Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Poradenstvo pri kúpe notebooku: ktorý notebook je pre vás vhodný?

Nevyhnutne potrebujete nový notebook, ale neviete, ktorý by bol pre vás ten správny? Pomocou nášho poradenstva pri kúpe notebooku to zistíte!

1. Poradenstvo pri kúpe notebooku: tri otázky pri predbežnom výbere

Pri hľadaní nového notebooku by ste mali mať najprv jasno v tom, čo presne od mobilného počítača očakávate. Lebo v opačnom prípade si môžete kúpiť príliš drahé zariadenie, ktoré bude mať mnohonásobne vyšší výkon, ako v skutočnosti potrebujete. Alebo zistíte neskoro, že váš notebook nie je dostatočne výkonný na to, aby súčasne zvládol všetky potrebné procesy.

A preto, aby ste neinvestovali do nesprávneho notebooku, mali by ste si najprv odpovedať na tri otázky:

  1. Na čo chcete notebook primárne používať?

  2. Kde budete notebook hlavne používať?

  3. Aká veľká a rýchla by mala byť pamäť počítača?

Z týchto aspektov je možné odvodiť, akými komponentmi by mal byť notebook vybavený, aby vyhovoval príslušným požiadavkám. Vytvoríte si tak základ pre svoje rozhodnutie. V nasledujúcich podkapitolách nášho poradenstva pri kúpe notebooku vám na základe uvedených kritérií ukážeme, ktorý typ notebooku je pre vás ten správny, aby ste mohli ohraničiť svoj výber.

Potom vám vysvetlíme, aký druh hardvéru (ako napr. procesor, operačnú pamäť a grafický čip) by mal notebook mať, aby mohol optimálne plniť svoj účel ako jednoduché viacúčelové zariadenie, klasický pracovný notebook, hlavne mobilný počítač, herný notebook alebo profesionálny notebook.

 

Pozor: Máte príliš málo času na to, aby ste sa sami zaoberali všetkými technickými podrobnosťami? Na konci nášho poradenstva pri kúpe notebooku vám na základe vyššie uvedených kritérií ukážeme, ktorý notebook je pre vás ten najlepší.

1.1 Na čo chcete svoj notebook primárne používať?

Najprv sa vynorí otázka týkajúca sa potrebného výkonu vášho nového notebooku: Odpoveď vyplynie z druhu a počtu úloh alebo procesov, ktoré musí zariadenie paralelne spracovať.

Vyhľadávač notebooku: aké výkonné má byť zariadenie?

  • Hľadáte cenovo výhodný notebook na voľný čas, napr. na surfovanie na webe z pohodlia domova alebo na príležitostné, menej náročné kancelárske aplikácie, ako je aj na spracovanie textu? V takomto prípade vám bude stačiť malý notebook s nízkym výkonom.

  • Klasické pracovné počítače, ktoré často slúžia ako náhrada za stolný počítač, by však mali umožňovať dlhodobé pohodlné používanie, preto by mali mať uhlopriečku displeja najmenej 15 palcov. Aby pri súbežnom používaní viacerých programov nedochádzalo k prestojom, procesor a operačná pamäť musia mať adekvátny výkon.

  • Ak k vašej pracovnej rutine patrí náročná úprava fotografií a videa alebo používanie programov CAD, potom je pre vás profesionálny notebook tou najlepšou voľbou. Rovnako ako špeciálne herné notebooky, aj tento má špičkovú výbavu.

Podrobnosti o hardvéri potrebnom pre všetky typy zariadení si môžete prečítať v druhej kapitole poradenstva pri kúpe notebooku.

1.2 Kde budete svoj nový notebook používať?

Mobilné počítače sú určené na to, aby sa používali na rôznych miestach. Frekvencia, s akou sa na cestách používajú, však môže byť rôzna.

Základné pravidlo: Čím častejšie budete notebook používať na cestách, tým praktickejší a ľahší by mal byť. Malé zariadenia majú spravidla nižšiu hmotnosť, ale uhlopriečka displeja menšia ako 12 palcov sa na pravidelnú prácu neodporúča.

 

  • Každý, kto svoj notebook používa často na cestách a kladie veľký dôraz na flexibilnosť, mal by siahnuť po praktickom zariadení, ktoré je skôr malé a ľahké – odporúča sa uhlopriečka displeja do 14 palcov. Všimnite si aj to, či má batéria dlhú výdrž, aby mohol byť notebook nezávislý od elektrickej siete. Prípadne by sa vám mohlo hodiť zariadenie 2 v 1, ktoré je možné voliteľne použiť ako tablet alebo klasicky ako notebook.

  • Keď však chcete notebook používať primárne doma alebo v kancelárii, len zriedkavo po ňom siahnete pri dochádzaní za prácou alebo na cestách, oplatí sa vám kúpiť veľký notebook, pretože praktickosť a hmotnosť zohrávajú v tomto prípade iba vedľajšiu úlohu. Namiesto toho stavte na ergonómiu: notebooky s uhlopriečkou 16 až 17 palcov sú ideálne na prácu ohľaduplnú k očiam, dostatočne veľká klávesnica uľahčuje písanie. S príslušným vybavením sa notebook môže použiť aj ako alternatíva k stolnému počítaču.

  • Ak pravidelne striedate používanie doma a na cestách, ponúka sa vám stredne veľký notebook (14 – 16 palcov) ako vynikajúci kompromis. O ešte väčšiu flexibilitu sa postará zariadenie 2 v 1: môžete ho použiť stacionárne ako notebook a pri dochádzaní do práce alebo na cestách ako tablet.

1.3 Aké veľké a rýchle by malo byť dátové úložisko počítača?

Moderné notebooky sú vybavené prevažne diskami Solid State Drives (SSD), pretože tento typ technológie pevných diskov je rýchlejší, ľahší a menej citlivý na nárazy ako Hard Disk Drive (HDD). SSD má však nižšiu kapacitu pamäte a stojí viac ako porovnateľný HDD. Podrobné porovnanie technológií pevných diskov so všetkými výhodami a nevýhodami nájdete tu.

Vyhľadávač notebooku: prehľad kapacity pamätí

  • Základná potreba: 128 – 256 GB

  • Stredná kapacita pamäte: 256 – 512 GB

  • Potreba veľkej pamäte: 512 GB – 1 TB

  • Archív údajov: Od 1 TB

Základné pravidlo: Ak notebook používate skôr na cestách a svoje dáta ukladáte na inom mieste, napríklad na cloud, je pre vás postačujúci SSD s kapacitou 128 – 256 GB.
Ak však budete na svojom notebooku potrebovať veľa miesta, napr. na počítačové hry alebo fotografie a videá vo vysokom rozlíšení, mali by ste siahnuť po mobilnom počítači s veľkým SSD (od 512 GB). Alternatívne môžete uprednostniť notebook, ktorý má okrem rýchleho disku SSD pre operačný systém a programy aj HDD na archivovanie vašich údajov.

2. Poradenstvo pri kúpe notebooku: technické podrobnosti k rôznym typom notebookov

Či na voľný čas alebo na prácu, ako jednoduché všestranné zariadenie špecificky zamerané na vaše požiadavky: v našom poradenstve pri kúpe notebookov sa dozviete, akými komponentmi by mali byť vybavené rozdielne typy notebookov, aby spĺňali príslušný účel.

2.1 Základné modely na príležitostné použitie

Základný notebook
Notebooky základnej úrovne sú ideálne na príležitostné surfovanie a streamovanie.

Takéto notebooky sú ideálne na surfovanie na webe, online nakupovanie, streamovanie a prípadné použitie na kancelárske účely alebo ako flexibilný spoločník v škole či na univerzite. Cenovo výhodné a zároveň dobré zariadenie by malo spĺňať nasledujúce technické parametre:

  • Uhlopriečka displeja: 10 – 15 palcov

  • Rozlíšenie: Full HD (1 920 x 1 080 pixlov)

  • Procesor (CPU): Intel Pentium, Intel Celeron, Intel i3 alebo i5, príp. AMD Ryzen 3 alebo AMD Ryzen 5

  • Operačná pamäť: minimálne 4 GB

  • Dátové úložisko: SSD minimálne s kapacitou 128 GB

  • Grafický procesor (GPU): postačuje integrovaná grafická karta

  • Obľúbené notebooky alebo série notebookov tejto kategórie: Acer Spin 311, Lenovo Chromebook, Medion Akoya E4271

Upozornenie: Za určitých okolností pre vaše účely postačí tablet, ktorý je zvyčajne cenovo výhodnejší a má batériu s dlhšou výdržou ako väčšina notebookov.
V tomto článku nájdete podrobné informácie o tom, či je pre vás tou najlepšou voľbou tablet alebo predsa len notebook.

2.2 Notebook ako klasické pracovné zariadenie

Pracovný notebook
Pracovné notebooky sú tou správnou voľbou najmä pre domácu kanceláriu.

Ak potrebujete spoľahlivého spoločníka na každodenný život a prácu, pomocou ktorého môžete súčasne realizovať viac aplikácií a upravovať fotografie a videá, je pre vás tou správnou voľbou klasický pracovný notebook. S ním si prídu na svoje aj príležitostní hráči, ktorí sa zaujímajú o hry nevyžadujúce si špičkové vybavenie notebooku. Klasické mobilné pracovné zariadenie môže v mnohých prípadoch nahradiť stolný počítač a malo by mať takýto hardvér:

  • Uhlopriečka displeja: 15 – 17 palcov

  • Rozlíšenie: Full HD (1 920 x 1 080 pixlov)

  • Procesor (CPU): Intel i5 alebo i7, príp. AMD Ryzen 5 alebo AMD Ryzen 7

  • Operačná pamäť: 8 – 16 GB

  • Dátové úložisko: SSD s minimálne 128 GB a HDD na archivovanie fotografií a videí alebo SSD od 512 GB

  • Grafický procesor (GPU): integrovaná grafická karta (napr. Radeon RX Vega 6) alebo Nvidia GeForce MX150, Nvidia GeForce GTX 1650, Nvidia GeForce GTX 1660

  • Obľúbené notebooky alebo série notebookov tejto kategórie: Acer Aspire 5, HP ProBook 455 G7, Schenker Slim 15 RED

2.3 Notebooky pre maximálnu mobilitu

Ak je mobilita vášho nového notebooku rozhodujúcim faktorom, sú tu tri typy zariadení, ktoré vás zaujmú – ponúkajú ich rôzni výrobcovia, napr. Asus, Acer, Dell alebo Lenovo.

Chromebooky: Tu ide (väčšinou) o malé a ľahké notebooky na technicky menej náročné činnosti, ktoré sú vhodné napr. na používanie v škole a na univerzite alebo ako jednoduchý každodenný spoločník. Ako operačný systém tam funguje Google Chrome OS (= Linux-Distribution). Programy sa spravidla realizujú ako aplikácie prehliadača, ktoré ukladajú údaje a nastavenia na cloud. Niektoré chromebooky sú okrem toho koncipované ako zariadenie 2 v 1 a môžu sa používať ako tablet alebo notebook.
Odporúčané chromebooky: Acer Chromebook Spin 13, Asus Chromebook Flip, Lenovo IdeaPad Flex 5 Chromebook

Ultrabooky: Takéto notebooky sú mimoriadne tenké a ľahké alebo sú vybavené kvalitným hardvérom, ktorý musí spĺňať rôzne požiadavky, aby zariadenia mohli byť označené ako ultrabooky. Displej s priemernou veľkosťou 13 palcov je relatívne malý, má však vysoké rozlíšenie a je jasný. Kvôli kompaktnému dizajnu je na zariadení iba niekoľko prípojok a rozhraní, spravidla chýba DVD mechanika. Ultrabooky môžu byť hybridy 2 v 1.
Odporúčané ultrabooky: HP Elitebook x360 1040 G5, Lenovo ThinkPad X1 Carbon, Dell XPS 13 Ultrabook

Zariadenia 2 v 1: Pre toho, kto sa nadchne nielen pre flexibilnú prácu na praktických zariadeniach, ale aj pre komfortné používanie stredne veľkého notebooku, je vynikajúcou voľbou „konvertibilný“ alebo „odpojiteľný“ notebook. Lebo hybridy sa môžu použiť buď ako tablet, alebo ako notebook. Predovšetkým pre kreatívnych ľudí je dotykový displej ďalšou výhodou v porovnaní s klasickými notebookmi – lebo notebook s dotykovým displejom je spravidla drahší ako porovnateľné zariadenie 2 v 1.
Hardvér hybridu sa výrazne líši v závislosti od výrobcu a modelu, preto by ste mali pri výbere vychádzať z technických požiadaviek, ktoré sme pre príslušný účel použitia zostavili ako základné zariadenie alebo pracovný notebook. Na náročné hry sa nehodia konvertibilné a odpojiteľné notebooky.
Odporúčané zariadenia 2 v 1: Microsoft Surface Pro 7, Lenovo Yoga Duet 7, Microsoft Surface Go 2.

2.4 Herné notebooky pre náročných hráčov

Herný notebook
Keď hráte veľa počítačových hier náročných na výkon počítača, odporúčame vám zaobstarať si herný notebook.

Aby AAA tituly a iné počítačové hry náročné na výkon počítača fungovali bez problémov aj na vašom notebooku, bude potrebovať špičkové vybavenie. Mimoriadne dôležité sú pritom procesor, operačná pamäť a grafický procesor. Pre vynikajúci herný zážitok by mal mať herný notebook – v závislosti od titulu –nasledujúce komponenty: 

  • Uhlopriečka displeja: od 15 palcov

  • Rozlíšenie: Full HD (1 920 x 1 080 pixlov), UHD (3 840 x 2 160 pixlov) alebo 4K (4 096 x 2 160 pixlov)

  • Procesor (CPU): minimálne Intel i5, radšej Intel i7 alebo Intel i9, príp. AMD Ryzen 7 alebo AMD Ryzen 9

  • Operačná pamäť: minimálne 8 GB, radšej 16-32 GB a typ DDR4 (spravidla rýchlejšia ako typ pamäte DDR3)

  • Dátové úložisko: SSD minimálne s kapacitou 512 GB

  • Grafický procesor (GPU): Nvidia GeForce GTX 1650, Nvidia GeForce RTX 2070, Nvidia GeForce RTX 2080

  • Zvláštnosti: klávesnica by mala byť vybavená funkciou N-Key-Rollover (NKRO – každé stlačenie klávesy sa vyhodnotí samostatne), nápomocné je aj osvetlenie; odporúčaným rozhraním je port pre LAN (menšia latencia ako pri rozhraní WLAN), ako aj USB konektory pre myš a príp. klávesnicu

  • Obľúbené notebooky alebo série notebookov tejto kategórie: Medion Erazer Deputy P10, Asus ROG Strix Scar 15, Lenovo Legion 7, Razer Blade 15 Advanced 2020, HP Omen 15

Dôležité: Ponuka herných notebookov je už dnes veľmi široká, preto sa líši aj ich hardvér. Ten, kto obľubuje tituly AAA a dlhšie by chcel mať radosť zo svojho zariadenia, mal by sa rozhodnúť pre notebook so špičkovým vybavením. Ak naopak inklinujete skôr ku klasickým hrám, ktoré si vyžadujú menší výkon počítača, môže vám postačovať notebook s procesorom i5 a operačná pamäť 8 GB.

2.5 Profesionálny notebook pre kreatívnych ľudí a konštruktérov

Profesionálny notebook
Tieto zariadenia sú mimoriadne výkonné a preto sú ideálne na úpravu fotografií a videí.

Ako profesionálne notebooky alebo notebooky pre kreatívnych ľudí sa označujú predovšetkým výkonné zariadenia, ktoré sú vhodné napr. na profesionálnu úpravu fotografií a videí alebo na aplikácie CAD v 3D. Okrem vysokého výkonu počítača hrá dôležitú úlohu podľa možnosti veľký a kvalitný displej. Prekrývanie sa s hernými počítačmi je preto možné nielen pokiaľ ide o hardvér, ale (zriedkavejšie) aj z hľadiska modelových radov. Často sa líšia najviac s ohľadom na príslušné grafické procesory. Profesionálne notebooky by mali mať nasledujúce technické komponenty:

  • Uhlopriečka displeja: 16 – 17 palcov (pre tvorcov obsahu, ktorí veľa cestujú, sa odporúča príp. trochu menší notebook alebo výkonné zariadenie 2 v 1)

  • Rozlíšenie: minimálne Full HD (1 920 x 1 080 pixlov), lepšie UHD (3 840 x 2 160 pixlov) alebo 4K (4 096 x 2 160 pixlov)

  • Procesor (CPU): Intel i7 alebo Intel i9, príp. AMD Ryzen 7 alebo AMD Ryzen 9

  • Operačná pamäť: 16 – 32 GB

  • Dátové úložisko: SSD s1 TB, príp. doplnkový disk HDD

  • Grafický procesor (GPU): Nvidia GeForce GTX 1650, Nvidia GeForce RTX 2060, Nvidia GeForce RTX 2070, AMD Radeon Pro 5500M

  • Zvláštnosti: výdrž batérie profesionálnych notebookov je veľmi dôležitá, výdrž batérie v trvaní desiatich hodín je dobrým ukazovateľom; prípojky na USB a DisplayPort sú rovnako prospešné ako špeciálne bezpečnostné prvky (napr. snímač odtlačkov prstov)

  • Obľúbené notebooky alebo série notebookov tejto kategórie: Apple MacBook Pro 16, Dell XPS 17 9700, HP ZBook Create G7.

3. Ktorý notebook je pre mňa vhodný – vyhľadávač notebooku pre nedočkavých

Výber správneho notebooku
Na otázku, ktorý notebook je ten správny, sa dá odpovedať len individuálne – záleží len na tom, na čo chcete notebook primárne používať.

Ktorý notebook je najvhodnejší pre vás a vaše nároky, závisí od toho, na čo a ako chcete svoje nové zariadenie používať. Takéto podrobné poradenstvo pri kúpe notebooku vrátane potrebného technického vybavenia príslušnej triedy nájdete na tomto mieste.
Ak si namiesto toho chcete len prezrieť naše zaradenie a príslušné odporúčania, tak ste tu správne.

Rýchly poradca v oblasti notebookov: účel použitia

  • Ak chcete prostredníctvom nového notebooku príležitostne surfovať, nakupovať alebo streamovať, mali by ste si podrobnejšie pozrieť naše notebooky základnej úrovne.

  • Ak hľadáte zariadenie na prácu z domu, ktoré spoľahlivo zvládne aj komplexné úlohy a vďaka veľkej uhlopriečke displeja sa dá na ňom komfortne pracovať, tak ho určite nájdete medzi klasickými pracovnými notebookmi. Navyše ako výkonné všestranné zariadenie je vhodné aj na súkromné používanie.

  • Ak chcete svoj notebook používať často na cestách alebo pri dochádzaní za prácou, odporúčame vám zaobstarať si mimoriadne mobilný chromebook, ultrabook alebo zariadenie 2 v 1.

  • Ste nadšeným hráčom počítačových hier a nechcete sa tohto pôžitku vzdať ani počas cestovania? V tom prípade si vyberte z našich herných notebookov.

  • Ak chcete používať špecifické programy na úpravu fotografií a videí alebo aplikácie CAD, ktoré dokáže zvládnuť iba veľmi výkonné zariadenie, potom sú pre vás silné profesionálne notebooky tou správnou voľbou.

Rýchly poradca v oblasti notebookov: uhlopriečka displeja

Čím menší je notebook, tým flexibilnejší s ním budete – avšak pri práci na malom displeji sa môžu oči rýchlo unaviť, čo vám sťaží jeho obsluhu. Všeobecne je možné rozlíšiť tri stupne mobility, pomocou ktorých sa môžete zorientovať pri výbere veľkosti zariadenia:

  • Ste často na cestách a preto potrebujete šikovný notebook? Najlepšie sú notebooky s uhlopriečkou displeja do 14 palcov. Ešte flexibilnejšou alternatívou sú zariadenia 2 v 1, ktoré možno použiť ako tablet alebo ako notebook.

  • Ak chcete svoj nový notebook používať predovšetkým stacionárne, čiže doma alebo v kancelárii, môžete úplne staviť na ergonómiu a uprednostniť zariadenia s uhlopriečkou od 16 do 17 palcov.

  • Ak hľadáte kompromisné riešenie, lebo pracujete nielen z domu alebo kancelárie, ale aj na cestách, potom sa vám ako riešenie ponúka stredne veľký notebook s displejom od 14 do 16 palcov.

 

Ďalšie užitočné články k téme

FAQ

Ktorý notebook je optimálny na používanie doma?

Na otázku sa nedá odpovedať všeobecne, lebo primárne záleží na tom, čo od svojho nového notebooku očakávate:

  • Ak používanie počítača v domácnosti pre vás znamená, že prostredníctvom neho budete surfovať alebo streamovať hudbu a filmy, potom notebook základnej úrovne bude spĺňať tento účel.

  • Ak sa vo voľnom čase zaoberáte aj úpravou fotografií a videí, budete potrebovať podstatne výkonnejšie zariadenie.

  • To isté platí, ak si chcete zaobstarať herný notebook; tu zohráva mimoriadne dôležitú úlohu grafický procesor.

Na čo mám dbať pri kúpe notebooku?

Najdôležitejšia je otázka účelu použitia: na herný notebook sa kladú iné nároky ako na najflexibilnejšie zariadenie 2 v 1, ktoré sa môže použiť aj ako tablet. Okrem príslušného výkonu, ktorý má zvyčajne veľký vplyv na cenu, patrí k aspektom, ktoré by sa mali zohľadniť pri výbere, aj požadovaná mobilita. Okrem toho môže byť dôležitým faktorom aj dátové úložisko počítača, napríklad vtedy, ak pri práci s notebookom vznikajú veľmi veľké súbory, ktoré sa majú archivovať v zariadení. 

Aký notebook je perfektný na prácu z domu?

Klasické pracovné zariadenia, ktoré dokážu v rovnakom čase pracovať s viacerými programami a pomocou nich je možná jednoduchá úprava fotografií, vyžadujú väčší výkon počítača ako typické zariadenia základnej úrovne na voľný čas. Ako procesor by mal byť zabudovaný minimálne Intel i5 alebo AMD Ryzen 5, operačná pamäť musí mať aspoň 8 GB. Pre komfortnú prácu je mimoriadne dôležitá ergonómia. Preto by mal mať pracovný notebook pre domácu kanceláriu uhlopriečku displeja od 15 do 17 palcov a rozlíšenie 1 920 x 1 080 pixlov (Full HD). Všetky technické detaily a odporúčania sme pre vás zaznamenali do nášho poradenstva k notebookom.

Ak však používate programy na profesionálne upravovanie fotografií a videí alebo aplikácie CAD, budete potrebovať adekvátne výkonné zariadenie – tu si môžete prečítať, ktoré komponenty sú v tomto prípade potrebné spolu s obľúbenými položkami pre profesionálne notebooky.

Ktorý notebook je pre mňa vhodný?

So správnym notebookom môžete používať všetky programy a aplikácie bez toho, aby pri tom nevznikali prestoje – súčasne by zariadenie nemalo byť nedostatočne vyťažené: inak by ste za notebook utratili príliš veľa peňazí, pretože ponúka vyšší výkon, ako potrebujete. Preto by ste si mali najskôr preveriť, ktoré technické požiadavky musí spĺňať. 

Ktorý notebook je dobrý a cenovo výhodný?

Aj s obmedzeným rozpočtom dokážete nájsť notebook, ktorý ponúka dostatočný výkon na streamovanie, videokonferencie a použitie kancelárskych programov. Nasledujúce notebooky vám odporúčame ako vysokovýkonné zariadenia základnej úrovne: Acer Spin 311, Lenovo Chromebook a Medion Akoya E4271.