Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Porovnanie veľkostí tabletov – ktorá uhlopriečka displeja je optimálna?

Nezáleží na tom, či už sa chystáte kúpiť váš prvý tablet alebo chcete vymeniť staré zariadenie: rozhodujúcim kritériom je správna veľkosť displeja. Poskytneme vám prehľad osvedčených veľkostí tabletov a ukážeme vám, na aké účely sú tou najlepšou voľbou.

1. Veľkosti tabletov: od malých po obrovské

Pri hľadaní vhodného iPaduAndroid tabletu alebo zariadenia s operačným systémom Windows hrá dôležitú úlohu veľkosť: ktorý formát je správny, závisí od toho, ako chcete váš mobilný počítač primárne využívať – napr. malé tablety sú ideálne na pohodlné surfovanie po webe a na čítanie na gauči, zatiaľ čo na pohodlné streamovanie, hry a grafické aplikácie je lepší a dokonca aj nevyhnutný väčší displej (nad 10 palcov).

Aby ste sa mohli rozhodnúť, ktorá veľkosť tabletu je pre vás optimálna, poskytneme vám najskôr prehľad bežných uhlopriečok displejov v palcoch a centimetroch. Potom vám poradíme, pre ktoré úlohy a funkcie sú príslušné formáty najlepšie.

1.1 Prehľad bežných veľkostí tabletov

Žena stojaca na ulici a pozerajúca sa na svoj tablet
© vgajic Tablety sú praktickým sprievodcom na cestách alebo pri dochádzaní do práce. Čím je uhlopriečka displeja väčšia, tým príjemnejšie je čítanie na zariadení a obsluha zariadenia.

Veľkosť tabletu spravidla označuje uhlopriečka displeja – tá sa však úplne nezhoduje s vonkajšími rozmermi prenosného počítača, pretože telo tvorí aspoň malý okraj. Porovnanie uhlopriečok má však svoj zmysel, lebo toto vám poskytne informácie o skutočnom zobrazovacom a pracovnom priestore.

Veľkosť zariadenia iPad Pro je v závislosti od modelu až do 12,9 palcov, kým iPad mini 5 má len 7,9 palca. Nielen od spoločnosti Apple, ale aj od iných výrobcov sú v rámci tohto rozsahu formátu k dispozícii mnohé zariadenia, napr. iPad Air 4 (10,9 palca) alebo Samsung Galaxy Tab S7 (11 palcov).

Prehľad: bežné veľkosti tabletov

Klasifikácia

Uhlopriečka displeja v palcoch  

Prepočítanie v centimetroch  

Obľúbené tablety v tejto veľkosti

Malé tablety

7 – 8

17,8 – 20,3

Apple iPad mini 5 (7,9 palcov)
Samsung Galaxy Tab Active 2 (8 palcov)
Lenovo Tab M8 (8 palcov)

Stredne veľké tablety  

8 – 10,5

20,3 – 26,7

Huawei Mate Pad T10s (9,7 palca)
Microsoft Surface Go 2 (10,5 palca)
Apple iPad Air 3 (10,5 palca)

Veľké tablety

10,5 – 12

26,7 – 30,5

Apple iPad Pro 11“ (11 palcov)
Samsung Galaxy Tab S7 (11 palcov)
Lenovo Tab P11 (11 palcov)

Obrovské tablety

12 – 13

30,5 – 33

Microsoft Surface Pro 7 (12,3 palca)
Samsung Galaxy Tab S7+ (12,4 palca)
Apple iPad Pro 12,9“ (12,9 palca)


Dôležité: čím väčší je displej, tým väčší význam má rozlíšenie displeja. Za minimálny štandard je považovaný Full HD (1 920 x 1 080 pixlov); drahé zariadenia ponúkajú často aj vyššie rozlíšenie.

1.2 Na čo sa rôzne formáty hodia

Prehľad veľkostí tabletov
Výber správnej veľkosti tabletu výrazne závisí od zamýšľaného účelu použitia.

Zaujímavou zvláštnosťou tabletu je to, že je displejom a súčasne aj zadávacím zariadením. V súlade s tým je predná strana mobilného počítača tvorená takmer kompletne dotykovým displejom, zabudovaný hardvér sa skrýva za ním. Keďže chýba fyzická klávesnica, tablety sú tenšie, ľahšie a ich použitie je flexibilnejšie ako v prípade laptopov. Okrem toho bodujú aj pomerne vysokou výdržou batérie.

Predovšetkým vo voľnom čase je tablet komfortnou alternatívou k notebooku, ale nie každá uhlopriečka displeja je v rovnakej miere vhodná na všetky činnosti. Preto by ste si pred kúpou mali premyslieť, na čo budete predovšetkým  používať svoj nový table, aby ste si našli ideálnu veľkosť tabletu. Nasledujúce príklady vám majú poskytnúť pomoc pri zorientovaní sa.

Žena sedí pri stole a pozerá na tablet
© iStock.com/alvarez Ideálne na videokonferencie: Stredne veľký tablet so stojanom (podstavcom)

Malé tablety sú ideálne ...

... na pohodlné surfovanie po webe.

... na komfortné online nakupovanie.

... ako čítačka elektronických kníh.

... na videotelefonáty s rodinou a priateľmi.

... na prístup k údajom zo systémov NAS (Network Attached Storage) a podobných serverov so súbormi.

... ako riadiaca centrála inteligentnej domácnosti.

 

Stredne veľké tablety sú vynikajúce ...

... na technicky nenáročné hry.

... na čítanie elektronických kníh a online novín.

... na streamovanie na cestách.

... na prenášanie receptov a iných návodov z videoportálov do kuchyne a dielne domáceho majstra.

... na používanie programov balíka Office a podobných aplikácií.

... na videokonferencie.

... na aplikáciu rozšírenej reality (potrebná kamera).

 

Veľké tablety sú optimálne ...

... pre grafikov a iných kreatívcov, ktorí chcú na kvalitných zariadeniach robiť náčrty, kresliť a maľovať.

... na prezentácie produktov – najmä, keď často navštevujete zákazníkov na dohodnutom mieste.

... na stacionárne streamovanie na rôznych miestach.

Niektorí výrobcovia ponúkajú svoje modely nezávisle od príslušnej veľkosti tabletu s rôznou kapacitou: môžete si kúpiť napr. iPad mini voliteľne so 64 alebo 256 gigabajtovým úložným priestorom. Ďalšou možnosťou je rozšírenie pomocou SD karty.

 

Ďalšie užitočné články k téme

FAQ

Aký veľký by mal byť tablet?

To, ktorá veľkosť displeja bude pre vás optimálna, vo veľkej miere závisí od toho, na čo chcete zariadenie používať. Zatiaľ čo malé varianty tabletov sú praktickými spoločníkmi na cestách, tablety XXL, ako sú napríklad Galaxy Tab S7 + (12,4 palca) alebo Apple iPad Pro 12,9", možno použiť aj na zložité grafické aplikácie alebo pohodlné streamovanie.

Aký veľký je 12 palcový tablet?

12-palcový tablet má uhlopriečku displeja 30,5 centimetrov. Kvôli tomu patrí k obzvlášť veľkým zariadeniam, ktoré sú ako všestranné prístroje vhodné okrem iného na streamovanie, hranie hier a na používanie programov balíka Office. 

Aký je najväčší tablet Samsung?

V prípade modelu Galaxy View navrhla spoločnosť Samsung obrovský tablet s uhlopriečkou displeja 18,4 palca, čiže so 46,7 centimetrami. Nasledujúci model Samsung Galaxy View 2 je so 17,3 palcami o niečo menší. Medzi veľkými tabletmi s operačným systémom Android je mimoriadne obľúbený tablet Samsung Galaxy S7+ s veľkosťou 12,4 palca.

Ktorý iPad je najväčší?

iPad Pro 12,9“ je v súčasnosti najväčším tabletom od spoločnosti Apple. S uhlopriečkou displeja po prepočítaní vo veľkosti 32,8 centimetrov je ideálny na streamovanie vo vysokej kvalite a je tiež optimálny aj pre kreatívnych ľudí, napríklad na kreslenie, ilustrovanie alebo na zložitú úpravu obrázkov. Okrem toho operačný systém iOS spoločnosti Apple ponúka množstvo programov, ktoré si môžete doplniť aplikáciami z obchodu.