Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Vybavenie systémom Ambilight – Takto sa to podarí!

Chcete ešte úchvatnejší zážitok z pozerania televízie, a preto chcete svoj televízor dodatočne vybaviť osvetlením LED? Vysvetlíme vám, čo je to Ambilight, ktoré systémy sú vhodné na dokúpenie a na čo by ste si mali dať pozor pri kúpe.

1. Čo je Ambilight?

Funkcia Ambilight je k dispozícii výhradne na televízoroch značky Philips. Ide o špeciálnu technológiu osvetlenia, vďaka ktorej je stena za televízorom farebne osvetlená tak, aby zodpovedala obrazu televízora.

 • Obrazovka sa tým opticky zväčší.

 • Toto vytvorí mimoriadnu a ešte intenzívnejšiu atmosféru.

 • Okrem toho má dodatočné svetlo za úlohu chrániť oči.

Ambilight je však možné zakúpiť iba pri televízoroch značky Philips. Ak chcete touto technológiou vybaviť (starší) televízor alebo zariadenie inej značky, máte k dispozícii rôzne možnosti, ktorými možno čiastočne dosiahnuť veľmi podobný svetelný efekt. Každý si tak môže vychutnať atmosféru Ambilight.

2. Vybavenie technológiou Ambilight: Najlepšie alternatívy

V tomto odseku vám predstavíme najlepšie systémy, pomocou ktorých môžete vylepšiť svoj televízor o funkciu Ambilight. Týmto spôsobom môžete vybaviť zariadenia Philips, ktoré neponúkajú funkciu Ambilight, ako aj modely iných značiek prirodzeným svetelným efektom.

2.1 Philips Hue

Osvetľovací prostriedok Philips Ambilight
Pomocou žiaroviek Philips Hue si môžete vytvoriť Ambilight.

Prvá alternatíva k Ambilight pochádza – podobne ako originál – od spoločnosti Philips: osvetľovacie prostriedky Philips Hue. Na synchronizáciu žiaroviek s obrazom televízora v podstate potrebujete:

 • žiarovky Philips Hue,

 • ovládač Hue Bridge a

 • počítač (variant A) alebo

 • synchronizačný box Philips Hue Sync Box (variant B).

Zariadenie funguje takto:

Pomocou počítača (variant A)

 1. Rozmiestnite žiarovky Hue v miestnosti podľa želania tak, aby ste vytvorili vhodnú svetelnú atmosféru.

 2. Televízor spojte s počítačom pomocou kábla HDMI alebo rozhrania Chromecast.

 3. Do počítača nainštalujte potrebný synchronizačný softvér.

 4. Nakoniec pomocou aplikácie v smartfóne určte, ako sú žiarovky Philips Hue rozmiestnené v miestnosti.

Predbežné zhrnutie: Tento variant je pomerne ťažkopádny a prináša uspokojivý výsledok. Ponúka sa napríklad vtedy, ak už vlastníte niekoľko žiaroviek Philips Hue, radi majstrujete a chcete si vytvoriť individuálne osvetlenie.

Pomocou synchronizačného boxu Philips Hue Sync Box (variant B)

 1. Najskôr spojíte Sync Box s televízorom pomocou kábla HDMI (alebo alternatívne s hernou konzolou, prehrávačom atď.), aby ste získali potrebné obrazové informácie.

 2. Na zadnú stranu televízora potom namontujte buď klasické svetelné pásy Hue alebo svetelné pásy Hue Gradient.
  (Tip: Svetelné pásy Gradient dokážu ovládať všetky LED diódy samostatne, čím sa vytvára rozmanitejší zážitok z funkcie Ambilight.)

 3. Pomocou aplikácie Sync nainštalujte svetelné pásy a nastavte rôzne režimy. Pritom sa tu dá nastaviť reakcia na hudbu, ako aj intenzita svetla.

Predbežné zhrnutie: Ak sa rozhodnete pre Ambilight pomocou synchronizačného boxu Philips Hue Sync Box, môžete sa tešiť na jednoduché riešenie, ako aj na spoľahlivý a intenzívny zážitok. Táto alternatíva sa odporúča.

 

2.2 Philips Hue Play Gradient Light Tube

Druhá možnosť dovybavenia systémom Ambilight sa tiež realizuje s produktmi Philips Hue. Potrebujete na to:

 • svetelnú trubicu Philips Hue Play Gradient,

 • ovládač Hue Bridge a

 • synchronizačný box Hue Sync Box.

Inštalácia sa realizuje ako pri použití svetiel Philips Hue pomocou synchronizačného boxu:

 1. Synchronizačný box spojte s televízorom, resp. s iným koncovým zariadením.

 2. Svetelnú trubicu umiestnite pod televízor a vyrovnajte ju.

 3. V aplikácii vykonajte požadované nastavenia.

Nastavenie je v tomto prípade mimoriadne jednoduché a komfortné. Okrem toho je možné svetelné trubice v uchytení otočiť o takmer 360 stupňov: Tým je možné presne určiť, kde a v ktorej oblasti bude stena osvetlená svetlom. Svetelnú trubicu Hue Play Gradient si môžete kúpiť vhodne k nábytku vo vašej obývacej izbe, voliteľne s bielym alebo čiernym podstavcom.

Predbežné zhrnutie: Toto riešenie Ambilight je pomerne drahé, avšak presvedčí pohodlnou a rýchlou inštaláciou, jednoduchým používaním a veľmi dobrou svetelnou atmosférou.

2.3 Súprava Govee Immersion TV

Obývačka s technológiou osvetlenia Ambilight
Systém osvetlenia Govee je perfektný, ak si chcete vlastné domáce kino osvetliť ako s Ambilight.

Pomocou súpravy Govee Immersion TV môžete svoj televízor relatívne jednoducho a výhodne vybaviť dodatočným systémom ambientného osvetlenia (podobné Ambilight). Súprava pritom obsahuje všetko, čo potrebujete:

 • RGB LED pásik,

 • riadiacu jednotku,

 • kameru.

Kamera slúži pri tejto alternatíve Ambilight na to, aby sa rozpoznával televízny obraz a aby sa príslušné farebné signály odosielali svetelným pásikom. Týmto spôsobom funguje technika nezávisle od vstupného zdroja. Vďaka tomu je možné svetlo používať na televízne programy, prehrávanie filmov, streamovanie, konzolové hry a mnoho ďalšieho.

Takto nastavíte súpravu Govee Immersion TV:

 1. Samolepiace LED pásiky upevnite po okrajoch zadnej strany televízora.

 2. Na rám televízora potom umiestnite kameru. Na tento účel má kamera samolepiacu pätku.
  (Tip: Kameru je možné umiestniť nielen hore, ale aj dole. Na dolnom okraji je spravidla menej nápadná.)

 3. Riadiacu jednotku nalepte v strede na zadnú stranu televízora.

 4. Jednotlivé prvky spojte s riadiacou jednotkou.

 5. Nakoniec nastavte systém pomocou aplikácie a nakalibrujte kameru.

Súprava Govee Immersion TV poskytuje niektoré dodatočné funkcie, ako napríklad reakcia na hudbu, rôzne režimy videa alebo rôzne farebné schémy. Okrem toho ju je možné vďaka WLAN ovládať pomocou Google Assistant, ako aj pomocou zariadenia Alexa.

Predbežné zhrnutie: Pomocou systému Govee môžete ľahko dodatočne nainštalovať osvetlenie okolia, ako pri Ambilight. Systém poskytuje mnohé funkcie a je ho možné jednoducho ovládať. Existuje však aj jedno drobné negatívum: Svetelný efekt, ktorý je väčšinou intenzívny, je vo svetlých miestnostiach skôr mierny.

2.4 Raspberry Pi („Lightberry“)

Doska plošných spojov Raspberry Pi
Pre skutočných technických nadšencov: Mini-PC Raspberry Pi sa hodí na dodatočnú montáž Ambilight.

Aj pomocou doma vytvoreného systému osvetlenia môžete tiež dodatočne nainštalovať technológiu LED podobnú technológii Ambilight. Variant s Raspberry Pi sa však zameriava na veľmi technicky zdatných domácich majstrov a kutilov, ktorí sa dobre vyznajú v elektronike a majú radi výzvy.

Na tento účel je potrebných viacero komponentov, ktoré sú k dispozícii aj v súpravách pod názvom „Lightberry“. Tieto spravidla pozostávajú z:

 • Raspberry Pi,

 • pamäťovej karty,

 • elektrického pripojenia s adaptérom,

 • kábla HDMI,

 • konvertora HDMI,

 • LED pásikov.

Predbežné zhrnutie: Napodobniť Philips Ambilight pomocou Raspberry Pi nie je v žiadnom prípade rýchle riešenie, ale skôr celý projekt. V skutočnosti ide o to, že cesta je cieľ.

2.5 Systém DreamScreen

Takzvaný DreamScreen je opäť jednoduchší spôsob dodatočnej montáže systému osvetlenia (napr. Ambilight) do starších televízorov alebo modelov od iných výrobcov ako Philips. Systém funguje podobne ako variant Govee.

Súprava obsahuje okrem svetelných pásov, aj všetky ostatné prvky. Na rozpoznanie požadovaných informácií o farbách sa používa HDMI-Bridge, ktorý preposiela signál podobným spôsobom ako Philips Hue Sync Box. Preto nie je možné konvertovať priamy televízny program na svetlo prostredníctvom kábla bez sprostredkujúceho prijímača HDMI. Systém DreamScreen však podporuje aj iné pripojené zariadenia, ako sú konzoly alebo DVD a Blu-ray prehrávače.

Predbežné zhrnutie: Skutočne jednoduchý systém, rovnako ako Govee, ktorý je možné rýchlo namontovať.

2.6 LED podsvietenie BASON Lighting

Televízor s dodatočne nainštalovaným systémom Ambilight
© iStock.com/onurdongel Ak si musíte strážiť rozpočet a napriek tomu chcete vytvoriť pekné svetelné efekty, je LED podsvietenie BASON Lighting dobrou alternatívou.

Riešenie od spoločnosti BASON ponúka veľmi lacnú, ale o niečo obmedzenejšiu alternatívu k Ambilight na dodatočné nainštalovanie. Aj tu sa na zadnú stranu televízora inštalujú LED pásiky, ktoré je možné ovládať pomocou diaľkového ovládania. Nastaviť je však možné iba 16 statických farieb s rozličnými stupňami jasu. Okrem toho ponúka BASON Lighting štyri dynamické režimy, ktoré sa však neprispôsobujú televíznemu obrazu.

Predbežné zhrnutie: Tento systém ponúka pekný svetelný efekt a je cenovo dostupnou alternatívou, ani zďaleka sa však nepribližuje skutočnému systému Ambilight od spoločnosti Philips.

3. Dôležité kritériá výberu a nákupu

V porovnaní s Philips Ambilight vykazujú rôzne alternatívy rozdielne dobrú úroveň. Niektoré sa veľmi približujú originálnemu systému podsvietenia, iné však vykazujú pomerne jednoduchý výkon. Aby ste sa uistili, že vybraný systém spĺňa vaše potreby a požiadavky, mali by ste si dobre zvážiť tieto aspekty.

Svetlo, farba a intenzita:

 • Svetlo by malo vyžarovať minimálne do troch smerov (hore, doľava a doprava), ideálne dokonca do všetkých štyroch strán (predovšetkým vtedy, keď je televízor namontovaný na stene).

 • Aby sa obraz skutočne opticky zväčšil, musia byť LED pásiky schopné zobraziť niekoľko farieb súčasne, inak sa bude stena osvetľovať len jednou farbou, ako to bolo v prípade systému Ambilight prvej generácie. Lepšia je jedna farba na každej strane alebo v ideálnom prípade dokonca dokonalé oddelenie podľa farebných oblastí na televíznom obraze. Dynamická zmena farieb by sa mala realizovať vhodne k obrazu.

 • Okrem toho by sa malo dbať na intenzitu, teda na brilantnosť farieb a jas. Dôležité je to predovšetkým vo svetlých miestnostiach, aby sa aj počas dňa dala vytvoriť pôsobivá svetelná atmosféra. V ideálnom prípade by sa mala dať intenzita nastaviť manuálne.

Zdroj svetla a veľkosť televízora

 • Tu si môžete vybrať medzi LED pásikmi, jednotlivými farebnými žiarovkami (Philips Hue atď.) a osvetľovacími trubicami (Philips Hue Play Gradient Light Tube atď.). Bezpodmienečne pritom dbajte na komfort pri dodatočnej inštalácii systému osvetlenia.

 • Pri svetelných pásikoch je potrebné dbať na ich veľkosť a počet. Veľkosť by sa mala prispôsobiť televízoru: Ak sú pásiky príliš krátke, nedosiahne sa pri veľkých televízoroch želaný efekt a predovšetkým oblasti hrán ostanú tmavé. Okrem toho by sa mali použiť minimálne tri pásy (horný, ľavý a pravý), ideálne dokonca štyri na osvetlenie dookola.

Náklady, komponenty a inštalácia

 • Aký drahý je systém? Oplatí sa na televízor dodatočne nainštalovať systém podobným systému Ambilight alebo je rozumnejšie kúpiť nový televízor Philips Ambilight? Táto otázka sa vynára najmä vtedy, ak ide o starý spotrebič, ktorý už nemusí dlho fungovať alebo spotrebováva príliš veľa elektrickej energie. Starý televízor potom môže slúžiť napríklad ako druhý prijímač alebo sa môže použiť v detskej izbe či darovať.

 • Pri komponentoch je potrebné dbať na to, či je v súprave obsiahnuté všetko. Ak tomu tak nie je, vznikajú ďalšie náklady. Okrem toho už samotný počet predstavuje dôležitú informáciu o tom, aké nákladné je dovybavenie televízora o systém podsvietenia. Menej dielov poukazuje na jednoduchšiu a rýchlejšiu inštaláciu.

 

Ďalšie užitočné články k téme

FAQ

Prečo je Ambilight iba na televízoroch Philips?

Spoločnosť Philips je vynálezcom systému Ambilight a má preto patent na túto technológiu. Televízory a Smart TV od spoločností Samsung, Sony, Toshiba a spol. nie je z tohto dôvodu možné zakúpiť so systémom Ambilight. Aj spotrebiče týchto značiek, ako aj staršie modely Philips je samozrejme možné dodatočne vybaviť osvetľovacou technikou. Aké možnosti máte k dispozícii a ako to všetko funguje, sa dozviete v našom poradcovi.

Na čo je systém Ambilight dobrý?

So systémom Ambilight si môžete ešte intenzívnejšie vychutnať zážitok zo sledovania televízora: Vďaka technológii LED sa obraz televízora opticky rozšíri na stenu za televízorom tým, že ju osvetlí svetlom vo farbe, ktorá zodpovedá farbe na obrazovke. Toto vytvorí mimoriadnu atmosféru a malo by prispieť k šetreniu očí.

Môžem dodatočne nainštalovať Ambilight?

Ak váš televízor nedisponuje systémom Ambilight, môžete si nainštalovať rôzne alternatívne systémy.