Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Aký je rozdiel medzi laptopom a notebookom?

Chceli by ste si zaobstarať prenosný počítač, ale neviete, či máte siahnuť po laptope alebo notebooku? Pýtate sa, či sa tieto dva typy zariadení od seba vôbec niečím odlišujú? Vysvetlíme vám rozdiely medzi laptopom, notebookom, netbookom a pod.

1. Prehľad: rozdiely medzi laptopom a notebookom

Základné rozdiely medzi prenosným počítačom a notebookom
Notebook vs. laptop

V skutočnosti sa slová laptop a notebook používajú väčšinou ako synonymá a popisujú skladací a prenosný počítač. Medzi týmito dvoma verziami však boli zjavné rozdiely, najmä v minulosti:

 • Laptopy sú pôvodne dosť veľké (od 15 palcov), majú pomerne vysokú hmotnosť a ponúkajú vysoký výkon a rozsiahlu výbavu.

 • Notebooky sú na druhej strane oveľa menšie (asi 10 palcov) a ľahšie, ale ponúkajú menší výkon počítača a menej funkcií.

Informácie: vďaka moderným konštrukčným metódam, použitiu ľahších materiálov, stále menších komponentov (napríklad SSD disky namiesto HDD diskov) ako aj klesajúcemu významu diskov sa tieto dva varianty čoraz viac zbližovali, takže rozdiely sú dnes už len veľmi malé. Výrobcovia navyše nepoužívajú tieto pojmy selektívne.

V nasledujúcich kapitolách vám vysvetlíme, čím sú charakteristické laptopy, notebooky a iné mobilné počítače a ktoré varianty sú najvhodnejšie na ktorý účel použitia.

 

2. Vlastnosti a účel použitia

Laptopy a notebooky majú v zásade niektoré základné spoločné znaky:

 • Pozostávajú z plochého obdĺžnikového krytu, ktorý sa dá kvôli použitiu otvoriť.

 • Vo vnútri sa na spodnej strane nachádza klávesnica a touchpad ako náhrada za myš. Horná strana je obsadená displejom.

 • Po zatvorení displej leží na klávesnici alebo nad ňou, takže je chránená vnútorná strana a laptopy aj notebooky sa môžu bez problémov prenášať.

 • Okrem toho majú všetky zariadenia integrovanú batériu, takže – v závislosti od príslušného modelu – sa môžu prevádzkovať niekoľko hodín bez priameho napájania el. energiou.

Avšak existujú aj zreteľné rozdiely medzi laptopom a notebookom, ktoré sme pre vás zhrnuli nižšie. Tieto sa vzťahujú predovšetkým na tieto kritériá kúpy, ktoré by ste mali brať do úvahy pri výbere:

 • hmotnosť, veľkosť (displeja)

 • výkon, rozsah funkcií/konektivita (prípojky, mechanika atď.)

 • doba výdrže batérie

 • rozpočet

2.1 Výhody a nevýhody laptopov

Pojem laptop existuje ako opis mobilného počítača už dlhšie ako slovo notebook. Dá sa odvodiť od možného použitia zariadení na lone. Laptopy sú výkonnejšie počítače, ktoré sa vyznačujú nasledujúcimi znakmi:

Majú displej s uhlopriečkou minimálne 15 palcov a sú vzhľadom na svoju veľkosť pomerne ťažké. Avšak výkonné modely sú rovnocennou náhradou za stolové počítače:

 • Ponúkajú vysoký výpočtový výkon a grafický výkon a sú vhodné na adekvátne náročné úlohy.

 • Mnohé prípojky alebo typy pripojenia umožňujú použitie ďalších periférnych zariadení.

 • Niekedy majú CD/DVD/Blu-ray mechaniku alebo napaľovačku (v dnešnej dobe zriedkavejšie).

Pokiaľ ide o batérie, treba poznamenať, že aj keď sú zvyčajne väčšie, laptopy vzhľadom na svoj výkon majú aj vyššiu spotrebu el. prúdu ako notebooky. Laptopy sú vzhľadom na ich lepšie vybavenie drahšie.

Prehľad: výhody a nevýhody laptopov oproti notebookom

Výhody:

Nevýhody:

Výkonné procesory a grafické jednotky (GPUs)  

Kvôli svojej veľkosti a hmotnosti sa ťažie prepravujú

Veľké pevné disky pre knižnice médií

Vyššia nákupná cena

Väčší displej pre komfortnú prácu

 

Vhodné na aplikácie balíka Office, úpravy fotografií a videohry (najmä špeciálne herné laptopy)

 

2.2 Výhody a nevýhody notebookov

Pojem notebook, ktorý už na základe svojho významu (zápisník) naznačuje veľkosť a hmotnosť zariadenia, zaviedla spoločnosť Toshiba v 80. rokoch minulého storočia na opis malých notebookov a ich uplatnenie na trhu. Tieto sa pôvodne vyznačovali nasledujúcimi vlastnosťami:

Notebooky sú zreteľne menšie a ponúkajú displej s veľkosťou od 10, väčšinou však okolo 13 palcov. Z dôvodu zachovania kompaktnosti a nízkej hmotnosti zariadení zvyčajne nemajú mechaniku, ponúkajú znížený počet pripojení a relatívne nízky výkon počítača:

 • Notebooky sú vhodné napr. na používanie programov balíka Office a prehliadanie internetových stránok.

 • Kvôli malým displejom, ktoré patria k hlavným spotrebičom el. energie, je výdrž batérie notebookov zodpovedajúcim spôsobom dlhšia ako v prípade laptopov.

Prehľad: výhody a nevýhody notebookov oproti laptopom

Výhody:

Nevýhody:

Ľahké a kompaktné, je ich možné jednoducho prepravovať  

Vhodné len na jednoduché aplikácie (spracovanie textov, surfovanie atď.)

Výhodnejšia nákupná cena

Menej pamäte pre videá, fotografie a hudbu

2.3 Ďalšie vyhotovenia a alternatívy

Laptop na konferenčnom stolíku s kávou a kvetmi
© iStock.com/OKrasyuk S laptopom a notebookom je možná mobilná práca.

Okrem laptopov a notebookov sú k dispozícii aj ďalšie varianty, ktoré sa od seba tiež odlišujú svojím vybavením a typom konštrukcie. Nasledujúci prehľad ukazuje príslušné zariadenia s ich hlavnými vlastnosťami:

 • Laptop (porovnateľne veľký a výkonný)

 • Notebook (menší, menej výkonný)

 • Macbook (laptop/notebook od Apple, s iOS)

 • Chromebook (Laptop/Notebook s operačným systémom Google Chrome)

 • Netbook (malý notebook s najdôležitejšími funkciami)

 • Ultrabook (tenší ako notebook, viac funkcií, vyššia cena)

 • Convertible (laptop s displejom, ktorý sa dá úplne preklopiť)

 • Detachable (tablet s možnosťou pripojenia ku klávesnici)

 • Tablet (plochý, s dotykovým displejom)

 • iPad (tablet od Apple, s iOS)

Netbooky, ktoré sú čiastočne označované aj ako subnotebooky, majú v porovnaní s notebookmi uhlopriečku displeja okolo 10 palcov. Okrem toho ponúkajú podstatne menší výkon a sú vhodné len na základné funkcie, ako je písanie e-mailov. Ale dajú sa veľmi ľahko prepravovať a sú aj mimoriadne výhodné.

3. Zhrnutie: pre koho je vhodné ktoré zariadenie?

Či sa rozhodnete pre laptop alebo notebook, závisí predovšetkým od toho, na aký účel chcete počítač používať. Keďže sa tieto pojmy, ako bolo popísané, spravidla používajú ako synonymá, nemali by ste sa pri hľadaní orientovať podľa pojmov laptop a notebook, ale vyberať by ste si mali na základe špecifikácií zariadenia.

Potrebujete výkonný silný počítač, aby ste mohli používať napr. intenzívne počítačové programy na úpravu fotografií alebo na iné úlohy? Potom by ste sa mali rozhodnúť pre zariadenie s vlastnosťami, ktoré pôvodne platili pre laptop:

Vlastnosť

Hodnota/charakteristika

Veľký displej

Od 15“

Silný procesor (CPU)  

Minimálne
Intel Core i5
Intel Core i7
AMD Ryzen 5
AMD Ryzen 7

Veľká pracovná pamäť  

8 GB DDR4 RAM alebo viac

Veľký pevný disk

Od 500 GB SSD

Keď potrebujete výkonovo silný počítač, prajete si aj vysokú mieru flexibilnosti, môžete hľadať podľa vyššie uvedených špecifikácií, hľadajte však menšie modely s displejom maximálne do 14 palcov. 

Keď potrebujte iba nízky výkon, aby ste mohli využívať napríklad jednoduché aplikácie balíka Office alebo aby ste mohli surfovať po internete, a/alebo hľadáte cenovo výhodný počítač, malo by vám stačiť zariadenie s klasickými špecifikáciami notebooku:

 

Vlastnosť

Hodnota/charakteristika

Jednoduchý procesor (CPU)  

Intel Core i3
AMD Ryzen 3
alebo iné modely procesora od výrobcu

Malý pevný disk

Pamäť až do 250 GB

  

 

Ďalšie užitočné články k téme

FAQ

Čo je väčšie, laptop alebo notebook?

Dnes sa pojmy laptop a notebook používajú ako synonymá. Pôvodne laptopy ponúkali veľkosť minimálne 15 palcov, zatiaľ čo zariadenia s veľkosťou 10 až 13 palcov sa označovali ako notebooky.

Je notebook laptopom?

Väčšina výrobcov používa pojmy notebook a laptop synonymne. V minulosti však notebooky boli malé, menej výkonné laptopy. 

Aký je rozdiel medzi notebookom a netbookom?

Netbook je mimoriadne malý notebook s veľkosťou displeja okolo 10 palcov. Okrem toho sa tieto zariadenia vyznačujú nižšou cenou, ktorá súvisí s nízkym výkonom. 

Aký je rozdiel medzi laptopom a tabletom?

Laptopy sú kompaktné prenosné počítače, ktoré sú ovládané pomocou klávesnice a touchpadu (alebo voliteľne pomocou myši). Tablety sú naopak menšie a porovnateľné s veľkými smartfónmi. Ovládajú sa pomocou dotykovej obrazovky.