Dvojitý, duálny, trojitý tuner: vysvetlenie a porovnanie
Ak si chcete kúpiť nový televízor, označenia ako dvojitý tuner, trojitý tuner alebo duálny tuner vás môžu veľmi iritovať: aké sú rozdiely a ktorá verzia je tá pravá pre vaše potreby? Ukážeme vám rozdiely druhov tunerov a ich oblasti použitia.
1. Dvojitý tuner verzus trojitý tuner: vysvetlenie
V prípade tunera ide o prijímač zabudovaný v televízore. Bez toho nie je možné správne filtrovať signály prijímané prostredníctvom antény, kábla alebo satelitného taniera. Až v kombinácii s prijímačom (ktorý je dnes už často súčasťou TV prístroja) získate požadovaný obraz.
Niektoré tunery majú viaceré prijímače, preto môžete súčasne sledovať televíziu a niečo nahrávať. Výrobcom oceňované dvojité alebo trojité tunery sa však od seba výrazne odlišujú:
Dvojitý tuner: dvojitý tuner umožňuje súčasne sledovať televízor a nahrávať nejaký program cez ten istý prijímací kanál (napr. DVB-C). Dvojité tunery je možné získať pre DVB-S (satelit), DVB-C (kábel) alebo DVB-T (anténu). Vždy podporujú iba jeden z troch druhov prijímačov.
Trojitý tuner: pomocou trojitého tunera je váš televízor vybavený pre všetky tri techniky príjmu (satelit, kábel a anténa). Tu však môžete buď nahrávať alebo sledovať iba jeden program; oboje súčasne nie je možné.
Dvojitý-trojitý tuner: dvojitý-trojitý tuner ponúka to najlepšie z oboch variantov, lebo takýto variant má niekoľko komponentov s rôznymi technológiami príjmu. Týmto spôsobom môžete prepínať medzi typmi príjmu a súčasne sledovať a nahrávať program.
Dvojité a trojité tunery si nesmiete mýliť s takzvaným duálnym tunerom, pomocou ktorého – podobne ako s trojitým tunerom – môžete prijímať dva z rôznych televíznych signálov DVB-S, DVB-C a DVB-T, ale nemôžete ich súčasne prehrávať a nahrávať.
Aký je rozdiel medzi dvojitým tunerom a trojitým tunerom?
Pojem „dvojitý tuner“ pochádza ešte z čias analógovej prijímacej techniky. Preto sa tu myslí iba na počet identických prijímacích modulov (napríklad dvakrát DVB-S alebo DVB-T). Trojitý tuner sa naopak vzťahuje na tri rôzne prijímacie moduly. Dvojité-trojité tunery sú podľa toho také modely, ktoré disponujú niekoľkými komponentmi na rôzne typy príjmu.
Ďalšie užitočné články k téme
- LCD alebo LED – čo je lepšie?
- LED, QLED alebo OLED: ktorý televízor je najlepší?
- Ako zistiť ideálnu veľkosť televízora
- Poradenstvo pri kúpe televízora
- Nahrávanie prostredníctvom USB: priame nahrávanie televízneho programu
- Funkcia Timeshift (časovo posunuté sledovanie televízie): čo to je?
- Dvojitý, duálny, trojitý tuner: vysvetlenie a porovnanie
- Projektor alebo televízor: Čo je lepšie?
- Rozlíšenie 4K a UHD: Význam, spoločné znaky a rozdiely
- Podsvietenie TV: Takto ním môžete TV dodatočne vybaviť!
- NanoCell vs. OLED: Čo je lepšie?
- Vybavenie systémom Ambilight – Takto sa to podarí!
- Čo je to Smart-TV?
FAQ
Čo je to trojitý tuner pri televízore?
Pomocou trojitého tunera môže váš televízor využívať rozsahy signálov DVB-C, DVB-T a DVB-S, takže môžete prijímať televízny signál nielen prostredníctvom kábla, ale aj prostredníctvom antény a satelitu.
Čo znamená trojitý tuner?
Trojitý tuner sa v televízore stará o to, aby ste mohli prijímať signál nielen prostredníctvom kábla, ale aj prostredníctvom satelitu a antény. Ak by ste však chceli súčasne pozerať televízor a nahrávať si nejaké vysielanie, budete na to potrebovať buď dvojitý tuner alebo dvojitý-trojitý tuner.
V čom sa odlišujú dvojitý a trojitý tuner?
Zatiaľ čo dvojitý tuner má niekoľko prijímacích častí rovnakého typu signálu, trojitý tuner má komponenty pre rôzne typy príjmu. Ak by ste však chceli súčasne pozerať televízor a nahrávať si nejaké vysielanie, budete potrebovať dvojitý tuner alebo dvojitý-trojitý tuner.