Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Notebook alebo počítač: Čo je lepšie?

Potrebujete nový počítač, neviete sa však rozhodnúť, či to má byť stolný počítač alebo notebook? Spoločne zistíme, ktoré zariadenie je pre vás to správne.

1. Notebook alebo počítač: Ktoré zariadenie je pre mňa lepšie?

Mobilné použitie notebooku
© PeopleImages.com - #1706087 (PeopleImages.com - #1706087 (Photographer) - [None] Notebooky sú ideálnou voľbou, keď chcete ostať mobilní.

To, či sa vám najviac oplatí notebook alebo počítač, závisí predovšetkým od toho, ako a kde chcete svoj nový počítač používať.

Prehľad

Notebook alebo počítač – individuálne rozhodnutie:

 • Notebook: Univerzálne zariadenie pre maximálnu flexibilitu – ideálny pre každého, kto často mení pracovisko alebo miesto pobytu, má málo miesta a chce šetriť energiu.

 • Stolný počítač: Výkonný stroj s vynikajúcim pomerom ceny a výkonu – perfektný pre všetkých, pre ktorých je dôležitý najmä výkon, ergonómia a možnosti konfigurácie.

Prenosný počítač vám v zásade ponúka väčšiu flexibilitu, zatiaľ čo stolný počítač vyniká lepším pomerom ceny a výkonu a vyšším komfortom obsluhy. Okrem toho je však potrebné zohľadniť aj ďalšie aspekty:

Počítač pri hraní hier
© Zdroj: iStock.com/eclipse_images Výhodou stolných počítačov je, že disponujú mnohými možnosťami pripojenia a ergonomickými periférnymi zariadeniami.

Počítač alebo notebook: Rýchla pomoc pri rozhodovaní

Notebook pre vás predstavuje najlepšiu voľbu, keď ...

... chcete byť so svojim zariadením čo najviac flexibilní a mobilní.

... máte k dispozícii menej miesta a chcete sa vyhnúť spleti káblov.

... chcete šetriť elektrický prúd.

So stolným počítačom si však lepšie poradíte, keď ...

... budete chcieť vaše zariadenie používať iba na jednom mieste.

... nebudete chcieť robiť kompromisy v oblasti výkonu.

... kladiete dôraz na ergonomické periférne zariadenia, ako je veľká obrazovka a plnohodnotná klávesnica.

... vyžadujete rôzne možnosti pripojenia, napríklad pre reproduktory alebo dodatočný monitor.

Kompromis: Počítač používate zvyčajne doma, ale na cestách nechcete prísť o jednu alebo viaceré aplikácie? Zmysel pre vás bude mať pravdepodobne kombinácia stolného počítača a tabletu. Ktorá veľkosť tabletu je praktickým univerzálnym zariadením a kedy sa takáto kúpa oplatí viac ako kúpa notebooku, sme pre vás už rozoberali.

2. Výhody a nevýhody notebookov

Výhody a nevýhody notebookov
Prehľadné zhrnutie výhod a nevýhod notebookov

Na základe mobility sú notebooky stálicou vo vlakoch, v parku, ale aj v kaviarňach alebo v spoločných pracovných priestoroch. Notebook však môže okrem toho zabodovať aj s inými výhodami, napríklad úsporou miesta alebo energie v porovnaní so stolným počítačom.

Všetky výhody notebookov

 • Vysoká flexibilita: Vždy, keď cestujete alebo dochádzate do práce, môžete si notebook ľahko vziať so sebou vďaka jeho kompaktnému dizajnu a relatívne nízkej hmotnosti. Aj doma vám notebook umožňuje ľubovoľne meniť miesta – či už v domácej kancelárii na slnečnom balkóne alebo po práci na gauči.

 • Okamžite pripravený na použitie: Mobilné zariadenia väčšinou disponujú pevným diskom typu Solid State Drive (SSD), vďaka čomu potrebujú menej času na spustenie ako mnohé stolné počítače. Ak váš notebook používate na viacerých miestach, napríklad v kancelárii, doma a na cestách, odpadá okrem toho otravné synchronizovanie údajov a adresárov.

 • Vyžaduje menej miesta: Notebook môžete obsluhovať aj vtedy, keď máte k dispozícii malú plochu, napríklad na kuchynskom stole. Zložený zaberie ešte menej miesta a vy ho môžete uložiť tak, aby ste ušetrili miesto.

 • Nízka spotreba elektrickej energie: Či už chcete šetriť elektrickou energiou z ekologických alebo ekonomických dôvodov – s notebookom sa spotreba energie zníži v porovnaní s používaním stolného počítača.

 • Menej káblov: Vďaka kompaktnej konštrukcii notebooku, ktorý má integrovaný nielen displej, ale aj myš a klávesnicu, potrebujete podstatne menej káblov ako pri stolnom počítači, čo zaručuje poriadok na pracovisku.

Je to presne to, čo ste hľadali? Prezrite si všetky notebooky v našom sortimente alebo  v našom poradenstve pri kúpe zistite, ktorý notebook je pre vás optimálny.

Nevýhody notebooku

 • Nižší výkon: Výkon notebookov sa síce veľmi zvýšil, štandardne však majú stále nižší výkon ako stolné počítače. Vysokovýkonné výnimky, ako napríklad herné notebooky alebo notebooky pre dizajnérov a konštruktérov sú drahšie ako porovnateľné stolné počítače. Vo všeobecnosti poskytujú notebooky horší pomer ceny a výkonu ako stolné počítače.

 • Menej možností pripojenia: Aby boli notebooky čo najkompaktnejšie, majú málo zásuviek a často len pre určité typy konektorov, napríklad sloty USB-C. Napriek možnosti použitia adaptéra sa na vás preto vzťahujú väčšie obmedzenia pri pripájaní ďalších zariadení k notebooku ako pri používaní stolného počítača.

 • Menšie možnosti osobného nakonfigurovania: Notebooky sú skonštruované ako celistvý systém – po zakúpení a nabití je ich možné priamo používať. K pôvodnej konfigurácii však nie sú takmer žiadne alternatívy, preto je ťažké nájsť notebook, ktorý by presne zodpovedal vašim predstavám, pokiaľ ide o komponenty, ako je hlavný procesor (CPU), grafická karta (GPU), pracovná pamäť RAM a pevný disk. Okrem toho je jeho obrazovka pomerne malá.

 • Upgrady nie sú možné alebo sú možné len s ťažkosťami: Dodatočnú výmenu jednotlivých komponentov je možné vykonať iba zriedka. Laici preto zvyčajne nemajú šancu udržiavať notebook v najnovšom technickom stave. Možnosť dodatočného vybavenia poskytujú externé súčiastky (napríklad grafická karta alebo pevný disk), tieto však zodpovedajúcim spôsobom obmedzujú mobilitu zariadenia.

Ak stále nemáte istotu, či je pre vás vhodný notebook alebo počítač, mali by ste si prečítať ďalšiu kapitolu – v nej vám prezradíme všetky výhody a nevýhody stolného počítača.

3. Výhody a nevýhody stolného počítača

Výhody a nevýhody stolného počítača
Prehľadné zhrnutie výhod a nevýhod stolných počítačov

Ak počítač používate intenzívne a vždy na rovnakom mieste a máte k dispozícii dostatok miesta, odporúča sa kúpa stolného počítača. Potom už nebude potrebné robiť kompromisy v oblasti výkonu ani ergonómie.

Všetky výhody stolného počítača

 • Maximálny výkon: V prípade stolného počítača nie je potrebné brať do úvahy priestor potrebný v skrini počítača, takže komponenty, ako je grafický procesor (GPU) a hlavný procesor (CPU), ako aj príslušný ventilátor, resp. chladič, môžu byť navrhnuté na najvyšší výkon. Okrem toho poskytuje stolný počítač lepší pomer ceny a výkonu ako notebooky.

 • Personalizovaná konfigurácia: Stolný počítač je možné optimálne prispôsobiť vlastným potrebám, a to nielen z hľadiska periférnych zariadení (počítačová myš, klávesnica, reproduktory atď.), ale aj z hľadiska jednotlivých hardvérových komponentov, ako je grafická karta alebo pevný disk.

 • Jednoduché dodatočné vybavenie: Ak vám už pôvodné vybavenie nevyhovuje alebo chcete mať vždy prístup k najnovším technickým možnostiam, môžete väčšinu komponentov vymeniť za výkonnejšie alebo rýchlejšie. Pritom sa musíte iba uistiť, že je všetko navzájom kompatibilné – napríklad nový hlavný procesor s päticou vašej súčasnej základnej dosky. Zabudovanie väčšieho alebo aj dodatočného pevného disku je taktiež možné.

 • Komfortný a ergonomický: Stolný počítač vám umožní flexibilne nastavovať vzdialenosť medzi monitorom a očami, aby ste ich chránili a predišli bolestiam krku. Na rozdiel od notebooku vám stolný počítač ponúka aj plnohodnotnú klávesnicu, na ktorej môžete pohodlne písať aj po niekoľkých hodinách. Keďže si môžete voľne vybrať, ktorú klávesnicu a myš chcete štandardne používať, môžete pri kúpe takýchto periférnych zariadení siahnuť rovno po alternatívach, ktoré sú obzvlášť šetrné ku kĺbom.

 • Veľký monitor: Prečo spúšťať nový trhák alebo titul kategórie AAA na 17-palcovom monitore, keď displej stolného počítača ponúka veľkosť 27 palcov a viac? Okrem toho je pre oči únavné pozerať sa dlho na malú obrazovku, predovšetkým pri nízkom rozlíšení. Na stolnom počítači môžete kedykoľvek vymeniť monitor za väčší, ktorý bude šetrnejší k očiam.

 • Možnosti pripojenia a životnosť: Na skrini stolného počítača nájdete množstvo zásuviek na pripojenie ďalších monitorov, reproduktorových systémov a iných periférnych zariadení. Zásuvka pre kábel LAN zabezpečuje stabilné pripojenie na internet.
  Stolné počítače vykazujú dlhšiu životnosť nielen vďaka možnosti výmeny zastaraného hardvéru: Vysoký chladiaci výkon chráni citlivé komponenty, okrem toho je tieto možné jednoduchšie vyčistiť, pretože kryt je možné jednoducho odskrutkovať.

Nevýhody stolných počítačov

 • Vyžaduje veľa miesta: Stolný počítač nemôžete po použití odložiť na poličku alebo do zásuvky, aby ste ušetrili miesto, ako je to v prípade notebooku. Aj počas používania potrebujete viac miesta pre samotný počítač a pre periférne zariadenia a káble.

 • Vysoká spotreba elektrického prúdu: V porovnaní s notebookmi je spotreba elektrického prúdu u stolného počítača vyššia. Pre tých, ktorí nevyžadujú maximálny výkon a pred počítačom aj tak trávia málo času, bude pravdepodobne lepšie použiť notebook.

 • Chýbajúca mobilita: Stolný počítač nemôžete používať na cestách a na bezpečnú prepravu potrebujete auto. Preto sa zaobstaranie takéhoto zariadenia oplatí len vtedy, ak ho budete chcieť používať vždy na rovnakom mieste.

Preferujete flexibilnejší počítač? Na tomto mieste si môžete prezrieť všetky výhody notebookov.

4. Počítač alebo notebook – čo je lepšie pre vašu domácu kanceláriu?

Počítač All-in-one v domácej kancelárii
© iStock.com/shironosov To, či sa na prácu v domácej kancelárii hodí notebook alebo stolný počítač, závisí od vašich požiadaviek.

Každý, kto si vytvára domácu kanceláriu, nevyhnutne stojí pred otázkou, či sú na tento účel vhodnejšie notebooky alebo osobné počítače. Rovnako ako v prípade čisto súkromného používania závisí odpoveď predovšetkým od toho, kde a ako sa bude nový počítač používať.

Notebook v domácej kancelárii

Notebook predstavuje najlepšiu voľbu pre domácu kanceláriu, keď je najdôležitejším kritériom mobilita: Ak pracujete na rôznych miestach, napríklad doma, v kancelárii alebo na cestách, potom sa väčšinou vyplatí kúpa notebooku. Všetky výhody notebookov sme pre vás podrobne zhrnuli tu. Treba však brať do úvahy aj nižšiu životnosť zariadení, pretože jednotlivé komponenty dokážu len zriedka vymieňať laici.

Stolný počítač v domácej kancelárii

Ak v domácej kancelárii kladiete veľký dôraz na ergonómiu alebo ste z dôvodu veľmi náročných výpočtových aplikácií odkázaní na maximálny výkon svojho počítača, považuje sa stolný počítač za lepšiu alternatívu. Dôvodom je aj to, že stolný počítač poskytuje viac možností na zostavenie hardvérových komponentov (napríklad hlavný procesor, pamäť RAM, grafická karta) a periférií (myš, klávesnica, obrazovka) podľa vlastných potrieb. Ak je v zriedkavých prípadoch potrebné preniesť údaje a adresáre do iného zariadenia, napríklad v kancelárii, je to možné urobiť prostredníctvom zabezpečenej cloudovej služby.
Ak už vlastníte vhodné periférne zariadenia, oplatí sa kúpa stolného počítača aj z finančného hľadiska, pretože má lepší pomer ceny a výkonu ako porovnateľné notebooky.

Pre nerozhodnutých: Ak nedokážete jednoznačne odpovedať na otázku, či notebook alebo počítač, pretože sa napríklad nechcete zriecť mobility, ale na počítači pracujete veľa hodín, odporúča sa v tomto prípade kompromisné riešenie: Ak je k dispozícii dostatok prípojok alebo ak používate dokovaciu stanicu, je možné k notebooku pripojiť jeden alebo viacero väčších monitorov, ako aj klávesnicu a počítačovú myš.
Pri takejto konfigurácii budete v porovnaní so stolným počítačom stále šetriť elektrickú energiu, vznikajú vám však dodatočné náklady kvôli ďalším periférnym zariadeniam. Keďže notebooky sú vo všeobecnosti drahšie ako porovnateľné stolné počítače, odporúča sa takáto pracovná stanica do domácej kancelárie predovšetkým vtedy, keď často meníte miesto práce medzi domovom a kanceláriou.

5. Herný počítač alebo herný notebook?

Herný notebook ako mobilná alternatíva
© iStock.com/mixetto Stolné počítače sa pri hraní hier považujú za skutočne výkonné stroje, zatiaľ čo notebooky sa môžu používať flexibilne a vďaka tomu poskytujú radosť z hry všade.

Ak vyslovene hľadáte nový počítač na hranie hier, máte na výber medzi hernými počítačmi a hernými notebookmi. Zatiaľ čo sa desktopové počítače považujú za skutočne výkonné stroje, poskytujú výkonné notebooky zábavu z hry všade. Rovnako ako pri univerzálnych zariadeniach a pracovných notebookoch by ste si mali vopred premyslieť, ktoré kritériá sú pre vás pri kúpe počítača na hranie obzvlášť dôležité.

Herné notebooky: Prenosná zábava pri hraní hier s menšími obmedzeniami

Hoci sa výkon herných notebookov medzičasom výrazne zlepšil, herné počítače ich vo všeobecnosti stále prevyšujú z hľadiska výkonu. Ak však aj tak hráte klasické hry alebo uprednostňujete výpočtovo menej náročné tituly, je pre vás herný notebook ideálnou voľbou. Okrem toho budete profitovať z mobility zariadenia a môžete sa hrať, kde len chcete. Problémom je však životnosť herných notebookov: Keďže zastarané komponenty sa dajú len zriedka dodatočne vymeniť, nový notebook bude potrebné kúpiť skôr ako porovnateľný stolný počítač, ak nechcete pripájať externé komponenty. Okrem toho môže byť životnosť notebooku obmedzená slabším chladením v porovnaní so stolným počítačom.

Herné počítače: Špičkové zariadenia s vyššou životnosťou

Ak chcete z počítača vyžmýkať maximálny výkon a pravidelne hrať najnovšie tituly kategórie AAA, mali by ste si vybrať herný počítač. Pretože pokiaľ ide o výkon, nemuseli výrobcovia robiť kompromisy v súvislosti s veľkosťou alebo hmotnosťou komponentov. Hardvérové komponenty, ako grafická karta, pamäť RAM a hlavný procesor, je okrem toho neskôr možné vymeniť za novšie komponenty, aby ste si mohli počítač užívať dlhú dobu. Okrem toho môžete ťažiť zo skutočnosti, že stolné počítače vykazujú lepší pomer ceny a výkonu ako podobné notebooky, najmä v segmente high-end. Vysoký výkon herného počítača sa však odzrkadľuje na jeho spotrebe energie.

Zhrnutie: Či je pre vás optimálny herný notebook alebo herný počítač, závisí od toho, aký typ hráča ste. So stolným počítačom získate perfektnú zostavu, ak však požadujete mobilnú hernú zábavu, mali by ste siahnuť po notebooku.

Výsledok: Počítač alebo notebook – individuálne rozhodnutie

Vhodnosť počítača a notebooku
Pred kúpou nového počítača si vždy premyslite, ako ho chcete používať.

Na otázku, či sú lepšie notebooky alebo stolné počítače, neexistuje všeobecná odpoveď, pretože ich výhody sa prejavujú v rôznych situáciách. Pred kúpou nového zariadenia si preto premyslite, kde a ako ho chcete používať.

Kúpa stolného počítača sa odporúča používateľom, ktorí ...

... uprednostňujú alebo vyžadujú pevné pracovisko s veľkou obrazovkou.

... nechcú robiť kompromisy v oblasti výkonu svojho počítača.

... kladú veľký dôraz na ergonómiu.

... svoj počítač prispôsobujú vlastným potrebám a chcú ho pravidelne aktualizovať o novšie komponenty.

... hľadajú najlepší pomer ceny a výkonu.

Kúpa notebooku sa odporúča používateľom, ktorí ...

... si cenia mobilitu a svoje zariadenie chcú používať doma, v kancelárii alebo na univerzite a na cestách.

... majú iba obmedzený priestor a pred počítačom netrávia veľa času.

... nepotrebujú veľa prípojok pre periférne zariadenia a akceptujú určité obmedzenia pri multitaskingu alebo hraní hier.

... sú ochotní minúť viac peňazí za notebook ako za porovnateľný stolný počítač.

... sa zameriavajú na nízku spotrebu elektrickej energie.

 

Ďalšie užitočné články k téme

Často kladené otázky

Je notebook lepší ako stolný počítač?

To, či je pre vás vhodnejší notebook alebo stolný počítač, nezávisí od zariadenia, ale od toho, ako ho chcete používať. Notebooky v podstate bodujú svojou mobilitou a nízkou spotrebou energie, zatiaľ čo stolné počítače ponúkajú maximum výkonu, možností prispôsobenia a ergonómie. V našom podrobnom porovnaní sa dozviete, ktoré zariadenie je pre vás optimálnym riešením.

Čo je výhodnejšie: Notebook alebo počítač?

Stolný počítač je spravidla výhodnejší ako porovnateľný notebook – čím vyšší je cenový segment, tým vyšší je zvyčajne rozdiel. Kým pri kúpe notebooku už máte hotový systém vrátane všetkých obvyklých vstupných a výstupných zariadení, periférne zariadenia stolného počítača si musíte dokúpiť samostatne, ak ešte nemáte obrazovku (obrazovky), klávesnicu a myš.

Čo vydrží dlhšie: Počítač alebo notebook?

Stolné počítače vykazujú dlhšiu životnosť ako notebooky, pretože pri stolových počítačoch je možné väčšinu komponentov dodatočne vymeniť za nové. V mnohých prípadoch je možné aj rozšírenie, napríklad prostredníctvom dodatočného interného pevného disku. Neskorší upgrade notebooku je pre laikov naopak ťažko uskutočniteľný a aj údržba hardvéru jeho pravidelným čistením je náročná kvôli zlej prístupnosti v telese notebooku. U mnohých prístrojov okrem toho zaniká nárok vyplývajúci zo záruky, keď ako súkromná osoba vymeníte komponenty. Okrem toho má notebook relatívne nízky chladiaci výkon, ktorý funguje ako ochrana pre citlivé komponenty. Z týchto dôvodov sa musí notebook vymeniť za nové zariadenie spravidla skôr, ako to bude potrebné u stolného počítača.

Aké výhody má počítač?

Stolné počítače poskytujú v porovnaní s notebookmi niekoľko výhod. Poskytujú vyšší výkon pri nižších nákladoch, je ich možné modernizovať a vďaka lepším chladiacim a ventilačným systémom majú aj dlhšiu životnosť. Okrem toho ich je možné prispôsobiť podľa vlastných želaní, či už ide o oblasť zabudovaných komponentov alebo periférnych zariadení. Tieto možnosti nakonfigurovania a väčšinou oveľa väčšia obrazovka stolných počítačov sa starajú o dobrú ergonómiu – nielen pri profesionálnych činnostiach v kancelárii a v domácej kancelárii, ale aj vo voľnom čase.

Je herný stolný počítač lepší ako herný notebook?

To, či je pre vás lepší herný notebook alebo herný stolný počítač, závisí od toho, čo a ako chcete hrávať: Hoci medzičasom výkonné herné notebooky dobyli trh, sú vo väčšine prípadov, keď je hlavným kritériom výkon, herné počítače stále lepšie. Okrem toho predovšetkým špičkové stolné počítače ponúkajú lepší pomer ceny a výkonu ako porovnateľné notebooky a možno ich modernizovať pomocou nového hardvéru. Ak však chcete byť mobilní a sústrediť sa predovšetkým na klasické hry, ktoré si vyžadujú menší výpočtový výkon, alebo sa zmierite so stratou kvality grafiky, budete s herným notebookom spokojní. V tomto prípade totiž neexistujú žiadne obmedzenia flexibility – hráte sa vždy tam, kde sa práve nachádzate. Podrobné porovnanie herných stolných počítačov a herných notebookov nájdete tu.