Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Poradenstvo pri kúpe televízora

Potrebujete nový televízor a neviete presne, na čo všetko máte dbať pri jeho výbere? Naše poradenstvo pri kúpe televízora vám pomôže rýchlo a jednoducho nájsť vhodný prístroj.

1. Rýchla kontrola: kvalita obrazu, veľkosť a funkcie

Rodina sedí pred televízorom
© iStock.com/monkeybusinessimages Televízor sa dá aj dokonale namontovať na stenu.

Možno už viete, čo je pre vás osobne najdôležitejšie pri výbere nového televízora, takže svoje hľadanie tým ohraničíte a skrátite. V tomto prípade jednoducho zvoľte príslušnú kapitolu nášho poradenstva pri kúpe televízora. V podstate sú pri výbere TV prístroja dôležité tri vlastnosti:

  • Kvalita obrazu

  • Veľkosť

  • Funkcie

1.1 Kvalita obrazu

Rozlíšenie televízora
© scyther5 Rozlíšenie obrazu pri rôznych veľkostiach televízorov

Ak je pre vás najdôležitejšia kvalita obrazu, najlepšie bude, ak sa pri kúpe nového prístroja zameriate na údaje o rozlíšení a o technológii obrazovky.

Rozlíšenie

Predstavte si mozaiku, teda obraz, ktorý je zložený z množstva malých častí. Čím viac jednotlivých dielov je tu k dispozícii na zobrazenie veľkého celkového obrazu, o to lepšie a jemnejšie bude pôsobiť. To isté platí pre televízny obraz:

Informácia: čím viac takzvaných obrazových bodov (pixlov) má obrazovka, o to ostrejší bude obraz.

V závislosti od počtu obrazových bodov sa etablovali rôzne štandardy, ktoré vám ukážeme v nasledujúcom prehľade.

Naše odporúčanie: ak je pre vás najdôležitejšie rozlíšenie televízora, rozhodnite sa pre prístroj 4K/UHD.

Technologie obrazovky

TELEVÍZOR QLED
Takto sú osvetľované QLED televízory.

Pre kvalitu obrazu a predovšetkým pre reprodukciu farieb a kontrast je rozhodujúca technológia obrazovky. Stredobodom záujmu je pritom otázka, ako presne sa osvetľujú jednotlivé obrazové body pri reprodukovaní obrazu. Aj tu sa môžete rozhodnúť pre rôzne štandardy:

Ak pozeráte televíziu príležitostne: QLED televízor

QLED znamená svetelné diódy s kvantovými bodmi. Pri tejto technológii sú obrazové body osvetľované priamo v určitej farbe, a nie výlučne bielym svetlom. Výsledkom sú silné farby a vysoký kontrast.

LED TV
Takto sa osvetľujú LED televízory.

Ak ste fanúšik filmov alebo hrania hier: OLED televízor

Pri OLED televízoroch sa používajú organické svetelné diódy, ktoré sa nastavujú jednotlivo a môžu sa aj kompletne vypnúť. Týmto spôsobom sa môže zobraziť takzvaná skutočná čierna, čo umožňuje maximálny kontrast pri reprodukcii obrazu.

Naše odporúčanie: rozhodnite sa pre OLED televízor, ak kladiete zvláštny dôraz na silné farby a veľmi silný kontrast.

Ďalej je dôležité poznať rôzne spôsoby usporiadania svetelných diód (LED), ktoré nachádzajú využitie pri televízoroch:

Edge LED: v prípade prístrojov s technológiou Edge LED sa LED diódy nachádzajú vždy len na okrajoch a ich svetlo sa zrkadlovou technikou projektuje na celú plochu obrazovky. Televízory s technológiou Edge LED sú lacnejšie ako modely Direct LED, obraz sa však sčasti javí ako nerovnomerne svetlý.

Direct LED/Full Backlight: na takýchto televízoroch sú LED diódy rozdelené po celej obrazovke. Táto technika je oproti variantu Edge LED premyslenejšia a stará sa o rovnomerne jasný obraz.

1.2 Veľkosť

Uhlopriečka obrazovky
Uhlopriečka obrazovky televízora

Ohľadne veľkosti nového televízora by ste sa mali orientovať podľa priestorových pomerov vašej domácnosti a účelu použitia: Pre priestory s malým počtom metrov štvorcových alebo ak ide o druhý prístroj do domácnosti sa často najlepšie hodia menšie prístroje.

Informácia: prihliadajte na to, že veľkosť televízorov závisí hlavne od rozmeru uhlopriečky obrazovky, ktorá sa uvádza v palcoch. Jeden palec zodpovedá 2,54 cm.

Nasledujúci prehľad vám sprostredkuje informácie o bežných šírkach a výškach pri štandardnom formáte 16:9, ktoré vyplývajú z rôznych uhlopriečok obrazoviek:

Uhlopriečka obrazovky

Šírka televízora

Výška televízora

19 palcov

41,8 cm

23,5 cm

32 palcov

70,5 cm

39,7 cm

40 palcov

88,9 cm

50 cm

43 palcov

96 cm

55 cm

50 palcov

110,7 cm

62,3 cm

55 palcov

121,8 cm

68,5 cm

60 palcov

133 cm

75 cm

65 palcov

144 cm

81 cm

70 palcov

157 cm

87 cm

Informácie o vzdialenosti pri sedení pred televízorom: vysokým rozlíšením súčasných generácií televízorov sa zmenil vzorec pre ideálnu vzdialenosť pri sedení pred televízorom.

Informácia: optimálna vzdialenosť pri sedení pred televízorom typu 4K = výška obrazovky v cm x 0,75

1.3 Rozsah funkcií

Pred výberom nového televízora si ujasnite, ktoré funkcie potrebujete. Nasledujúci zoznam predstavuje niektoré aspekty, ktoré by mohli byť pre vás dôležité:

  • Ovládanie prostredníctvom asistenta, ako je Alexa alebo Google asistent: to umožňuje ovládanie televízora hlasovými príkazmi.

  • Smart TV: televízor sa môže priamo pripojiť na internet prostredníctvom WLAN alebo LAN a umožňuje využívanie streamovacích a herných aplikácií.

  • USB pripojenie: prostredníctvom USB prípojky môžete s televízorom spojiť napríklad externý pevný disk alebo externé nahrávacie zariadenie.

  • Integrovaný prijímač DVB T2 HD: s integrovaným prijímačom DVB T2 HD môžete prijímať TV stanice v kvalite HD.

  • Optický výstup: prostredníctvom optického výstupu môžete digitálny audio signál smerovať napríklad do AV prijímača.

  • Výstup do subwoofera: niektoré televízory ponúkajú audio výstup na pripojenie externého subwoofera pre silné basy.

2. Užitočné príslušenstvo

FAQ

Na čo treba obzvlášť dbať, keď hľadám nový televízor?

Najdôležitejším aspektom je kvalita obrazu, ktorá závisí od rozlíšenia a LED technológie televízora. Najlepšie výsledky dosahujú OLED televízory s technológiou Direct LED, respektíve Full Backlight a rozlíšením 4K. V našom poradenstve pri kúpe televízora získate všetky ďalšie dôležité informácie.

Aký veľký by mal byť môj nový televízor?

Toto rozhodnutie závisí od priestorových pomerov u vás doma. Premyslite si pritom, či pre vás prichádza do úvahy držiak na stenu: jeho výhodou je, že televízor nevyžaduje žiadnu plochu na postavenie.

Akú výhodu majú OLED televízory?

Pri OLED modeloch sa používajú organické svetelné diódy, ktoré sa môžu pri zobrazovaní aj kompletne vypnúť. Výsledkom je „skutočná čierna“, ktorá vedie k brilantným kontrastom.