Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

LCD alebo LED – čo je lepšie?

Chcete si kúpiť nový televízor a nie ste si istý, či je lepšou voľbou LCD alebo LED model? Ukážeme vám rozdiely a pomôžeme vám nájsť perfektný televízor pre vaše potreby.

1. Rozdiel medzi LCD a LED televízormi

Rozdiel medzi LCD a LED
Takmer všetky modely televízorov majú vrstvu z tekutých kryštálov, ktorá sa zozadu osvetľuje LED diódami.

Čo by ste si najskôr mali uvedomiť: prísne vzaté sú dnes všetky televízory LCD a v užšom zmysle zároveň aj LED televízormi. Skratka LCD znamená displej z tekutých kryštálov (Liquid Crystal Display) a až na plazmové televízory, ktoré sa dnes už takmer nevyrábajú, sú dnes všetky modely televízorov vybavené vrstvou z tekutých kryštálov, ktorá sa zozadu osvetľuje LED diódami. Kedysi sa kvôli osvetleniu ešte siahalo po studených katódových žiarivkách (CCFL). Druh a kvalita LED diód na osvetlenie sa mení podľa modelu a je dôležitým detailom, na ktorý musíte dbať pri svojom výbere nového televízora.

Zhrnutie: otázka, či sú lepšie LCD alebo LED televízory, sa už dnes nekladie, pretože všetky moderné televízory sú súčasne LCD a LED modelmi. Dôležité je, aká technológia sa v prípade LED diód použije.

2. Ktorá LED technológia je pre mňa najlepšou voľbou?

Ďalšou otázkou, ktorá sa musí pri výbere nového televízora ujasniť, je, koľko chcete investovať do spotrebiča a aká je vaša ochota ku kompromisu, pokiaľ ide o brilantnosť farieb a kontrast. Okrem kvality LED diód musíte pritom zohľadniť aj druh osvetlenia (Edge LED oproti Direct LED, respektíve Full Backlight):

  • Cenovo výhodné – Edge LED: televízory Edge LED majú svetelné diódy umiestnené na okrajoch a pomocou technológie zrkadlenia sa osvetľujú aj obrazové body v strede plochy obrazovky. Výsledok: nie na sto percent rovnomerne jasný obraz, čo však pri zobrazovaných pohyboch pri filmoch alebo hrách nie je až také dôležité.

  • Naše odporúčanie pre vás – Direct LED/Full Backlight: diódy sú umiestnené po celej ploche obrazovky, čo umožňuje mimoriadne ostrý kontrast.

2.1 QLED televízory: vyššia stredná trieda na príležitostné sledovanie televízie

Rozdiel medzi LCD a LED
QLED televízory sa vyznačujú hlbokými tónmi čiernej a vysokým kontrastom.

Televízory s takzvanými svetelnými diódami s kvantovými bodmi (QLED) sú ďalšou etapou vývoja bežných LED prístrojov. V týchto modeloch sa svetelné body osvetľujú priamo v určitej farbe a nie výlučne bielym svetlom. Výsledkom sú hlboké čierne tóny a vysoký kontrast. Farebný priestor – teda počet zobraziteľných odtieňov farieb – je však v porovnaní s OLED modelmi menší.

Naše odporúčanie pre vás: QLED televízory sú najlepšou voľbou, ak ako príležitostný televízny divák hľadáte spotrebič vyššej strednej triedy.

2.2 OLED televízory: absolútna špička pre filmových fanúšikov

V takzvaných OLED televízoroch sa používajú organické LED diódy. Ponúkajú tú výhodu, že sa môžu ovládať jednotlivo a môžu sa aj úplne vypnúť – výsledkom je sýty tón čiernej („skutočná čierna“) a ostrý kontrast. Okrem toho sa OLED televízory vyznačujú rovnomerne jasným obrazom. V neposlednom rade dokážu tieto modely zobraziť väčšie farebné spektrum ako iné televízory.

Naše odporúčanie pre vás: OLED televízory vám ponúknu najlepší obraz a sú optimálnym riešením, ak cena zohráva druhoradú rolu a vy hľadáte prvotriedny televízor.

3. Na čo ešte musím prihliadať?

Odhliadnuc od rozhodujúcich vlastností technológie obrazovky sú dôležité aj ďalšie aspekty, aby ste urobili správne rozhodnutie. Najdôležitejšie informácie k niektorým bodom sme pre vás zostavili v ďalšom texte.

3.1 Rozlíšenie

Rozlíšenie sa určuje počtom obrazových bodov (resp. pixlov), ktoré sú k dispozícii nielen horizontálne, ale aj vertikálne, na zobrazenie obrazu. Pritom platí: čím viac obrazových bodov má televízor, tým ostrejší je výsledný obraz. Z hľadiska rozlíšenia existujú rôzne štandardy, ktoré sme pre vás prehľadne zhrnuli:

Označenie

Rozlíšenie v obrazových bodoch

HD Ready

1 366 x 768 pixlov

Full HD (1 080p)

1 920 x 1 080 pixlov

4K/Ultra HD (2 160p)

3 840 x 2 160 pixlov

8K (4 320p)

7 680 x 4 320 pixlov

 

3.2 Veľkosť televízora

Veľkosť televízora sa stanovuje uhlopriečkou obrazovky v palcoch. Dobrým orientačným bodom pre výber vhodného televízora je priestor, ktorý máte k dispozícii.

Nezabudnite: ak bolo kedysi kvôli relatívne nízkemu rozlíšeniu dôležité dbať pri televízore aj na veľkosť a v závislosti od toho na optimálnu vzdialenosť pri sedení pred televízorom, pri moderných prístrojoch to už nie je nutné. Ponúka to tú výhodu, že budete môcť používať veľký televízor s adekvátne vysokým rozlíšením aj v malých miestnostiach s malou vzdialenosťou pri sedení pred televízorom.

FAQ

Čo je lepšie – QLED alebo OLED?

OLED televízory presvedčia spravidla lepším obrazom, pretože LED diódy sa môžu ovládať vždy jednotlivo a v prípade potreby sa môžu dokonca úplne vypnúť. Výhodami sú mimoriadne ostrý kontrast a sýte tóny čiernej („skutočná čierna“).

Čo sa rozumie pod pojmom Edge LED?

V prípade televízorov s technológiou Edge LED sa nachádzajú LED diódy len na okrajoch obrazovky a ich svetlo sa zrkadlením projektuje na celú plochu obrazovky. Výsledkom sú nepravidelnosti v zobrazení jasu.

Ktorý LED televízor je najvhodnejší pre filmových fanúšikov?

Nadšenci domáceho kina a náruživí hráči hier na herných konzolách by sa mali rozhodnúť pre OLED televízor, a to najmä kvôli brilantnému obrazu a vysokému kontrastu.