Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Tablet alebo notebook: čo je lepšie?

Je najvyšší čas zaobstarať si nový mobilný počítač, ale nie ste si istý, či by to mal byť notebook, tablet alebo konvertibilné zariadenie? Poradíme vám, ktoré zariadenie je pre vás to správne.

1. Tablet alebo notebook: ktorý nákup sa oplatí pre koho

Rozdiely medzi tabletom a prenosným počítačom
Tablet alebo notebook – príslušné výhody

Mobilný počítač, ako je notebook alebo tablet, nie sú vhodné len ako flexibilné pracovné zariadenia, ale vo voľnom čase sa postarajú aj o zábavu a spojenie s vonkajším svetom. Ich veľkou výhodou je kompaktná veľkosť: či už doma na gauči alebo na cestách vo vlaku – s prenosným počítačom nie je nuda. Naozaj potrebujete notebook alebo vám bude stačiť tablet? Spolu to zistíme.

Rýchla pomoc pri rozhodovaní: tablet alebo notebook

Tablet bude pre vás dobrou voľbou, keď ...

... ste často na cestách a pri tom chcete vybavovať rôzne úlohy alebo používať funkcie, ktoré sú technicky málo náročné.

... potrebujete tenké, ľahké zariadenie, s ktorým budete vďaka dlhej výdrži batérie nezávislý od najbližšej el. prípojky.

... sa môžete vzdať periférnych zariadení, ako je myš a klávesnica, alebo uprednostňujete dotykový displej.

Naopak kúpa notebooku sa vám oplatí, keď ...

... hľadáte klasické pracovné zariadenie na cesty a na doma, ktorý je vďaka fyzickej klávesnici a touchpadu pohodlný na používanie aj po dlhšiu dobu.

... potrebujete viaceré prípojky pre periférne zariadenia (napr. pre myš, tlačiareň, externé pevné disky) alebo ste (dočasne) odkázaný na pripojenie LAN.

... zariadenie chcete používať aj namiesto stolového počítača, napríklad na dlhú prácu náročnú na písanie alebo na hranie hier s vysokými požiadavkami na grafickú kartu a hlavný procesor.

Ak stále nie ste rozhodnutý, tu sú podrobné informácie o vlastnostiach notebooku a tabletu. Kompaktný prehľad o všetkých výhodách a nevýhodách oboch mobilných počítačov nájdete tu.

Pre všetkých tých, ktorí sa nevedia rozhodnúť, by mohli byť zaujímavé zariadenia 2 v 1, ako sú konvertibilné (convertible) a odpojiteľné (detachable) zariadenia: Takéto hybridy môžete podľa potreby použiť ako tablet alebo notebook a ponúkajú maximálnu flexibilnosť.

2.  Tablet: mobilný sprievodca s dlhou výdržou batérie

Rodina s tabletom a notebookom
© iStock.com/golero Či je pre vás lepší notebook alebo tablet, závisí od toho, ako a na aký účel chcete zariadenie použiť.

Tablet je obmedzený na základné veci: jeho prednú stranu z veľkej väčšiny tvorí displej, ktorý prostredníctvom dotykového displeja súčasne slúži ako vstupné zariadenie. Hardvér sa skrýva za ním, fyzická klávesnica chýba. Z tohto dôvodu sú tablety užšie a podstatne ľahšie ako laptopy. Ich veľkosť je v závislosti od modelu v rozsahu od 7 do 13 palcov, vďaka čomu má aj priemerný tablet menší displej ako väčšina notebookov.

2.1 Typické oblasti použitia

Žena pripravuje jedlo podľa pokynov na tablete
© Copyright: All rights reserved - Rasmus Jurkatam (Copyright: All rights reserved - Rasmus Jurkatam (Photographer) - [None] Radi skúšate nové recepty? S tabletom si do svojej kuchyne môžete vziať svojho obľúbeného kuchára z Youtubu.

Tablet boduje predovšetkým v oblasti voľnočasových aktivít a predstavuje veľmi pohodlnú možnosť, ako surfovať na webe, nakupovať online alebo čítať. Hoci vám to umožňuje používať programy a aplikácie aj na to, aby ste odpovedali na e-maily alebo ste si zapísali texty a návrhy, pre väčšinu profesijných činností nie je tou najlepšou voľbou: človek, ktorý veľa píše alebo programuje, ten dokáže oceniť fyzickú klávesnicu rovnako, ako veľký displej – v takýchto prípadoch by ste mali dať prednosť laptopu.

Tablety sú vynikajúce na ...

... pohodlné surfovanie a nakupovanie na internete z pohovky.

... hranie technicky nenáročných hier.

... čítanie elektronických kníh a online novín.

... streamovanie obľúbeného seriálu aj na cestách.

... uskutočnenie videokonferencie s rodinou a priateľmi.

... streamovanie kuchárskych receptov a iných návodov z videoportálov v kuchyni a pivnici domáceho majstra.

... používanie jednoduchých aplikácií balíka Office a podobných aplikácií.

... prehrávanie jednoduchých prezentácií výrobkov.

... uskutočnenie aplikácií rozšírenej reality (tu je potrebná kamera).

 

Špeciálny prípad: tablet pre kreatívnych ľudí

Vysoko výkonné zariadenia sú zaujímavé pre kreatívnych ľudí a grafikov, pretože vysoko kvalitné tablety s dotykovým perom sú ideálne na skicovanie, kreslenie a maľovanie, ako napríklad Samsung Galaxy Tab 7 a iPad Pro od spoločnosti Apple.

Dôležité: vďaka svojmu operačnému systému (Android alebo iOS) nie je vždy možné tablet synchronizovať s inými počítačmi a s programami, ktoré sú v nich nainštalované. Okrem toho tablety neposkytujú žiadne alebo len niekoľko možností pripojenia k iným zariadeniam, ako sú myš, monitor, externý pevný disk a tlačiareň.

2.2 Technické vybavenie tabletu

Dôležité kritériá pri kúpe tabletu:

Operačný systém: Android a iOS (iPad od spol. Apple) sú najbežnejšie, zatiaľ čo varianty ako Windows sa na tabletoch vyskytujú len málokedy. Ak ste odkázaný na určité programy, mali by ste si vopred skontrolovať, či sú dostupné aj pre príslušný operačný systém.

Displej: Full HD (1 920 x 1 080 pixlov) je považovaný za minimálny štandard, niektoré tablety však ponúkajú vyššie rozlíšenie. Ako typ zobrazenia sa odporúča technológia In-Plane-Switching (IPS), zatiaľ čo panely TN sa považujú za zastarané. Pre milovníkov filmov môže byť užitočný tablet s technológiou AMOLED (Active Matrix Organic Light Emitting Diode) alebo Super AMOLED, aby si pri streamovaní mohli vychutnať vynikajúcu brilantnosť farieb, hlboké úrovne čiernej a silné kontrasty. Okrem toho sa ďalší vývoj technológie OLED postará o veľmi rýchle vytváranie obrazu a plynulé sledy pohybov.

Výkon: centrálna jednotka počítača sa nachádza v čipe (SoC = System-on-a-Chip); za špičkové modely sú považované Qualcomm Snapdragon 865+ pre Android tablety a Apple A14 Bionic pre iPady. Tablety s príslušnými verziami predchodcov sa však dajú kúpiť podstatne lacnejšie bez toho, aby ste museli očakávať výrazný pokles výkonu. Operačná pamäť tabletu by mala mať minimálne 3 gigabajty, ak svoj nový tablet primárne nechcete používať na surfovanie na webe.

Výdrž batérie: kapacita batérie je veľmi rozdielna a v závislosti od zariadenia môže byť od 2 750 až do 10 000 miliampérhodín. Skutočný čas fungovania tabletu však závisí od ďalších faktorov, od príslušného používania, výkonu a veľkosti displeja.

Ďalšie vybavenie:

  • Rozhrania a pripojenia ako WLAN, Bluetooth a USB port sú k dispozícii na väčšine zariadení, rovnako ako reproduktory a kamera. Ich kvalita závisí v neposlednom rade od ceny tabletu

  • Aká veľká bude pamäť počítača, je tiež otázkou finančných nákladov – k dispozícii sú tablety s 10 gigabajtmi a zariadenia až s jedným terabajtom. Vopred však porozmýšľajte, či chcete do zariadenia uložiť napríklad veľa fotografií alebo videí, alebo či na vaše účely stačí malá pamäť. Neskoršie rozšírenie pomocou SD karty často nie je možné. Okrem toho by ste mali zohľadniť, že časť špecifikovanej pamäte už operačný systém používa, a preto ju nebudete mať k dispozícii.

  • Doplnkové príslušenstvo ako je dotykové pero pre tablet (Stylus) alebo klávesnica k tabletu sa ponúkajú buď spoločne so zariadením, alebo samostatne. Pero Stylus chráni displej pred šmuhami a je štandardnou výbavou pre kreatívnych ľudí, ktorí svoj mobilný počítač používajú okrem iného aj ako grafický tablet. Pomocou klávesnice k tabletu môžete svoj tablet rýchlo upgradovať na laptop. Pre ľudí, ktorí veľa píšu sa však spravidla oplatí zaobstarať si radšej laptop alebo zariadenie 2 v 1.

3. Laptop: výkonné pracovné zariadenie a alternatíva k stolovému počítaču

Laptopy sú menej praktické ako tablety a zvyčajne majú kratšiu výdrž batérie. Na druhej strane ponúkajú vyšší výkon, väčší displej a fyzickú klávesnicu, a preto môžete na laptope pracovať pohodlne a šetrne k očiam aj dlhšiu dobu.

3.1 Typické oblasti použitia

Žena pracujúca v kuchyni s notebookom
© iStock.com/Moyo Studio Či už v kancelárii alebo v domácej kancelárii: S laptopom budete flexibilný a napriek tomu sa môžete koncentrovať na prácu.

Pri hľadaní nového laptopu môžete počítať s väčším výberom rôznych výkonných zariadení, ako je to aj v prípade tabletov. Preto budete musieť robiť menej kompromisov a získate zariadenie, ktoré je dokonale šité na mieru vašim potrebám. Všetko je možné, od jednoduchého notebooku až po vysokovýkonný model, na ktorom budete môcť hrať technicky náročné počítačové hry a streamovať filmy v rozlíšení 4K.

Prečo sa oplatí kúpa laptopu:

  • Mnohé notebooky ponúkajú dostatočný výkon na to, aby mohli úplne nahradiť stolový počítač – nielen v profesionálnom, ale aj v súkromnom prostredí. Používatelia s vysokými požiadavkami na svoj hardvér, napríklad hráči, si môžu kúpiť laptop so špičkovým vybavením. To isté platí pre používateľov počítačových programov na úpravu obrázkov a videí, ktorí vyžadujú vysoký výpočtový výkon.

  • Laptopy je možné flexibilne používať, majú k dispozícii množstvo pripojení pre periférne zariadenia. Takto ho môžete doma alebo v kancelárii spojiť s myšou alebo dodatočným monitorom; tiež je k dispozícii port pre kábel LAN. Ak pravidelne pracujete na rôznych miestach a dočasne máte k dispozícii iba nestálu sieť WLAN, je tento typ mobilného počítača pre vás ideálny.

  • Na cestách môžete notebook komfortne ovládať pomocou touchpadu a integrovanej klávesnice. Ak používate jedno zariadenie stacionárne, pri dochádzaní do práce a na cestách, potom už nie je potrebná otravná synchronizácia súborov a priečinkov.

3.2 Technické vybavenie notebooku

Ak hľadáte nový laptop, mali by ste pri výbave zariadenia dbať na niektoré technické údaje mobilného počítača. V porovnaní s tabletmi ponúka sortiment väčšiu škálu rôzne vybavených zariadení, a preto by ste mali vopred zvážiť, na čo presne chcete svoj notebook používať.

Dôležité kritériá pri kúpe laptopu:

Operačný systém: MacOS je bežne používaný ako operačný systém pre laptopy od spol. Apple (MacBook) a Windows 10 pre zariadenia od iných výrobcov. Alternatívne môžete použiť Linux, ktorý ako bezplatný operačný systém negeneruje žiadne ďalšie náklady.

Displej: čím menšia je uhlopriečka displeja, tým mobilnejší budete s notebookom. Pre pohodlnú prácu po dlhšiu dobu sa však odporúča 15 až 17 palcový displej, najmä ak počítač používate na cestách a stacionárne na určitom mieste. Rozlíšenie by malo byť minimálne 1 920 krát 1 080 pixlov (Full HD). Pre milovníkov filmov, hráčov a grafikov sa oplatí investovať do laptopov s vyššími cenami a technológiou 4K.
Popri laptopoch s klasickými vstupnými zariadeniami, ako sú klávesnica a touchpad, sú k dispozícii aj zariadenia s dotykovým displejom, ktoré však majú vyššiu obstarávaciu cenu. Ak túto funkciu potrebujete, mali by ste si najskôr preveriť, či by tablet nebol pre vás prípadne lepšou voľbou.

Výkon: procesor (CPU = Central Processing Unit) rozhodujúcim spôsobom určuje výkon laptopu. Ak má zariadenie spúšťať výpočtovo náročné počítačové hry alebo náročné grafické aplikácie, je vhodné použiť výkonný procesor najnovšej generácie od AMD alebo Intel. Príkladom sú Intel Core i7 10. generácie a AMD Ryzen 7 4800H. Na každodenné použitie naopak stačia podstatne lacnejšie triedy základnej úrovne ako Intel Core i3 alebo AMD Ryzen 3.
Pre grafickú kartu alebo grafický čip platí niečo podobné: špičkové vybavenie, ako napríklad Geforce RTX 2080, sa oplatí len pre používateľov, ktorí sú odkázaní na najlepší možný výkon.
Operačná pamäť by v takýchto prípadoch mala mať kapacitu 16 gigabajtov, zatiaľ čo na bežné používanie (surfovanie, streamovanie atď.) postačí 8 gigabajtov.

Pevný disk: pri pevnom disku nie je rozhodujúci iba úložný priestor, ale aj to, aký typ úložiska sa používa – disk Hard Disk Drive (HDD) alebo disk Solid State Drive (SSD). SSD disky sú rýchlejšie, tichšie a ľahšie ako HDD disky, a preto sú optimálne na použitie v laptopoch. Okrem toho nie sú citlivé na nárazy. Ich nevýhodou sú vyššie náklady a porovnateľne nízka kapacita pamäte. Keď si chcete na svojom notebooku archivovať veľa veľkých súborov, ako sú obrázky a videá, je pre vás vhodné zariadenie, ktoré má okrem disku SSD aj disk HDD (Hard Disk Drive).

Výdrž batérie: rovnako ako v prípade displeja, aj tu si treba položiť otázku, či budete svoj mobilný počítač primárne používať na cestách alebo doma, prípadne v kancelárii. V prvom prípade by ste si mali všimnúť, či váš nový laptop disponuje výdržou batérie najmenej desať hodín. Mnoho tzv. ultrabookov – plochých, výkonných laptopov s niekoľkými pripojeniami – má veľkú výdrž batérie. Takéto zariadenia sú však drahšie a vybavené sú menším počtom možností pripojenia.

Prípojky: notebooky v zásade ponúkajú viac možností pripojiť periférne zariadenia, napr. myš, tlačiareň a doplnkový monitor, ako tablet. Dbajte na to, aby váš nový laptop disponoval portmi pre USB-C, slúchadlá/slúchadlá s mikrofónom a Thunderbolt 3 (rovnaký tvar konektora ako USB-C). Posledný menovaný podporuje rôzne rozhrania, ako sú DVI, HDMI a DisplayPort. Výhodou môže byť aj slot na pamäťové karty, napríklad vtedy, keď fotografujete digitálnym fotoaparátom a svoje fotografie si chcete preniesť priamo do laptopu.

4. Zhrnutie: silné a slabé stránky notebooku a tabletu

Aby ste získali rýchly prehľad, na tomto mieste sme pre vás spísali všetky výhody a nevýhody tabletov alebo laptopov.

Výhody tabletov:

Nevýhody tabletov:

Väčšinou cenovo výhodnejšie ako laptopy

Menej výkonné ako laptopy

Dlhá výdrž batérie

Chýba fyzická klávesnica, preto sú len podmienene vhodné ako pracovné zariadenie

Malé a ľahké

Malá kapacita pamäte

Veľmi rýchlo pripravené na použitie

Málo prípojok

Pohodlná obsluha zariadenia pomocou dotykového displeja

Žiadna mechanikaVýhody laptopov:

 

Nevýhody laptopov:

K dispozícii sú extrémne výkonné varianty

Ťažšie a masívnejšie

Vybavené sú fyzickou klávesnicou, preto sú vhodné ako pracovné zariadenie

Mierna výdrž batérie

Veľká kapacita pamäte

Väčšinou drahšie ako tablety

Početné prípojky

Laptopy s dotykovým displejom sú zriedkavé a potom sú podstatne drahšie ako tablety

Čiastočne so zabudovanou mechanikou

 

K dispozícii je väčšia škála zariadení s rozdielnym vybavením

 

Keď potrebujete laptop, napr. z profesionálnych dôvodov, ale zároveň ste nadšenými fanúšikmi praktických tabletov, bude pre vás možno najlepším riešením hybridné zariadenie. Preto vám v nasledujúcej kapitole predstavíme konvertibilné a odpojiteľné zariadenia.

5. Hybridy: zariadenia 2 v 1 pre maximálnu flexibilnosť

Ten, kto kladie na svoj mobilný počítač rôzne nároky, pre toho sa oplatí kúpa hybridného zariadenia. Môže fungovať rovnako ako laptop, ako aj tablet a nachádza sa v strednom až vyššom cenovom segmente. Rozlišujeme pri tom dve možnosti.

  • Konvertibilné zariadenia: notebooky 2 v 1 sú označované ako konvertibilné vtedy, ak je displej možné pretočiť o 360 stupňov a preto ho je možné úplne preklopiť.

  • Odpojiteľné zariadenia: pri odpojiteľnom zariadení je možné displej ľubovoľne odpojiť a znova zapojiť, aby ste mohli svoje zariadenie používať rovnako ako laptop, prípadne ako tablet.

Okrem toho boli pri niekoľkých hybridoch skombinované oba typy konštrukcie: Tak napríklad pri zariadeniach typu Microsoft Surface Book 3 alebo Microsoft Surface Pro 7 sa displej dá nielen odňať, ale aj preklopiť – alebo sa zariadenia používajú ako bežné laptopy. Takýto nákup je však nákladný a preto nemá zmysel pre každého používateľa. Okrem toho najmä drahé konvertibilné a odpojiteľné počítače spravidla nie sú vhodné pre náročných hráčov.

 

Ďalšie užitočné články k téme

FAQ

Čo je lepšie: tablet alebo laptop?

Otázkou nie je, ktoré zariadenie je lepšie, ale ktorý mobilný počítač bude pre vás ten najlepší: Keď hľadáte klasické pracovné zariadenie, je lepší laptop ako tablet. Pretože má väčší displej a množstvo prípojok pre periférne zariadenia, ako je myš a tlačiareň. Tablet je na druhej strane praktickejší a primárne vhodný na voľnočasové aktivity, napríklad na surfovanie po internete

Aké sú rozdiely medzi laptopom a tabletom?

Keďže hardvér tabletu je nainštalovaný za displejom a zariadenie nemá fyzickú klávesnicu, je užší, ľahší a zvyčajne tiež menší ako laptop. Väčšina tabletov je vhodných predovšetkým na jednoduché použitia, ako je surfovanie na webe, menej náročné hry alebo príležitostné streamovanie. Notebooky sa oproti tomu považujú za výkonnejšie a mnohostranne použiteľné, predstavujú prvú voľbu ako pracovné zariadenie a dokonca môžu nahradiť stolový počítač.

Často mi stačí tablet, ale občas by som mal radšej laptop – čo si mám kúpiť?

Pomocou príslušenstva, ako je dotykové pero pre tablet a klávesnica pre tablet sa mnohé tablety dočasne používať ako laptop. To je praktické, keď chcete z mobilného počítača hlavne surfovať na webe, nakupovať online alebo streamovať obľúbený seriál alebo občas pracovať s aplikáciami balíka Office. Ak však rovnako potrebujete notebook a tablet, odporúčame vám kúpu zariadenia 2 v 1.

Na ktoré aktivity tablet nepostačuje?

Na kancelárske činnosti tablet spravidla nie je vhodný, lebo absencia fyzickej klávesnice sťažuje písanie a bežné aplikácie balíka Office nie sú k dispozícii alebo sú k dispozícii iba v zredukovanej podobe. Neodporúča sa ani ich použitie ako alternatíva k domácemu stolovému počítaču. V takýchto prípadoch by ste mali dať prednosť novému laptopu.