviť sami alebo ho chcete upgradovať, mali by ste dbať na to, aby bola nová jednotka CPU kompatibilná s päticou vašej základnej dosky.

Tip: akú päticu pre procesor potrebujete pre príslušný procesor, si môžete prečítať v opise produktu alebo v zozname technických údajov jednotky CPU. Ak si nie ste istý, akou päticou pre procesor disponuje vaša aktuálna základná doska, môžete si to prečítať v registri svojho počítača alebo zistiť pomocou bezplatného softvérového nástroja. Dbajte však na to, aby bol zdroj takéhoto freeware dôveryhodný.

Jednotka CPU sa nesmie zamieňať s jednotkou GPU, t. j. grafickým procesorom – ten pomáha hlavnému procesoru s niektorými náročnými procesmi spracovania informácií, používa sa na obrazový výstup. Grafickému procesoru tak prináleží zvláštny význam pri hráčskych počítačoch a všetkých aplikáciách spracovania fotografií a videa. Ak sa naproti tomu používa počítač ako klasické pracovné zariadenie primárne na kancelárske aplikácie, postačí grafická jednotka integrovaná do hlavného procesora, ako je Intel HD Graphics UHD 630. Príslušný údaj sa nachádza v opise produktu príslušnej jednotky CPU.

Taktovacia frekvencia procesorov i5 a i7

Taktovanie, respektíve taktovacia frekvencia hrá pri procesoroch dôležitú, nie však jedinú rolu. Meria sa v gigahertzoch (GHz), slúži ako smerodajná hodnota pre očakávaný výkon počítača a mala by sa pohybovať v rozmedzí 3 až 4 GHz. Ďalší významný ukazovateľ predstavuje hodnota IPC (Instructions Per Cycle=počet inštrukcií za jeden krok/cyklus): podáva informáciu o tom, koľko príkazov sa spracuje za jeden taktovací cyklus a vykresľuje tým presný obraz pracovného výkonu jednotky CPU. Čím vyššia je hodnota IPC, o to efektívnejšie procesor pracuje – avšak porovnanie tejto hodnoty je vzhľadom k výrazným rozdielom relevantné predovšetkým pri modeloch rovnakej značky a generácie.

Technológia Turbo Boost

Pomocou technológie Intel Turbo Boost sa taktovacia frekvencia automaticky zvýši, len čo to bude potrebné z dôvodu vyššieho pracovného zaťaženia. Procesor preto beží s maximálne možnou taktovacou frekvenciou len v prípade potreby. Takýmto spôsobom flexibilná jednotka CPU šetrí počas bežného vyťaženia elektrický prúd, okrem toho sa pritom uvoľňuje menej tepla, čo v prípade notebookov prispieva k šetreniu akumulátorov.

Jadrá, vlákna (threads) a technológia Hyper Threading

Väčšina procesorov disponuje viacerými jadrami, na ktoré sa rozdelia všetky potrebné procesy spracovania počítača. Spoločne s taktovacou frekvenciou a hodnotou IPC určujú výkonnosť jednotky CPU. Tu platí ako základné pravidlo: čím viac jadier má procesor, o to lepší je jeho výkon.

Pomocou technológie Intel Hyper Threading je okrem toho možné, že každé fyzicky prítomné jadro jednotky CPU pracuje tak, akoby pozostávalo z dvoch logických jadier, ktoré spracovávajú zakaždým jedno vlákno (akési samostatné vlákno procesu). Tým sa efektívnosť zvýši viac, ako by to bolo možné optimalizáciou jednotlivých jadier. Desktopový počítač alebo notebook dokáže pomocou technológie Hyper Threading spracovať viac informácií v kratšom čase ako bez tejto technológie, ktorú iní výrobcovia označujú ako Multi Threading. Výhody vláken sa prejavia najmä pri vykonávaní viacerých výpočtovo náročných programov, pri počítačových hrách a pri streamingu.

Dôležité: zatiaľ čo všetky procesory i7 disponujú touto technológiou, je Hyper Threading pri jednotkách CPU konštrukčného radu i5 možný len vtedy, ak patria do 10. alebo do 11. generácie.

Generácia procesora

Procesory sa vždy priraďujú k určitej generácii: čím je novšia, tým rýchlejšie, ale aj drahšie sú jednotky CPU. Vysokovýkonné modely značky Intel patria do 10. generácie alebo do 11. generácie, ktoré sú známe aj pod názvom Comet Lake S, respektíve Rocket Lake S. Z ktorej generácie jednotka CPU pochádza, sa dá ľahko zistiť z príslušného modelového označenia: Za číslicou produktového radu (napríklad i5 alebo i7) nasleduje indikátor generácie, zatiaľ čo ďalšie čísla znamenajú konkrétny variant. V prípade nášho odporúčaného procesora i5 typu Intel Core i5-10600K tak ide o CPU 10. generácie.

Intel Smart Cache

Cache procesora je medzipamäť pre dáta a príkazy; slúži ako rýchla vyrovnávacia pamäť. Medzipamäte sa rozdeľujú do rôznych úrovní, L1-Cache pritom predstavuje najmenšiu medzipamäť. Ako Intel Smart Cache sa označuje zakaždým posledná a najväčšia medzipamäť jednotky CPU (Last Level Cache), do ktorej majú prístup všetky jadrá procesora. Tým sa zvýši výkon a zníži spotreba elektrickej energie. Intel Smart Cache sa nachádza v mnohých procesoroch i5 a i7.

DDR4 a natívna podpora operačnej pamäte

Ako operačná pamäť v počítačoch sa používa RAM (Random Access Memory) – tu prebieha dočasné ukladanie do pamäte všetkých prebiehajúcich procesov a programov. Čím viac operačnej pamäte je obsadenej, napríklad veľkým počtom paralelne otvorených programov, o to pomalší bude desktopový počítač alebo notebook.

Bežné typy pamätí sú DDR3 a DDR4 (DDR = Double Data Rate). Podobne ako pri jednotke CPU alebo pätici pre procesor sa musí pri zostavovaní či rozširovaní počítača dbať na to, aby boli súčiastky kompatibilné so základnou doskou: Základná doska sa hodí buď na zapojenie modulu DDR3 alebo na použitie modulu DDR4. Za typom pamäte podáva sled číslic informáciu o taktovacej frekvencii, ktorá je v danom prípade možná – čím vyššie je číslo, o to rýchlejšia je pamäť RAM. Jednotka CPU však musí túto rýchlosť aj podporovať, aby ju mohol počítač reálne využiť.

Ak sa pri procesore i5 uvádza napríklad natívna podpora pamäte DDR4-2666-RAM, obmedzí procesor rýchlosť potenciálne rýchlejšej operačnej pamäte, ako je DDR4-2933-RAM, pokiaľ sa jednotka CPU nepretaktuje. Toto pretaktovanie (overclocking) zvýši frekvenciu procesora, čím sa zvýši produkovanie tepla a spotreba elektrického prúdu, preto je nutné sa postarať o dostatočné chladenie. Okrem toho môže mať zmenená taktovacia frekvencia negatívny vplyv na stabilitu a životnosť rôznych súčiastok. Procesory Intel, ktoré končia príponou K alebo X, sa dajú pretaktovať.

DirectX 12

DirectX 12 je aktuálne programovacie rozhranie od spoločnosti Microsoft, ktoré prináša veľkú výhodu predovšetkým pri hraní hier v porovnaní s predchodcami tohto rozhrania. Týka sa to predovšetkým komunikácie medzi procesorom a grafickou kartou – viaceré jadrá môžu vďaka rozhraniu súčasne komunikovať s jednotkou GPU. Týmto spôsobom sa optimálne využijú procesory s viacerými jadrami a záťaž jednotky CPU klesá, pretože sa spracujú viaceré úlohy súčasne namiesto postupne. Aby to fungovalo, potrebujete grafickú kartu, ktorá podporuje DirectX 12.

Procesory Intel konštrukčného radu i7 sa považujú vďaka svojim početným jadrám a vláknam za optimálne na hranie hier pod DirectX 12. Výsledkom je zvýšenie výkonu, ktorý sa prejaví vo forme skrátených časov načítania a vyššími snímkovými frekvenciami FPS (frames per second=snímok za sekundu), ktoré sa postarajú o plynulé hranie hier.

 

Ďalšie užitočné články k téme

FAQ

Čo je lepšie: i5 alebo i7?

To, ktorý z konštrukčných radov procesorov sa pre vás hodí viac, závisí od toho, aké nároky kladiete na počítač, respektíve na hardvér: jednotky CPU i5 sa považujú za strednú triedu a ponúkajú za priaznivé ceny dobrý výkon. Pre počítač na všedný deň, príležitostné hry a iné hry s primeranými nastaveniami je procesor i5 postačujúci. Kto však kladie vysoké požiadavky na desktopový počítač alebo na notebook, napríklad na vychutnanie si výpočtovo náročných hier v najlepšom rozlíšení alebo na použitie grafických programov, mal by dať prednosť procesoru i7. Najmä pri notebookoch sa oplatí investícia do takýchto jednotiek CPU vyššej triedy, pretože dodatočný upgrade často nie je možný.

Je procesor i5 dostatočný pre počítačové hry?

Či na hranie počítačových hier stačí CPU konštrukčného radu i5, závisí od druhu a aktuálnosti počítačových hier. Pre nenáročné hry predstavuje vždy správnu voľbu, zatiaľ čo pri tituloch AAA a iných výpočtovo náročných hrách môže dôjsť k obmedzeniam: takéto počítačové hry v zásade bežia aj na počítači, ktorý je vybavený procesorom i5, avšak len s priemernými nastaveniami parametrov grafiky. Aj pri časoch načítania a snímkovej frekvencii sa musí za určitých okolností počítať s ujmami – procesor i7 tu predstavuje lepšiu voľbu.
Okrem jednotky CPU treba pri kúpe hráčskeho počítača zohľadniť aj iné hardvérové komponenty, napríklad grafickú kartu a operačnú pamäť. 

Ktorý procesor Intel je najlepší?

Na túto otázku sa nedá paušálne odpovedať, pretože záleží na tom, čo musí nový procesor poskytovať: požiadavky na počítač pre všedný deň sa veľmi líšia od nárokov, ktorým musí vyhovieť hráčsky počítač. Prvé zorientovanie sa ponúka Intel napríklad zaradením svojich procesorov Core do produktových radov i3, i5, i7 a i9 – čím vyššia je hodnota, o to výkonnejšia je jednotka CPU. Pre väčšinu používateľov sú optimálne procesory i5 alebo i7, ktoré patria do strednej, resp. vyššej triedy.

Ktorý procesor si mám kúpiť?

Ak chcete svoj počítač upgradovať alebo si chcete zaobstarať nový, platí, že si treba vybrať procesor, ktorý vyhovie vašim požiadavkám. Procesory Intel i5 alebo i7 ponúkajú dobrý až veľmi dobrý výkon, ktorý sa líši v závislosti od generácie procesora. 10. (Comet Lake S) a 11. generácia (Rocket Lake S) sú v súčasnosti aktuálne, preto sú zárukou najlepšieho výkonu.