Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

LED, QLED alebo OLED: ktorý televízor je najlepší?

Hľadáte nový televízor, avšak neviete, či sa máte rozhodnúť pre prístroj s technológiou LED, QLED alebo OLED? Vysvetlíme vám, čo znamenajú rôzne označenia, ako príslušná technológia funguje a pomôžeme vám pri rozhodovaní sa o kúpe.

1. Porovnanie a odporúčanie kúpy: LED, QLED alebo OLED?

Otázka, ktorý televízor pre vás predstavuje tú najlepšiu voľbu, je okrem iného závislá od plánovaného účelu použitia. Pomôžeme vám nájsť vhodný prístroj.

  1. LED: jednoduchý, ale cenovo výhodný
    LED televízor je tou správnou voľbou, ak pozeráte televíziu len príležitostne a kladiete len malý dôraz na veľmi vysokú kvalitu obrazu. Okrem toho sa LED televízory perfektne hodia ako druhé prístroje do domácnosti, napríklad v kuchyni alebo v spálni, ako aj do detských izieb alebo na použitie v obytnom prívese. Tieto prístroje sa tiež núkajú vtedy, ak máte k dispozícii len malý rozpočet.
    Náš tip: ak sa rozhodnete pre LED, mali by ste staviť na Direct LED/Full Backlight.

  2. QLED: ideálny pomer ceny a výkonu
    S televízorom QLED získate top kvalitu obrazu s úžasnými farbami a veľmi silným kontrastom za rozumnú cenu. Tieto prístroje sa preto perfektne hodia vtedy, ak sledujete televíziu častejšie alebo streamujete filmy a seriály. Okrem toho televízory QLED ukážu vo svetlom prostredí (napríklad cez deň v obývačke) svoju plnú silu a poskytnú vďaka svojmu vysokému maximálnemu jasu obraz bohatý na detaily. Okrem toho sú televízory QLED k dispozícii s mimoriadne veľkými obrazovými formátmi.

  3. OLED: najvyššia trieda
    Na zriadenie ozajstného domáceho kina s najlepším možným obrazom vám odporúčame televízory OLED. Čistotu farieb, kontrast, ako aj hlbokú čiernu týchto prístrojov doposiaľ konkurenčné produkty nedosiahli. Aj pri rýchlych zmenách obrazu, napríklad pri hraní hier, sú televízory OLED vďaka svojim vysokým frekvenciám neporaziteľné a vždy poskytujú veľmi ostrý obraz. Ďalšou výhodou je široký pozorovací uhol: vďaka nemu si zo všetkých rohov v miestnosti vychutnáte najlepší možný televízny zážitok.

2. Ako fungujú LED televízory?

Vrstva LCD a vrstva LED
Takto funguje LED televízor

LED televízory sú moderným variantom klasických LCD prístrojov: pôvodne boli obrazovky (LCD = Liquid Crystal Display) na vygenerovanie televízneho obrazu osvetľované pomocou fluorescenčných výbojok so studenou katódou (CCFL). Medzičasom sa namiesto toho začali používať diódy emitujúce svetlo (LED = Light Emitting Diode). Použitím LED diód na osvetlenie pozadia vznikol pojem LED TV.

Pri LED televízoroch musíme rozlišovať medzi dvomi variantmi:

  • Edge LED: pri prístrojoch s technológiou Edge LED je osvetlenie pozadia obrazovky umiestnené na bokoch (anglicky = edge). Tento druh konštrukcie je síce cenovo výhodný, spôsobuje však nerovnomerne svetlý, respektíve tmavý obraz, pretože okrajové oblasti sú všeobecne svetlejšie ako stred obrazu.

  • Direct LED: televízory s technológiou Direct LED naproti tomu disponujú diódami emitujúcimi svetlo, ktoré sú rozdelené po celej ploche obrazu. V tomto prípade tiež hovoríme o Full Backlight (kompletnom svetle pozadia), ktoré sa stará o rovnomerné osvetlenie.

3. Technológia QLED

V tejto kapitole vám vysvetlíme, ako fungujú televízory s technológiou QLED a aké zvláštnosti a výhody ponúkajú príslušné prístroje.

3.1 Spôsob funkcie

Štruktúra OLED Televízorov
QLED televízor funguje takto

Rovnako ako pri bežných LED televízoroch, aj pri technológii QLED sa používa LC displej s podsvietením LED Backlight. Pri všetkých technológiách prechádza svetlo cez viaceré vrstvy skôr, ako nakoniec dopadne na pixely. Pri technológii QLED je k dispozícii dodatočná vrstva: fólia s nanočasticami, takzvanými kvantovými bodmi quantum dots. Tie prepožičiavajú meno pojmu QLED.

Kvantové body quantum dots vykazujú rôzne veľkosti. Podľa toho, aký majú priemer, samé vyžarujú červené alebo zelené svetlo. To znamená, že osvetlenie pozadia kvantové body rozjasňuje a tie potom postupujú svoje farebné svetlo príslušným pixlom rovnakej farby: Červené pixely sa rozjasňujú červeným svetlom, zelené pixely zeleným svetlom. Pri modrých pixeloch sa naproti tomu využíva podiel modrej farby osvetlenia pozadia LED diód.

Vďaka tejto technológii môžu QLED televízory poslúžiť vysokou intenzitou farieb, farby pôsobia prirodzenejšie a sýtejšie ako pri iných variantoch. To umožňuje okrem toho vysoký kontrast.

3.2 Výhody a nevýhody

Na tomto mieste zhrnieme výhody a nevýhody QLED televízorov. Priame porovnanie osobitých vlastností technológie QLED a OLED nájdete v 4. kapitole.

QLED televízory ponúkajú v porovnaní s konvenčnými LED prístrojmi rôzne výhody:

  • Umožňujú zobrazenie veľkého farebného spektra. Pritom sa sýto zobrazujú aj jasné farebné tóny.

  • QLED obrazovky v zásade ponúkajú najvyšší možný špičkový jas. Tento jas je stabilný aj pri veľkoplošnom, jasnom obraze. Preto sa tieto prístroje ideálne hodia na použitie vo svetlých izbách.

  • Technológia QLED sa môže zabudovať aj do veľmi veľkých televízorov. Tým je možné realizovať uhlopriečky obrazovky 85 palcov a viac.

  • QLED televízory sú chránené pred tzv. vypálením pixlov („burn in“).

 

Čo znamená „vypálenie pixlov“?

Pojem „burn in“ označuje efekt vypálenia pixlov u obrazoviek. Tento efekt spôsobuje, že jednotlivé oblasti obrazu trvalo zobrazujú zvyšky obrazu: Ak pri pozeraní televízie veľa hodín sledujete jednu televíznu stanicu, pri ktorej sa nepretržite zobrazuje na rovnakom mieste jej logo, môže sa toto logo časom „vypáliť“. Toto logo bude potom viditeľné aj na iných kanáloch, respektíve bude presvitať cez vlastný televízny obraz. Tento efekt sa vyskytoval už pri starých elektrónkových televízoroch a monitoroch.

Musí sa tu však odlišovať vypálenie od takzvaného dosvitu. Ten sa vyskytuje len časovo obmedzene a nepredstavuje žiadnu chybu funkcie.

QLED televízory však vykazujú aj niekoľko nevýhod, ktoré sa prejavujú najmä v porovnaní s OLED prístrojmi:

  • Pozorovací uhol je úzky: ak sa nepozeráte na televízor priamo, ale zo strany, povedie to k horšiemu obrazu.

  • Z dôvodu trvalo zapnutého osvetlenia pozadia počas prevádzky je spotreba energie QLED televízorov vyššia ako pri porovnateľných OLED modeloch.

  • Pretože sa nemôže každý obrazový bod riadiť jednotlivo, je kontrast medzi bezprostredne susediacimi pixelmi nižší ako pri OLED televízoroch.

 

Všetky výhody a nevýhody prehľadne:

Výhody QLED televízorov:

Nevýhody QLED televízorov:

Veľký farebný priestor

Úzky pozorovací uhol

Aj pri svetlosti sýte farby

Vysoká spotreba energie, pretože je trvalo zapnuté podsvietenie (backlight)

Vysoký a stabilný maximálny jas aj pri veľkoplošnom, jasnom obraze  

Kontrast medzi susediacimi pixelmi je nižší ako pri technológii OLED

Vypálenie pixlov („burn in“) nie je možné  

 

4. Technológia OLED

V tejto kapitole zhrnieme, ako fungujú OLED televízory, a aké zvláštnosti ponúka táto technológia.

4.1 Spôsob funkcie

Konštrukcia QLED televízorov
Takto funguje OLED televízor

OLED televízory oproti iným druhom televízorov nie sú založené na osvetlení pozadia. Namiesto toho sa na vytvorenie televízneho obrazu používajú organické (= založené na uhlíku) diódy emitujúce svetlo. To znamená, že pixely sa nenapájajú svetlom zozadu, ale každý jednotlivý obrazový bod svieti samostatne. Okrem toho sa môže každá LED dióda zapínať a vypínať samostatne.

Najmä vypínanie obrazového bodu alebo oblasti pritom ponúka enormnú výhodu, pretože to umožňuje zobrazenie skutočne hlbokých čiernych tónov. Okrem toho sa dajú presne ovládať aj pestré farby priamo susediacich LED diód, čím sa dosahuje vysoký kontrast a ostré okraje farieb.

4.2 Výhody a nevýhody

V tomto odseku sa dozviete všetko o výhodách a nevýhodách OLED televízorov. Priame porovnanie špecifických vlastností technológie OLED a QLED nájdete v 4. kapitole.

Silné stránky technológie OLED sa prejavujú najmä v týchto oblastiach:

  • OLED televízory ponúkajú veľký pozorovací uhol. Toto je praktické vtedy, ak máte napríklad širokú pohovku a na obrazovku sa čiastočne pozeráte aj z boku.

  • OLED televízory ponúkajú rýchly a krátky reakčný čas a tým súčasne vysoké frekvencie až do 120 Hertz. Tieto frekvencie sa postarajú o ostré podanie rýchleho sledu obrazov. Tým sa prístroje OLED ideálne hodia napríklad na hranie hier.

  • Tým, že sa každá OLED dióda ovláda jednotlivo a môže prijať akúkoľvek farbu, ponúkajú tieto televízory vysokú čistotu farieb a silný kontrast, pretože dva susediace pixely môžu zobrazovať úplne rozdielne farebné tóny.

  • Vypnutím niektorej OLED diódy pôsobí táto hlboko čierno, pretože neexistuje svetlo pozadia, ktoré by presvitalo. Toto sa stará o ideálne hodnoty čiernej („pravá čierna“) a rovnako to prispieva k vysokému kontrastu.

  • Pretože pri OLED televízoroch vyžadujú energiu len svietiace LED diódy, je spotreba elektrického prúdu oproti porovnateľným (Q)LED televízorom nižšia.

Avšak OLED televízory vykazujú mierne slabiny, pokiaľ ide o životnosť:

  • svietivosť organických LED diód sa časom znižuje. Pritom môžu hodnoty silno kolísať – v závislosti od modelu sa vychádza z toho, že diódy majú po 30 000 až 100 000 hodinách už len 50 percent svietivosti. Avšak pri samotnej spodnej hodnote to znamená, že to pri 5 hodinách sledovania televízie za deň nastane až po dobrých 16 rokoch (30 000 hodín delené 5 hodinami za deň delené 365 dňami za rok).

  • Pri OLED televízoroch môže dôjsť k efektu vypálenia pixlov („burn in“). Avšak tento efekt sa vyskytoval skôr pri prvých prístrojoch s technológiou OLED. Moderné verzie ponúkajú rôzne ochranné mechanizmy, takže vypálenie pixlov sa pri správnom zaobchádzaní dá takmer vylúčiť.

 

Všetky výhody a nevýhody prehľadne:

Výhody OLED televízorov:

Nevýhody OLED televízorov:

Široký pozorovací uhol

Krátka životnosť, pretože svietivosť LED diód sa stráca

Ostrý pohyblivý obraz vďaka vysokým frekvenciám (100 – 120 Hz)

Dosvit a vypálenie pixlov sú (teoreticky) možné

Vysoká čistota farieb, silný kontrast

 

Maximálna hodnota čiernej

 

Nízka spotreba elektrického prúdu, pretože nie je prítomné podsvietenie  

 
  

FAQ

Čo je lepšie: LED alebo QLED?

Pri technológii QLED ide o ďalší vývoj klasického LED televízora. Podľa toho ponúkajú televízory s technológiou QLED výrazné zlepšenia, ako sú čisté farby, intenzívny kontrast a vysoký maximálny jas. 

 

Čo je lepšie: QLED alebo OLED televízor?

Rozdiely medzi QLED a OLED televízormi sú relatívne malé. Okrem toho ponúka každá technológia rôzne výhody, takže záleží na tom, ako a na čo sa má prístroj použiť: QLED televízory sa napríklad lepšie hodia na svetlé miesta, pretože ponúkajú vyšší maximálny jas, OLED televízory sú naproti tomu vhodnejšie na hranie hier, pretože podporujú frekvencie až do 120 Hertz.