LCD alebo LED – čo je lepšie?
Chcete si kúpiť nový televízor a nie ste si istý, či je lepšou voľbou LCD alebo LED model? Ukážeme vám rozdiely a pomôžeme vám nájsť perfektný televízor pre vaše potreby.
1. Rozdiel medzi LCD a LED televízormi
Čo by ste si najskôr mali uvedomiť: prísne vzaté sú dnes všetky televízory LCD a v užšom zmysle zároveň aj LED televízormi. Skratka LCD znamená displej z tekutých kryštálov (Liquid Crystal Display) a až na plazmové televízory, ktoré sa dnes už takmer nevyrábajú, sú dnes všetky modely televízorov vybavené vrstvou z tekutých kryštálov, ktorá sa zozadu osvetľuje LED diódami. Kedysi sa kvôli osvetleniu ešte siahalo po studených katódových žiarivkách (CCFL). Druh a kvalita LED diód na osvetlenie sa mení podľa modelu a je dôležitým detailom, na ktorý musíte dbať pri svojom výbere nového televízora.
Zhrnutie: otázka, či sú lepšie LCD alebo LED televízory, sa už dnes nekladie, pretože všetky moderné televízory sú súčasne LCD a LED modelmi. Dôležité je, aká technológia sa v prípade LED diód použije.
2. Ktorá LED technológia je pre mňa najlepšou voľbou?
Ďalšou otázkou, ktorá sa musí pri výbere nového televízora ujasniť, je, koľko chcete investovať do spotrebiča a aká je vaša ochota ku kompromisu, pokiaľ ide o brilantnosť farieb a kontrast. Okrem kvality LED diód musíte pritom zohľadniť aj druh osvetlenia (Edge LED oproti Direct LED, respektíve Full Backlight):
Cenovo výhodné – Edge LED: televízory Edge LED majú svetelné diódy umiestnené na okrajoch a pomocou technológie zrkadlenia sa osvetľujú aj obrazové body v strede plochy obrazovky. Výsledok: nie na sto percent rovnomerne jasný obraz, čo však pri zobrazovaných pohyboch pri filmoch alebo hrách nie je až také dôležité.
- Naše odporúčanie pre vás – Direct LED/Full Backlight: diódy sú umiestnené po celej ploche obrazovky, čo umožňuje mimoriadne ostrý kontrast.
2.1 QLED televízory: vyššia stredná trieda na príležitostné sledovanie televízie
Televízory s takzvanými svetelnými diódami s kvantovými bodmi (QLED) sú ďalšou etapou vývoja bežných LED prístrojov. V týchto modeloch sa svetelné body osvetľujú priamo v určitej farbe a nie výlučne bielym svetlom. Výsledkom sú hlboké čierne tóny a vysoký kontrast. Farebný priestor – teda počet zobraziteľných odtieňov farieb – je však v porovnaní s OLED modelmi menší.
Naše odporúčanie pre vás: QLED televízory sú najlepšou voľbou, ak ako príležitostný televízny divák hľadáte spotrebič vyššej strednej triedy.
2.2 OLED televízory: absolútna špička pre filmových fanúšikov
V takzvaných OLED televízoroch sa používajú organické LED diódy. Ponúkajú tú výhodu, že sa môžu ovládať jednotlivo a môžu sa aj úplne vypnúť – výsledkom je sýty tón čiernej („skutočná čierna“) a ostrý kontrast. Okrem toho sa OLED televízory vyznačujú rovnomerne jasným obrazom. V neposlednom rade dokážu tieto modely zobraziť väčšie farebné spektrum ako iné televízory.
Naše odporúčanie pre vás: OLED televízory vám ponúknu najlepší obraz a sú optimálnym riešením, ak cena zohráva druhoradú rolu a vy hľadáte prvotriedny televízor.
3. Na čo ešte musím prihliadať?
Odhliadnuc od rozhodujúcich vlastností technológie obrazovky sú dôležité aj ďalšie aspekty, aby ste urobili správne rozhodnutie. Najdôležitejšie informácie k niektorým bodom sme pre vás zostavili v ďalšom texte.
3.1 Rozlíšenie
Rozlíšenie sa určuje počtom obrazových bodov (resp. pixlov), ktoré sú k dispozícii nielen horizontálne, ale aj vertikálne, na zobrazenie obrazu. Pritom platí: čím viac obrazových bodov má televízor, tým ostrejší je výsledný obraz. Z hľadiska rozlíšenia existujú rôzne štandardy, ktoré sme pre vás prehľadne zhrnuli:
Označenie | Rozlíšenie v obrazových bodoch |
HD Ready | 1 366 x 768 pixlov |
Full HD (1 080p) | 1 920 x 1 080 pixlov |
4K/Ultra HD (2 160p) | 3 840 x 2 160 pixlov |
8K (4 320p) | 7 680 x 4 320 pixlov |
3.2 Veľkosť televízora
Veľkosť televízora sa stanovuje uhlopriečkou obrazovky v palcoch. Dobrým orientačným bodom pre výber vhodného televízora je priestor, ktorý máte k dispozícii.
Nezabudnite: ak bolo kedysi kvôli relatívne nízkemu rozlíšeniu dôležité dbať pri televízore aj na veľkosť a v závislosti od toho na optimálnu vzdialenosť pri sedení pred televízorom, pri moderných prístrojoch to už nie je nutné. Ponúka to tú výhodu, že budete môcť používať veľký televízor s adekvátne vysokým rozlíšením aj v malých miestnostiach s malou vzdialenosťou pri sedení pred televízorom.
3.3 Rozsah funkcií
Okrem toho si premyslite, či sa má váš nový televízor ovládať napríklad hlasovým asistentom, alebo či bude pripojený k internetu ako Smart TV. Ak bude váš televízor online, môžete používať napríklad aplikácie na prehrávanie videa a streamovacie aplikácie.
Ďalšie užitočné informácie
LED, QLED alebo OLED: ktorý televízor je najlepší?
Ako zistiť ideálnu veľkosť televízora
Poradenstvo pri kúpe televízora
Nahrávanie prostredníctvom USB: priame nahrávanie televízneho programu
Funkcia Timeshift (časovo posunuté sledovanie televízie): čo to je?
Dvojitý, duálny, trojitý tuner: vysvetlenie a porovnanie
Projektor alebo televízor: Čo je lepšie?
Rozlíšenie 4K a UHD: Význam, spoločné znaky a rozdiely
Podsvietenie TV: Takto ním môžete TV dodatočne vybaviť!
NanoCell vs. OLED: Čo je lepšie?
FAQ
Čo je lepšie – QLED alebo OLED?
OLED televízory presvedčia spravidla lepším obrazom, pretože LED diódy sa môžu ovládať vždy jednotlivo a v prípade potreby sa môžu dokonca úplne vypnúť. Výhodami sú mimoriadne ostrý kontrast a sýte tóny čiernej („skutočná čierna“).
Čo sa rozumie pod pojmom Edge LED?
V prípade televízorov s technológiou Edge LED sa nachádzajú LED diódy len na okrajoch obrazovky a ich svetlo sa zrkadlením projektuje na celú plochu obrazovky. Výsledkom sú nepravidelnosti v zobrazení jasu.
Ktorý LED televízor je najvhodnejší pre filmových fanúšikov?
Nadšenci domáceho kina a náruživí hráči hier na herných konzolách by sa mali rozhodnúť pre OLED televízor, a to najmä kvôli brilantnému obrazu a vysokému kontrastu.